Păreri Oculus

(2013)

Oculus

Leatherface pe 09 Iunie 2014 11:33
Excelent
Filmul este foarte bun, horror bine realizat. Povestea este bine conturata pe copilaria si prezentul celor doi frati. De cand am vazut stiri despre film mi-am dorit sa-l si chiar ca nu m-a dezamagit. Nota 10! Finalul este oarecum socant dar terifiant in acelasi timp.
Ciprian_2007_tl pe 15 Iulie 2014 12:54
Filmul e destul de interesant , chiar mi-a placut, dar finalul strica tot, exact la fel ca Sinister !
xerses pe 25 Decembrie 2014 20:58
Chiar a fost o surpriza placuta acest film; nu ma steptam la ineditul unor situatii, dar si la doza de mister care te face sa "gusti" din plin esenta filmului.
Mihai2508 pe 21 Noiembrie 2015 23:32
Peste asteptari
Un film destul de bun, care te tine in suspans tot timpul, reusind sa creeze o atmosfera tensionata, din pacate la final au dat rateu.
Dana04 pe 03 Iulie 2014 21:55
Foarte tare filmul, mi-a placut maxim!!! Chiar merita vazut ;)
Nikolle007 pe 18 Iulie 2014 22:57
Un film interesant. Nu are atatea scene in care chiar te sperii, precum e in Insidious 1 si 2, dar te tine in suspans, si reuseste sa iti dea de inteles ca ceea ce vezi nu e intotdeauna realitatea.
Finalul a fost superb! Pe masura ilmului. Era prea ... ireal si ideal sa se termine cu bine. Un astfel de film cere un final tragic, pentru a imita cat mai mult realitatea. Niciodata dupa rau ni vine bine, ci mai degraba mai rau.
Desi unii spun ca finalul e o ''mizerie'', tin sa ii contrazic. Nu suntem in basme sau povesti de adormit copiii, e un film horror cu suspans si mister, cu rasturnari de situatie, e si normal ca lucrurile sa nu se termine bine.
E un film bun, bine inchegat! Inceputul a fost cam aiurea, aveam impresia ca nu va fi un film bun, dar cuprinsul si finalul merita nota 10!

Nikolle007 pe 6 august 2014 12:24
Sa fiu sincera, nu imi aduc aminte sa fi vazut vreun asemenea film - horror + suspans si scene care par reale dar defapt sunt ireale, lucru totusi greu de ilustrat.
chuckyfan pe 2 noiembrie 2014 22:32
acest film cere un final tragic ca să mai poată scoate vreo 3 sequeluri.
Homegirl pe 19 Iunie 2014 12:29
Surprinzator
Ca majoritatea filmelor horror, finalul este urat si ciudat. Dar surprinzator, a fost un film care m-a tinut in tensiune pe tot parcusul lui, chiar nu aveam pretentii pt ca rar se mai fac filme cu adevarat horror si nu in sensul cu mult sange cum se poarta in ultima perioada, ci de-astea psihologice.
makomomo pe 08 Iunie 2014 19:29
pacat de sfarsit
chiar daca nu este original filmul are o idee buna, este conceput foarte bine insa finalul este o mizerie...pacat
TheJesus pe 9 iunie 2014 01:41
Intr-adevar, un final de mizeri. pacat
tatucu_alin pe 17 Aprilie 2015 14:40
Horror?N-as prea zice...
Mai degraba o drama...cu accente horror,filmul pe alocuri fiind plictisitor si mult prea lung.Ideea putea fi dezvoltata mai bine.
kakapiciu pe 15 August 2014 00:21
Cred ca este unul dintre filmele horor care mi-au placut cel mai mult.
Sorin87 pe 11 Iunie 2014 00:38
foarte bun filmul si mai ales efectele din film te infricoseaza de numa
Pantaleon pe 10 august 2014 16:40
De ''numa" ce ? Te scapi pe tine ?
Sorin87 pe 20 aprilie 2015 15:36
Pantaleon draga, nu toti s-au nascut la oras mai sunt care au crescut si la sat cand au fost mici, ca mine de exemplu, am mai invatat regionalisme care sunt mult mai benefice decat jargoanele ce le invata multi tineri din ziua de astazi de la TV si din anturaje dubioase.toata stima
ionutzoo7 pe 18 Iulie 2014 01:37
Just stay out of the fucking house!!!
Dupa o gramada de incercari ratate am dat in sfarsit de un horror care sa reuseasca sa ma atraga din primele momente si sa ma tina in suspans pe tot parcursul lui.Ideea e una foarte buna si cred ca s-ar fi putut face mai mult decat s-a realizat,dar in cele din urma trebuie sa ne multumim cu cat avem.Filmul merita o sansa,asta e clar.
AndreBlack pe 16 Iunie 2014 22:37
Destul de bun filmul . Un horror foarte tensionat dar si plin de mister . Atmosfera filmului este una foarte sumbra . De vazut pentru amatorii genului .
radu3455 pe 09 Iunie 2014 16:57
un horror de calitate cu un scenariu interesant chiar daca finalul a cam dezamagit actorii au jucat bine atat cei mari cat si cei mici,merita acordat o sansa nota 7
monu pe 08 Iunie 2014 00:55
Este un film foarte tare pe care l-as mai viziona inca o data lasand la oparte nota de pe imdb eu i-as fi dat cu cateva procente mai mult.
adrian_st pe 13 Aprilie 2015 04:10
oribiiiil
cel mai prost si stupid film horror nu va pierdeti timpul si actoria lasa mult de dorit adica la scena cu palma abea la atins pe fata si ala a intors capu 180 de grade :)) si toata povestea este o vrajeala si chiar nu se intampla nimic exceptional oricum de asteptat din moment ce unul dintr.e producatori este wwe-ul ei oricum fac filme de cea mai slaba calitate
rafaelionita8_gmail_com pe 19 iunie 2015 16:50
Cum adica e prost ? Mie mi s-a parut infricosator rau. Un barbat si-a legat femeia cu un lant cred nu mai tin minte iar chestia aia este scary
Pantaleon pe 10 August 2014 16:38
Teamă și silă
Ca orice film horror care se respecta, și Oculus are grija sa contina clisee cu duiumul, sa te tina in tensiune si te aiurească până când încetezi a-ți mai forța creierașul să priceapă ce a vrut să spună un scenarist de doi bani și, nu în ultimul rând, să-ți asigure un final din care răul iese învingător, lăsând loc (să sperăm că nu ) unei continuări. Deși filmul are momente în care chiar te sperii (mai ales dacă îl vezi singur și noaptea), nu reușește să se încadreze în categoria celor de top specifice genului, nefiind decât un produs comercial modest și insipid, de categorie B. Anumite scene provoacă silă (la propriu), exagerările fiind împinse până la extrem, iar jocul bieților actorași face parte din categoria ageamiilor, în devenire actori.
bainca pe 08 Octombrie 2020 14:29
nota 6 bunicel dar atat
Este un Horror-Psihologic cu mister si suspans bunicel nu extraordinar dar nici oribil , are atmosfera cu toate ca la inceput pare mai mult o drama . Actorii au jucat bine , povestea interesanta cu toate ca nu originala , parca totusi as fii aspirat la mai mult dupa cat timp am asteptat sa il vad dar a fost Ok , nu este de revazut dar de vazut o data Da . Finalul a lasat loc de interpretari , ce a inteles fiecare din el , eu ii ofer nota 6 per total , este doar bunicel
user-5ec073f8e6bb4 pe 17 Mai 2020 02:24
2020 si probabil nimeni nu se mai uita la filmul asta .. dar eu azi l-am descoperit si , deși imună la "horror movies" precum "the nun" ,"Annabelle"1,2,3,etc la acest film chiar m-am speriat , am gândit, am stat în suspans iar posibilitățile de a interpreta ????????????????. De aceea finalul a dezlegat pentru mine totul . Poate ca de aceea filmul are atât păreri pozitive cat si negative. Cat despre descrierea filmului de aici .. Este egală cu 0 . Fratele femeii nu a fost acuzat de nici un fel de crimă, a fost dus la un centru pentru oameni cu probleme psihice .v-as spune mai multe dar filmul e de văzut. Va las sa descoperiți.
ornitoring pe 25 Martie 2018 01:43
complicat
s a vrut sa para un film psihologic, pe mine unu nu ma fascinat atat de tare un film care dezvolta actiunea ca intr un deja vu dar nu e cum trebuie sa fie nota 6 ...
AdrianBuz pe 16 Martie 2018 23:38
RECOMAND MAXIM
Un film foarte bun, multe scene horror, l as mai viziona oricand daca as avea ocazia sa il revad a 2-a oara.
teo_ciobanu pe 17 Ianuarie 2018 18:37
Mă așteptam la mai mult de la acest film,îl recomand mai mult celor care se sperie usor.Nu sunt cine știe ce momente horror dar totuși este cel mai bun horror psihologic văzut de mine
Kapi pe 17 Iulie 2016 21:46
Un film bun, un inceput putin cam timid,dar actiunea este foarte tensionata. Eu spun ca are un plus fata de Sinister si anume faptul ca trebuie sa urmaresti constant 2 plane.
an_gy pe 16 Februarie 2016 20:48
Prea tare filmul asta ,te tine in tensiune , e primul film la care m-am speriat cu adevarat!! Clar merita vazut!!!
Infinity pe 10 Septembrie 2015 20:08
Oculus (2013)
Are ingredientele unui film horror, dar nu a reusit sa ma sperie deloc. Mi-a placut in schimb scenariul si oarecum jocul actorilor. Se putea mult mai bine. 6.
pisicuta1 pe 11 Iulie 2015 14:23
un film bun merita vazut ,fata de alte filme din aceias categorie
merita vazut!

rafaelionita8_gmail_com pe 30 Iunie 2015 22:09
A fost frumos.
Scenariu bun, personaje destepte si chestii de care chiar trebuie sa te sperii. Filmul acesta a fost combinatia acestor elemente.
cosmin742000 pe 01 Octombrie 2017 08:58
O mizerie de film horror american , deci nimic nou......
Mr.Halloween pe 28 Noiembrie 2015 12:27
Mi-am pierdut timpul vazand acest film foarte plictisitor.