Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Apr 2008, 13:32   #281
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Stiu toate astea - dar färä o dozä de dream on, ce sens mai are viata? :sleep:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 13:36   #282
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pai, nu's c sens are viata, e intrebarea nr 1 a teologiilor & filozofiilor, doar nu t astepti sa raspund tocmai eu?! :shock:
in c ma priveste, though, i'll take pragmatism over any dreams...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 13:39   #283
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Visele nu ti le dau,
Nu mi le poti lua,
Visele sunt lumea mea,

[Pragmatismu]-i lumea ta...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 17:05   #284
Oana Predescu
Junior
 
Oana Predescu
 
Join Date: Jan 2007
Location: Târgoviºte
Posts: 38
Send a message via Yahoo to Oana Predescu
432

Imi pare rau ca trebuie sa fac nota contrastanta fata de mesajele admirative care s-au livrat la adresa filmului "432", dar mie acest film mi-a provocat o repulsie organica... Nimic, dar absout NIMIC nu m-a incantat vizavi de acest film... de la elementele ce tin de regie, scenariu, jocul actorilor, la chestiuni tehnice...sunet, montaj, imagine... totul a fost facut extrem de mediocru.
In cinematografia romaneasca postdecembrista, exista un prost obicei, in opinia mea... acuta lipsa de inspiratie! Se fac filme numai despre perioada 65-89, ceea ce mi se pare tragic. Este adevarat, a fost o perioada marcanta a istoriei Romaniei, dar asta nu trebuie sa sa confunde cu arta... Filmele romanesti de dupa 89' aduc in prim plan toate aspectele lamentabile ale societatii romanesti... avorturi, saracie, prostie, mizerie, hotie...
Sa o iau metodic:
Acest "432" este cea mai elocventa mostra de lipsa de talent si imaginatie:
replici care se rezuma la "Domnisoara, am zis eu ceva de bani?", sunet INFECT (unele filme din anii 30 sunt incomparabil mai bune fata de aceasta mizerie), nici macar VESTIMENTATIA nu este adecvata vremurilor respective... Nu se purtau fulare din alea rasucite si tunsori cu breton chic...Nici macar la aceste detalii nu au fost atenti... :hmm:
Vrea sa se creeze senzatia de naturalete... Se mizeaza pe asta, numai ca nu le iese... Se folosesc foarte multe clisee... ca scena cu masa din familie, in care se vorbeste de muraturi, oua de Pasti s.a.m.d, chipurile sa reliefeze contrastul dintre zbuciumul interior al Otiliei, dintre problemele existentiale si banalul, prozaicul, lumescul...in fine... Chestii previzibile, de n ori utilizate, fumate, care nici macar nu aduc un element de inedit...
Mai bine Buletinul de la ora 5 decat acest film... macar acolo vezi o grafica buna...
Pai noi am avut filme mult mai bune... daca ma gandesc la "Balanta", la "Actorul si salbaticii" la "Padurea Spanzuratilor"... dar ce sa-i faci... Era o concurenta foarte mare in anii 60, 70... Nu te puteai lupta cu Fellini sau cu Antonioni pentru Palm d'Or...
Mi se pare dureros... Toata lumea il critica pe Sergiu Nicolaescu... Pai sa-mi fie cu iertare, poate Nicolaescu nu exceleaza in profunzime precum Pintilie, Pita,Ciulei, Marcus, Daneliuc s.a., dar filmele lui sunt foarte elaborate. Au o patina de occidental si sunt placute ochiului: vezi costume grozave, femei frumoase, decoruri splendide... Repet, nu sunt un fan Nicolaescu, nici pe departe, dar este de apreciat migala cu care lucreaza din punct de vedere tehnic, orice film...
Si "La Dolce Vita" si "Blowup" si "If..." au luat Palm d'Or dar nu cred ca exista termen de comparatie... oricat de mult ne-am stradui...
Inca este o mare dilema pantru mine cum filmul lui Mungiu a luat acest premiu ... probabil din compasiune pentru acest spatiu geografic amarat si obidit ... alta explicatie nu am...
Oana Predescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 17:12   #285
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Re: 432

Originally Posted by Oana Predescu:
Imi pare rau ca trebuie sa fac nota contrastanta fata de mesajele admirative care s-au livrat la adresa filmului "432", dar mie acest film mi-a provocat o repulsie organica... Nimic, dar absout NIMIC nu m-a incantat vizavi de acest film... de la elementele ce tin de regie, scenariu, jocul actorilor, la chestiuni tehnice...sunet, montaj, imagine... totul a fost facut extrem de mediocru.
daca totul este atat de mediocru, cum de a reusit s-ti provoace o "repulsie organica"? ar fi trebuit s t lase indiferenta...
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 17:20   #286
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Domnisoara e sincerä - felicitäri!
Si complet analfabetä ca spectator de cinema - päcat.
E ca si cum ai zice: "Bolta Capelei Sixtine e o oroare! Toti bärbatii äia efeminati si rubiconzi, cu putele goale! Cum e admisibil sä se expunä asa, în väzul lumii, obsesiile unui degenerat pederast ca äla? Mai mare rusinea!"
(Oana, fii linistitä: o reactie oarecum similarä a avut Stendhal - deci, te afli într-o companie ilusträ. )
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 17:22   #287
Oana Predescu
Junior
 
Oana Predescu
 
Join Date: Jan 2007
Location: Târgoviºte
Posts: 38
Send a message via Yahoo to Oana Predescu
Re: 432

Originally Posted by Supastar:
Originally Posted by Oana Predescu:
Imi pare rau ca trebuie sa fac nota contrastanta fata de mesajele admirative care s-au livrat la adresa filmului "432", dar mie acest film mi-a provocat o repulsie organica... Nimic, dar absout NIMIC nu m-a incantat vizavi de acest film... de la elementele ce tin de regie, scenariu, jocul actorilor, la chestiuni tehnice...sunet, montaj, imagine... totul a fost facut extrem de mediocru.
daca totul este atat de mediocru, cum de a reusit s-ti provoace o "repulsie organica"? ar fi trebuit s t lase indiferenta...

.... Tocmai mediocritatea, saracia si aspectul de documentar de cea mai proasta calitate mi-au provocat repulsie... Cine pretinde ca i-a placut acest film inseamna ca ori nu are o cultura cinematografica solida si, in consecinta, nu are un termen de comparatie, ori este prea las sa recunoasca "subtirimea" acestui film, multumindu-se cu ideea ca a luat un premiu important...
Oana Predescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 17:25   #288
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Multä lume necäjitä...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 17:26   #289
Oana Predescu
Junior
 
Oana Predescu
 
Join Date: Jan 2007
Location: Târgoviºte
Posts: 38
Send a message via Yahoo to Oana Predescu
Originally Posted by Pitbull:
Domnisoara e sincerä - felicitäri!
Si complet analfabetä ca spectator de cinema - päcat.
E ca si cum ai zice: "Bolta Capelei Sixtine e o oroare! Toti bärbatii äia efeminati si rubiconzi, cu putele goale! Cum e admisibil sä se expunä asa, în väzul lumii, obsesiile unui degenerat pederast ca äla? Mai mare rusinea!"
(Oana, fii linistitä: o reactie oarecum similarä a avut Stendhal - deci, te afli într-o companie ilusträ. )

Dispui de o inteligenta indoielnica :lol: daca extrapolezi la Capela Sixtina. Cred ca este ultimul lucru la care m-as fi gandit ... Este ca si cum i-ai pune pe Moise si pe Simona Sensual in aceeasi propozitie
Oana Predescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 17:34   #290
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Copilitä dulce si scumpä, cu regret trebuie sä recunosc cä spatiul unui topic, si al unei dupä-amieze, e absolut impropriu unei initieri în perceptia cinematograficä (dupä care urmeazä informarea... cultura... diversele specializäri... etc.). Totusi, un forum în ansamblul lui, pe pacursul câtorva ani, poate, dacä nu chiar sä facä minuni, mäcar sä-ti dea o mânä considerabilä de ajutor. Asa cä acum, o datä ce ne-ai descoperit, te invit sä rämâi aici si sä începi sä înveti. Initial, citeste cât mai mult, iar mai târziu, poti începe sä si postezi. Renuntä la arogantä, ignorantä, snobisme, aere semidocte si veleitäti de atotstiutoare, fii modestä, receptivä, constientä de propriile limite, si dornicä sä ti le depäsesti. Baftä!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 17:55   #291
Oana Predescu
Junior
 
Oana Predescu
 
Join Date: Jan 2007
Location: Târgoviºte
Posts: 38
Send a message via Yahoo to Oana Predescu
Originally Posted by Pitbull:
Copilitä dulce si scumpä, cu regret trebuie sä recunosc cä spatiul unui topic, si al unei dupä-amieze, e absolut impropriu unei initieri în perceptia cinematograficä (dupä care urmeazä informarea... cultura... diversele specializäri... etc.). Totusi, un forum în ansamblul lui, pe pacursul câtorva ani, poate, dacä nu chiar sä facä minuni, mäcar sä-ti dea o mânä considerabilä de ajutor. Asa cä acum, o datä ce ne-ai descoperit, te invit sä rämâi aici si sä începi sä înveti. Initial, citeste cât mai mult, iar mai târziu, poti începe sä si postezi. Renuntä la arogantä, ignorantä, snobisme, aere semidocte si veleitäti de atotstiutoare, fii modestä, receptivä, constientä de propriile limite, si dornicä sä ti le depäsesti. Baftä!

Nu am nevoie de initiere de la cineva care nu ma cunoaste suficient... Nu am intentia sa epatez cum ai incercat sa o faci tu, dandu-mi exemplu pe Stendhal. In primul rand am curajul sa-mi spun numele si varsta (17 ani) si am curajul sa-mi exprim opinia clar si nemijlocit... Cu regret pentru tine si din fericire pentru mine, vizionez filme de la varsta d 5 ani. Nu stiu daca este mult sau putin, dar nu ma consider o ignoranta. Faptul ca am emis o opinie iar tu, cu vehementa, ai tinut sa ma tratezi instant cu aer de superioritate, nu mi se pare o dovada de maturitate si intelepciune... Este dreptul meu sa am o parere vizavi de acest film. Nu cred ca trebuie sa ma simt ca la scoala, chestionata de profesor navigand pe acest forum. Banuiesc ca nu este asta scopul... Mi se pare absolut penibil sa te comporti ca un "ultras" fata de cineva care are o opinie contrara. Si pentru ca tot vrei sa-mi dezvalui caracterul didactic al acestui forum, chiar te rog sa-mi aduci cateva argumente care sa sustina valoarea lui "432".... Fara suparare....
Oana Predescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 18:41   #292
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ah, teribilismul celor 17 ani! Superbä vârstä! Când eram ca tine, îl fäceam pe Eminescu "fraier" - fiindcä descifram "Impärat si proletar" strict la nivel superficial. Fraierul (färä ghilimele!) eram eu! Noroc c-au trecut de-atunci mai mult de treizeci de ani... o facultate... si multe fraierisme si suturi în cur - care au fost tot atâtia pasi înainte.
Argumentele mele principale sunt în analiza filmului - o gäsesti pe undeva pe la începutul acestui topic. Alte argumente, disparate, pe parcursul topicului. N-ar strica sä-l parcurgi pe tot, stäruind asupra fragmentelor consistente, înainte de a fi atât de sententioasä. (Dar, ok... 17 ani... La fel mi se spunea si mie, cu un zâmbet tandru - care mä irita cumplit! - pe-atunci...)
Deci, vezi cä tot la vorba mea ajungi? Mai întâi ne informäm, apoi däm verdicte.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 19:10   #293
Oana Predescu
Junior
 
Oana Predescu
 
Join Date: Jan 2007
Location: Târgoviºte
Posts: 38
Send a message via Yahoo to Oana Predescu
REPLICA :D

Am citit comentariul d-voastra :shock: din inceputul topicului si trebuie sa recunosc faptul ca nu mi s-a parut extrem de convingator. Bine, nu stiu daca scopul lui este sa convinga pe cineva anume, dar, oricum, este menit sa sustina valoarea filmului...
Ati inceput cu "Filmul lui Mungiu este foarte simplu. In primul rand. De aia este atat de bun." Personal, nu cred ca "simplitatea" este neaparat o masura a calitatii... Sigur, ea poate fi, in anumite contexte, dar poate fi o sabie cu doua taisuri, in sensul ca, de dragul simpificarii si obtinerii unei patine de natural si de nesofisticat, pot iesi lucruri de mantuiala...
Sigur, tema este de asa natura, dar aspectul per-global al filmului mi se pare unul foarte ieftin...
Am sesizat ca ati comentat si analizat cu foarte mare entuziasm anumite scene din film: cea cu biletul din autobuz, "negocierea", masa festiva s.a., precum si anumite reactii ale personajelor, inspirate, evident, din viata reala.... Admit, ele au fost jucate cu naturalete si au reusit sa surprinda subtilitatile si nuantele respective, dar nu mi se par a alcatui un "tur de forta"... fac intr-o anumita masura, "deliciul" filmului, dar nu mi se par chestiuni ieste din comun, sau care demonstreaza inteligenta scenaristica sau regizorala...
Cat despre subiectul filmului, personal, mi se pare unul extrem de speculant... Pentru un strain, ca Stephen Frears si ca multi altii care au facut parte din juriul de la Cannes, acest gen de subiect tinde sa atinga coarda sensibila... Este ca si cum i-ai aduce lui Adrian Paunescu un basarabean sa cante in emisiune... evident ca ar fi emotionat pana la lacrimi si ar incepe sa emane sintagme de genul "Basarabia, lacrima neamului romanesc"... :lol: Nu stiu daca regizorul Mungiu a mizat pe un asemenea impact lacrimogen, dar a reusit cu brio sa impresioneze juratii ramasi oripilati de terorile regimului ceausist :? Personal, nu agreez o astfel de speculatie artistica... :w00t:
Scena asa-numitului "viol" ...mi s-a parut mai mult un acord tacit, nicidecum un viol... sa fim rezonabili, nu toti cei care produceau avorturi erau niste perversi de talia d-lui Bebe Totusi, ce fata normala ar fi acceptat sa se culce cu altul pentru favaoarea de a i se face avort colegei de camera... Mi s-a parut penibil gandita aceea secventa... deloc realista... Mai bine pleca de la hotel si-si lua banii, mai bine se ducea la Tanti Jeni, mai bine pastra copilul decat sa se coboarea la un asemenea compromis incalificabil... Cretini sunt multi, asta nu inseamna ca te dezumanizezi in asa hal... In fine, o numesc "viziune regizorala"
Ati spus la un moment dat ca Bebe "isi castiga existenta omorand copii nou-nascuti" .... sort of goof I'd say... :? Nu sunt nou nascuti... in fapt nu sunt nascuti... :hmm: nevermind...
Puneti accent pe asa-zisul "suspans".... Resimt un oarecare suspans, dar, si plictiseala pe alocuri... Sunt o serie de secvente laxe, fara finalitate (sau poate asa sunt gandite), care, efectiv, irita...
Secventa cinei, recunosc, mi-a placut cel mai mult din tot filmul (singura defapt care mi-a placut)... mi s-a parut simpatico-amara, desi deloc originala...ba chiar previzibila. Va refereati la acei doctori catalogandu-i "idioti" De ce? Erau simple persoane care au avut nesansa sa traiasca intr-o perioada nefasta a istoriei, in care au fost indoctrinati si in care li s-au spalat creierele... evident ca sunt si consecinte rasfrante asupra mentalitatii lor ... dar nu-i pot numi dobitoci... (mai dobitoaca este Otilia care s-a culcat, voluntar cu Bebe :huh: ).
Poate aspectul vestimentar vi se pare unul de neluat in considerare, insa eu cred ca pe langa chestiunile esentiale, sunt importante si aceste mici detlaii... D.p.d.v. vestimentar, fetele nu erau imbracate conform perioadei respective. Stiu, suna pueril, dar mi se pare o gafa mare... daca va veti uita atent (cum sunt sigura ca ati facut-o de mai multe ori) veti sesiza elementele vestimentare nepotrivite, cat si look-ul Otiliei, mult prea avangardist pentru anii 80 8)
Am sesizat, cu tristete ca atat in filmul lui Mungiu, cat si in filmul lui Cristi Puiu "Moartea d-lui Lazarescu" muzica rspectivei perioade este tratata usor in zeflemea si utilizata ca instrument al ironiei... Pacat pentru ca, din punct de vedere calitativ, muzica acelor ani, atat in Romania, cat si in lume, era mult superioara fata de muzica de astazi... Spun asta nu neaparat ca profesionist, ci ca meloman si ca absolventa a unei scoli de muzica, unde am studiat pianul 8 ani de zile...
Este drept, sunt multe aspecte negre ale societatii comuniste, dar asta nu inseamna ca este just sa denigram si putinele dar valabilele aspecte pozitive (mai ales din domeniul artei), programele tv, sketchurile marilor actori, pe care si azi le privim cu aceeasi placere si amuzament, filmele foarte bune (care au fost extrem de mediatizate si dupa 89', din lipsa unor substituenti mai buni) s.a.m.d. Imi cer scuze daca v-am plictisit cu postul meu....
Oana Predescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 19:33   #294
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu m-ai plicitisit, dimpotrivä, m-ai bucurat.
Se pare cä ai un nivel de inteligentä si culturä foarte ridicat pentru vârsta ta - dar, din päcate, acest film nu l-ai receptat deloc corect. Unele dintre observatiile tale critice sunt juste fiecare în parte, dar îsi pierd valabilitatea dacä plasäm elementele respective în context... sau le privim dintr-un alt unghi, la fel de valid... sau stim sä diferentiem între particular si general... sau, sau, sau... Ar fi multe de spus. Pur si simplu, te-ai avântat la o analizä a filmului de pe o pozitie prea ambitioasä, pentru care la 17 ani nu esti încä pregätitä (ca sä nu te simti jignitä, fac o extrapolare foarte hiperbolizatä, dar cred cä vei prinde ideea: la 17 ani, Christian Barnaard putea, în principiu, sä-i dea unui cardiac nitroglicerina, când avea nevoie, sau sä-l împiedice sä bea, sä fumeze, sä facä eforturi, ori sä sune la salvare si sä descrie corect si cu utilitate vitalä simptomele pacientului; dar dacä s-ar fi apucat sä-i facä o operatie pe cord deschis, îi murea äla-n brate!).
Repet ce am spus - de data asta, de pe o pozitie lipsitä de condescendentä: dacä într-adevär te intereseazä filmul asa cum sugereazä scrupulozitatea comentariilor tale, rämâi aici, pe forum, si interactioneazä sustinut cu noi. Treptat, vei ajunge sä-ti maturizezi aparatul critic. (Nu eu "te voi" înväta, si nici altcineva; singurä o vei face.)
Va veni ziua când vei spune, aproximativ, una din douä:
- "432" e unul dintre filmele mele favorite; si când mä gândesc cä prima oarä l-am desfiintat total!...
- "432 continuä sä-i repugne, mie, personal - dar, obiectiv vorbind, recunosc cä e un film excelent!
Cred cä timpul îmi va da dreptate.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 20:08   #295
Oana Predescu
Junior
 
Oana Predescu
 
Join Date: Jan 2007
Location: Târgoviºte
Posts: 38
Send a message via Yahoo to Oana Predescu
Multumesc pentru apreciere... nu stiu cum voi gandi in viitor... si nici nu mi-as dori sa stiu Cert este ca, mi-as dori ca cinematografia romaneasca sa beneficieze de bugete mai mari... Mi se pare o nedreptate sa fii obligat sa faci filme din nimic... In fine... asta este o alta discutie
Bine, poate ca daca lui Lynch ii dadeai un calorifer si o pisica, reusea sa realizeze un film atipic si captivant... dar este complicat sa gasesti valori si sa le ajuti sa se afirme... sa le oferi un cadru prielnic...Cred ca si imaginatia lucreaza altfel atunci cand ai sustinere. Tocmai la asta ma refeream, la faptul ca regizorii romani tineri isi extrag seva imaginatiei numai din acea perioada. Imi pare ca unica sursa de inspiratie a lor este perioada comunista... ceea ce este cel putin hilar... Aici mi se pare un usor paradox... pe de-o parte se considera a fi oamenii "directiei noi" , iar pe de alta parte, in creatiile lor, se raporteaza incontinuu la trecut... Nu prea este o optica productiva...
Oana Predescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 20:12   #296
Mister Movie
Junior
 
Mister Movie
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 70
ce uita noul val este ca in comunism comunismul conta foarte putin. oamenii erau ocupati cu alte chestii: star wars, revistele neckerman, filmele indiene cu elefanti, bancurile cu bula si nea nicu, almanahul anticipatia sau romania literara. cei care isi amintesc de acest 'life style' sunt catalogati ca adepti infocati ai comunismului. un 'life style' care apare si in poezia lui mircea cartarescu, unde blocurile nu sunt atat de cenusii, ba chiar intalnim si un element de care noul val n-a prea auzit: soarele. chestia aia luminoasa,care are prostul obicei de a colora peisajul in nuante de galben, rosu sau portocaliu, culori pe care noul val le respinge.

replica pe care partizanii noului val o servesc invariabil suna ceva de genul: 'da' ce, sa umplem ecranul cu lucruri placute, sa gadilam publicul?'. Categoric nu, dar un pic de realism n-ar strica. in noul val totul se petrece pe ploaie, vant sau zloata. personajele sunt lipsite de orizont, nu cunosc bancuri, n-au auzit de star wars, probabil ca n-au auzit de televiziune. Clieseele abunda: avem avort, si daca avem avort atunci avem obligatoriu ploaie sau vreme urata.

Din fericire publicul s-a maturizat, si nu mai inghite pastila 'comunismului cenusiu'.

si daca e sa fiu intrebat cum ar trebui vazuta aceasta perioada, recomand cartea lui vasile ernu - Nascut in URSS, o radiografie savuroasa si exacta, chiar daca e vorba uniunea sovietica.

recomand si siteul lui vasile ernu:

http://www.nascutinurss.ro/

poate i-o semnaleaza cineva si lui mungiu. da' mai bine nu, ca-i strica viziunea. cu ce mai ia omu' premii daca ii tai craca 'blocurilor cenusii'?
Mister Movie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 20:17   #297
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@Oana
Si noi am început sä ne säturäm de recursul aproape abuziv la acele subiecte. Dar întelegem douä lucruri:
- sunt dramatice, deci atrag cineastii;
- au fost traumatice, deci mai avem de cicatrizat niste räni.
O sä treacä, si vom începe sä descoperim si subiecte de alte tipuri... Primii pasi (complet ratati, dar mai bine asa decât deloc) au fost "Dupä ea" si "Ingerul necesar" - vezi topicurile, aici în sectiunea asta. Vor mai urma si altii.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 20:26   #298
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Sa inteleg ca Filantropica si Restul e tacere miros a comunism?
Filantropica, poate, pentru ca arata efectele unei perioade asupra multor chestii...
Dar "Restul e tacere" ce mai are? (nu l-am vazut dar stiu ca perioada in care are loc actiunea e 1919 <asa am vazut scris pe crucea unui mort din film, in mini-documentarul making of de pe HBO>)
Si apoi mai este Occident, Marfa si Banii, Furia si alte cateva lung-metraje...
De ce nu pot face ele parte din noul val?
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 20:30   #299
Mister Movie
Junior
 
Mister Movie
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 70
cred ca principala buba a noului val e aspectul de tragedie antica, unde personajele sunt conduse de un destin implacabil. subiectele sunt voit grele, tratate deseori caricatural, iar personajele sunt simple fantose, chinuite, obsedate, reduse, stupide.
Mister Movie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 20:33   #300
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@Mono
Ignorä-l, e diversionist si subiectiv.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells