Păreri Elysium

(2013)

mariusdbrsc pe 17 Aprilie 2013 18:33
SLAB!!
Filmul e previzibil,in plus scenariul e penibil,jocul actorilor......dar cel mai mult m-au deranjat sfidarile oricarei logici in actiunea personajelor,gravele brese de securitate....dar sa nu lansam spoilere.Am avut asteptari mari de la acest film,dar in afara de imagine si surprinderea atitudinii claselor exploatatoare,a unei viziuni oneste practic a capitalismului cred ca a clacat cam la toate aspectele.....parerea mea
wildinthecountry pe 14 August 2013 22:27
x
In 2009 regizorul Blomkamp a dat lovitura cu District 9..un SF inedit,original si vizionar.
Tocmai ce m-am intors de la Elysium...vazut in avanpremiera si spun cu mana pe inima ca nu m-am intors de la film dezamagit.
Am vazut un action-SF inteligent care sta bine la capitolul vizual,efecte speciale si mesaj politic.Un blockbuster veritabil care nu e filmat in 3D si nici nu avea nevoie. Toate secventele sunt realist filmate si chiar ma face sa cred ca Los Angelesul din 2154 ar putea arata asa...
Sharlto Copley e cireasa de pe tort in rolul mercenarului nebun Kruger. Damon si Foster au jucat ok dar nu au avut carisma lui Copley in film....
Din pacate acest film nu aduce nimic original sau inovator cum o facea District 9 in 2009 dar e categoric un film care merita vazut la cinema (in ciuda faptului ca devine usor previzibil spre final) si pana in acest moment e… citeşte

mariusdbrsc pe 22 august 2013 14:06
Apreciez si citesc mai toate parerile tale despre filme dar nu pot sa fiu de data asta:) de acord cutine.Ai punctat chiar tu ca filmul e previzibil,in plus scenariul e penibil,jocul actorilor......dar cel mai mult m-au deranjat sfidarile oricarei logici in actiunea personajelor,gravele brese de securitate....dar sa nu lansam spoilere.Am avut asteptari mari de la acest film,dar in afara de imagine si surprinderea atitudinii claselor exploatatoare,a unei viziuni oneste practic a capitalismului cred ca a clacat cam la toate aspectele.....parerea mea
movie_fan77 pe 3 ianuarie 2014 19:37
COMUNISM
h.johny pe 18 August 2013 20:59
Gica Contra
Daca va lasati acasa ratiunea si cunostintele elementare despre fizica este chiar placut si digerabil
Pare a fi o balada inchinata emigrantilor ilegali mexicani din SUA amestecata cu unele secvente din Johny Mnemonic
Anul 2154 mi se pare cam departe ,realitatea depaseste cu mult aceasta fictiune( mai putin statia orbitala evident)
Salvarea de la final este total aiurea,daca toti am trai cateva sute de ani si am continua sa ne inmultim ca iepurii ce s-ar alege de aceasta planeta??
Eu ma asteptam sa vad ceva in genul lui Asimov,soarele gol sau robotii de pe aurora etc etc
Se vede ca mai am de asteptat
Vizionare placuta

mariusdbrsc pe 22 august 2013 14:09
FOARTE BINE PUNCTAT BRAVO!!!!!
dido pe 17 septembrie 2013 17:32
Si eu astept sa se hotarasca vreodata careva sa ecranizeze Fundatia lui Asimov...Cat despre comentariul tau subscriu si eu!
robywolf19 pe 14 Noiembrie 2011 01:23
Slabut film! L-am asteptat foarte mult dar m-a dezamagit oarecum! ma asteptam la mai mult!
ancutza200 pe 29 Iulie 2013 23:11
hai filmule apari draqu mai repede in cinema ca am castigat 2 bilete gratis si pe tine vreau sa le folosesc :****
dido pe 17 septembrie 2013 17:34
:)))
predator16 pe 17 August 2013 00:18
L-am vazut in seara asta, foarte bun filmul, il recomand tuturor!
ionutzMiR pe 17 August 2013 21:35
un film bun despre un viitor nu prea frumos, dar care nu este asa departe.
KAPPACS pe 17 August 2013 21:39
Un film bun si emotionant , ai la ce te uita nu te plictiseste deloc , de aceea recomand!
nextstalker pe 20 August 2013 13:46
p-acolo...
un film la care nu m-am plictisit, dar nici nu m-a impresionat ca sf.
clar matt damon e un actor slab (daca nu cumva comparam cu tom cruise si atunci este cu cateva clase peste in topul meu)
ma asteptam la ceva in gen equilibrium, dar nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor.

in orice caz, cateva chestii care mi s-au parut extrem de amuzante:
1. aia au facut ditamai statia orbitala cu gravitatie si atmosfera (!!!!) dar nu au pus o arma acolo, cu ghiulele de vapor... orice... really!!??!...
2. desi codurile de identificare ale cetatenilor de pe Elysium erau atat de secrete si atat de individualizate incat se corelau cu adn-ul cetateanului, totusi, pe Pamant era un haker care crea coduri... probabil era timisorean... who knows...
3. desi vorbim de o lume suprapopulata, fara resurse, majoritatea traiesc in mizerie, doar o mana de oameni isi mai… citeşte

razsax pe 21 august 2013 15:21
Este o fictiune, omule! Nu trebuie sa fii atat de ancorat in realitate, atata timp cat esti in fata micului/marelui ecran! Visul e "motorul" aici. E locul unde se poate orice si oricand, nu e un documentar stiintific!
mechanic pe 21 decembrie 2013 15:38
Filmul nu are happy end din simplul motiv ca resursele epuizate ale pamantului raman pana la urma tot... epuizate. O statie spatiala care merge struna si cativa cancerosi vindecati nu schimba starea de fapt: omenirea isi traieste ultimele clipe (eh, decenii, secole poate dar... in fine, se duce) ca urmare a suprapopularii si epuizarii resurselor de orice fel. Statia nu e o barca de salvare ci mai degraba cabina luxoasa a capitanuluidar care se scufunda totusi impreuna cu restul navei. Faptul ca logica actiunii e subreda pe alocuri are o explicatie simpla: e o poveste. Nimeni nu s-a plans ca Star Wars e irealist fiindca fantezia a mers atat de departe incat nimeni nu-si mai pune problema logicii. Dar unui film care merge pe filiera "realismului" orice scapare i se poate imputa. In cele din urma singurul lucru pe care voiam de fapt sa-l spun e ca un film, indiferent de genul caruia ii apartine, e o poveste, un univers cu propriile reguli care poate sa-ti placa sau nu dar caruia nu-i poti scoate ochii in nici un caz fiindca-i lipseste "realismul".
larisamaria24 pe 17 August 2013 07:28
am fost aseara la cinema si l-am vazut. un SF foarte bun, merita vazut.
cezarika21 pe 11 Februarie 2017 11:43
Mult zgomot, puțin realism
Mergând pe linia scrierilor lui H.G. Wells și a filmelor gen ”Metropolis” (1927), ”Elysium” reia vechea idee a unui viitor distopic, în care cele două clase sociale existente dintotdeauna (cei bogați și cei săraci) sunt separate de bariere de netrecut, adică în acest caz de cele câteva mii de kilometri aflate între solul terestru și orbita Pământului unde se află stația spațială Elysium. Pământenii sunt clasa muncitoare ce trăiește într-un mediu sărac, poluat și suprapopulat, în timp ce elysienii sunt aristocrația viitorului, beneficiind de toate avantajele viitorului ce le permit să vindece toate bolile și să încetinească procesul de îmbătrânire prin regenerarea celulară.

Ideea este generoasă, să recunoaștem, dar realizarea nu este, din păcate, una pe măsură. Prima impresie pe care am avut-o atunci când am vizionat… citeşte

xerses pe 24 August 2013 11:19
Un film in care s-a investit detul de mult in asa fel incat sa placa la o prima vizionare.Oricum filmele de acest gen sunt cam rare.
Pantaleon pe 16 noiembrie 2013 20:07
Ei da, chiar sunt rare...Ba sunt destul de dese, prietene. Sunt filmele alea cu trailere grozave si cu bugete nesimtite, care ofera privitorilor cateva efecte vizuale de impact si o poveste slaba, daca nu proasta.
meessty pe 18 August 2013 20:26
Foarte bine montat,fara pauze plictisitoare,fara faze siropoase.Un S.F cu multa actiune.Matt Damon e alegerea perfecta.
joe_black pe 25 August 2013 20:26
ELYSIUM
DOOOOOAMNE CE-ATI VAZUT LA FILMUL ASTA? AVETI O PARERE FOARTE MULTI DINTRE VOI,FILMUL ESTE SLAB SINT NECONVINGATORI SI DAMON SI FOSTER SI INTREG SCENARIU.LA INCEPUT PARE PROMITATOR DAR SE DOVEDESTE MEDIOCRU FOARTE PREVIZIBIL. PIERDERE DE TIMP, O S-A FITI DEZAMAGITI LA SFARSITUL FILMULUI.
Dacianus pe 16 Iunie 2013 09:28
Matt Damon arata cam grasunel pentru a reprezenta partea saraca a lumii aleia. Si, in general, prea bondoc pentru un action hero. Puteau sa gaseasca pe altcineva.
Mistah J pe 16 august 2013 02:59
Are 1,78 m ... Cum dracu' să arate bondoc? Ba, dimpotrivă, eu cred că e prea înalt pentru rol. Mai bine îl alegeau pentru rol pe Peter Dinklage...
catalin_cj pe 18 septembrie 2013 16:55
e chel si probabil de aia.
cosmin_kedii pe 19 August 2013 11:45
Există o opinie bine-cunoscuta, care atrage atenția societății la orice problemă socială mai ușor de ficțiune decât cu faptele reale, deoarece persoana e mult mai receptiva la ceva ireal, transferându-l in lumea în care trăiește, de ce , de exemplu, în presă. Creatorii de "Elysium" a apelat la acest principiu, astfel încât filmul lor - asta e ceea ce se întâmplă cu societatea modernă, dar cu decoratiuni modificate. În rest - totul rămâne neschimbat.
În opinia mea, filmul a fost mare, deși a fost foarte greu El este inteligent, are o poveste bună, destul de previzibila, o echipă bună. Există o unitate, există o atmosferă. În ceea ce privește actoria, eu sunt foarte bucuros că rolul principal ia fost dat lui Matt Damon,si nu alcuiva (fara suparare pentru fanii foștilor candidați pentru acest rol), pentru că este perfect in rolul său

codri104 pe 28 august 2013 20:58
Iti multumim cosmin_kedii, pentru comentariul tau. Daca ar fi si inteligibil, ar fi minunat. Desigur, am inteles ca "filmul a fost mare, desi a fost foarte greu" si "exista o unitate, exista o atmosfera". Am inteles de asemenea ca gramatica a fost foarte grea, dupa cum nu exista acord, verb, cratima acolo unde-i cazul, in frazele tale. In concluzie, las-o mai usor cu filmele si mai treci pe la scoala, sau lasa-te de tot de comentat si nu mai mutila limba romana si nervii nostri.
Pantaleon pe 16 noiembrie 2013 20:10
Da, filmul a fost chiar mare. Mare pacaleala, daca te bazezi pe bugetul alocat si pe trailere. Doamne, voi chiar va considerati cinefili, fratilor ? Sau nu realizati ce cuvinte aiurea folositi pentru a denumi niste biete filme de duzina ?!
GabrielaSirbu pe 17 Septembrie 2013 14:36
Chiar bun sf-ul asta mai ales daca realizezi ca acum, pe intreaga planeta, traim, facem lucruri, suntem nepasatori, ignoranti, etc... astfel incat se va ajunge la ce se intampla in film.
Doar.Sucre pe 31 August 2013 03:50
-Max cu coloana vertebrala de otel!-
Am scris si eu un mic review!

pisicuta1 pe 25 August 2013 11:57
un film bun dar cu efecte speciale bune ,dar nu mai bun ca altele ,nu merita o nota mai mate de atit!
vicxyz pe 06 Octombrie 2013 12:02
Aveam mai multe asteptari
In sfarsit, l-am vazut, si eu. Iar, un super trailer ca filmul sa ma dea pe spate ca apoi sa nu se ridice la asteptari.
Desi, ideea filmului si mesajul transmis e bun, scenariul a fost dezamagitor: e destul de previzibil inca din prima jumatate de ora, apoi te face sa iti pui niste intrebari stupide:
SPOILER ALERT
- Cum o gigantica statie spatiala e protejata de doar de un agent (sau altii) de pe Terra care trage cu un aruncator de rachete portabil dupa niste nave spatiale care amenintau securitatea statiei ?... Ba mai mult, e si concediat .
- De ce nu exista pe Terra nicio capsula de regenerare/reparare? Desi, bogatii mai fac vizite/lucreaza pe Terra
- Planul rebelilor e atat de stupid pe cat apararea lor: aterizeaza care pe unde apuca (daca nu e doborat de vreo racheta) si apoi se reped in casele bogatilor in special pentru capsula ...
-… citeşte

AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 16:48
klute pe 04 Ianuarie 2016 19:12
Un film destul de bun, n-am rămas cu mare lucru, dar știu că nu m-am plictisit. Mi-au plăcut Matt Damon și Jodie Foster.
H4cK3RuL pe 01 Iulie 2015 22:04
Un film de succes, care ridica actiunea la un alt nivel
kakapiciu pe 23 Februarie 2015 00:13
La cat de obosit am fost faptul ca nu am adormit rezulta ca filmul este bun.
tony_mondyalu pe 03 Aprilie 2014 03:14
nu aveam mari asteptari de la acest film insa...pur si simplu m-a fascinat, foarte bun filmul..si chiar daca are mult SF in el, este un film ce merita urmarit de la cap la coada, si cu siguranta...in viitorul nu foarte indepartat, vom avea parte si noi de asa ceva(bogatii pe deo parte...iar restul lumii.....)
dizzy.seven pe 01 Martie 2014 19:37
capodopera
este cel mai frumos film SF al anului 2013. De la ideea de la baza pana la finalul emotionant.
alexandrache pe 18 Ianuarie 2014 22:53
Un subiect frumos ...este captivant dar si cu multe momente previzibile!!!!
vovin pe 08 Ianuarie 2014 16:21
dezamagitor
Ma asteptam la mult mai mult. Este exemplu tipic de film distrus de propriul scenariu. Un scenariu atat de slab, incat a facut ca si jocul actoricesc a doi mari actori, Matt Damon si Jodie Foster, sa arate lamentabil. Asta e singura idee, din pacate trista, pe care pot sa o remarc. Restul nici nu mai conteaza..., pentru ca e praf!
emy_sinaia pe 08 Ianuarie 2014 01:01
Mare taraboi pt nimic
Cam asa as descrie acest film anuntat cu mare tam tam cand de fapt nu e cine stie ce mare scofala, un pseudo sf cu unele cadre bune dar restul cam banal si nerealist chiar si pentru anul 2154.
MNarcis pe 18 Decembrie 2013 23:17
Un film f confuz, scenariu ametit parca scris dupa o noapte de betie, personajul interpretrat de Sharlto Copley este doar de umplutura, iar singurul motiv logic pt care Jodie Foster a acceptat acest rol de tot rahatul in acest film au fost BANII.............daca nu vedeti mai mult de un film pe saptamana merita vizionat (veti crede ca vizionati un film bunicel), insa pt cinefili infocati este doar o mare pierdere de timp!
andrew77 pe 07 Decembrie 2013 20:34
Un film de nota 10, a carei actiune e usor de digerat si captivanta in comparatie cu alte filme de gen pe care le-am vizionat .Efectele speciale mi s-au parut foarte reusite.
Ultimul_Mohican pe 06 Decembrie 2013 21:44
Slabut..
Ideea in sine si efectele speciale sunt bune dar punerea in scena si actorii sunt jalnici in afara de Jodie Foster si Matt Damon. Nu il recomand.
TinRin pe 05 Decembrie 2013 15:21
mega like
Pentru cine a vazut District 9 va fi o isprava faina sa vada si Elysium - avem acelasi stil. Superb.
Infinity pe 03 Decembrie 2013 21:24
Elysium (2013)
Adevaratul villain al filmului este Kruger. Chiar mi-a placut cum a jucat. Nemilos pana in maduva oaselor. Matt Damon a facut si el un rol bun. Mi-a placut filmul. Poveste, actiune, efecte speciale... Frumos. Prea dur si sangeros in unele momente. Ii dau un 8, pentru ca nu au lipsit anumite clisee sau stereotipuri, dar si pentru faptul ca a avut unele scapari in ceea ce priveste scenariul.
nicoux pe 02 Decembrie 2013 13:51
Personal mie mi-a placut, destul de antrenant si gasesc ca este de vizionat.
Theodoric pe 01 Decembrie 2013 22:47
E adevarat ca am exagerat putin cu asteptarile,dar n-am facut-o degeaba.Personal,am dorit un sf bun sa mai vad,cu actiune multa,poveste interesanta,o adevarata distributie,si daca tot mai stam la categoria asta efecte senzationale,care sa ma vrajeasca ca intr-un joc video binenteles Norocul meu,este ca am ales exact varianta potrivita.Elysium cuprinde toate acestea si e un film foarte bun.
AndreBlack pe 25 Noiembrie 2013 23:04
Elysium
Categoric unul dintre cele mai bune filme SF din 2013 . Actorii au jucat excelent mai ales Jodie Foster (mi-a placut cum i-a stat in rolul acelei conducatoare) . Filmul are efecte speciale din plin , cat sa te saturi , o coloana sonora impresionanta iar regizorul Neill Blomkamp a facut din Elysium un film excelent , foarte impresionant din toate punctele de vedere . Este adevarat ca pe alocuri este previzibil dar asta nu strica filmul . Merita neaparat vazut filmul , il recomand 100% .
africanus pe 24 Noiembrie 2013 09:08
Se putea mai bine.
Subiectul filmului este interesant, dar parca a lipsit acea chimie care prinde de obicei la personajele principale, dau si eu cateva exemple, Neo din Matrix sau poate Arnold in Terminatorul, nu stiu daca am dat cele mai bune exemple dar vreau sa exemplific chimia dintre personajul principal si public (cinefili), aici lipseste acea chimie, cel putin asta e parerea mea.
radu3455 pe 23 Noiembrie 2013 14:56
unul dintre sf-urile bune ale acestui an,mi-a placut ideea si prestatia lui Matt Damon nota 7
Get0dac pe 19 Noiembrie 2013 14:25
In primul rand trebuie sa remarc metamorfoza lui Sharlto Copley, din pampalaul din ,,District 9'' in mercenarul fioros din ,,Elysium''
Apreciez filmul pentru latura de actiune, sf, imaginatie la nivel de tehnica de lupta, aparate de zbor, efecte speciale....
Sunt putin dezamagit de superficialitatea scenariului....prea usor se rezolva situatia....un reboot de sistem si doi droizi care ''intorc armele''....extrem de pueril. Atat de pueril incat a stricat, pt. mine, tot finalul emotionant de altfel.

GALD pe 18 Noiembrie 2013 20:38
Credibil
Da, cam intr-acolo ne indreptam incet si sigur. Problema este ca suprapopularea si scindarea intre clase desi previzibile vor fi si ele rezolvate numai prin revolutii de autovindecare a societatii - singura sansa a omenirii de a se perpetua.
Roluri cheie de sacrificiu si pozitiv si negativ exemplar jucate de Jodie si Matt.
Merita vazut

Pantaleon pe 16 Noiembrie 2013 19:59
Un SF decent cu final ratat
Prima ora a acestui film chiar m-a captivat, nici nu stiu cand a trecut. A doua jumatate insa....pute. Pute a film de duzina, cu scenariu haotic, cu rasturnari de situatii mai mult decat previzibile si cu un final RATAT. Nu ma asteptam la cine stie ce grozavenie, asa ca n-am fost foarte dezamagit. Numai ca am asteptat cu nerabdare finalul, simtind ca nu mai rezist in fata atator clisee si ineptii chiar si pentru un viitor indepartat (refacerea fetei aluia si reactivarea sa a fost pe primul loc la capitolul tampenie). In rest, fara alte comentarii. Nu merita prea multa atentie.
Sorin87 pe 15 Noiembrie 2013 17:06
Elysium este un film de nota 10 care este pacat sa il ratezi, abia astept o continuare pentru ca efectele speciale din film au fost exceptionale.
Pantaleon pe 16 noiembrie 2013 20:03
O fi pentru tine de nota 10, prietene, asta daca ai iesit ieri din ou si ai vazut in viata ta vreo 10-20 de filme. Si invata dracu sa folosesti acuzativul in propozitie. Se spune: ''pe care este pacat sa il ratezi". Mai ai timp, esti doar un biet gaozar.
FunnyX pe 14 Noiembrie 2013 05:17
"La pomul laudat sa nu te duci cu sacul plin." Cam asa e cu acest film. Ideea e buna, insa filmul e slabut. I-am dat totusi 5 stele fiindca am rezistat sa-l vad pina la capat. :)
razvandmn pe 25 Octombrie 2013 19:11
Foarte slab, jocul actorilor jalnic, scenariu previzibil, un SF socialist! Singurul plus este la imagine si decoruri. Pierdere de vreme, de mult nu am mai vazut un film asa prost.
darkdac pe 19 Octombrie 2013 03:52
film ametit
un SF trebuie sa-ti faca idee despre o lume din viitor nu sa faca un atac la inteligenta ta sfidand cele mai elementare norme ale fizicii. Filmatul cu camera batzaindu-se de colo colo imi da ameteli....de fapt este o modalitate de a nu vedea efectele speciale prost facute sau inexistente. vad ca tot mai multi regizori arunca camera de colo colo de parca operatorul ar avea Parkinson.
Film slab rau....rau de tot. Cowboys vs Aliens este o capodopera pe langa filmul asta....de duzina l-as numi

mosu332 pe 15 Octombrie 2013 14:00
O tema actuala si totusi veche decand lumea.... "superioritatea" celor putini, privilegiati, in detrimentul majoritatii.
SDAO pe 04 Octombrie 2013 21:42
O prostie
Am inteles ca e anul 2154 :)))) si nu mai exista armata si se aplica legea junglei =))) fiecare are pistol ca in vestu' salbatic .Da nu exista logica in felul in care se lupta. Pui un singur om sa salveze o statie spatiala cat o planeta (ea nu are armata proprie sau macar niste tunuri proprii??? ) ....toti sunt rambo, nu le e frica de moarte ,ii impusti si ei sunt DIEHARD de parca ar avea hp potions ...desolant.... n-am inteles nimica din film ,doar am fost uluit de efectele speciale si cam atat. Nu va pierdeti vream sa-l vedeti in cinema, merge intr-o sambata plictisitoare la monitor acasa.
dido pe 17 Septembrie 2013 17:45
Fan SF...
inrait asa ca abia astept orice film Sf,ma uit la toate,de orice calitate,desi nu am asteptari mari decat la unele...cum ar fi cazul Elysium,ma uit...Asta nu inseamna ca imi si plac toate...Filmul e bunicel dar ilogic,nerealist si se termina ciudat,asa cum au mai punctat si altii de aici,ce idee utopica si catastrofala sa-i faci pe toti sanatosi si sa le prelungesti viata la nesfarsit...Sau daca nu pe ce criterii sa-i alegi pe cei care merita insanatositi si care nu...de ce sa-l ,,repari" pe Max daca a fost atat de tampit sa intre intr-o camera cu risc de iradiere?!Mai degraba am rezonat cu personajul interpretat de Jodie Foster,cum sa lasi toata gloata aia pestrita de pe Pamant sa navaleasca in minunata lor arca?!Unde sa incapa toti?!Ca si film de actiune merge dar ca SF de calitate merita un scenariu mai solid!
iulivoicu pe 08 Septembrie 2013 21:15
Am creat contul special sa spun ca in anul de gratie 2013 cei care au creat Elysium ar trebui sa mai arunce o privire la filmele SF, poate un Alien, Blade Runner, chiar vechiul Dune. Am privit acest Elysium intrebandu-ma daca mai exista pic de suspans in aceste filme sf din anii nostri. Erori grave de logica...n am inteles de ce el nu putea fi vindecat de efectele radiatiilor ce presupun printre altele lecemie dar fetita putea fi vindecata, de ce toti locuitorii pamantului ajungand pe Elysium pareau a sti de la inceput cum sa intre foloseasca acele aparate medicale minune...dar reconstituirea fetei bounty hunterului australian cred dupa accent in cateva minute sfideaza orice bun simt. Ma asteptam la ceva mai bun sincer! Ori poate sunt prea pretentios? Cine stie? Erori grave de logica de iti sta mintea in loc, nimic plauzibil.