Păreri Man of Steel

(2013)

Man of Steel: Eroul

bossdeiu pe 13 Ianuarie 2010 23:34
buna
unde lai vazut pe ce sait nu lam gasit nica ieri si tu lai vazut dami saitu sa il vad si eu
dark56 pe 5 aprilie 2010 23:32
unde dracu' sa il vezi daca apare in 2011 ????????
Paul8Lamps pe 22 iulie 2012 22:03
aici e ca la circ =)) @PizzaMan : bine punctat ;)
al3xx01 pe 18 Octombrie 2013 12:02
o mizerie de film
Aveam asteptari mari cand am vazut traileru.
Regret ca m-am uitat la el!

nyuszi pe 20 Octombrie 2013 00:25
Mega stupid! N-am cuvinte suficiente sa descriu cat de insipid, lipsit de logica, motivatie, caracterizare, si, nu in ultimul rand, de personalitate, e filmul asta. De mult n-am mai vazut ceva mai tamp, impachetat intr-atatea efecte speciale.
belora pe 19 Octombrie 2013 22:13
nu merita
si spun si motivele mele:asta nu are farmecul lu Christopher Reeve,armata daca stie cu cine are de aface de ce intervin int-o misiune sinucigasa?,in superman originalul veneau ei pe pamant iar natiunea se supunea pentru a nu face si mai multe pagube si pentru ai lasa doar pe ei sa se lupte.nu am rezistat sa mai ma uit cand vedeam cum cica au trimis soldati din trupele speciale sa traga in ei=))))o imbecilitate de film!!
clau_montana pe 20 Octombrie 2013 06:19
in afara de efecte dooh...mai nimic...actiune tipic de super erou si cam atat,ma asteptam la mai mult.
Get0dac pe 21 octombrie 2013 18:17
Am inteles...te-ai dus sa vezi un film cu Superman si nu ti-a placut ca ai vazut un film cu un super erou.... Mare ti-e gradina.....
Get0dac pe 22 octombrie 2013 01:27
Vorbeste frumos bai panarama umana...gay esti tu cu tactu' .....,,actiune tipic de super erou''....pai in gatu' ma-tii....e Superman, ce vroiai sa recite Eminescu..? Futu-va'n gura de retardati...va vorbeste omu' frumos si nu stiti decat sa jigniti....E, uite ca e si reciproca valabila....
Beastmaster pe 17 Octombrie 2013 00:52
merge ...
Fratilor, la voi a rulat aceeasi versiune filmata de cameramanul parkinsonist ? Aceea care iti da ameteli daca altceva nu-ti poate face ? Astept lamuriri de la varianta androgina a Xenei...
blackmore pe 04 Iunie 2019 12:18
Nutret pentru cretini..................................................................
Theodoric pe 23 Octombrie 2013 12:15
Mie mi-a placut.Dupa cat de promitator a fost pai cred ca daca vine vorba de efect chiar este peste original,fiind la prima vedere nu pare la fel de bun.Insa au fost cateva amanunte care treceau repede,si personajele negative nu au fost la ce ma asteptam.Sa speram ca al doilea va fi mai bun,fiindca acestea se multumeste doar cu nota 8
Sorin87 pe 21 Octombrie 2013 18:36
Man of Steel este printre preferatele mele la capitolul efecte speciale si SF, foarte tare din toate puntele de vedere si e pacat sa nu se mai faca continuari
claudiu-daniel-lugoj pe 18 Octombrie 2013 19:29
Pacat ca,cu acest film sa distrus si mitul numit Superman.Un film care a inceput foarte promitator dar cum timpul trecea devenea tot mai penibil.Nu am suportat ca sa vad cum Superman este asimilat cu America,cum ce este american si asa mai departe.Niste clisee care nu isi aveau rostul la un asemenea film.Una peste alta un film foarte dezamagitor,pe care nu il recomand.Cea ce a mai salvat cit de cit acest film au fost efectele speciale ca in rest povestea in sine este dezastruasa.Inceputul mi sa parut foarte reusit dar dupa acea a venit declinul acestui film care dupa acea a picat in ridicol.Sper sa nu se mai faca o alta parte,sa nu pice si mai mult in derizoriu.Sau daca se va face sa fie cu un alt regizor si scenarist.Superman-ul acela clasic a fost mult mai bun decit acest film.Acord cinci stelute cu indulgenta,poate nu merita nici cinci stelute acest film.
user-64d8aee06b743 pe 13 August 2023 14:34
Acest film este direct destinat exclusiv oamenilor culti.
Lfc4ever pe 03 Mai 2023 00:55
Merita
Putea sa fie mai bine daca se axau mai mult pe poveste decat pe efecte, filmul merita vazut pentru fanii genului.
forever_young_ pe 09 Mai 2020 15:23
FOARTE BUN !
un film mai serios decat prima varianta si poate lipsa secventelor umoristice l-a facut sa nu fie pe placul tuturor ...in rest efecte bune , actiune si un final cu happy-end...
bogdanmate72 pe 25 Decembrie 2019 18:15
O idee originala: sa iei un film clasic (Superman) si sa il refaci, imbunatatind subiectul, efectele si actoria. Filmul se bucura de concursul catorva actori buni, iar povestea curge binisor pt un sf tip marvel (dar mai bun decat marvel).
alexandru.alex pe 07 Aprilie 2019 01:52
Cinemagia si criticii lu' peste
Ba ii vad pe unii pe aici prin comentarii ''nu transmite nici o emotie'' ''plin de efecte'' ''desene animate''. Ce emotie sa iti transmita daca tu nu simti nimic n-ai nici un simt nu te pliezi dupa film faza cand incearca sa isi dea seama de puterile lui si incearca sa ''zboare'' si in acele momente transmite niste cuvinte care pe unii ia miscat si chiar ia emotionat ''You'll never know, until you try. keep testing your limits'' a fost un moment foarte inspirational.Pentru multi care nu stiu Hans Zimmer a fost urechea muzicala din spatele cortinei si tot din spatele cortinei care a mai dirijat cate ceva a fost Chris Nolan un alt regizor extrem de bun pe langa Snyder.Batalia dintre Superman si Zod a fost epica nu o sa mai vedeti asa in nici un film cu super eroi ce va adus Zack Snyder normal nu trebuia sa pupati 10-15 ani de asta multa lume nu poate procesa atatea lucruri si li se pare… citeşte
carmen_angelus_romila pe 01 Octombrie 2018 12:33
Cu o distributie preponderent formata din mari actori ai timpurilor noastre, precum Kevin Costner, Russel Crowe, Michael Shannon, Diane Lane s.a., "Man of Steel" da nastere unui nou supererou imbatabil ce isi face loc in panoplia personajelor fanteziste consacrate.
6Patronul9 pe 26 Decembrie 2017 12:34
Mie unuia mi-a placut mult filmul si cu toate ca nu il consider o capodopera sau un film perfect,a devenit in orice caz unul dintre preferatele mele.Tonul sumbru si coloana sonora foarte buna creeaza o atmosfera inedita,portretizarea unui Superman nesigur de el insusi intr-o lume atat de intunecata face totul mult mai interesant,iar efectele vizuale si actiunea fac toti banii.Nu pot decat sa il recomand cu placere oricui nu l-a vazut inca.
ralucan123 pe 15 Ianuarie 2017 20:56
De și am văzut acest film după ce am văzut batman vs superman si mi-a placut filmul man of steel il întrece nota 10 ,efecte foarte bune și foarte asemănătoare cu cele de la războiul lumilor ,cred ca nota 7,0 este mica un 8 cred ca merita din partea criticului.
cyber_avenger99 pe 04 August 2016 13:19
Superman a la Zack Snyder
Superman in viziunea lui Zack Snyder este un personaj intunecat, asociat cu Dumnezeu, de care lumea este inspaimantata. Este un concept dragut si o idee care ar putea merge ca uns, avand in vedere ca magnificul Chris Nolan a servit drept producator acestui film. A reusit Zack sa transpuna aceasta idee buna pe marele ecran? Hmmm..... cat de cat.
Man of steel urmareste originea acestui personaj popular si indragit de intreg globul. Povestea filmului urmareste teme putin mai mature si sumbre decat am fost obisnuiti pana acum intr-un film cu Superman, dar merge destul de bine. Personajul lui Clark este scris chiar bine si prima ora a filmului este destul de interesanta, urmarindu-l pe Clark traversand prin lume, incercand sa afle cine este cu adevarat si de unde provine el. Flash-backurile sunt un mod frumos de a ne spune cate ceva despre copilaria sa. Incepand cu a 2-a ora,… citeşte

gamblerrambler pe 24 Iulie 2016 19:08
Omul de Otel
Plusuri:
Coloana sonora a lui Hans Zimmer care e SUPER-Epica
Putine personaje captivante: Henry Cavill chiar a jucat bine si e potrivit pentru rolul de Superman, Michael Shannon in rolul Generalui Zod si scurta aparitie a lui Russell Crowe care a salvat filmul
Efectele si scenele de lupta bine realizate, simti forta si impactul loviturilor lui Superman cand il vezi in actiune, iar scenele de zbor au fost distractive
Prezentarea: atmosfera intunecata , decorul, costumele (costumul actual al lui Superman mi sa parut mai ok fara colantii aia)
Secventa cu explicarea "S"de pe pieptul lui Superman (culmea, in filmul asta nici nu se autointituleaza asa, isi spune Clark sau Kal mai mult) care inseamna "Hope" in limba engleza (ironic, in limba romana se potriveste mai bine pentru ca inseamna "Speranta")

Minusuri
Inteleg filosofia si… citeşte

claudiuandrei pe 16 Mai 2016 00:44
Mie mi-a placut. Mi s-a parut foarte ok, dar parca tot prefer simplitatea celui vechi.
AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 16:45
Man of Steel
andystarx pe 05 Ianuarie 2016 17:05
Bunicel,dar parca nu isi justifica investitia ! Scenariul nu vine cu nimic nou,iar filmul este foarte computerizat ! Este un sf mediocru,ca multe altele !Recomandat doar pentru fanii inflacarati ai francizei !
mihai_barbu pe 30 Noiembrie 2015 20:07
Frumos film. Oricum tipu asta Cavill Henry nu a acceptat sa-si puna chilotii peste colanti ah ? :))))
herleaflorin pe 08 Noiembrie 2015 16:42
Filmul este bunicel adica nota 7 Henry Cavill este cel mai bun Superman filmul are foarte multa actiune poate prea multa la inceput pare super tare dar dupa devine plicti un pic toata distrugerea aceea a Metropolisului sigur au murit multi oameni actorul care il joaca pe Zod e bun si-a facut treaba bine inca un lucru grozav din film este ca Superman are aproape toate puterile ce le avea in benzile desenate merita vazut
catalin_ionut_23 pe 18 Iulie 2015 12:29
Prea tare filmul ,acum am terminat de vizionat si este un film foarte bun ,cu niste efecte incredibile .Merita vazut! Il recomand!
XShadowX pe 18 Martie 2015 15:37
Felicitari Zack Snyder
Arata bine superman-ul lui Snyder ;) insa nu la fel de bine ca si originalul si filmul de referinta Superman ;) , recomand si acest film pentru efectele speciale si distributia sa ;) , urmeaza confruntarea cu Batman de anul viitor
george_vintan pe 14 Martie 2015 20:58
Am vazut filmul si mi se pare extraordinar. Nu la fel ca Superman, dar foarte bun
tafalogugabriel pe 28 Decembrie 2014 23:08
Man Of Steel este fara indoiala unul dintre filmele mele preferate cu super eroi din ultimii ani.Daca este cel mai bun,nu sunt convins,insa este in continuare un film foarte bun.In primul rand,tonul filmului.De la inceput pana la sfarsit,filmul are acel ton intunecat de genul trilogiei Batman a lui Chris Nolan,si ador asta.Ador faptul ca nu au pus pe ecran INCA O DATA versiunea exacta din benzile desenate.O versiune mai pentru copii,mai copilaroasa,cu un aer cat de cat stupid.Au schimbat pana si costumul,facand culoarea mai intunecata,si eliminand acei ridicoli chiloti de peste pantaloni.Stiu ca unii fani au avut o problema cu asta,dar nu si eu.Mie unuia mi-a placut asta.In al 2-a rand,efectele.Vizual,filmul arata fantastic.Primele 10 minute au loc pe planeta Kripton,planeta natala a lui Superman.Modul in care au portretizat pe ecran intreaga fauna,si tehnologia de pe Kripton,e… citeşte
calex pe 18 Octombrie 2014 17:30
Iar efecte?
De la Teminator la Transformers si Avatar am cam vazut tot ce se poate face cu calculatorul. Film pentru copii, adolescenti si devoratorii de tehnici speciale. Un fel de "house" pentru cinema. N-am sa spun ca e mai prost decat vechile Superman, dar nici mai bun.
chiba_florin pe 13 Octombrie 2014 16:38
Almost ...
Aproape de 10 ! Insa daca era claritatea si luminozitatea mai buna avea un 10 cu felicitari de la mine. Oricum, filmul frumos facut, inteligent si chiar surprinzator vi-l recomand cu incredere si caldura. Apropo aici este un fan SF ! ;)
tudiqu pe 03 Mai 2014 10:48
Este slab, efectiv nu m-a dat pe spate.1/2 din film nu se petrece practic nimic,iar in cealalta jumatate sunt numai lupte CGI si Metropolis care se distruge CGI.Actorii nu transmit pic de emotie, dar recunosc ca Zod e destul de bad-ass.In schimb enervant e Russell Crowe, care moare la inceputul filmului, dar tot continua sa apara.E chiar enervant.
emy_sinaia pe 01 Mai 2014 21:26
Slab
Inca o reluare a subiectului bazat pe nasterea lui Superman, un film mult prea lung pentru nimic.
tony_mondyalu pe 02 Aprilie 2014 01:30
nu mi se pare atat de slab acest film, vad doar comentarii negative...e adevarat cu nu rupe gura targului insa e un film placut(putin cam lung), chiar daca pe alocuri SF-ul depaseste cu mult gandurile multora, filmul merita vazut si savurat
NmpN pe 18 Martie 2014 15:32
Ma asteptam la mai mult de la acest film insa din pacate m-a dezamagit . E clar , la fel ca si in Amazing Spider-man s-au axat prea mult pe efectele vizuale care trebuie spus ca au fost de inalta calitate , insa nu indeajuns pentru a realiza o productie de exceptie . Mult mai bune filmele lui Nolan daca putem compara . Lipsit de emotie , Man of Steel are de apreciat doar imaginile vizuale si pe alocuri coloana sonora , insa doar atat . Povestea este haotica iar lui Russel Crowe nu prea i se potriveste rolul . Dupa pararea mea , traileru a transmis mai multa emotie decat filmul . Sa speram ca se vor revansa cu ,continuarea povestii .
Rippa pe 07 Martie 2014 18:00
Am zis de nenumărate ori de-a lungul ultimelor luni că Man of Steel: Eroul este fără îndoială cea mai aşteptată premieră a verii. În acest context, blockbusterul lui Zack Snyder vine însoţit de o dezamăgire, dar în comparaţie cu alte premiere aşteptate sau deja lansate pe ecrane, Man of Steel este exact ceea ce ne aşteptam: un adevărat buldozer, gata să distrugă totul în jur. Cu greu poţi găsi cuvinte pentru a descrie desfăşurarea de forţe din producţia care îl resuscitează pe Superman, cel mai iubit supererou din toate timpurile, dar ar fi fost mult mai bine ca povestea să fie pe măsură.
mano01 pe 08 Februarie 2014 02:50
Bun filmul merita macar incercat dar nu este chiar cum ma asteptam dar, totusi merita vazut
XxRedBullxX pe 10 Ianuarie 2014 06:07
Man of Steel
Efecte foarte bune, au fost unele momente care au făcut filmul, are acțiune scene de lupta, etc...dar nu e chiar cine știe ce reușita...dar merge.

P.S: A fost faza aia cand ia rupt gatu, nu inteleg de ce familia aia nu s-a mișcat de acolo si sau bagat intr-un colt :)) aveau loc destul sa poata fugi...scena prost gândita.

In rest a fost un film bun, merita.

claudiumaster pe 09 Ianuarie 2014 19:05
claudiumaster
Cel mai reusit film din serie,au fost bune si cele vechi dar asta e cel mai reusit :) parerea mea.
Dana04 pe 05 Ianuarie 2014 19:09
Fainut filmul, la cata publicitate a avut a fost sub asteptariile mele. Per totatl un film bunicel.
Ciprian_2007_tl pe 30 Decembrie 2013 17:33
Un film bun, cu efecte spectaculoase si cu o poveste interesanta.Mi-a placut in mod deosebit faptul ca povestea este diferita, pe alocuri, de tot ce a insemnat un film cu super-man de pana acum.
AndreBlack pe 18 Decembrie 2013 22:33
Foarte bun filmul . Are cateva mici defecte dar odata ce ai terminat de vazut o sa uiti de ele . Efectele speciale , distributia , suspansul dar si scenariul fac din Man of Steel un film extraordinar . Acuma asteptam continuarea sub numele de Batman vs. Superman .
SYNDJ pe 25 Noiembrie 2013 09:40
Cam aşa se face un film!
Un film adevărat!
S-a muncit din greu, s-a investit (s-a şi încasat de 3 ori mai mult) şi asta SE VEDE. Mă aşteptam să fie mult mai slab, dar NU m-a dezamăgit deloc. Este categoric blookbuster-ul anului 2013!

Acţiune de la un capăt la altu'. Efecte speciale de la un capăt la altu'. Scenariu bine pus la punct. Actori buni. Unpic cam serios, lipsesc puţin replicile de CanCan, dar totusi nu se pretează la un astfel de film. Una peste alta poate că nu merită chiar atât, dar la câte filme m-au dezamăgit în ultimul timp, îi acord fără să clipesc un 10 (ZECE).

P.S. L-aş mai revedea de câteva ori

radu3455 pe 20 Noiembrie 2013 13:09
slabut,aveam mari asteptari de la aceasta productie dar m-a dezamajit,scenariu nu m-a dat deloc pe spate,cat despre prestatia lui "Superman" cam cenusie nota 6
nicoux pe 18 Noiembrie 2013 09:47
Un pic altfel........povestea cam la fel cu o alta sustinere tehnologica.
BETRulleR pe 05 Noiembrie 2013 22:00
Bunicel. Filmul nu m-a convins 100%, dar costumele au fost tari si navele interesante. Adevarat, par construite de o rasa extraterestra. Si in sfarsit costumul lui Superman a fost cel mai reusit, zic eu, de pana acum (nu a mai avut nici chilotii peste pantaloni, asa cum ne-a obisnuit). Motivatia filmului e una cu adevarat tulburatoare: tragedia generalului Zod este o idee care ne poate pune pe ganduri. Daca le avem!!! Daca nu, NU! Ea poate fi folosita pentru scenarii ale unor viitoare filme. Si Doamne fereste sa fie reala. Ce ar alege un general extraterestru, intre salvarea posibila a rasei lui si exterminarea rasei umane? Tragedia unei constiinte programata si al carei singur scop este lupta pentru salvarea planetei natale. Sunt sigur ca nu vreau raspuns!
xmen155 pe 03 Noiembrie 2013 13:44
efecte speciale interesante, dar scenariul lasa de dorit...
kakapiciu pe 27 Octombrie 2013 15:22
Un film facut cu mare atentie de catre Zack Snyder. Am doar cuvinte de lauda.
kaarthur pe 27 Octombrie 2013 10:34
Merita, mi-a placut
Dupa parerea mea este primul film cu S, care se ridica la nivelul personajului principal. Este prima adaptare care merita vazut, atata timp cat aceste personaje va plac.
Mihai2508 pe 26 Octombrie 2013 01:07
O copie
Este un film care atrage in special prin publicitatea foarte buna care i s-a facut, in rest nu are ceva special pentru care sa il tii minte, pana si povestea se repeta iar, nu este o continuare, un lucru bun este dat de efectele speciale reusite.
Go1 2 3 4