Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Nov 2004, 15:29   #101
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
vezi ca fasole batuta se da gratis la Cina Crestina, si-a facut reclama vadim la tv. :sick:
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 16:34   #102
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
Nume, nu inteleg. Iti place Saddam si nu-ti place Vadim? Se poate?
Acelasi lucru pot sa-l spun despre ALS, ca nu trebuie sa fie un reper pe care sa-l urmezi orbeste. Pe Mandruta l-am citat printre altele si nu vad de ce ar trebui sa te deranjeze. Citez pe cine vreau, chiar si pe ALS, dar numai cand merita!
Vezi ca la capitolul ”caviar si somon” Rusia sta cel mai bine /asta daca-ti sta fasolea batutã în gat/. Ar fi bine sa faci o vizita prin Siberia, sa te mai racoresti un pic! :sick:
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 16:45   #103
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
:huh: ... ce discutie interminabil de interesanta....
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 16:59   #104
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
lynx, repet, citesti cu kuru', esti idiot, ideea "fan saddam" era o aluzie prea fina pentru tine. Cred ca am sa te ignor, esti total neinteresant.De cand esti pe aici n-ai emis nici o idee care sa stea in picioare. Mai bine apuca-te de mirc.O sa-ti gasesti amici destui acolo. Poate dai si de prietenul tau blu....hai pa.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 17:17   #105
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
Nume, ce ”aluzie fina” cand ai zis clar ca esti fan Saddam pe topicul cu filmul lui Moore. Cum poate fi un om care se proclama fan Saddam? Un debusolat oricum, sa nu folosesc cuvinte mai grele, ca nu-mi sta in fire. Chiar si din stilul tau ”dezinvolt” se vede ca esti un tip rigid, nedeschis unui dialog, asa ca din acest punct de vedere ai dreptate: bine ar fi sa ne ignoram. Vom incepe de acum, ca stricam topicul si chiar nu merita.
Nae, scuze, am continuat o discutie care intr-adevar nu-si avea rostul!
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 21:07   #106
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by lynx:
As spune chiar mai mult: Mara Nicolescu este mai buna in Italiencele decat in Filantropica /si aici nu compar cele doua filme, ci doar jocul actritei Mara Niculescu!/
Da, si mie mi-a placut mai mult mara decat in Filantropica, a mai crescut pacat ca asta nu face diferenta la filmul asta.
Si nu e numai vorba numai de saracie. Imi dau seama ca un film de 200 000 n-are cum sa arate ca unul de 2 milioane (decat daca producatorul celui de 2 mil. e roman).
'Italiencele' are si alte probleme.Secventele nu se imbuca prea bine ,povestea e prea schematica iar personajele sunt cam nelucrate .
In general, un film facut cu bani putini iese in lume doar daca spune ceva. Or' Italiencele se rezuma la registrul ingust al intrebarilor despre supa (remember Finding Forrester ).
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 21:24   #107
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Un film cu multe gratuitati.... cu personaje gri si cu un scenariu vai de mama lui... ce ne-a placut? Regia? Imaginea? Mara?(In Filantropica a avut un rol secundar, dar in mare mi s-a parut mai buna)
Cat despre Finding Forester o sa fie la Antena1... Gus van Sant in stilul Good Will Hunting... in plus... "This is not a soup question"...
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2004, 20:30   #108
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
m-am gandit sa te intreb ceva mala...
in primul tau mesaj...
Originally Posted by Mala Portugal:
Cand l-am vazut nu mi s-a parut chiar un esec, pe alocuri a fost simpatic. Insa, peste o ora, am vazut un film in festivalul filmului britanic iar diferenta era atat de mare incat aveam senzatia ca ma uit de pe un munte la o prapastie[...]
si apoi... revelatie?
Originally Posted by Mala Portugal:
[...] Imi dau seama ca un film de 200 000 n-are cum sa arate ca unul de 2 milioane (decat daca producatorul celui de 2 mil. e roman). [...]
In general, un film facut cu bani putini iese in lume doar daca spune ceva. Or' Italiencele se rezuma la registrul ingust al intrebarilor despre supa (remember Finding Forrester ).
... si atunci draga mea, daca tot stii chestiile astea cu banii si asa mai departe, dece ti-a placut la inceput, adica la prima vizionare...?
poate ca totusi, atunci cand ai stat acolo si te-ai uitat le el, poate ca totusi atunci 'te-a atins' intr-un fel... asa ca a "zis" ceva...nu?
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2004, 20:56   #109
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Nae:
poate ca totusi, atunci cand ai stat acolo si te-ai uitat le el, poate ca totusi atunci 'te-a atins' intr-un fel... asa ca a "zis" ceva...nu?
Alooo eu n-am zis ca mi-a placut , am zis ca n-a fost chiar un esec si ca a fost pe alocuri simpatic.
Si, cum am zis in al doilea mesaj , un film cu bani putini sta in picioare daca are nerv or' Italiencele e cam blegut per total.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2004, 14:07   #110
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
Cu filmul asta Italiencele este o chestie tare ciudata. Unii zic ca filmul ”nu spune nimic”, altii /mai ales criticii/ ”ca a vrut sa spuna prea multe” si ca de aia e prea dezlanta, prea expeditiv cu povestea. Pai, sau una, sau alta!
Personal, cred ca filmul transmite mai multe mesaje /de ce e musai sa fie numai unul, pentru a crea o aparenta coerenta?/. De asemenea, la cateva saptamani dupa vizionare mai tin minte foarte bine scene, dialoguri, stari. Intr-un cuvint, am ramas cu o amintire placuta despre acest film si nu vreau sa-l compar cu nici un alt film strain sau autohton. Dupa parerea mea, Italiencele a trecut examenul.
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2004, 14:40   #111
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
'examen'-ul lui titus muntean?
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2004, 15:27   #112
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by lynx:
Cu filmul asta Italiencele este o chestie tare ciudata. Unii zic ca filmul ”nu spune nimic”, altii /mai ales criticii/ ”ca a vrut sa spuna prea multe” si ca de aia e prea dezlanta, prea expeditiv cu povestea. Pai, sau una, sau alta!
Personal, cred ca filmul transmite mai multe mesaje /de ce e musai sa fie numai unul, pentru a crea o aparenta coerenta?/. De asemenea, la cateva saptamani dupa vizionare mai tin minte foarte bine scene, dialoguri, stari. Intr-un cuvint, am ramas cu o amintire placuta despre acest film si nu vreau sa-l compar cu nici un alt film strain sau autohton. Dupa parerea mea, Italiencele a trecut examenul.

bravo lynx, ai nimerit-o...
si eu am aceiasi impresie... si nu cred ca filmele trebuie sa fie comparate... fiecare film este 'unic', si fiecare film 'zice ceva', pentru unii, si pentru altii, nu 'zice nimic'... cu asta pui punct, si treci la urmatoru'.
nu cred ca are nici un rost sa stai sa compari filme, pentru ca nu ai cum si dece. fiecare regizor a avut ideia lui, fiecare actor a fost cum trebuia sa fie in film ('prost' sau 'bun' este o intrebare de gust), si in general, povestea, si mai ales modul in care a fost povestit, ramane unica. o comparatie este complet deplasata, si lipsita de rost.
si eu am ramas cu ceva din filmul asta, cu stari si scene, si atunci in sala, cand am stat si m-am uitat la el, atunci mi-a placut. altceva nu conteaza.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2004, 15:28   #113
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Bah asta e cel mai idiot film romanesc facut vreodata (asta dupa stiti voi cine).E filmat cu curu', actorii sunt , vorba cuiva, actori de reconstituiri - stirile de la ora cinci. Regizorul incearca sa epateze prin ingrosarea trasaturilor balcanice, a vocabularului colorat care nu vine bine spus de gura acestori actori. Dupa luarea unui tren "ostatic" nu se scapa asa usor cu o amenda, se vede ca penalul e o necunoscuta, dar asta ar fi cea mai mica problema a acestui film sarac. Se vede clar , ca la mai toate filmele de debut after 89, ca n-au avut bani. In primul rand ca n-au filmat nimic afara.Elipsa temporara trecerea granitei-traiul afara-intoarcerea in romania, este imensa si deranjanta. Daca aveam o productie decenta si existau subiecte adevarate la acest capitol al forumului , nu se mai discuta km. despre un film atat de prost.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2004, 15:52   #114
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
nume... se vede la fel de clar ca nici tu nu ai vazut despre ce era vorba in film... nu-i asa ca te asteptai la un pic de futai, la ceva mai multa actiune, si daca se poate la multa nuditate??? ca doar asta-i viata de curva.
eh, in filmul asta nu despre asta a fost vorba, si daca tu nu ai vazut asta, atunci inteleg dece nu ti-a placut...
oricum, ai dreptate, sa discuti pe-aici nu are rost. dar va rog, comentati, discutati, si comparati mai departe... i'll drop in later.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2004, 15:58   #115
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
bai nepot nu ma asteptam nici la futai nici la curve, ma asteptam sa nu mai vad inca un film romanesc dezamagitor, ceea ce nu s-a intamplat. Atat regia cat si filmul sunt foarte ieftine.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2005, 14:53   #116
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
dom'le timpu asta :?
daca s-a mutat aci, aci scriu
caut sa fiu scurt!

Helmis asta... nu-l inteleg... daca o fi vazut Lilja 4-ever, ceea ce va doresc si voua, entuasmatilor dupa Italiencele, cum naiba se putea gandi ca cineva care a trecut prin modyssonu ala i-ar gusta filmul. iar daca a vrut sa faca o drama care sa atinga asa cum trebuie sa loveasca, de fapt, povestile astea cu traficu de carne vie... de ce dracu a imbarligat povestea fetelor astora cu natia olteana... nu ca nu am sti... sa fi vrut sa atraga atat publicul doritor de glume rasuflate cu olteni beti si pe cei care ar trece peste toate tameniile alea si s-ar emotiona spre final constentizand cat de e profund e Helmis asta... pai el nu stie ca asa ce va nu exista? adica posibilitatea de a uita instantaneu replicile si faptele de evitejie ale tatalui beat si ale prietenilor lui, ale aluia care se leaga de calea ferata, politistul... oltenii...

pana una-alta, gandind ca e dedbutul,
as fi zis ca e Ok, hai sa vedem ce poate omu mai departe, dar am dat la tiff peste Challenge Day... vai vai... si uite ca Helmis chiar crede in umorul sau si ii atribuie o misiune cathartica... pe mine nuuuu ma va mai prinde in curand prin cinema la filmele lui... doar daca va regiza sub pseudonim si nu aflu la timp!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2005, 17:17   #117
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Acest nAP e sclavu' lu' serj.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2005, 12:02   #118
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by nume:
Acest nAP e sclavu' lu' serj.

:lol: :lol: :lol:

buon, sa revin la "culturile" noastre....

Daca filmul e un debut, se vede. Helmis a incercat sa spuna prea multe dintr-o data, si nu numai ca i s-a incurcat limba-n gura, facandu-se neinteles, dar a si zgariat publicul la perceptie. Bagand prea multe condimente, a iesit o tocanitza bunutza la degustare, dar grea la inghitire si cu riscuri de sparcaire.

Un film curajos una peste alta. Surprinde elemente ale satului romanesc: femeia "muncita" de barbat, betivul care nu iarta nici un parau, fetele bune care fug de capalit in UE la cules de ce o fi (capsuni, portocale sau mue), carciuma-loc-de-dezbatere-politica (azi cu jocuri electronice, desigur), discobalul, tractoristul etc. Nu lipseste dezbaterea pe tema directiilor si influentelor societatii romanesti de dupa '89. Pe de o pare UE, pe de alta parte America.

Scenele neverosimile sunt, cred eu, doar o incercare de a mai iesi din tipar. Ganditi-va la ce a facut Fatih Akin in Im Juli. Filmul nu prea are treaba cu logica, dar Akin s-a folosit de niste situatii neverosimile, dar haioase, pentru a sustine o poveste de dragoste. A iesit un road-movie distractiv...si premiat. Pastram proportiile, desigur, Italiencele fiind din toate punctele de vedere mult sub filmul amintit.

Filmul este pe alocuri penibil, pe alocuri genial, pe alocuri romanesc, pe alocuri americanesc (sau pro-tv-ist daca tot s-a zis). Este ceva, care, de fapt, nu este. Pentru public nu este important (se putea foarte bine si fara el), dar pentru Helmis si aia de au bagat banu' a fost...cam treaba lor ce-au vrut sa faca. Not my thing.

Mara & Ana au jucat fain. Mara a fost tare in scena corectiei aplicate viitorului primar Giovanni si in cea in care spune ca au Sida. Ana, la final, in scena cu monologul cu iz de poezie de la gradinitza.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2005, 17:27   #119
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Cinemania:
Daca filmul e un debut, se vede.
Se vede prea mult.
Originally Posted by Cinemania:
a iesit o tocanitza bunuta
Tocana = ceapa.
Originally Posted by Cinemania:
Un film curajos una peste alta.
N-am sesizat.
Originally Posted by Cinemania:
Surprinde elemente ale satului romanesc: femeia "muncita" de barbat, betivul care nu iarta nici un parau, fetele bune care fug de capalit in UE la cules de ce o fi (capsuni, portocale sau mue), carciuma-loc-de-dezbatere-politica (azi cu jocuri electronice, desigur), discobalul, tractoristul etc. Nu lipseste dezbaterea pe tema directiilor si influentelor societatii romanesti
"Elimentele" astea le surprindea si Horea Popescu in Dragoste lunga de-o seara. De filmele mute romanesti nu mai vorbim, ca sunt prea in ceata pentru unele minti tinere de pe aici.
Originally Posted by Cinemania:
Filmul este pe alocuri genial
Da de unde ?
Originally Posted by Cinemania:
pe alocuri romanesc, pe alocuri americanesc (sau pro-tv-ist daca tot s-a zis).
Am ras.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2005, 23:30   #120
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
@nume

Originally Posted by Cinemania:
a iesit o tocanitza bunuta
Tocana = ceapa si ceva usturoi
Originally Posted by Cinemania:
Un film curajos una peste alta.
N-am sesizat.

pai mare tupeu a trebuit sa aiba Helmis de s-a inhamat la o asa mare oala cu tocana....ca i-a dat pa foc, e altceva
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells