Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

View Poll Results: Care este David Lynch-ul vostru favorit?
Eraserhead 7 11.86%
Dune 3 5.08%
Mulholland Drive 18 30.51%
Lost Highway 4 6.78%
Elephant Man 6 10.17%
Twin Peaks 13 22.03%
Blue velvet 6 10.17%
The Strainght Story 1 1.69%
Inland Empire 0 0%
Wild at heart 1 1.69%
Voters: 59. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Jan 2005, 19:29   #61
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Gratuita, n-as prea zice. Singurul Lynch care imi place mult, cu o super-sexoasa Patricia Arquette.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 20:59   #62
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
La virsta la care desenele animate nu mai imi spun nimic am vazut Dumbland al lui Lynch. N-am inteles, e facut in Powerpoint?
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 21:00   #63
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Ambra Blu:
La virsta la care desenele animate nu mai imi spun nimic am vazut Dumbland al lui Lynch. N-am inteles, e facut in Powerpoint?

cred ca da... nu mi-a placut. nu mi-a placut nici Darkened/Darkend Room. Rabbits in schimb mi-a placut...mult.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2005, 07:27   #64
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
chiar. rabbits e pe vine dar care e faza cu darkened room? il vazui de vreo doua ori dar e clar ca mintea mea imbacsita de marlboro si de tv-ul care-ti "indoapa subconstientul cu voci induioase si roz" nu vrea sa priceapa ce se intampla pe acolo. e slabutz dar totusi..any clues?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2005, 18:24   #65
solidox
Senior
 
solidox
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 84
Nu e kiar asa cum zici. Lynch este printre regizorii care dau senzatia de "gol" din lipsa de antrenament, dispozitie, interest, a privitorului. Citeste orice analiza a filmelor lui si o sa vezi ca lynch este simbolist pina in maduva peliculei. Intelectul, daca are in ce fora, nu are cum sa stea degeaba la filmelel lui.

Acum, asta nu este un argument suficient pt a fi pe placul tau. Sincer, pe mine ma deranjaza densitatea de simboluri, si faptul ca ar trebui vad filmul de citeva ori ca sa ma prind de cit mai multe. Dar ele sint acolo, imaginea si atmosfera sint unice, si feelingul la fel.

Dar fiecare cu gusturile lui, atita timp cit nu includ "cuscrii de cosmar" si alte podoabe Si ale tale (gusturi) observ ca nu sint rele deloc.
solidox is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2005, 03:14   #66
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
roger ebert despre MD

MD e clar o poveste cu o structura unica. nu ma mira faptul ca nu prea il iinteleg nici critici. mckee il foloseste ca exemplu pt a explica ce inseamna open ending-moment care mi s-a parut penibil pt ca oricat de intortocheat ar fi scenariul sfarsitul mi se pare inchis definitiv...
in ansamblu chiar daca se cam abuzeaza de anumite detalii filmul mi se pare foarte bun-poate cel mai bun al lui lynch. oricum e rezultatul consistent si coerent al experientelor anterioare pe care le consider semiesuate dar interesante (twin peaks, lost highway)
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2006, 03:47   #67
o_tanti
Novice
 
o_tanti
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1
...
o_tanti is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2006, 04:27   #68
v
Novice
 
v
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5
Originally Posted by kasper hauser:
PRACTIC VORBIM DE O CONSHTIINTA CARE SE INOARCE IMPOTRIVA-I.
bravo! *...frantuzesc, cu accent englezesc*

Mulholland Drive este un film aparent imposibil de inteles de catre persoane complexe si cu multe aspecte, ce refuza sa mai gandeasca simplu din cand in cand. ironic, tragic, datator de migrene. precum Lost Highway, care, nefiind bomba lynchiana, ramane totusi subapreciat.
respect opinia urmatoare:
"Am inteles filmul, ideea a fost bla si bla. O idee de rahat, urasc filmul"
...in antiteza cu tipicul:
"N-am inteles nimic din filmul asta ce are pretentii artistice doar pentru ca e o varza ciufulita. Urasc filmul"

M.D. e povestea Dianei. tot ceea ce se intampla in ultimul sfert al filmului este realitate. tot ceea ce nu se intampla in ultimul sfert al filmului, nu este realitate.
indiciile oferite intr-unul dintre posturile revelatoare de mai inainte sunt tare smechere, dar futile. te poti lipsi si totusi intelege filmul fara dureri de cap. abia pe urma (macar dupa conturarea ideii, asa) vine partea unde observi si detaliile, si apreciezi cu atat mai mult regia.

top personal Lynch:
Twin peaks (serial)
Eraserhead
Mulholland Dr. - mai mult pentru scena magistrala Silencio.
Rabbits
Lost Highway
Twin Peaks, FWWM
The Straight Story
Blue Velvet
...
restul - in egala masura... numai Wild at heart sa fie mai inegal decat toate celelalte. daca nu era orgasmicul Nicholas Cage infasurat in piele de sarpe, ramanea doar nasolul. sau nasoala.
v is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2006, 10:25   #69
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by v:

M.D. e povestea Dianei. tot ceea ce se intampla in ultimul sfert al filmului este realitate. tot ceea ce nu se intampla in ultimul sfert al filmului, nu este realitate.
indiciile oferite intr-unul dintre posturile revelatoare de mai inainte sunt tare smechere, dar futile. te poti lipsi si totusi intelege filmul fara dureri de cap. abia pe urma (macar dupa conturarea ideii, asa) vine partea unde observi si detaliile, si apreciezi cu atat mai mult regia.

top personal Lynch:
Twin peaks (serial)
Eraserhead
Mulholland Dr. - mai mult pentru scena magistrala Silencio.
Rabbits
Lost Highway
Twin Peaks, FWWM
The Straight Story
Blue Velvet
...
restul - in egala masura... numai Wild at heart sa fie mai inegal decat toate celelalte. daca nu era orgasmicul Nicholas Cage infasurat in piele de sarpe, ramanea doar nasolul. sau nasoala.

Pt MD: e tocmai invers. dar, wtf? de ce sa te chinui sa-l ''intelegi'', it's just as good oricum.

Topul este putin cam aiurea, FWWM nu poate fi peste Straight story si Blue Velvet.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2006, 19:17   #70
v
Novice
 
v
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5
omule,
stii ca ii zice cowboy-ul, "time to wake up, girl". de aia vorbeam ca fiind granita intre primele 3/4 si ultimul. de-acolo pana la final ni se explica totul sub forma de flashbackuri... reale.
restul e vis si dupa ce se trezeste si isi aminteste, o ia razna, se sinucide (in ordinea enumerarii).
si de unde alea-s musai flashbackuri? fiin'ca nu era profet, si nu avea de unde sa viseze amestecul ala de detalii decat daca avusesera deja loc.
cam das ist alles.

am obsesie pentru twin peaks.
v is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2006, 19:35   #71
mi_chillin
Novice
 
mi_chillin
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 5
sunt de acord cu v, n-am stat sa citesc toate detaliile, dar, in principal, cam aia e "explicatia" filmului...faza cu "MD de neinteles" e overrated... e doar un hype... reconstituirea explicativa a firului narativ in ordine cronologica si logica se poate desprinde de la prima vizionare... faza cu indiciile mi se pare ieftina... probabil unii apreciaza enorm filmul asta (desi, cred ca majoritatea astora sunt aceleasi persoane care se lauda ca n-au inteles nimic...)... personal prefer lost highway...
mi_chillin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2006, 20:28   #72
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
comentariul de mai sus imi apartine...
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2006, 21:16   #73
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ai dreptate: MD nu e overrated; e overbaked.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2006, 00:28   #74
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
un topic bine readus pe prima pagina... 'ca nu mai e prea mult (sper) pana la INLAND EMPIRE!

poate il fura als de la cannes (daca intra!) pentru tiff!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2006, 01:23   #75
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by v:
omule,
stii ca ii zice cowboy-ul, "time to wake up, girl". de aia vorbeam ca fiind granita intre primele 3/4 si ultimul. de-acolo pana la final ni se explica totul sub forma de flashbackuri... reale.
restul e vis si dupa ce se trezeste si isi aminteste, o ia razna, se sinucide (in ordinea enumerarii).
si de unde alea-s musai flashbackuri? fiin'ca nu era profet, si nu avea de unde sa viseze amestecul ala de detalii decat daca avusesera deja loc.
cam das ist alles.

am obsesie pentru twin peaks.

sorry, citisem eu anapoda. but still, why try and find a meaning to it (desi si eu am facut asta), it's just as beautiful si fara sa il intelegi.

yep yep, astept INLAND EMPIRE cu nerabdare.

da, si eu am obsesie pt twin peaks. join the club
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2006, 08:21   #76
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Cauta filme de prost gust la Kusturica si Almodovar, nu la maestrul Lynch
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2006, 17:24   #77
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
:shock: Don't go there...
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2006, 18:22   #78
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Windom:
Cauta filme de prost gust la Kusturica si Almodovar

:shock:
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2006, 16:04   #79
77ravens
Senior
 
77ravens
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
Originally Posted by Windom:
Cauta filme de prost gust la Kusturica si Almodovar, nu la maestrul Lynch

E bun Lynch,adevarat,dar Kusturica si Almodovar sa faca filme de prost gust? :alien:
__________________
black cherry red drapes
77ravens is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2006, 21:59   #80
Iuliux
Novice
 
Iuliux
 
Join Date: May 2006
Posts: 6
Send a message via Yahoo to Iuliux
sunt curios de ce Lost Highway e asa desconsiderat (si de catre fanii Lynch).

o intrebare despre Eraserhead: la inceput si la sfarsit apare un barbat hidos care umbla la niste manivele. ala e un dumnezeu meschis sau care e faza? (singura chestie de care nu m-am prins ).

si daca tot se vb de Kusturica (nu inteleg de ce in topicu asta ... filmele lui sunt undeva pe langa Filantropica, nu pe aici), are cineva subtitrarea 2 de la filmul Time of the Gypsies? (engleza sau romana).
Iuliux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells