Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Jun 2005, 14:32   #41
3zile
Novice
 
3zile
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1
Dirty ...

O alta serie reusita este Dirty Hairy!! Eu am vazut doar 2 filme din aceasta serie!! Cea in care apare si Jim Carey mi s-a parut VARZA!! S-a preconizat ca va iesi un nou Dirty Hairy in 2006!! Cine mai e politist la 75 de ani ma intreb??
3zile is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2005, 14:38   #42
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
"Dirty Hairy" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
chiar asha, shi dirty shi hairy
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2005, 14:51   #43
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Si cu asta ne luam la revedere de la Blue, pe care-l vom exila definitiv si irevocabil cu zambetul pe buze

ps mesajul de mai sus il las ca simbol al prostiei
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2005, 18:20   #44
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Nae:
Originally Posted by MinRep:
Nu ca nu ar putea fi distractive, in eventuala companie a catorva cinefili pusi pe senzatii tari.

crede-ma ca sunt foarte distractive. in companie cinefila sunt delicioase, dar si noaptea tarziu, dupa o zi proasta, iti fac somnul dulce si usor, and you percieve life totally different. razi, plangi (nu din cauza actorilor sau a emotilor, ci din cauza effectelor speciale), si te mai ia si cu ameteala din cand in cand.
it's a lot to be seen MinRep:


<long list coming>

Bineinteles acum, filmele sunt distractive, dar niciodata nu o sa fie mai mult decta niste creatii obscure (campy ) si nu intentionez sa le vad decat in cadrul MST3K sau in imprejurari festive (TIFF, orgie cinefila/cinefaga/cinematografica).


"Godzilla" (1998) iese din serie si mi se pare un jeg oribil, numai pentru faptul ca sunt foarte seriosi cand explica stiintific aparitia Godzillei... Hai sa fim seriosiin universul filmic se intelege aparitia unei astfel de anomalii, dar sa o explici cum face personajul lui Broderick e o dovada de idiotenie.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2005, 21:42   #45
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by BeNnY:
Si cu asta ne luam la revedere de la Blue, pe care-l vom exila definitiv si irevocabil cu zambetul pe buze

ps mesajul de mai sus il las ca simbol al prostiei
Aferim !
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2005, 23:44   #46
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by MinRep:


"Godzilla" (1998) iese din serie si mi se pare un jeg oribil, numai pentru faptul ca sunt foarte seriosi cand explica stiintific aparitia Godzillei... Hai sa fim seriosiin universul filmic se intelege aparitia unei astfel de anomalii, dar sa o explici cum face personajul lui Broderick e o dovada de idiotenie.

nu stiu daca te contrazic acuma MinRep, dar fenomenul Godzilla este bine cunoscut in asia extrema... adica nu este numai o ideie proasta a unor japonzi mici cu un compex mare de inferioritate si cu un simt megaloman, ci in toata cultura lor, fenomenul de dragoni si bestii infernale care vin din apa este traditie.
sigur ca acuma, in zile nostre (din anii 60 pana azi), fenomenul asta a avut nevoie de o explicare stiintifica, si de un boost sau upgrade monstruos (ca sa prinda la public...), iar bomba nucleara pe care au primit-o in cap (cu efectele secundare) a fost o inspiratie perfecta.
rezultatul: Godzilla!

@notorica... it rulez, no kiddin' man. e genial, e absurd, e fenomenal, e GODZILLA. poate c-ar merita sa mai vezi ceva din el. poti scrie carti analizand filmele astea.
presupun ca asta ar fi o tema perfecta pentru Ambra, care se crede expert in asia extrema.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2005, 10:55   #47
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Nae:
sigur ca acuma, in zile nostre (din anii 60 pana azi), fenomenul asta a avut nevoie de o explicare stiintifica, si de un boost sau upgrade monstruos (ca sa prinda la public...), iar bomba nucleara pe care au primit-o in cap (cu efectele secundare) a fost o inspiratie perfecta.
rezultatul: Godzilla!
Nu despre asta vorbesc, ci despre teoriile-fantoma prezentate in filmului lui Emmerich, precum:
--- Godzilla strabate juma' de glob (migreaza?) ca sa gaseasca un habitat propice;
--- monstrul se reproduce asexuat (explicatie penibila pentru a aduce in scena 200 de mici Godzille --- ultimately, prefer doi-trei velociraptori ai lui Spielberg);
--- the pregnancy test e cea mai penibila faza!


Chestia cu aparitia monstrului din cauza experientelor nucleare merge... Nu e credibila, dar este o 'metafora' interesanta pentru ceea ce s-a intamplat in realitate... Dar ultimul film merge mult prea departe cu bullshit-ul.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2005, 13:37   #48
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
aaaaa, da asta da.
scuze, credeam ca te referi in general la fenomenul godzilla, cel care a aparut acu' multi ani in japonia.
sigur, filmul lu' Emmerich este un jeg, care nici macar nu are haz, si care pierde orice legatura cu ideia in sine.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2005, 13:45   #49
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Nae:
it rulez, no kiddin' man. e genial, e absurd, e fenomenal, e GODZILLA. poate c-ar merita sa mai vezi ceva din el.

ca e absurd, de acord. ca e fenomenal, de acord in masura in care prin 'fenomen' intelegi seria de 'sechele' pe care le-a (de)generat.

dar ca e genial ? hai sa vedem: traditia japonezilor vis-a-vis de monstrii care rasar din apa si papa oameni ? asta-mi suna a literatura populara care ar trebui sa se gandeasca de doua ori cel putin inainte sa-si bage nasul in cinematografie. efectele speciale ? desigur, unele sunt destul de reusite (cele in care monstrul apare din apa, din intuneric), dar in mare sunt atat de rudimentare incat nici timpul realizarii nu le scuza. monstri nascuti in urma experimentelor nucleare ? morala 'salvati planeta' (mesajul final e memorabil prin debilitate) + paranoia anilor '50-'60. in plus, nu mi se pare deloc ca regizorul (nu mai tin minte cine) incearca sa ne explice nasterea monstrului (eminamente absurda, la urma urmei) intr-un stil neserios-ludic. asadar, gojira sucks.

cat despre varianta lui emmerich, macar nu se lua in serios...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2005, 14:07   #50
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
n-ai umor notorica...
stai asa sa vedem: deci avem monstrul ala mare, adica om imbracat in costum de cauciuc, care vine din apa, si care strica niste cladiri de un mertu, facute din carton... pai stai, asta imi aduce aminte de primele star wars, care sunt la fel, in mare parte.
si ma intreb, cum de-a reusit asa un jeg, sa aiba asa un succes? adica daca ar fi fost un flop, un jeg, un esec, atunci nu s-ar fi facut 30 de episoade (vezi lista mea de sus.)
sigur, frica de radiatii si asa mai departe a fost un PR foarte bun, dar nu numai in asta s-a bazat filmul. desi nu poti spune ca are o ideie 'adanca' sau asa, are un flare senzational, si pentru timpul d-atunci efectele speciale si de-a vedea cum se prabuseste un oras intreg, a fost senzational. ca la sfarsit 'raul' nu este invins, a fost din nou ceva surprinzator, si morala nu a fost nici o data 'the good wins, the bad loses' ci a fost 'we humans don't know shit'.
deci, fenomenul godzilla, asa de prost si penibil cum e, a avut asa un succes incredibil, iar pentru ca a fost facut cu sinceritate, a devenit cult. la fel cum si star wars a fost un succes, desi si acolo (in primele episoare) poti vedea cablurile care tin avionasele, etc.
godzilla a este asadar cult, si it rulez, prin prostia si naivitatea cu care este facut.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2005, 16:19   #51
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Vorbiti despre seria aia de filme cu soparle gigant care mananca oameni, depun oua si demoleaza citadele ? :sick:
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2005, 17:53   #52
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Se pare cä da, desi de la mine nu se vedeau "sopärle". Mai degrabä niste matabazbâze care umblau pe chicerele dindäräpt.
Restamente, descriptiunea corespondeazä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2005, 18:03   #53
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Apparently people don't know "camp" when they see it. Heathens!
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2005, 16:13   #54
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Nae:
si ma intreb, cum de-a reusit asa un jeg, sa aiba asa un succes? adica daca ar fi fost un flop, un jeg, un esec, atunci nu s-ar fi facut 30 de episoade (vezi lista mea de sus.)

bai, tu ma sochezi. ce legatura exista, pana la urma, intre succesul unui film sau nr de 'sechele' si calitatea sa ?? si 'halloween' a avut 7 continuari (a opta in realizare !) sau, ca sa dau un exemplu mai elocint ('halloween' este totusi o capodopera), 'vineri 13', care a avut noua continuari !

si poate mai faci vreo comparatie cu 'star wars', ca la prima intalnire pe teritoriu romanesc ne luam la paruiala ! iar eu am parul f scurt acum.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2005, 20:43   #55
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by notorious:

si poate mai faci vreo comparatie cu 'star wars', ca la prima intalnire pe teritoriu romanesc ne luam la paruiala ! iar eu am parul f scurt acum. :P

asta cu parul se poate si intampla la mine... mai vedem. ma gandesc si eu la o tunsura a la penitenciar.

insa: paralella intre Godzilla si Star Wars este destul de clara, sunt doua filme proste, adica facute ieftin (cu effectele d-atunci), cu artificii mici si tampite, cu o poveste slaba de tot, care se bazeaza mai mult pe actiune.

acuma ramane numai intrebarea de gusturi... pentru mine Godzilla este mult mai reusit decat Star Wars (toate episoadele), fiind facut cu umor, si intr-o bascalie totala, ceea ce la Star Wars nu e cazu'.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2005, 21:07   #56
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Star Wars n-avea poveste?

ps eu de 'exemplu elocint' n-am auzit...
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2005, 22:11   #57
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Nae:
insa: paralella intre Godzilla si Star Wars este destul de clara, sunt doua filme proste, adica facute ieftin (cu effectele d-atunci), cu artificii mici si tampite, cu o poveste slaba de tot, care se bazeaza mai mult pe actiune.

acuma ramane numai intrebarea de gusturi... pentru mine Godzilla este mult mai reusit decat Star Wars (toate episoadele), fiind facut cu umor, si intr-o bascalie totala, ceea ce la Star Wars nu e cazu'.

I totally agree. Star Wars is waaaaay below the waist level of Godzilla.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2005, 04:49   #58
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by BeNnY:
Star Wars n-avea poveste?

nu, Benny, n-avea poveste... te-au pacalit si pe tine.
sau ok, n-avea o poveste mai adanca decat Godzilla, si in nici un caz una mai buna.

@Nightwane... we both share exquisite tastes.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2005, 09:56   #59
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Nae:
Originally Posted by BeNnY:
Star Wars n-avea poveste?

nu, Benny, n-avea poveste... te-au pacalit si pe tine.
sau ok, n-avea o poveste mai adanca decat Godzilla, si in nici un caz una mai buna.
You've gotta be shittin' me... :shock: E departe de gandul meu sa apar o serie precum "Star Wars", care se caracterizeaza prin inconsistenta si exces de efecte speciale, dar macar in "Star Wars" transced pe ecran cateva idei foarte interesante... Sarim peste lupta dintre bine si rau, pledoaria pentru diversitate si toleranta sau 'calatoria initiatica' (consideram aceste idei mai putin profunde decat cele care au nascut "Godzilla"). Dar ne ramane viziunea asupra istoriei... Conform lui A.O. Scott ("NY Times"), cele doua trilogii ale lui Lucas surprind destinul istoric: o republica (infloritoare) devine imperiu - in urma uneltirilor unei minoritati - apoi imperiul totalitar se inabusa intr-o revolutie, in urma careia republica (democratia) se reinstaureaza si ciclul se reia.


P.S.: Acum, oricat de subtire gasesti povestea din "Star Wars", macar galeria de personaje principale si actorii (ok, cativa dintre acestia) se ridica mult peste 'personalitatea' Gojirei.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2005, 11:50   #60
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by Nae:
nu, Benny, n-avea poveste... te-au pacalit si pe tine.
sau ok, n-avea o poveste mai adanca decat Godzilla, si in nici un caz una mai buna.

Asta e bullshit. Godzilla e caterinca si Star Wars e the real thing, nu pot fi comparate si e stupid sa zici ca Godzilla e mai bun, ca si cum ai spune ca gen Scary Movie e mai bun decat The Ring, pentru ca tie nu ti-a placut.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells