Păreri Frankenstein

(1994)

Frankenstein

mircea_pop pe 04 Martie 2010 18:38
inca o data robert de niro a jucat foarte bine....
-Wizz- pe 09 Septembrie 2010 13:18
10 cu cele mai mari felicitari!!! superb filmul .. si intr'un fel trist. m'au cuprins emotiile cand a zis la sfarsit : 'el a fost tatal meu' ... :(( bvbvbv 10000
palade_gil pe 21 Iulie 2009 13:24
Nu sunt un fan al genului. Filmul m-a impresionat - foarte bun
valericba pe 24 August 2010 14:22
AM VAZUT CATEVA ECRANIZARI ALE ROMANULUI , DAR ASTA MI SE PARE CEA MAI REUSITA. INAINTE TOTUSI TREBUIE CITIT ROMANUL DUPA PAREREA MEA.
alex_il_fenomeno pe 21 septembrie 2010 19:39
nu neaaparat ; daca esti atenta la film intelegi totul fara nici o problema l eu nu am citit cartea si am inteles perfect mesajul !
valericba pe 21 aprilie 2012 19:10
Da, este un roman gotic de exceptie, te prinde inca de la primele pagini.
alex_il_fenomeno pe 21 Septembrie 2010 19:40
un film fenomenal ! bine structurat , cu o actiune imprevizibila pana la final , scenariu fara cusur si mari actori ! aceasta este reteta unei adevarate capodopere !
Vorador pe 24 Aprilie 2012 20:46
''It was my father...''
Va fi greu de crezut pentru unii,dar varianta clasica din anii '30 este mai buna decat acesta,la fel si continuarea ''Bride of Frankenstein''.Chiar daca nu este nici acela la fel de loial romanului realizat de Mary Shelley,cum nici acesta nu este.Daca cineva chiar a citit romanul, nu ar trebui sa fie multumit de acest film.

''Si daca mi-am dat inima sa cunosc intelepciunea...si sa cunosc nebunia...si am realizat toata vanitatea...si pacostea spiritului.Pentru ca in multa intelepciune,este si multa prostie.Si cu cat cunosti mai multe cu atat esti mai trist,pentru ca Dumnezeu sa faca fiecare lucrare si chiar fiecare lucru secret sa aiba judecata,chiar daca e bun,sau e rau.''

africanus pe 14 Februarie 2012 14:58
Bine realizat.
Cred ca este cea mai buna ecranizare a romanului lui Mary Shelley, distributia iarasi fiind una de exceptie, un film pe care nu o sa-l uit niciodata fiind unul din preferatele mele.
MihaiCristian20 pe 18 Iulie 2011 09:12
impresionant filmul , mai ales robert de niro , merita vazut
ciobotaru pe 27 Mai 2011 21:25
un film superb , l-am vazut de vreo cinci ori pana acum
cosmin742000 pe 04 Martie 2013 00:02
O ecranizare penibila a romanului lui Mary Shellyn , , cu un Robert de Niro aflat in plin declin
Sebastian96 pe 02 Septembrie 2013 00:28
Eu cred din punct de vedere al calitatii este un film bun.Este foarte subestimat.Recunosc ca nu a respectat cartea in totalitate,dar actorii,decorul,imbracamintea,machiajul sunt lucruri ce nu trebuie ignorate.Cred ca nota de pe IMDB nu reflecta calitatea filmului.
catrina_george_madalin pe 09 Iulie 2022 12:47
Dacă vrei sa renunti la carne , sa treci pe vegan .. acest film sigur te va ajuta . O adaptare bună a romanului . Victor Frankenstein aduce la viata o creatura formata din organelesi parti ale corpului ,de la mai mulți oameni morți .. o realizare incredibila.. dar din păcate nu a putut stăpânii fiara .. care a rămas singura ,si lovindu-se de răutatea oamenilor la orice pas , intr-un final decide sa se răzbune pe creatorul sau .. si astfel incepe o lupta pe viata și moarte între monstru și creatorul acestuia . Dar pana la urma ,cine este cu adevărat monstrul in aceasta poveste ?
nick-azh pe 18 Februarie 2014 17:22
Frankenstein
Excelent. O regie extraordinar de artistica si bine structurata. Acelasi lucru pot spune si despre jocul actorilor, mai ales Robert De Niro. Un lucru foarte interesant la aceasta poveste: Daca Frankenstein vroia sa creeze viata de ce nu a inviat pur si simplu un cadavru? Dar in modul asta nu mai exista dramatismul... In orice caz ramane unul dintre cele mai bune filme. Nota 10
mtraianc pe 07 Aprilie 2013 13:43
un film idiot
varianta veche este incomparabil mai buna .. si este vorba de ani 30
Kuhaylan pe 27 Iulie 2013 15:44
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Iulidesprefilme pe 11 Septembrie 2012 21:22
Foarte bun filmul, excelent jucat de toţi, iar Robert De Niro- super!
deadlord pe 02 Septembrie 2012 19:57
O ecranizare foarte reusita. Robert DeNiro il interpreteaza foarte bine pe Frankeinstein.
nemotoujours pe 30 Septembrie 2010 02:34
ASA DA!
SPALA PACATELE TUTUROR AIURELILOR DE GEN.CARTEA SI REALITATEA EI,PLUS O DOZA TERIBILA DE UMAN.PERFECT REALIZAT,CU BAZE STIINTIFICE EXAGERATE,DAR CREDIBILE.O ANTITEZA A CREATIEI SI A PEDEPSEI ACESTEIA.
elmedico pe 14 Septembrie 2010 10:24
Filmul este foarte bine realizat pana la final, unde scenariul mi se pare destul de prost.
africanus pe 14 februarie 2012 15:04
Ai dat cu batul in balta si tu, in primul rand ai citit romanul ca sa vezi ca este aproape la fel finalul...., eu cred ca nu, altfel nu ai fi zis ca scenariul e de vina...
elmedico pe 15 februarie 2012 13:52
Toate cartile din lume nu am cum sa le citesc, da parerea mi o pastrez! E doar ceva pur personal!