Păreri Maleficent

(2014)

Maleficent

LuC1aNu pe 29 Mai 2014 00:02
BESTIAL FILMUL. Tocmai l-am vazut la IMAX si nu m-a dezamagit deloc! :)
alali pe 18 Iulie 2014 23:11
Superb!.
Trebuia sa postez ieri la acest film, dupa ce am ajuns acasa de la cinema. Nu am facut-o pentru ca am vrut sa gasesc exact traducerea corecta a titlului operei originale. La belle au bois dormant de Charles Perrault si nu readaptarea fratilor Grimm. Ma interesa in special acea traducere romaneasca Frumoasa din Padurea Adormita si nu acel americanism Sleeping Beauty. Pentru asta m-a "ros" curiozitatea ca sa deschid Teoria Traducerii a Victoriei Ungureanu. E un format pdf de pe net. Am pierdut astfel intreaga noapte rasfoind aceasta lucrare foarte documentata. ("prietenii" stiu de ce fac referire la aceasta CARTE)
In concluzie, nici titlul romanesc nu e o traducere fidela. Ar fi trebuit sa sune cam ca: Frumoasa in padurea adormita.
Cred ca e mult mai interesanta aceasta traducere raportata la filmul in discutie. Pentru ca, observam ca accentul nu cade in mod disproportionat,… citeşte

parker30 pe 23 ianuarie 2021 19:40
bonjur
alali pe 1 februarie 2021 05:18
salut si tie, necunoscutule! :)
kaarthur pe 01 Iunie 2014 09:35
SUPER
Am vazut filmul si il recomand!!! Este cea mai buna adaptare dupa o poveste clasica. Te surprinde povestea, te surprinde tot filmul. Efecte speciale foarte bune, sunet foarte bine realizat. Un film >.
bizonul pe 11 februarie 2017 07:17
Un film idiot, cu toate efectele speciale, tot idiot ramane. Nu aceste efecte face dintr-un film , unul bun.
my_shoes93 pe 12 februarie 2017 15:32
la ce username ai < bizonul > cred ca orice vine din partea ta ( om, oare ?? :)) ) este MEDIOCRU ! Nu m-ar mira sa stiu c-ai avut numai note de 5 la scoala, ba chiar si vreo corigenta :))) Schimba-ti numele in BOUL, ti se potriveste ca o manusa !
Mariannaa pe 02 Mai 2014 17:13
Destul de interesant acest film. Mi-a placut mult de Angelina, care a jucat senzational, dar nu poate fi ignorat de asemenea si cadrul actiunii bine conturat de numeroase efecte speciale.
cezarika21 pe 16 Septembrie 2014 18:36
O interpretare electrizantă a Angelinei Jolie susţinută de efecte vizuale excepţionale
"Maleficent" este o adaptare cinematografică inspirată de basmul "Frumoasa din pădure adormită" publicat de Charles Perrault în 1697, care prezintă povestea din punctul de vedere al ursitoarei malefice (denumită în limba engleză "Maleficent"), o zână înaripată cu coarne înspăimântătoare ce aruncă un teribil blestem asupra fetei regelui. Înşelată în tinereţe de un tânăr pe care-l iubea şi care i-a tăiat aripile, Malefica devine o zână rea, însetată de răzbunare pe lumea oamenilor. Filmul rescrie practic povestea, încercând să justifice aruncarea inexplicabilă a blestemului asupra unui copil nevinovat.

Realizat de un specialist în efecte vizuale, ”Maleficent” este o feerie plină de culoare, cu făpturi miraculoase în mișcare și cu vrăji puternice și impresionante. Atmosfera se schimbă pe parcursul derulării filmului, devenind… citeşte

Pantaleon pe 30 noiembrie 2014 17:14
Interpretare modesta a Angelinei, asa cum ne-a obisnuit de multi ani incoace. Sunt de acord cand spui ca filmul e adresat in principal copiilor, pentru ca ar fi o adevarata blasfemie daca ai considera, ca adult care a vazut sute de filme, ca asa ceva poate impresiona. Chiar si prin efecte vizuale.
k-rissa pe 10 Februarie 2014 09:55
angelina :x
Cred ca angelina jolie va interpreta extraordinar!are charisma potrivita personajului. Prin urmare, abia astept sa-l vad!
valentin_oancea pe 31 mai 2014 13:14
Este un super film...intr-adevar rolul pe care Angelina il are este un rol la care nici unul din voi nu o sa va asteptati.Intr-adevar,doar adevarata dragoste poate invinge un blestem
fain pe 21 Iunie 2012 13:57
nu am gasit niciun poster
am mari asteptari de la acest film, imi place personajul pe care Jolie urmeaza sa-l incarneze :)
dar n-am gasit niciun poster :( sniff sniff
am scris ceva pe blog
zi-mi ce parere ai

SANDA45 pe 15 Noiembrie 2012 21:59
Urasc filmele cu genul fantastic dar pentru Angelina Jolie cu siguranta il voi urmari.
mara_delia_coseri pe 9 august 2014 13:10
Da si eu am spus asta la inceput
FunnyX pe 01 Iunie 2014 01:26
Recomand
Am vazut filmul la cinema, in 3D...si se merita! Extraordinare peisajele si vietuitoarele din tarimul Maleficei. Iar scenele filmate din zborul ei...superbe! Printesa e asa dragalasa cind e bebe...si nici apoi nu arata deloc rau..:))) Morala acestui film: sa nu te pui cu o femeie ranita si innaripata (lol), ca nu ai nici o sansa...:))) Desi previzibil, filmul a reusit sa stirneasca multa emotie. Singura surpriza a fost la inceput, cind el a ales coroana in locul dragostei...ceea ce m-a dezamagit, eu fiind de altfel un romantic incurabil. In concluzie: e un film frumos, insa doar daca va plac povestile, daca va place sa visati...Iar Angelina Jolie a facut intradevar un rol mare!
bolfos pe 10 Iunie 2014 15:57
Eu cred ca merita banii ca sa-l vezi la cinema ...Exista unele efecte destul de faine ;)
SAndrei2000 pe 11 Iunie 2014 22:12
MAGIC
Un film cu adevarat magic,care face legatura intre bine si rau si care ne aduce o alta latura(varianta)pe care toti o stim!
Nu degeaba rolul i-a fost distribuit Angelinei Jolie,acesta ii vine ca o manusa si tot ce tine de povestea clasica exista in film(nu au vrut sa se abata de la idee si de la sirul intamplarilor).
A

Biancavalo pe 08 Iunie 2014 14:07
Maleficient
Mi-a placut filmul si povestea in sine. Angelina a jucat foarte bine rolul. Ea era o zana buna insa doar rautatea oamenilor au facut-o sa fie rea ..
Unul dintre filmele mele preferate pe anul acesta :)

alialexandra2008 pe 10 Iunie 2012 22:51
Waiting...
Nu este cam mica Elle Fanning pentru rolul printesei Aurora?
MissBlossom01 pe 20 iunie 2012 21:34
Ba da..
Beastmaster pe 12 septembrie 2014 22:42
pai a implinit 16 ani in Aprilie si filmul s-a lansat in Romania in Mai. Exact ca-n poveste.
Alexuxxx pe 10 Iunie 2014 09:58
SUPER TARE
Un film chiar bun nu ma dezamagit deloc ,fata de alte film care o facut reclama pana li so acrit si dupaia mam trezit ca nu o fost mare lucru de capu lui,ce sa zic SUPER FILM MERITA VAZUT
Rippa pe 28 Aprilie 2014 19:19
un film bun .....................................................................................
anonim1983 pe 20 mai 2014 13:11
unde il vazusi?
valentin_oancea pe 31 mai 2014 13:17
Foarte bun filmul...merita vazut... [Comentariu editat de moderator]
leo26 pe 20 August 2014 23:18
O prostie de film
Ma intreb cum de asemenea idiotenie are peste nota 8. Filmul exceleaza la capitolul efecte speciale, dar asta nu-l face un film bun. N-am rezistat sa-l vad asa cum trebuie, am vazut cam 50 min din el , apoi am dat pe la sfarsit sa vad cum se termina. Oricum slab, slab , slab.
faur_chris pe 12 septembrie 2014 14:57
Eu m am uitat pana la sfarsit si pot sa zic ca a fost dragut dar prost.. 4 stelute
xerses pe 09 Iunie 2014 19:20
Un film foarte reusit;Bravo intregii echipe de la regizor panala actori...
mara_delia_coseri pe 09 August 2014 13:08
Superb! Nu ma asteptam ca Angelina sa joace pentru ca ea joaca in filme cu multa actiune, si nu in desene cu creaturi fictionale, dar e potrivita pentru film pentru ca are o aliura misterioasa
CarmenSerban333 pe 03 Iunie 2014 14:00
Recomand 100%
kakapiciu pe 09 Septembrie 2014 19:15
A meritat fiecare secunda. O capodopera a studiourilor Disney.
faur_chris pe 13 septembrie 2014 15:20
o capodopera la fel ca si freza ta ?
claudiu-daniel-lugoj pe 9 iunie 2016 21:44
Intradevar acest film este o capodopera.Pe mine unul ma fascinat atit ca poveste cat si ca scenariu.
Snow_White pe 30 Mai 2014 00:38
Trailer-ul e captivant...cel putin pentru mine a fost ..filmul nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor mele ..poate doar la asteptarile celor 50 de copii care au fost in sala :))))
catalin_ionut_23 pe 29 August 2014 13:33
foarte bun filmul ,mi-a placut merita vazut chiar in cinema peisaje frumoase efecte bune poveste ,il recomand noata me a10
giovanny72 pe 02 Iunie 2014 19:02
Film bun..
Un film bun (l-am vazut la IMAX), nu este extraordinar, dar are efecte speciale de nota 10..Merita vazut, nu o sa va para rau daca mergeti sa il vedeti...
johnybz pe 15 Iunie 2014 00:14
Obligatoriu de vazut.....in IMAX
Merita IMAX-ul! Orice alta modalitate de a vedea filmul asta e o pierdere majora pentru orice spectator. Imagini mai mult decat superbe, efecte care chiar te lasa cu gura cascata! Povestea e modificata fata de clasica pe care o stim noi de mici copii. Angelina face un rol genial. Are tot ce-i trebuie ca sa vrei sa-l vezi. Are momente amuzante, momente cand starneste o lacrima, momente in care iti ridica parul pe maini si habar nu ai sa descrii sentimentul care genereaza asta. Actorii isi fac datoria foarte bine iar invatatura este ca lacomia si rautatea frange aripi. Aici, la propriu! Frumos film, poate este, din nou, meritul Imax, care, trebuie sa le dau dreptate: mind blowing images, earth shattering sound. Ma bucur ca sunt contemporan cu o asemenea tehnologie!
johnybz pe 15 iunie 2014 00:15
Frang*
Miiku pe 31 Mai 2014 20:09
Nhu stiu ce cred altii, dar pe mine Jolie m-a impresionat de-a binelea. A interpretat atat de bine.. nici nhu ma gandeam ca ma va dezamagi. Recomand!
alessia_del_rey pe 04 Februarie 2014 13:37
Merita orice asteptare
Cu sigurata va fi un film bun pentru ca,coloana sonora este "Once upon a dream"-Lana Del Rey,iar Malefica(Angelina)este superba.
faur_chris pe 12 Septembrie 2014 14:53
Momente bune, dar atât
un film jenant, prostut pe-alocuri, pun pariu ca multi dintre voi ati dat o nota mare doar pentru Angelina.. daca te uiti la el fara sa gandesti atunci este un film bun
Chelbos pe 13 septembrie 2014 02:13
e un film dupa o poveste. presupun ca faci parte din generatia facebook, iphone, pc etc si ai ratat perioada cand lumea mai si citea, mai iesea si pe afara etc. destul de trist....
Pantaleon pe 30 noiembrie 2014 17:08
Nu stiu din ce generatie face parte faur_chris, dar considerand acest film prost, este cu siguranta mai destept decat cei care au citit povestea. Aprecierea lui e realista si justa. Un film prost pentru adulti, poate incantator pentru copii. Ma intreb cam cate filme sa fi vazut intr-o viata, ca sa consideri o asemenea porcarie film bun ????
TrueStory pe 12 Iunie 2014 17:28
Au cam stricat povestea originala cu filmul asta....
flora.andriescu pe 25 August 2016 14:46
Un rol ”oarecum” negativ
Nu stiu de ce dar mi s-a parut incredibila Angelina Jolie intr-un rol negativ. I se potriveste manusa atitudinea de ”diva psihopatica” si am savurat din plin cele 40 de minute de rautate acida a Maleficei cu inima franta si aripile lipsa. Frumoasa faptura oricum....Tipa care o interpreteaza pe Aurora mi s-a parut superficiala, dar e doar o parere subiectiva. Poate nu-mi plac mie rolurile inocente si cu zambet stralucitor. Un film frumos, merita vazut la cinema pentru ca efecte speciale avem cu sacul. Recomand!
claudiu-daniel-lugoj pe 09 Iunie 2016 21:42
Un film plin de magie si efecte speciale de exceptie.Toata povestea filmului este exceptionala.Un film de urmarit cu toata familia.
Gizmogremlin pe 25 Decembrie 2015 05:47
Superb!
Scenariul si efectele speciale excelente, distributie perfecta, o reusita in toate privintele!
PrincessMARIA pe 09 Mai 2015 16:47
superb
Ca orice creatie facuta de Disney !!! Ageliga joaca impecabil iar rolul ivi vine manusa. Este un film animat, pentru TOATE varstele. Pentru copilul din noi... Recomand cu incredere !!!
XShadowX pe 24 Februarie 2015 14:35
Angelina Jolie at it's best !
Este un film reusit cu o Angelina Jolie minunata (ca in vremurile bune) si o Ella Fanning in crestere , foarte bun si rolul ei de asemenea . Recomand tuturor acest film placut , chiar si adultilor , scuze in special adultilor ;)
tc_cosmin pe 01 Ianuarie 2015 01:46
Un film excepţional, merită văzut, este foarte captivant.
Dana04 pe 05 Octombrie 2014 10:13
Foarte tare filmul, merita vazut. Angelina este extraordinara, ca intotdeauna!
AndreBlack pe 04 Octombrie 2014 00:53
Maleficent
Foarte bun filmul . Una dintre cele mai bune adaptari de pana acum . Angelina Jolie pur si simplu face toti banii , face un rol al naibii de bun . Decorurile , costumele , efectele speciale , coloana sonora , atmosfera sumbra , etc. fac din Maleficent poate unul dintre cele mai bune filme ale anului (si chiar nu exagerez) . Merita vazut filmul de catre oricine .
GALD pe 17 Septembrie 2014 21:53
O alta fata a povestii
Redescoperirea unei noi laturi de poveste bineinteles ca incita pe fiecare dintre noi, dar nu neaparat orice rescriere are si succesul pe care cred ca l-a avut aceasta.
In plus, rescrierea cu ajutorul Angelinei Jolie nu avea cum sa dea gres.
Un fantasy reusit si cu invataminte pentru privitor.
Merita!

Beastmaster pe 12 Septembrie 2014 22:49
superba Angelina
incredibil, oricit s-au chinuit s-o machieze indivizii, tot cea mai frumoasa a fost din tot filmul, toti ceilalti pareau uriti... chiar si printesa "adormita" parea diforma pe linga ea...Incredibil de frumoasa si la suflet al fel Angelina...
Tyybi1 pe 09 Septembrie 2014 18:12
Povestea frumoasă...
Prima oara când am auzit de filmul ăsta am crezut ca o sa fie nașpa sau mai stiu eu cum. Nici vorba ! Este o poveste încântătoare si plina de lucruri frumoase.
marriagioana pe 06 Ianuarie 2016 20:44
Un film foarte frumos! Te tine captivat deoarece nu este leit basmului! Merita vazuuut !
diz3lgirl pe 29 Decembrie 2014 14:09
merita
foarte bun filmul, merita vazut. efecte reusite, poveste interesanta, iar Angelina Jolie joaca f bine rolul
tony_mondyalu pe 03 Septembrie 2014 03:36
tocmai am vazut acest film si pot spune ca m-a surprins(adevarul e ca nu aveam f mari sperante), Angelina Jolie ne demonstreaza inca o data ca este o actrita unica(nu stiu daca mai e nevoie de vreo demonstratie din partea ei), cat despre film...o poveste frumoasa, putin schimbata si cu happy end(asa ca sa multumeasca pe toata lumea), il recomand, nu cred ca va reusii sa va dezamageasca
wolfyna pe 31 Iulie 2014 22:51
Maleficient
genial serios nu ma asteptam la asa ceva de credeam ca va fi iar o poveste simpla unde printul saveaza printesa si au trait fericiti pana la adanci batraneti.....
dar povestea a fost cu totul diferita fata de ceea ce credeam ca va fi ceea ce ma surprins total intrun mod placut
sincer povestea mia placut mai mult decat cea originala
partea cu sarutul si dragostea adevarata a fost cea mai tare parte chiar nu ma asteptam la asa ceva
deci ii cel mai tare film aparut pana acuma in acest an merita fiecare ban si sunt sigur ca veti fi satisfacuti

daniel_timariu pe 30 Iunie 2014 12:25
Aripi si cenusa
Angelina Jolie face un joc excelent in acest film. Dublul rol de tanara ingenua si de femeie razbunatoare coborata direct din tragediile grecesti fascineaza si iti sageteaza inima cu compasiune si empatie. Idubitabil filmul ii este dedicat si este creat in jurul ei. Sa nu uitam ca actrita a fost operata suferind o dubla mastectomie fiind in prezent lipsita de unul din simbolurile feminitatii si maternitatii totodata.

Ca in oglinda tanara Maleficient va fi vaduvita de simbolul speciei de zana: aripile. Fara ele zana se va transforma intr-o vrajitoare rea si rabunatoare. Iar ura sa se va revarsa ca intr-o poveste dementa pe care nimeni nu o poate opri, pe un biect copil, o fetita de cateva luni. Frumoasa Aurora.

O data fapta savarsita, cu tot zidul de spini si de intuneric ridicat in jurul ei, Maleficent va incepe o lunga cura de umanizare prin care dragostea… citeşte

nightmare28 pe 05 Septembrie 2014 20:24
Pentru cei cu varste intre 5-16 ani merge....ma asteptam la ceva mai serios dupa ce am vazut trailerul,noroc cu Angelina Jolie,niste efecte pe ici-colo si faza cu trezitul ca in rest slab....replicile varza putin zis......
flushingm pe 15 Iunie 2014 22:59
penal
o pierdere totala de timp! un gunoi SF ! DE MULT NU AM MAI VAZUT UN FILM ATAT DE SLAB!
leo26 pe 20 august 2014 23:14
Ai mare dreptate. Am urmarit pana la jumatate, apoi am dat pe la sfarsit. O panarama de film.
honeygiani pe 15 octombrie 2014 14:18
subscriu, abia am rezistat pana la sfarsit
Dragos.87 pe 10 Iunie 2017 15:48
Un film foarte bun cu un scenariu lejer si niste efecte excelent realizate care iti bucura privirea.Are toate ingredientele necesare unui film fantastic iar Angelina Jolie are o prestatie de mare clasa.Un film foarte frumos pentru toate varstele in special pentru cei mici care sunt sigur ca il vor adora!
portofel pe 12 Februarie 2017 16:01
Magnific!
Absolut superb!
Un film pe care l poti viziona oricand cu placere.

Octaz pe 09 Octombrie 2016 23:46
Efecte speciale deosebite, peisaje care iti taie rasuflarea, o lume fantastica si o poveste de dragoste! Acestea sunt cuvintele cu care as descrie acest film. Angelina Jolie reapare pe marile ecrane in toata splendoarea ei (chiar daca la inceput mi se parea putin nepotrivita pentru o zeita inaripata) si reuseste sa o transforme pe Maleficent intr un personaj credibil si realist. Filmul insa schimba povestea frumoasei adormite, sau cel putin pe cea pe care o stiam eu din copilarie, ceea ce mi s-a parut putin ciudat!
omucuvaloare pe 28 Februarie 2015 23:41