Păreri Looking for Eric

În căutarea lui Eric

Pitbull pe 18 Februarie 2010 15:46
De la Maradona la Cantona
"Looking for Eric" - De la Maradona la Cantona
...sau: de la pământ la cer

Cu excepţia câtorva partide realmente importante (aia de la Sevilla, bunăoară), fotbalul m-a lăsat întotdeauna de lemn-Tănase. Degeaba mă ducea tata la meciuri când eram mic, doar-doar oi muşca microbul - mie puţin îmi păsa de ce se-ntâmpla pe teren, mă-ntorceam cu o sută optezci de grade şi căscam gura la apucaţii ăia din tribune, cum se strâmbă, urlă şi fac ca toţi dracii; acolo era adevăratul spectacol!
În introducerea cronicii la "Maradona by Kusturica", aminteam de două filmuleţe româneşti tematice, scrise de Mircea Radu Iacoban - "Totul pentru fotbal" (Andrei Blauier, 1978) şi "Toate pentru fotbal", difuzat ca "Am o idee" (Al. G. Croitoru, 1980) - dintre care primul încerca să lanseze un şlagăr pueril, cu leit-motivul: "Globul pământesc e un… citeşte

victor_neo75 pe 19 Februarie 2010 13:52
Postasul Eric Bishop se inspira de la marele fotbalist Eric Cantona !!!
Filmul spune povestea unui postas englez intre doua varste, fan al echipei Manchester, ce trece prin probleme serioase in viata, incercand sa revina la fosta sa nevasta si avand de ingrijit singur doi baieti dintre care unul are probleme cu lumea interlopa. In aceste momente de cumpana postasul nostru "primeste o vizita" neasteptata a fostei glorii a fotbalului francez, Eric Cantona, de la care primeste o multime de sfaturi de imbarbatare.

Filmul, desi este drama, are o nuanta pozitiva, optimista, iar relatia imaginara dintre cei doi Eric este bine realizata. Ken Loach a mai regizat excelenta drama romantica "Ae Fond Kiss..." (2004) si premiatul cu Palm d'Or din 2006 la Cannes: "The Wind That Shakes the Barley" (2006).

"Looking for Eric" il recomand pt. legatura umana dintre postas si Cantona, dar si pt. nota optimista dinspre finalul filmului!

lili22 pe 23 Iunie 2018 17:20
O comedie usurica cu un cunoscut fotbalist care se descurca pe platou destul de bine....
Yuber pe 18 Aprilie 2010 21:27
Cantona e formidabil:))...desi l-am vazut doar in 2 filme:"Elizabeth" si "Looking for Eric",Cantona nu s-a descurcat rau."Looking for Eric" e o comedie savuroasa cu niste replici de- a dreptul incredibile si care cu siguranta nu te va plictisi.Il recomand:)
sabinalin pe 25 Februarie 2010 18:11
Bijuterie antidepresiva
Nu vazusem pana acum nici un film al lui Ken Loach,cineastul britanic ajuns la venerabila varsta de 74 de ani si care n-a facut niciodata film doar de dragul comertului,ci s-a mai si straduit sa transmita ceva prin peliculele sale. Din fericire "Independenta" s-a hotarat sa ne aduca pe ecrane cea mai recenta creatie a lui Loach, un film despre partea buna a ceea ce inseamna sa fii suporter. Din pacate la noi notiunea de "suporter" e acum asimilata cu hoardele de nevertebrate care bulgaresc prin Ghencea sau se iau la bataie prin mall-uri. Din fericire exista si partea frumoasa,partea romantica a suporterului obisnuit. Vazusem fanatismul frumos al lui Jack Lemmon in "Save the tiger" sau fanatismul patologic al lui De Niro in "The fan" dar fanatismul poastasului cu mari probleme familiale din "Looking for Eric" are ceva frumos,ceva cuceritor,ceva de-a dreptul inaltator. Pelicula straluceste… citeşte
GabrielaSirbu pe 21 Februarie 2010 18:19
Recunosc ca am o mare admiratie pentru filmele din Regat, pe care le-as recomanda si orbilor, iar "Looking for Erik" nu face nicio exceptie! Sa nu credeti ca veti verea o comedie, asa precum este mentionat in primul rand la "gen", NU, nici pe departe! Este drama unui om simplu care nu a stiut in trecut sa-si exprime temerile, iar acum, in prezent invata si reuseste sa-si faca "curat" in viata. Si mai este vorba despre prietenie si despre prietenii carora trebuie sa le ceri ajutorul cand ai nevoie.
Foarte plina de tilc discutia in care Cantona spune ca momentul cel mai important din cariere lui a fost acela in care i-a dat o pasa unui coechipier...
Iar daca din diverse motive crede cineva ca britanicii nu au probleme si o duc pe roze, ei uite ca nu-i chiar asa, au aceleasi probleme, mai mici sau mai mari, ca toata lumea de pe planeta.

alex_il_fenomeno pe 17 Ianuarie 2012 20:07
un film neasteptat de interesant , cum nu am mai vazut oferit de britanici de destul de mult timp . povestea , aparent simpla , este foarte complexa in desfasurare , protagonistul trecand prin situatii neasteptate ! iar idolul sau , Eric Cantona , il indruma in toate incercarile sale , incuranjandu-l pe cat posibil . nu speram la nimic de la el , dar pot spune ca mi-a intrecut asteptarile initiale , fiind un film foarte reusit . merita urmarit cel putin o data .
cosmin_kedii pe 10 Martie 2012 17:47
Foarte amuzant şi un pic sentimental, este o comedie naturalista de cea mai mare ordine, cu Evets şi standouts Henshaw între o distributie de exceptie
qwerty_user pe 04 Decembrie 2009 14:47
well,it's not the best movie,but u have to consider it's got Man U and the king Cantona in it so it's fun for football fans and for bloody pure english diggers..so a litlle respect for the king 'cose "he's not a man..he is Cantona" for shit's sake!! ;) film care se adreseaza in special fanilor de fotbal, cu o povestioara sa zicem interesanta..dar care reprezinta genul de film pe care poti sa il vezi doar o singura data..for ever Man U !!