Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Animatie

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Mar 2006, 19:44   #221
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Asa deci, autorii de anime nu au emotii si nu simt nevoia sa isi exprime sentimentele si gandurile in ceea ce creaza...

Pomeneam inainte de Haibane Renmei. E creatia unui artist absolvent a Tokyo National University of Fine Arts and Music cu specializarea pictura clasica japoneza. Asta apropo de "kitchul vizual". Povestea e plina de emotie reala si e originala in animatie.

Evangelion e unul din anime-urile clasice. Daca te-ar interesa catusi de putin viata autorului, ceea ce sunt sigur ca nu e cazul, ai vedea ce a insemnat Evangelion pentre el. Printre altele, e una din cele mai reusite expresii artistice a depresiei. Da un search pe google si o sa gaseti niste inculti profesori absolventi de Harvard si Yale care il analizeaza si il prezinta in mediu universitar. Dar stai ca am uitat ca tie nu iti place "incultura crasa googlista".

Hayao Miyazaki nici nu ar trebui sa mai aiba nevoie de vreo prezentare. E recunoscut ca unul din cei mai mari animatori din lume la ora actuala. A luat si Oscarul, nu ca asta ar insemna mare lucru din punct de vedere artistic, dar in fine.

Te felicit pentru avatarul cu Habarnam, e o alegere potrivita.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2006, 20:06   #222
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
nu prea le am eu cu anime-urile...n-am vazut prea multe...
dar ce ma enerveaza cel mai mult e pseudo-cultul din jurul lor realizat de o tipologie umana care ma cam calca pe nervi si cu care, din pacate, am ajuns sa asociez anime-urile...
genul ala de tip Ubercool, neaparat student la arte sau arhitectura, neaparat neinteles, un fel de urban de-a lui Gigel, dar care se crede extrem de evoluat, neaparat ateu, neaparat se stie intr-o tona de arte (film, muzica, pictura, teatru....etc....nu conteaza, el se pricepe la toate)...prezinta avantaj daca are site manga .ro...aia care trec de faze cool si dau in ubercool...

pentru toti astia replica memorabila din the story of 1900 (cu adaptarea de rigoare):

1900: And fu.ck jazz, too.
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2006, 20:16   #223
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Deci tu nu ai nimic cu anime-urile, ai ceva cu oamenii care le plac. You're twisted.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2006, 20:18   #224
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
not actually twisted....pur si simplu am spus ca am ajuns sa le asociezi cu unele feluri de oameni care ma calca pe nervi...nu inseamna ca toti fanii anime sunt asa...so don't throw the rotten tomatoes just yet! :oops:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2006, 20:34   #225
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Lol, era sa cad de pe scaun de ras. Student la arte, ubercool, ateu etc? Zi mai bine elev(a)/liceean(a) de 12-16 ani, care scrie mereu cu k ca sa para mai interesant(a). Ar mai fi si grupul celor mai inteligenti, dar de obicei sensibili si nesociabili, foarte departe de uber-cool. Asta e tipologia de fan anime de la noi. Citeste vreun forum anime si te lamuresti.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2006, 20:45   #226
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
stateam si imi reciteam posturile sa vad daca scrisesem "k" pe undeva pt ca m-am simtit oarecum cu musca pe caciula.
i'm clean.
nu stiu cum e pe forumuri, dar eu faceam referire la exemplare vazute de mine...nu stiu cat de mult se potriveste cu tipologia de fan anime de la noi.
Eu asa cum am descris (bineinteles, cu o nota de ironie) am vazut multe persoane...poate si astia par introvertiti, sensibili si nesociabili pe forum-uri de gen...eh, acu glumeam si eu...din aia true blue descrisi de tine pur si simplu n-am intalnit sau they didn't stand out...
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2006, 22:09   #227
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Pai uita-te la intemeietorul de forumuri angelice, a carui sensibilitate a fost asa ranita cand i-am spus ca e o rusine sa n-aiba habar de Haibane Renmei. Cam asta e nivelul. Daca te uiti la sectiunea de discutii a unui forum anime o sa gasesti neaparat intrebari fundamentale gen :"De ce e lumea rea?", "Ce e prietenia?", "Frumusetea interioara vs frumusetea exterioara" etc.

Adevarul e ca anime-ul e in general un gen infantil sau ciudat, deseori amandoua. Dar in acelasi timp e una din cele mai inovative forme de animatie. Imi place faptul ca ma suprinde. Imi place ca un regizor de anime poate sa faca intai o serie ca Now and then, here and there, in care problema pastrarii unui copil in urma unui viol aprope ca pare marunta pe langa intrebarea daca personajele o sa mai apuce ziua de maine si apoi o comedie relaxanta excelenta ca Fruits Basket.

Imi place ca Serial Experiments Lain e de zece ori mai interesant decat Matrix. Imi place cum Totoro sau Azumanga Daioh surprind in intamplari banale esenta copilariei. Imi place cum Kon se joaca cu perceptia asupra realitatatii in Perfect Blue sau Millenium Actress. Imi place cum Makoto Shinkai a creat singur pe calculatorul de acasa Voices of a single star si a iesit aproape o capodopera a genului.

Nu imi place cum de zeci de ori am downloadat primul episod al unui serial si l-am sters plictisit dupa 25 de minute. Dar nu poti gasi ceva deosebit decat daca ai rabdare sa cauti. Pur si simplu nu pot avea nici pe departe acelasi interes pentru filmele hollywoodiene cu scenariile scrise de comitete si comisii si testate si modificate inainte de lansare ca un produs software.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2006, 13:31   #228
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Twinsen:
Haibane RenmeiNow and then, here and there, Fruits Basket.

Serial Experiments Lain Totoro sau Azumanga Daioh surprind Perfect Blue sau Millenium Actress.Voices of a single star


da da da la toate.

Adaugam si Paranoia Agent. Tot Kon.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2006, 23:06   #229
Majin
Novice
 
Majin
 
Join Date: Mar 2006
Location: Into the shadow of your death . . .
Posts: 8
Send a message via MSN to Majin Send a message via Yahoo to Majin
eu unul am privit initial cu destula suspiciune HR, dar tre sa recunosc ca mi-a placut. a fost o surpriza placuta.am citit ce s-a scris pe aici...destul de interesanta discutia.dar nu cred ca iti poti forma i parere despre fenomenul anime/manga doar dupa generatia pokemon. si cand spun generatia pokemon ma refer la pustii de 12 ani care considera inuyasha de exemplu o serie geniala. pusti care nu au auzit de neo genesis evangelion. credca iti poti forma o parare doar dupa ce urmaresti anumite titluri. pt ca fiind necunoscator poti nimeri peste niste serii de 3 lei, iar tu sa consideri ca asa sunt toate animeurile. in cei 6 ani si ceva in care am vazut anime in mod curent am italnit destule seri care nu meritau sa iasa din coshul de gunoi, dar destul de multe care se ridicau cu mult peste orice productie cinematografica!
p.s.; demona..wazza girl ?nu credeam ca o sa dau de tine pe aci !
ja ne !
__________________
http://i51.photobucket.com/albums/f3...i/014c62d8.jpg
Majin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2006, 23:22   #230
Majin
Novice
 
Majin
 
Join Date: Mar 2006
Location: Into the shadow of your death . . .
Posts: 8
Send a message via MSN to Majin Send a message via Yahoo to Majin
Quote:
mda. generatia pokemon e aceeasi generatie care include si DragonBall-urile si alte mizerii mutilatoare. de creier. nu de altceva. m*** dragonball, naruto, inuyasha etc.
nighty...nu mai spune ! inuyasha intra in aceeashi categorie cu naruto si dbz. da ma, uite inca o minte luminata cu lanterna! u ai vazut respectivele serii de iti permiti un asemenea comentariu ?sau sa ii spun critica? pt ca mie mi se pare ca bati campii . nu poti judeca ceva in necunostintza de cauza.un om care face asta nu e nimic decat un ignorant. un om prea ingust ca sa poate intelege evidentul! hai sa presupunem ca ai vazut de ex dbz-ul. plecand de al aceasta presupunere ajung la alta; tot ce ai vazut u e o lupta intre 2 sau mau multe pers....daca ai vazut asta esti in aceeashi oala cu pustii de 10 ani, cei din generatia amintita de mine mai sus. nu ai cum compara un anime cu altul, daca nu sunt cat de cat similare.inuyasha are ca tinta publicul de pana in 13 ani...dbz se adreseaza unui alt public. un pusti vede doar lupta, dar partea psih care se desfashoara in paralel si influenteaza storyul si modeleaza carcaterul personajelor ii scapa! naruto copie oarecum dbz, avand intradevar unele puncte comune, dar atat.
asa ca nighty , inainte sa iti mai deschizi gura si sa arunci cu "noroi" , macar fi in tema!
p.s.: daca am greseli de ortografie si gramatica..asta e...doar sunt un "pusti" de 21 de ani care se uita la "desene animate" ...get real ppl !
__________________
http://i51.photobucket.com/albums/f3...i/014c62d8.jpg
Majin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2006, 01:00   #231
kenshy
Novice
 
kenshy
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7
da da..dragul meu twinsen esti atat de zeu..de urcat pe acel piedestal al tau ca nimeni nu iti mai poate ajunge la nas..daca tu esti super ultra extra nu inseamna ca ai si dreptul sa aduci injurii la adresa altora si oricum degeaba ti-as explica faza cu acel anime cu are m-ai luat dar asta e...nu toti avem posibilitati ca tine.. da noi astia de rand nu ne ridicam la valoarea ta .... cei 15 ani ai mei de anime-uri nu echivaleaza cu vasta ta cultura... dar desi cred ca omul at traieste invata..faptul ca nu am stiu un anime draga doamne nu e o crima asa mare pe langa altele are sunt si oricum am spus nu avem toti posibilitati ..dar ine sa priceapa...si ar mai fi ceva daca fa o salata de fructe nu am sa pun mango daca nimeni nu vrea sa guste din el.. sunt o gramada de alte anime-uri pe are nu le discut si stii de ce? pt ca nu suntem toti indivizi ca tine ca sa le discutam... nu scoti pe piata un produs deat daca ai at de cat o siguranta ca se va cumpara..si totusi..cat de crasa ar fi inultura mea, tot nu aveai dreptul sa faci remarca care ai facut-o pt ca daa tto te dai mare ca stii atatea si altii sunt prosti puteai sa o faci intr-un mod inteligent...nu sa dai cu rosii ci sa arati dom=le uite asa si asa..dar se pare ca la gradul de zeitate in domeniul anime iti lipsesc ei 7 ani de acasa...intre altele....si mai vb de sensibilitate?? emotii?? god... atat timp cat nu stii sa vezi emotii sentimente si alte chestii si in alte multe anime pe are nu ti le mai spun...las-o balta...superficialitate..minte ingusta..mentalitati obscure..cam asta e conluzia pt cei are dati cu rosii... prin atitudinea pe are o afisati nu sunteti cu nimic mai buni decat pleava de noi pe care o injurati...cainii latra caravana trece..asa suntem si noi astia razvratiti....veti trai cu sau fara noi va trece si clipa de rascoala...dar veti fi mereu nsite zei incuitati urcati pe un piedestal de sticla...sa nu va spargeti baieti... si nu uitati la urmatorul replay sa ma citati
kenshy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2006, 07:40   #232
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Alooooooooo!!!!!!!! Generatia "SandyBell"!! Cultura nu se masoara in ani de anime!! Reveniti-va!!!
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2006, 08:26   #233
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
kenshy, n-ai priceput ce ti-am zis ca ar trebui sa-ti fie rusine. Nu din cauza ca te uiti la Inuyasha, DBZ etc. Fiecare are preferintele sale si eu personal le respect la ceilalti. Problema e ca ai facut un site cu tema ingeri in anime si n-ai inclus cel mai bine cotat anime cu ingeri facut vreodata. Haibane Renmei e pe locul 29 in topul animenfo.com, echivalentul imdb-ului in anime.

Lasa basmele cu lipsa de posibilitati si interes. Daca ai posibilitatea sa faci un forum atunci aveai si posibilitatea sa vezi serialul, care repet, e exact pe profilul site-ului tau. Cat despre interes, cotatiile date la Haibane pe toate site-urile vorbesc de la sine.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2006, 10:14   #234
kenshy
Novice
 
kenshy
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7
cel fara de pacat sa arunce primul piatra..si uite ca a aruncat.. si cand vb e posibilitati ma refer la faptul e a avea un pc si net din totdeauna ca sa fim cu totii la curent cu toate... si sincer cat de renumit o fi in cautarile mele nu am dat de el..cat despre interese.... nu pot vb despre ceea ce nimeni nu a vazut si repet consideri reactia ta indreptatita? sorry dar raman la ale mele tu la ale tale si asta pt ca repet te consideri un super zeu care are dreptul sa judece pe oricine.. d
kenshy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2006, 10:59   #235
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by kenshy:
te consideri un super zeu care are dreptul sa judece pe oricine.. d
"Judecata" asta se numeste opinie si in general asta e scopul unui forum. In cazul de fata ai pus un link la site-ul tau si cei de aici si-au dat cu parerea. Acum ca tie nu ti-au placut reactiile, e problema ta.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2006, 19:35   #236
Majin
Novice
 
Majin
 
Join Date: Mar 2006
Location: Into the shadow of your death . . .
Posts: 8
Send a message via MSN to Majin Send a message via Yahoo to Majin
bah gheorghe {ghitza} , ai gasit oile bah ?
revenidn la topic , sa nu vezi Hr si sa ai un site dedicat ingerilor din anime nu e o crima. eu am dat intmplator de serie si discurile au stat vreo 4 luni pe undeva pe birou pana cand , din plictis, am aruncat o privire.iar ce am vazut mi-a placut.pana la urma, de ce sare toata lumea la o pers care are acest hobby ? de ce naiba sunt infdivizi ca gheo asta care nu au nici o ideedespre ce e vb, dar se apuca sa faca comentarii cretine? bah gheo, daca ai cativa ani in spate de"experientz" poti spune ca esti mai indreptatit sa comentezi sau sa critici un anime decat unul ca tine.discutia asta nu duce nicieri...pe de o parte sunt cei care se uita la anime , iar in partea cealalata sunt ignorantii, oamenii cu mintea in colturi care nu vor sa inteleaga ceva.si nimic mai mult !
__________________
http://i51.photobucket.com/albums/f3...i/014c62d8.jpg
Majin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2006, 22:39   #237
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Originally Posted by Majin:
bah gheorghe {ghitza} , ai gasit oile bah ?
revenidn la topic , sa nu vezi Hr si sa ai un site dedicat ingerilor din anime nu e o crima. eu am dat intmplator de serie si discurile au stat vreo 4 luni pe undeva pe birou pana cand , din plictis, am aruncat o privire.iar ce am vazut mi-a placut.pana la urma, de ce sare toata lumea la o pers care are acest hobby ? de ce naiba sunt infdivizi ca gheo asta care nu au nici o ideedespre ce e vb, dar se apuca sa faca comentarii cretine? bah gheo, daca ai cativa ani in spate de"experientz" poti spune ca esti mai indreptatit sa comentezi sau sa critici un anime decat unul ca tine.discutia asta nu duce nicieri...pe de o parte sunt cei care se uita la anime , iar in partea cealalata sunt ignorantii, oamenii cu mintea in colturi care nu vor sa inteleaga ceva.si nimic mai mult !
Adica m-am uitat la POKEMON degeaba :huh: ???????? Pikachu nu exista??????????
Scuze ca sunt un "ignorant" from your point of view :hmm: . N-am nimic cu hobby-ul tau.
N-am glumit cand am zis de SandyBell. Sau erai prea mic si n-ai prins asa ceva. Ceva Saber Rider? Voltron?????? Si asta a fost doar inceputul. NU? Atunci Inseamna ca am YO ceva ani de "experienta" in plus fata de tine. Rezulta (dupa logica ta brilianta) ca sunt mai indreptatit sa fac comentarii despre anime decat tine. So GhitzaCartitza te trimite la plimbat oi.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2006, 23:20   #238
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
nu vreau sa iau aparea nimanui in mod special, dar sa spui "Alooooooooo!!!!!!!! Generatia "SandyBell"!! Cultura nu se masoara in ani de anime!! Reveniti-va!!!" nu e un comentariu cretin....oricum nu in comparatie cu "eu sunt mai tare-n anime ca tine ca am mai multi ani de anime" (asta e cu licenta poetica, originalul nu mai stiu cum era formulat)....ultima afirmatie parca e facuta de un rapper (i got 20 years under my belt rappin') (asta a fost o reminiscenta a vremurilor stravechi in care ascultam hip-hop...)...ideea e ca faza cu anii de anime e absolut stupida....
multumesc celor care mi-au amintit de saber rider! unul din cele mai tari desene date pe tvr...sau asa mi se parea mie cand eram mic...
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2006, 23:47   #239
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Originally Posted by Supastar:
multumesc celor care mi-au amintit de saber rider! unul din cele mai tari desene date pe tvr...sau asa mi se parea mie cand eram mic...
Cu placere 8) . Ce vremuri :happy: !
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2006, 15:16   #240
Majin
Novice
 
Majin
 
Join Date: Mar 2006
Location: Into the shadow of your death . . .
Posts: 8
Send a message via MSN to Majin Send a message via Yahoo to Majin
saber rider, sandybell, rin rin , macron 1 , granddizer , sailor moon , voltron{daca ai devenit nostalgic as putea sa iti dau o parte din seriile precizate aici} ..serii vechi.le-am vazut pe toate, nu te nelinisti ! dar eu ma indoiesc ca atunci cand le-ai vazut erai constient ca nu sunt cartoonuri ci animeuri . eu unu cred ca poti cumula "experientza" daca ai ceva ani in spate de anime. pt ca ai vazut mai mult pt ca ai intalnit o diversitate de stiluri. daca ai aceasta "experienta" poti recunoaste mult mai usor un anime facut de o anume casa de productie de exemplu. si eu cred ca o pers care poate sa recunoasca asa ceva e mai indreptatita sa "comenteze" un anime.
__________________
http://i51.photobucket.com/albums/f3...i/014c62d8.jpg
Majin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells