Păreri Shadows

(1959)

Umbre

alali pe 19 Martie 2015 02:21
In cautarea lui Cassavetes.
Un debut regizoral din toate punctele de vedere. Un stil confuz si o evidenta cautare a acele amprente care, ulterior il va consacra pe Cassavetes ca un regizor al emotiilor umane.
Filmul de fata, primul proiect, un proiect de buzunar al viitorului regizor, de buzunar pentru ca filmul este practic realizat cu banii de buzunar ai producatorului, doar 40.000$, este o zugravire a unui subiect tabu al societatii americane a acelor ani.
Conexiunea cu subiectul, cu emotiile societatii, cu frustrarile lor, cu implinirile lor, e foarte greu de realizat. Fiind o fresca fidela a acelor ani, acum, noua, ne este din ce in ce mai dificil sa intram in pielea personajelor, sa intelegem intriga, sa prindem scanteia care declanseaza conflictele. La nivel macro, indentificam cu usurinta conflictul intersasial, dar dupa vizionare observam ca acest conflict este adiacent, nu are primplanul asa… citeşte

cezarika21 pe 29 Aprilie 2012 15:40
motivul a fost ca filmul este un experiment, cu totul altceva decat faceau companiile la acea vreme. nu recomand nimanui sa-l vada, n-ati avea nimic de castigat. e confuz, greoi, neinteligibil si n-am retinut nicio idee valabila din el.

”Shadows” a fost selectat în anul 1993 de Biblioteca Congresului American pentru păstrarea în Registrul Național de Film al SUA, fiind considerat ”semnificativ din punct de vedere cultural, istoric sau estetic”.

cosmin_kedii pe 10 August 2013 11:11
pe atunci rasismul era un subiect tabu în America în anii 1950
Iulidesprefilme pe 25 Noiembrie 2012 14:56
Un film despre New York şi despre întâmplările cotidiene din viaţa a trei fraţi negri: doi bărbaţi şi o fată.