Păreri September

(1987)

September

cezarika21 pe 03 Mai 2012 08:38
Depresia unei femei nefericite
Piesă de teatru într-un film, "Septembrie" relatează o serie de întâmplări ce au loc în casa de la ţară a lui Lane (Mia Farrow), care se retrăsese acolo pentru a-şi reveni după o tentativă eșuată de sinucidere. Femeia are un psihic labil şi suferă mai multe decepţii provocate de cei apropiaţi, neputând să se împace cu viaţa ei. Este vorba de o poveste de dragoste neîmpărtășită, trădare, egoism și singurătate.

Filmul are o intrigă complicată, dar ceea ce rămâne e ideea că oamenii pot fi foarte uşor fericiţi, dar ei vor mai mult decât au (uneori chiar imposibilul) şi asta îi face să fie nefericiţi. E o adevărata lecţie de viaţă asemănătoare cu cele din scrierile lui Cehov sau filmele lui Mihalkov.

lili22 pe 01 August 2012 17:42
Cehov in varianta americana
Mai exact "Unchiul Vania" rescris de Woody Allen.Din pacate distribuirea in rolul principal -Mia Farrow a fost o idee nefericita, greu de suportat sa o vezi clatinind din cap abulica.
Dragos.87 pe 26 Octombrie 2023 02:22
Este un film bun, care explorează doar la suprafață inconveniențele unei femei care se lupta în a-și regăsi sentimentele cât și liniștea interioară..Actingul este foarte precis și denotă o maturitate atât în dialoguri cât și în cea a alegerilor..Recomand cu încredere!