Păreri The Immigrant

(2013)

Imigranta

bitter_moon pe 02 Aprilie 2014 19:37
„-Şi ce vreţi să faceţi aici, în America ?” „ - Vreau să fiu fericită.”
Ce ai face dacă ȋn ȋncercarea de a-ţi trăi visul, te-ai trezi ȋntr-un coșmar ? Nu ţi-ar rămâne decât să mergi ȋnainte, sperând că până la urmă vei ieși din el, cu atât mai mult cu cât ȋţi iei drept ajutor forţa credinţei, speranţa și un motiv temeinic: dragostea faţă de cineva.
Filmul ne prezintă o astfel de poveste, ȋn care o tânără poloneză are un vis: visul american ! Ajunsă cu sora ei pe Insula Ellis, un soi de Purgatoriu pentru cei ce ȋși doreau să pășească ȋn mult râvnitul Paradis al Statelor Unite, se trezește separată de sora ei bolnavă, reţinută ȋn carantină. De aici până la a pica ȋn capcana unui individ imoral, care o târăște ȋn atmosfera promiscuă a varieté-ului (de fapt adăpost pentru prostituţie), nu mai este decât un pas. Ȋnaintând pe firul narativ, povestea se precipită din ce ȋn ce mai mult, spre… citeşte

After_Eight pe 03 Octombrie 2014 10:43
da...si nu prea.
Cu siguranta filmul are elemente bune, actorii sunt buni, cinematografia nu-i rea deloc. Insa cumva, pe mine a reusit sa ma piarda pe drum . Scenariul mi se pare cam lalai, cam gaurit. Pacat, cu o actiune ceva mai sustinuta , putea fi un film memorabil. Cred ca doar actorii scot filmul din sfera notei 6.
xerses pe 04 Aprilie 2014 11:14
Filmul a fost bine regizat, scenariu bun, iar interpretarea actorilor a ajuns la sufletul meu.
dido pe 06 Aprilie 2014 18:43
De ce sa fie bine daca poate sa fie rau?!
Tot filmul nu m-am putut abtine sa nu ma intreb ce se intampla daca eroina era mai putin frumoasa...ar fi trecut poate neobservata pe vapor,ar fi ajuns la matusa sa si poate ar fi ajuns o banala servitoare sau croitoreasa...o alternativa net superioara situatiei promiscue si periculoase de fata,si chestia asta am observat-o si in viata reala...In fine,mi-a placut enorm redarea atmosferei autentice din New York-ul anilor 20 si un deloc de neglijat era faptul ca daca reuseai sa treci de furcile caudine ale filtrului vamal te astepta intradevar o alta viata decat in Europa acelor ani...
CalTurbat pe 5 octombrie 2015 13:16
de ce sa fie rau, daca poate sa fie bine?
XShadowX pe 01 Aprilie 2015 12:05
Un film bunicel fara ceva spectaculos insa cu o actrita principala Marion Cotillard care face un rol de exceptie , regizorul i-a pus in scena principalele sale calitati identificandu-se foarte bine cu personajul Ewa ;) , va recomand acest film mai ales daca va place aceasta actrita franceza Marion Cotillard ...
White.Lily pe 23 Iunie 2014 14:14
Nu pot sa spun ca filmul asta m-a cucerit din cale afara.
De fapt, stilul regizorului James Gray, nu prea il inghit.
De Marion Cotillard imi place foarte mult. De accea am si vrut sa vad filmul, insa in rolul acesta parca ceva i-a lipsit. Sau poate ca rolul asta de asa natura conceput.. Personajul ei mi s-a parut prea aplatizat, si nu mi s-a parut ca e evoluat cine stie ce.
In schimb mi-a placut foarte mult imaginea filmului si rolul lui Joaquin Phoenix,inclusiv interpretarea sa.
Scenariul a fost unul bunicel. Sau mai bine spus, ideea scenariului. Insa cred ca se putea dezvolta ceva mai interesant.
Un film static care nu mi s-a parut ca s-a evidentiat prin ceva anume. Cu alte cuvinte nu mi s-a parut un film de tinut minte.

marin_nicolae pe 06 Aprilie 2014 12:38
Un film bun
Poate nu ar trebui sa scriu mai mult... deoarece filmul este bun...jocul actorilor foarte bun...atunci de ce ai fi zgarcit... poate ca sunt roman... si asta li se intampla oamenilor de langa mine mai mult sau mai putin...daca insa te gandesti la cei 2milioane de romani plecati pentru cautarea fericirii...filmul capata alta dimensiune....in film actiunea se intampla in anii1920 si personajele au acces in U.S.A...pentru romanii din ziua de azi usa este inchisa...din acest punct de vedere filmul este actual...pe alocuri atmosfera sumbra asa cum este viata unui immigrant este suplinita de interpretarea celor doi protagonist...cheia filmului este legatura intre pacat-iertare-speranta...acum cand scriu imi dau seama ca filmul mi-a placut asa ca va doresc vizionare placuta..
lili22 pe 27 Decembrie 2014 21:54
Bun, pe alocuri
Atmosfera acelor ani a fost bine redata, interpretarea acceptabila, dar scenariul e slab....chiar exista oameni care scot o multime de bani din buzunar pentru altul?
Pantaleon pe 03 Ianuarie 2015 18:59
Fara sare si piper
The Immigrant este ceea ce eu numesc ''un film pe care n-o sa simti niciodata nevoia sa-l revezi'', pentru ca nu reuseste sa ajunga la sufletul privitorului sau sa te faca sa empatizezi cu personajele lui. Singura concluzie certa cu care am ramas dupa acest film este aceea ca Marion Cotillard este, intr-adevar, o actrita buna, ajutata si de talent, dar si de un facies aparte. In rest, n-am vazut decat o alta poveste trista, intre atatea sute si mii de povesti, care n-a reusit sa ma impresioneze absolut deloc. Lipsit de nerv, de feeling, chiar de un dramatism verosimil.
user-63b2b36cc78dd pe 04 Iunie 2023 23:58
Un film bunicel ,dar franțuzoaica face un rol fabulos .Atât de real ca pur și simplu te baga în sperieți. CU 10 clase peste multe actrițe de la Hollywood. NOTA 8doar pt ea.
user-61c368020171d pe 26 Octombrie 2022 23:04
Mi-a placut filmul! Scenariul, filmarile , decorurile reusite , actorii de elita foarte bine si.au jucat rolurile . O poveste cu intorsaturi neasteptate in care binele suprima raul . Si nu in ultimul rand filmul poate sa fie integrat in genul filmelor crestine. Eu i-am dat 8.
Iulidesprefilme pe 03 Octombrie 2022 17:15
Pentru Ewa și sora ei Pământul făgăduinței, Visul american sunt iluzii, speranțe deșarte, ziduri de care se lovesc cu durere, suferință, pierderea identității...Lupta pentru supraviețuire, mântuire, nu le distruge însă iubirea de soră...Au călcat împreună în Lumea nouă, vor pleca împreună spre alt orizont al acesteia într-un final deschis al aventurii lor...
cotzofica pe 26 Ianuarie 2015 09:17
Synopsys eronat. Titlu eronat. (De fapt e Imigranta).
Filmul e bunişor. Nu extraordinar, dar bunişor. Mă întreb ce nota ar fi avut fără M. Cotillard şi fără J. Phoenix.

Licurici75 pe 27 Aprilie 2015 11:33
Actori buni dar un scenariu sec
Daca spuneau ca este dupa un caz real mai treaca mearga. Dar asa...subiectul a fost prea static. PAcat de valoarea actorilor
Ancaste pe 12 Mai 2014 11:58
Filmul nu m-a impresionat in mod deosebit, idea e buna insa parca i-a lipsit ceva, emotia, trairile personajului principal, etc .
Kuhaylan pe 21 Octombrie 2014 15:45
..........................................................................