Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Mar 2009, 09:44   #201
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Si tie o sä ti se parä ciudat, dar atunci s-au pus bazele formatiunii intelectuale a lui Collins. îi povesteam în amänunt "Maestrul si Margareta", "Dr. Jivago", "It", "Talismanul", istoria comunismului în U.R.S.S., reproducerea de la amoebä pânä la om, istoria României, procesul de realizare a unui film, diverse piese celebre de teatru - si câte, si mai câte...!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 10:02   #202
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Atunci tot raul spre bine.
Asta a fost si motivul pentru care, stand in Militari, ai ales o gradinita din Floreasca? :?
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 10:04   #203
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, da' era fostä grädinitä de stabi, cu educatoare bune si responsabile, copii de calitate, predare în englezä si mäicute catolice irlandeze. Chiar a meritat.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 11:58   #204
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
ca tot a fost pomenIT de doua ori in ultimele posturi, se pare ca romanul lui king va avea parte de o noua ecranizare
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 12:08   #205
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ar fi cazul - aia veche era tare släbutä si expediatä...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 12:17   #206
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nicio grija, si asta va fi la fel
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 12:19   #207
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ups :oops:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2009, 00:07   #208
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Am vazut si eu filmul si nu pot spune ca mi-a placut. Ideea n-a fost rea, pana la urma din orice subiect se poate realiza ceva interesant, chiar si din necrofilie.
Ce nu mi-a placut... Filmul tinde spre acea vulgaritate specifica filmelor romanesti din acea perioada (ex. Patul conjugal), dar, in niciun caz, NU este nici pe departe vorba de nimic pervers.
Anumite scene sunt exagerate, cum ar fi cheful cu ocazia majoratului Magdei. De la inceput Magda este prezentata ca genul de "fata cuminte", ea nu cumpara anticonceptionale, relatia cu prietenul este platonica, dar cand este deceptionata si bea alcool are o reactie cam dusa la extrem. Bun, este de inteles sa se dea un pic in spectacol, chiar incepand un striptease, dar chiar sa se dezbrace de tot in mijlocul tuturor mi se pare cam mult pentru ea. La fel si orgia de dupa plecarea ei... ar fi fost mai credibil daca fiecare cuplu s-ar fi retras in cate un loc din casa, nu chiar asa, toti in aceeasi camera!
Replica lui Uritescu de la morga ("D-le doctor, formalitati, neformalitati, tot trebuia s-o vedem, nu?") mi s-a parut in plus, un tata socat si indurerat nu cred ca da replici din astea.
Baba aceea, mama lui Aurica, mi s-a parut sinistra, potrivita pentru postura de bocitoare, DAR, totusi, actiunea se petrecea intr-un oras, in anii '90, deci ce cauta un asemenea personaj?
In rest, este bine redata atmosfera de dupa revolutie (Romania buticurilor). Un plus, scena cusaturii, ingenioasa, mi-a placut. Alt plus, muzica, suna bine si era bine plasata.
Inspirat numele acelei fete, Pamela, Dallas si-a lasat amprenta asupra populatiei din Romania! :lol:
A fost o surpriza placuta pentru mine sa gasesc in distributie si un actor de la Teatrul din Cluj, Sorin Misiriantu, dar, pe de alta parte, o dezamagire sa il vad pe Dan Fintescu de la Prima care ma calca pe nervi (dar asta e un punct de vedere strict subiectiv).
Poate unii ma vor combate, dar va rog sa luati seama ca e parerea unui diletant in ale cinematografiei.
Ma intreb cum ar fi fost filmul daca ar fi fost facut 10 ani mai tarziu. Cred ca mult mai bun, probabil chiar mi-ar fi placut.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2009, 00:23   #209
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Inca ceva, comenta cineva mai sus anumite replici de genul "Sunt casant", "Sa nu te versi" etc. Chiar daca anumite replici suna tampit, asta nu trebuie sa i se reproseze scenaristului. Efectiv adolescentii aia care faceau pe istetii rosteau niste expresii tampite. De ce n-ar fi consemnate? Natural, nu?
Mie nu-mi place Andrei Duban si suferinta Magdei ma facea sa ma gandesc de ce fata aia frumoasa sufera atat pentru papagalul ala care nici macar nu arata asa bine, mai ales in comparatie cu ea. Si in viata reala, de cate ori nu vezi cate o fata superba care sufera pentru un tip banal, care n-are nimic deosebit? Pentru noi nu, pentru ea are!
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2009, 00:26   #210
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
As zice cä l-ai radiografiat corect, în mare. Ai dreptate mai ales apropo de spiritul de frondä exageratä al acelei perioade de-acum 16-19 ani - într-adevär, am comis greseala de a mä läsa influentat cam mult de "Patul conjugal"; culmea, de fapt nu de el ca atare (încä nu-l väzusem), ci de imaginea falsä pe care mi-o formasem despre el, din secvente disparate si comentarii (chiar îl credeam un film bun - pânä l-am väzut, dupä ce-l terminasem pe-al meu, si mi-au cäzut ochi-n cizmä: "Ce mai e si insanitatea asta pueril-istericä, dom'le...?!" :shock: ).
Categoric, zece ani mai târziu ar fi iesit nu doar mult mai bun, ci chiar... foarte diferit!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2009, 00:40   #211
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Eu nu am vazut "Patul conjugal", la vremea respectiva aveam vreo 13 ani, deci nici nu se punea problema. In schimb, am vazut trailer-ul la cinema, cand m-am dus la alt film, pe care parintii l-au considerat adecvat.
Ce imi amintesc din trailerul ala... Lia Bugnar goala pusca purtata pe umeri de doi politisti. Imi amintesc perfect scena, dar nu stiu cum sa descriu exact impresia pe care m-a determinat sa o am asupra filmului: oribil, grotesc... poate chiar un pic nostim!
Imi amintesc ca tata si fratele lui, care locuieste in Germania, au pomenit filmul intr-o discutie. Unchiul meu a spus ca vazuse afise la cinema in Munchen, era destul de bine promovat filmul, dar nu il vazuse, desi ii starnise curiozitatea, film romanesc, ma rog. Tata il vazuse, se dusese din curiozitate, si i-a spus ca i s-a parut o porcarie.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 14:35   #212
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Patul conjugal e un film foarte bun si exprima refularile unui creator ce a trebuit sa coabiteze cu sistemul timp de peste 20 de ani. Si ca Daneliuc au mai facut multi filme din astea "bombastice", voit exagerate, eu le consider "un rau necesar" si util. Pentru o mai buna judecare a lor filmele astea trebuie incadrate corect in epoca. Dupa ce mananci o viata cartofi e posibil sa dai iama in friptura si sa ti se aplece. Mie imi place ce a facut Daneliuc dupa '89 (ca si Pintilie de altfel), e posibil ca vremurile alea sa se intoarca mai curand de cat ne-am astepta, cu alti actori bineinteles.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2009, 13:47   #213
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Din päcate, nu pot fi de acord. Le-as ierarhiza asa:

"Glissando" = bun
"Iacob" = inegal: excelente începutul si sfârsitul, cam burtos mijlocul.
"Tusea si junghiul" = o mizerie
"A unsprezecea poruncä" = o läläialä incoerentä, dar cu idei si secvente bune.
"Patul conjugal" = o insanitate incoerentä, dar la fel: cu idei si secvente bune.
...dupä care - NEANT!
(...cu o singurä exceptie: Rodica Tapalagä, genialä în "Sistemul urinar").
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2009, 13:58   #214
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by mafalda:
Rodica Tapalaga joaca in "Sistemul nervos".
Cecilia Barbora joaca in Marilena - "Sistemul urinar"

eroare de sistem
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2009, 14:20   #215
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, nu. Nu e nici o eroare. Ambele sun douä orori urinare, dar titlurile sunä asa:
- "Sisemul urinar"
- "Oroarilena"
(De fapt, în "Oroarilena" e vorba si de defecatie.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2009, 18:40   #216
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Corinka a scris:
Quote:
Am vazut si eu filmul si nu pot spune ca mi-a placut. Ideea n-a fost rea, pana la urma din orice subiect se poate realiza ceva interesant, chiar si din necrofilie.
ca sa revenim la subiect,unde l-ai vazut,si de unde l-ai luat?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2009, 18:43   #217
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
L-am vazut acasa s l-am gasit pe cinemagia. Postase taticul lui (adica Pitbull) un link la transfer.ro.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2009, 21:15   #218
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Adicä ästa:
<a href="http://s4.transfer.ro/storage/transfer_ro-83640da45d.zip" target="_blank">http://s4.transfer.ro/storage/transf...83640da45d.zip
Ia-l repede, cä mâine-s zece zile de când l-am pus, si s-ar putea sä nu se stie!

Last edited by Pitbull : 20 Mar 2009 at 21:19.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2009, 23:05   #219
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Pitbull:
"A unsprezecea porunc?

Finalul cel putin e demential.

NU APAR QUOTURILE DECAT DUPA 2, 3 EDITARI. CICA VECHIUL FORMAT AVEA BUGURI.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2009, 18:52   #220
Stalker2009
Junior
 
Stalker2009
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 47
Exista vreo posibilitate sa vedem filmul de debut „ Fara lumini de pozitie ” (1988) semnat de Mihnea Columbeanu ? Este adevarat ca in 1989 la Festivalul de film Costinesti a fost difuzat impreuna cu inca 3 scurt metraje sub genericul „ Autostop ” - film de scheciuri ? Ce reactii a starnit in randul criticii de film ? In Cinema 89 nu am gasit nici un articol legat de acest film . Pe ecrane s-a difuzat ? Sau a fost trecut sub cheie de cenzura ?
Stalker2009 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells