Păreri Enemy

Inamicul

wildinthecountry pe 19 Aprilie 2014 22:30
x
Posibile Spoilere!!!
Un film genial, mindfucking, ciudat, incarcat de suprarealism, un thriller psihologic de cel mai inalt nivel si cel mai bun film vazut de mine pe 2014 pana acum
Regizorul s-a intrecut pe sine cu aceasta pelicula,care a devenit instant dupa vizonare filmul meu preferat pe 2014.
Filmul face parte din categoria acelora foarte greu de inteles la prima vizionare pentru ca trebuie sa fii atent la toate detaliile, la fiecare secventa/scena si la simbolistica/metaforica continutului.
Actiunea filmului (care este un amestec intre Lynch si Hitchcock) are loc in Toronto,Canada.
Villeneuve este un maestru al suspansului si este incredibil cum poate genera suspans din nimic.Este ajutat si de coloana sonora incredibila, care adanceste latura de suspans si te face curios sa vezi ce se va intampla in urmatoarea scena.
Simbolul cheie in acest film… citeşte

bitter_moon pe 19 aprilie 2014 23:24
Intr-adevar, este un film greoi, care nu se adreseaza oricarui cinefil si care ii va surprinde chiar si pe fanii lui Denis Villeneuve. Filmul va fi apreciat si se adreseaza in primul rand celor preocupati de mintea umana, caci se exploreaza din plin partea subconstienta a acesteia. Dupa cum spuneai si tu, fiecare scena te conduce catre raspuns, catre cheia pe care o primesti in final. Imi permit aceasta figura de stil folosindu-ma de inca un simbol intalnit in film, pe langa paianjen. Un film de analizat, nu de vazut... :)
eduard_stratan pe 27 august 2016 20:12
Mai nou trebuie sa vizionezi un film de 3 ori ca sa pricepi ceva? Imi pare rau, dar nu este un film de 10! 95220 de votanti de pe imdb i-au dat nota medie de 6.8!
bitter_moon pe 24 Aprilie 2014 23:40
“Haosul este o ordine încă nedescifrată” (Jose Saramago)
Având la bază romanul “O Homem Duplicado” (The Double) publicat ȋn 2002 de laureatul Premiului Nobel pentru Literatură Jose Saramago, filmul reușește să ȋmbine elementele de thriller cu cele de dramă psihologică ȋntr-o manieră suprarealistă, care ȋi dă o notă distinctivă și ȋl transformă ȋntr-o mare provocare pentru spectatorul luat prin surprindere de această nouă creaţie marca Denis Villeneuve.

Pe o coloană sonoră ce creează o atmosferă de suspans demnă de Hitchcock, au loc pentru ȋnceput evenimente aparent obișnuite, dar printre ele se inserează treptat anumite scene pe care nu știm prea bine ȋn ce zonă să le ȋncadrăm.

Un bărbat este sunat de mama lui, ce pe un ton blând ȋi reproșează dezordinea din locuinţă... Apoi asistăm la un moment ciudat ce are loc ȋntr-un fel de club erotic, ȋn care spectatorii de… citeşte

walentino pe 28 aprilie 2014 23:00
Bun descriere dar as adauga faptul ca totul prinde contur mult mai bine daca s-ar intelege adevaratul sens al pionului principal in jurul caruia s-a tesut actiunea filmului si anume paianjenul acela nenorocit care , la prima vedere trece aproape neobservat dar fara de care filmul nu ar avea nici un inteles...."In ocultism, paianjenul si panza lui sunt simboluri ale interconectivitatii dintre toate formele de manifestare a energiei. Deasemenea, este un simbol asociat ferocitatii feminine, femininism care urmareste ordinea, respectarea si conservarea legilor in univers"....cam de aici si ideea de baza a filmului...parerea mea :) .
Spaghete pe 24 iunie 2014 14:07
Excelent !
Pantaleon pe 01 Mai 2014 20:48
Ceva ce vezi prea rar
Pentru mine, principalele ingrediente ce m-au determinat sa vad acest film au fost : 1. Ideea (mai exact, cartea lui Jose Saramago, unul dintre cei mai mari scriitori care au trait pe acest pamant, unul din favoritii mei) 2. Regia - Candianul Denis Villeneuve a reusit sa ma transforme in fanul sau dupa ce am vizionat Incendies si 3. Jake Gyllenhaal, un actor bun al noului val, ale carui roluri din End of Watch, Rendition si chiar Brokeback Mountain m-au impresionat. Recunosc, m-au ajutat mult comentariile cinefililor de aici pentru a intelege mai bine filmul, care, din punctul meu de vedere e cel mai bun thriller psihologic pe care l-am vazut de la The Number 23 incoace. E nevoie de astfel de filme pentru a mai estompa cat de cat din elanul efectelor vizuale exagerat de des folosite in ultimii ani si al filmelor cu bugete mari, dar cu idei mici.
viorel_marius_laz_r pe 16 Aprilie 2014 15:30
nu am înțeles despre ce a fost vorba, probabil că ar trebui să îl văd de mai multe ori pentru asta, însă un film pe care nu îl înțeleg este o pierdere de timp.
P.S. Un film trebuie să fie deconectant, să uiți de toate când îl privești, să te atragă, nu să te chinui să îl înțelegi pentru că îi lipsește sfârșitul

Pantaleon pe 1 mai 2014 21:22
Nu sunt de acord cu tine. Nu toate filmele sunt concepute pentru a te destinde, pentru a fi savurate. Filme precum acest Enemy, Spider (al lui David Cronenberg), Shutter Island (al lui Scorsese) sau The Number 23 sunt filme care fac parte din alt registru. Ele pot fi, intr-adevar rateuri, daca nu reusesc, pe durata desfasurarii lor sau la final, sa lege toate elmentele, astfel incat privitorul sa gaseasca solutia enigmei prin propriile-i forte mentale, nu servindui-se pe tava. Dar nu te condamn daca nu vrei sa revezi ceva ce nu ti-a placut de prima data.
Pantaleon pe 31 decembrie 2017 15:59
Ha ! Acestui film nu-i lipseste nicidecum sfarsitul, dar ca o recomandare, daca vrei sa-l intelegi mai bine, desi nu respecta in totalitate cartea, iti recomand "Omul duplicat" al lui Jose Saramago. Adica romanul care a fost sursa de inspiratie. Mie mi-a placut chiar mai mult decat filmul. Deh, chestie de gusturi, Care, asa cum stim, nu prea se discuta. Iar un film, draga viorel_marius_laz_r, nu trebuie sa fie neaparat deconectant si usor. In cazul asta am avea numai prostii pe banda rulanta, cu puscoace si creieri pe pereti. Filme precum Enemy sau, de exemplu, Antichrist... al lui Lars von Trier n-ar mai exista. Gresesti. Un film bun nu e neaparat un film usor, care sa te destinda.
sabinalin pe 28 Aprilie 2014 15:27
N-am citit inca nimic de Jose Saramago, din cate am inteles e un autor destul de complicat, criptic de cele mai multe ori... Cum ma intereseaza excelenta in materie de proza si cum majoritatea celor care au obtinut premiul Nobel pentru literatura l-au castigat pe motive literare ( in ultimii ani a cam intrat si pe-acolo politizarea excesiva...), voi citi cat de curand voi putea din opera marelui scriitor portughez. Intotdeauna e complicat de ecranizat un roman scris foarte bine asa ca Dennis Villeneuve si-a asumat un pariu curajos pe care-l castiga cu brio intrucat "Enemy" e un film care te tine cu sufletul la gura in cea mai mare parte a timpului. Nu m-a "atins" suflesteste asa cum o facuse capodopera "Incendies", nu m-a impreionat precum "Prisoners" dar e inca un punct de referinta in cariera unui regizor care e deja un nume greu al cinematografiei mondiale.
Pantaleon pe 1 mai 2014 21:14
Jose Saramago este unul dintre scriitori care si-au meritat cu prisosinta Premiul Nobel, pentru toata activitatea sa literara. Eu l-am descoperit demult, cand am citit Evanghelia dupa Iisus Cristos, carte care m-a impresionat profund si am continuat cu Intermitentele Mortii, Anul Mortii Lui Ricardo Reis, Cain si Eseu despre Orbire (cea mai buna carte a lui, dupa parerea mea, cel putin din cele citite pana acum). Regizorul brazilian Fernando Meirelles (Cidade de Deus, The Constant Gardener) a si ecranizat-o,cu titlul Blindness, dar filmul e prea putin profund, in comparatie cu cartea. Sfatul meu este sa-l descoperi pe Saramago si sa-l citesti cu rabdare, pentru ca stilul lui de a scrie este unul atipic, lipsa dialogului si prezenta frazelor extrem de lungi putand fi uneori elemente obositoare. Si ti-as recomanda sa incepi cu Eseu despre Orbire.
aayana pe 2 mai 2014 02:19
Eseu despre Orbire este geniala!
aayana pe 05 Mai 2014 01:01
M-am uitat la Enemy pentru că mi-a plăcut foarte mult Incendies, regizat de același Villeneuve. Impactul pe care l-a avut Incendies asupra mea a fost puternic. L-am recomandat prietenilor, am scris despre el, am discutat cu alți cinefili, l-am arhivat bine și poate-l voi revedea peste ani (nu obișnuiesc să revăd filme prea des, indiferent cât de mult îmi plac, din cauza senzației că irosesc acel timp pe ceva consumat deja – când aș putea câștiga acel timp pe un film nou). Revenind la film, Enemy este ecranizarea romanului lui Saramago (unul dintre scriitorii mei preferați) - O Homem Duplicado. Încă nu am citit romanul, dar îl am în vedere, știind că scriitorul este axat pe complexitatea psihicului uman.

Filmul este construit într-o notă de mister progresiv, de ce-urile fiindu-ți explicate cu calm. Pur și simplu, stai cuminte și aștepți să ți… citeşte

valy_barbu pe 09 Februarie 2016 21:48
Poate ca nu am avut eu starea necesara sa ma uit la un astfel de film , desi , ma pasioneaza genul . Sincer mi s-a parut plictisitor , fara actiune , necaptivant !
cotzofica pe 13 Mai 2014 11:50
Villeneuve = noul Lynch?
„Toţi avem identităţi multiple. Cred că doar puterea conştiinţei şi modul cum acţiunile noastre sunt reprezentate în cadrul personalităţii ne arată cine este, de fapt, în control”. Acestea sunt vorbele lui Denis Villeneuve (poate nu ad literam, dar cu acelaşi înţeles), după lansarea filmului Incendies, prefaţând parcă ce avea să urmeze în Prisoners, dar mai ales în Enemy.

După ce văzusem deja 3 filme ale regizorului canadian (doar lungmetraje), fiind pus în gardă de stilul acestuia, am vizionat şi Enemy, cu o atenţie sporită, în special la detalii, şi, deşi nu m-am documentat foarte mult cu privire la film, bănuiam că nu poate fi un film slab. Însă după scena de final din locuinţa celor doi am rămas stupefiat şi totodată confuz, fiind convins că este necesară o nouă vizionare. Dar după ce am „rumegat la rece” toate… citeşte

Stentor pe 27 August 2015 00:53
Teama din timpul vizionarii ca nu cumva sa se dovedeasca un gunoi s-a transformat in certitudine la final. Eram mult mai castigat daca dormeam o ora jumate in plus decat sa stau sa pierd noaptea pentru ceva atat de plictisitor. Tare cred ca notele mari si cuvintele de lauda din partea unora sunt defapt o farsa. Eu am muscat-o.
Asil pe 18 octombrie 2017 15:52
Stai linistit, ca si eu m-am pacalit la fel, asemenea actiune lenta...muzica ce parea mai scary, asteptam mereu sa se intample ceva...dar nu s-a intamplat nimic, irosesc si acum energie scriind ..
walentino pe 28 Aprilie 2014 23:05
Nerecomandat celor care prefera filmele de actiune....un film psihologic foarte bun care te face sa te gandesti la el inca cateva zile dupa vizionare :)
bitter_moon pe 28 aprilie 2014 23:43
Si sa il vizionezi din nou, asa cum am facut eu pentru a capata curajul de a-l comenta. :)
david62 pe 22 Aprilie 2014 20:56
Cand l-am vazut, nu am inteles mare lucru, desi pot spune ca am vizionat mii de filme pana acum de toate genurile. Dupa ce am citit comentariul lui wildinthecountry care pot sa spun ca este un expert in interpretare m-am lamurit deplin. Ma bucur nespus de mult ca in Romania mai exista oameni cu adevata cinefili.
wildinthecountry pe 23 aprilie 2014 14:30
mersi mult.apreciez...
into_the_labyrinth pe 19 Mai 2015 01:09
Un film aparte, plin de încărcătură psihologică şi pigmentat cu simboluri ce se aşteaptă descifrate, Enemy reuşeşte să îmbine cu succes, după părerea mea, elemente de thriller, film psihologic şi peliculă cu elemente suprarealiste. Cineva îl compara cu Shutter Island sau cu Spider (al lui Cronenberg), ei bine, poate că are ceva din fiecare, mi se pare undeva între cele două, atât ca tematică, cât şi ca realizare, fără a egala însă filmul lui Scorsese. Nu alunecă în facil, fiindcă prezintă elemente noi, derutante, care îi sporesc complexitatea, e bine regizat şi interpretat. După vizionarea ultimului cadru (şocant!) şi dacă ţin cont şi de replica mamei lui Adam (”şi renunţă la fantezia asta de a fi actor”), aş risca să presupun că totul era o proiecţie plăsmuită de mintea lui Adam, care şi-ar fi dorit să aibă o viaţă de… citeşte
k-rissa pe 18 Aprilie 2014 12:04
???...
nu ma pronunt daca este bun sau prost, insa sincer este snigurul film (si am vazut MULTE) pe care nu l-am inteles, in special finalul..poate-mi explica si mie cineva.
bitter_moon pe 19 aprilie 2014 23:45
Citeste comentariul lui wildinthecountry.
RaZ0r01 pe 10 mai 2015 19:42
@aftermath - Iti multumesc pentru comentarii, m-ai ajutat sa-l inteleg. Dupa ultima scena din film eram "what the ... is this ! " .
sirmaximus26 pe 15 Aprilie 2014 11:19
Este un film foarte bun. Actiune se desfasoara ca in Prisoners.Filmul lui Denis Villeneuve are o cocentratie foarte buna. Nota 8.
pisicuta1 pe 17 Aprilie 2014 21:51
un fil bun ,intersant iar cei care nu l au inteles au dat o nota mica!
andystarx pe 28 Noiembrie 2017 12:10
Pentru un subiect atat de complex si intersant,se putea mult mai bine,mult prea static acest film,cu un actor foarte foarte bun !NU fac spoilere,insa finalul lasa mult de dorit din punctul meu de vedere,fiecare il poate interpreta cum vrea ,ceea ce cam lasa de dorit !
Kuhaylan pe 04 Noiembrie 2016 20:20
WD 1
...................................................
LunaDyd pe 13 Iunie 2018 00:29
Wow!Un film genialDe abia aștept să citesc cartea.
Omu_Problema pe 24 Ianuarie 2018 17:44
Misiune imposibila
Parerea contine SPOILERE!

Misiune imposibila, asta defineste filmul cand vine vorba sa-l intelegi, pur si simplu nu ai cum la o prima vizionare sa dibuiesti ce voia sa spuna regizorul metaforic cu acei paianjeni. Poti sa ai sute de filme la activ sau doar zeci, degeaba, cel mult iti poti da cu parerea despre poveste. De aceea este plin internetul cu povesti despre el care mai de care mai pompoase. Si aici cred ca regizorul este de vina ca nu a dat privitorului mai multe elemente de legatura care sa exemplifice mai bine povestea, in fine, arta ca si muzica si alte cele se spune ca nu se discuta, iti place sau nu asa cum e.

Filmul a rulat destul de molcom dar tine privitorul in suspans prin natura povestii, ajutat fiind si de marele actor Jake Gyllenhaal care joaca fenomenal.
Elemente interesante pe care le-am descoperit in film si care m-au dus cu gandul la… citeşte

serban_ionescu pe 24 Decembrie 2017 10:05
FOARTE CORECT este rationamentul tau din P.S., domnule viorel_marius_laz_r ! SUNT TOTAL DE ACORD CU DUMNEATA ! Te citez intocmai ". Un film trebuie să fie deconectant, să uiți de toate când îl privești, să te atragă, nu să te chinui să îl înțelegi pentru că îi lipsește sfârșitul", SI DE CELE MAI MULTE ORI NU NUMAI SFARSITUL, ADAUG EU !

P.S. Celor cu pareri contrare si in acest context ABSURDE in ceea ce priveste aspectul FIRESC ABSOLUT RELAXANT al artei cinematografice, le recomand "cu caldura" jocul de sah sau eventual de bridge !

roman_alex1986 pe 07 Iunie 2014 23:53
asocieri
In film se vorbeste despre 2 evenimente importante:1-tragedie,2-farsa.In viata noastra avem parte de 2 evenimente:1-nastere,2-moarte.Nasterea se poate asocia cu vointa iar moartea se poate asocia cu o cale.Asemenea oamenilor,orice film are un inceput si un sfarsit.In acest film,la inceput,paianjenul e de dimensiuni mici,iar la sfarsit,paianjenul e de dimensiuni mari.Ceva asemanator se intampla si cu oamenii,la nastere,mici iar la moarte ceva mai mari.Si nu in ultimul rand,nasterea se mai poate asocia cu tragedia iar moartea cu farsa.Evenimentul 2 pare sa fie cel mai greu de inteles.
radu3455 pe 07 Mai 2014 18:31
fiind regizat de Denis Villeneuve nici nu ma asteptam sa fie un film slab,chiar ne-a uimit cu acest film psihologic de-a dreptu,scenariul e foarte bine contruit dar si foarte greu de inteles,necesita mare atentie, iar finalul te lasa cu gura cascata,merita urmarit!
lili22 pe 05 Februarie 2016 06:51
un film bun
Recunosc, la prima vizionare iti pot scapa unele detalii.Finalul este naucitor, socant.Jake Gyllenhaal face un rol bun, dar nu e rolul vietii sale.
ionutzoo7 pe 03 Decembrie 2014 19:46
Villeneuve is quality!
O noua colaborare a noului meu regizor preferat cu noul meu actor preferat.L-am vazut de doua ori si am mai si citit de pe la wildinthecountry pentru a fi sigur ca am inteles tot :))
Luk81 pe 15 Iunie 2014 21:37
Spoiler
Filmul explicat in detaliu:

ulphaleph pe 23 Aprilie 2014 19:22
Omul duplicat
Lectura romanului lui Jose Saramago poate fi lamuritoare in explicarea filmului. Nu pierdeti din vedere ca este o ecranizare.
Crissulish pe 22 Octombrie 2016 01:09
Din punctul meu de vedere filmul asta este genial, mindfucking, psihologic, plin de simboluri. L-am vazut de 2 ori la distante mari de timp si parca l-as mai vedea o data. Cred ca e greu de inteles doar la o prima vizionare, categoric nu e un film pentru oricine, e musai sa te pasioneze genul asta si sa ai muulta rabdare ca sa il poti aprecia la adevarata lui valoare. Finalul e cel mai WTF final pe care l-am vazut vreodata in vreun film.
Chris9 pe 14 Iunie 2014 16:26
Hmm
O capodopera de film , mai ales cum a jucat Jake , dar ce vrea sa reprezinte finalul ????