Păreri Firestarter

(1984)

Declanșatorul

Doina Cristea pe 06 Septembrie 2006 10:57
Am vazut fimul din intamplare, la 20 de ani dupa realizarea sa, si m-a impresionat mult. Este foarte bine jucat si spre deosebire de filmele realizate in ultimii ani, in care primeaza efectele speciale iar scenariul pare a fi secundar si de slaba calitate (vezi remake-ul din 2006), in filmul original se pune accentul pe legatura parinte-copil, pe dorinta parintelui de a-si proteja copilul cu orice pret. Mi s-a parut remarcabil atat din punct de vedere al conceptului (si aici are un cuvant greu de spus cartea lui Stephan King), cat si al talentului real al lui Drew Barrymore. Din pacate Drew a avut parte deseori de scenarii in care accentul s-a pus mai mult pe aspectele ei fizice decat pe talentul ei actoricesc, mostenit de altfel.

As dori sa aflu de unde as putea cumpara acest film subtitrat in romana. Ma puteti ajuta in acest sens? Va multumesc!

andypenda pe 18 octombrie 2012 07:44
Buna Doina ! Mi-a placut mult comentariul tau dar ai reusit sa-l gasesti si sa-l cumperi ?
cezarika21 pe 07 Iunie 2012 08:04
Un thriller slăbuţ care a ecranizat un roman al lui Stephen King despre o fetiţă care, în urma unui experiment ultrasecret la care fuseseră supuşi mai demult părinţii ei, s-a născut cu capacităţi pirokinetice. Scenariul a fost bun, dar jocul actorilor (cu excepţia lui George C. Scott care parcă a mai mişcat ceva şi a fetiţei Drew Barrymore) mi s-a părut slab. Filmul este bun ca idee şi merită urmărit, dar în rest a fost destul de slab realizat. I-am dat 7 numai datorită efectelor speciale de calitate.
pisicuta1 pe 12 Martie 2012 21:01
da
e mai bun decit alte filme SF,de la vremea respectiva!
mtraianc pe 12 Octombrie 2011 23:52
merita vazut
este un film SF bun nu o sa va para rau si pe deasupra sa vedeti cum arata Drew Barrymore cind era mica ,, ori cum juca si joaca bine
Vegetarian pe 25 August 2012 06:07
Unele valuri de infractiuni si de sinucideri pot fi explicate prin puterea sugestiei asupra anumitor minti . - scrie la inceputu filmului Thirteen Women (1932 ) - 13 femei . In acest film oamenii nu mai sunt ametiti pe peronul metroului inainte de venirea trenului , in timpul unui nr de acrobatie la inaltime etc , dar sunt orbiti prin puterea gandului , sunt facuti sa aibe halucinatii referitoare la valoarea unei bancnote etc , prin clarviziune , telekinezie etc !?

Muzica electronica din film si de la genericu de final pare facuta sa puna pe ganduri ascultatorii .. Oare anii 80 au fost ultimii ani in care sa compus o muzica ne antidistructiva cum se cumpune acum ? La vaci sa dovedit ca dau mai mult lapte daca li se pune o muzica simfonica sau orkestrala nu hard rock , muzica satanista cu mesaje subliminale ..

CANTALUP pe 25 august 2012 07:57
. Parerea mea este ca aceasta parere contine pareri personale , care pot avea sau nu legatura cu realitatea . Orice asemanare cu personaje reale este pur întâmplatoare . Persoanele fara simtul umorului sunt rugate sa nu mai comenteze aceasta parere .
cezar_crucianu pe 14 Octombrie 2017 12:02
bun
merita vazut acest film,nu numai pentru scenariul bine lucrat si pentru jocul actorilor care este impresionant,un film foarte bun
Dragos.87 pe 12 Martie 2017 23:10
O poveste foarte interesanta scrisa de genialul Stephen King insa care are o regie modesta.Inca de mica Drew Barrymore avea un mare talent si spun asta pentru ca a avut o prestatie reusita pentru anisorii ei.La coloana sonora se mai putea face ceva pentru ca mi s-a parut prea stearsa.Oricum este un film interesant cu o poveste bine gandita care merita vazut cu siguranta.
andypenda pe 18 Octombrie 2012 07:47
FOARTE BUN SI IMPRESIONANT DE ALTFEL SI NU CRED CA E DOAR O TREABA DE AMATORI CI UNA DE PROFESIONISTI ADEVARATI !!