Păreri Dunkirk

(2017)

Dunkirk

buntua54 pe 22 Iulie 2017 18:31
Unde e povestea ?!
L-am văzut astăzi si nu m-a impresionat mai deloc.
Nu are deloc poveste, in afara de cea cu barca si fiul ucjs din prostie, Are o Cinematography frumoasa, de Oscar, dar stoarsă de culoare si claritate ( la varianta 2k din sălile normale). Cred ca are probleme si cu timingul reluări si intersectări dubioase.
Si Tom plutește minute bune cu motorul oprit, mai ceva ca un planor...
Vizionare plăcută.

bojkas pe 29 iulie 2017 16:08
Filmul nu e despre un singur om, ci despre eveniment in sine. Starul principal e razboiul, evenimentul din Dunkirk. Nu era nevoie de un personaj principal. Nolan a vrut sa creeze ceva diferit si i-a iesit. Cat despre planarea lui Farrier, mi se pare destul de plauzibila. Acele Spitfire rulau cu 700 km/h la viteza maxima. Cu putin skill poti sa mai mentii avionul in aer ceva timp.. minute bune, cum ai spus si tu. Numai bine!
thor_544 pe 28 septembrie 2017 22:35
@bojkas .....Valabil si pentru tine ca si pentru cristina 070/// !!...Nu e un film documentar, nu ??? ;) ....Daca era documentar - era despre ,,evenimentul in sine" !! Odata acceptata premisa ca filmul nu e documentar.....trebuie admisa consecinta trebuintei unei ,,povesti" , nu ??....De altfel, buntua54 admite ca exista o palita tentativa de povest......nuuuuu ?? :))....Deci - revenind, filmul nu e doar despre istorie....nu are pretentia de a preda istorie....ci are pretentia de spune o POVESTE din timpul acela, NU ??......Toate personajele....doar nu credeti ca fac parte din istorie ? ....daca credeti asta...discutia s-a incheiat !!....e vorba de nivelul minim de IQ !! Adica.....in mod evident s-a vrut crearea unei POVESTI ( a unui scenariu ....da ?) plasat in timpul celui de-al doile razboi mondial....bine ??....Dar tema principala nu e asa cum sugerati voi - razboiul....sau o parte a acestuia de la ,,Dunkirk" !! Altfel filmul nu mai era artistic....sau pur artistic....Ar fi fost un documentar....sau altceva....numai artistic NU !! Sper insa ca admitem ca e artistic....iar daca e artistic atunci buntua54 are dreptate in ceea ce priveste scenariul de slaba calitate....Sigur asta nu impiedica pe careva sa ii placa filmul....dar.....pentru cu totul alte considerente !! Toate cele bune !
avanti pe 07 August 2017 21:03
Un film incredibil de prost
E uluitor cat de departe de adevar e ratingul mare al acestui film. Vizionarea lui a fost nu numai o pierdere de timp, dar mi-a dat sentimentul ca am fost inselata, prostita. Un film cu un scenariu monoton, fara ca nimic sa se intample, scene care se tot repeta fara sa aduca nimic nou, o coloana sonora constituita din bubuituri care dupa ceva timp ajung sa agaseze orice ureche, personaje fara nimic spectaculos, lipsa de dezvoltare a actiunii, gogosi ieftine precum cateva barci care reusesc sa salveze peste 300.000 de oameni, si multe altele. Pe scurt, filmul e o insulta la inteligenta si o dovada a cat de jos a decazut Holliwood-ul.
visan_andrei pe 11 august 2017 20:56
Eu totusi cred ca ai incurcat filmul, telenovelele se pot viziona la TV, nu la cinema.
serban_ionescu pe 8 decembrie 2017 12:35
Studiaza ISTORIA, tu asa-numit-o "avanti", inainte de a vorbi AIUREA despre "gogosi" !
mihnea_aspru95 pe 27 Octombrie 2017 18:50
Un film experimental de la maestrul Christopher Nolan
Deoarece am observat că mulţi oameni nu înteleg despre ce este vorba în acest film, am decis să scriu câteva informaţii despre acesta, esenţiale de altfel, înainte să vizionezi filmul de 1 oră şi 47 de minute (cu tot cu genericul de final)

- Filmul nu încearcă să facă niciun fel de contact emoţional între spectator şi anumite personaje, toţi actorii având aproape aceeaşi importanţă când vine vorba de roluri, iar acţiunea fiind prezentată din 3 perspective frumos calculate de Nolan, şi anume terestru, aerian şi maritim (primul punct fiind Mole-ul/Digul - care acoperă o săptămână, MAREA - acoperind o zi, iar ultimul, în AER - doar o oră adevărată (unde este şi Tom Hardy, nu e spoiler că apare în trailere ca pilot al aliaţilor)

- Povestea în acest film este bazată pe o bătălie reală ce a avut loc în decursul celui… citeşte

Viva60 pe 6 ianuarie 2018 01:34
Interesant modul de a gandi acest film, experimental, cum bine ai spus. Like!
andrei_paunescu pe 13 februarie 2022 19:15
felicitari pentru analiza! faptul ca unii nu inteleg o parere/analiza/punct de vedere(cei ce dau unlike si care comenteaza negativ) defineste societatea noastra.
alali pe 27 Iulie 2017 23:56
Dupa ce am asistat la cele 100 de minute atat cat tine filmul, ma pot declara veteran de razboi.
Ca senzatie, ca atmosfera, filmul a fost extraordinar. A inceput abrupt si, dupa doar cativa pasi alaturi de grupul de soldati englezi, bubuitul asurzitor de foc de arma te arunca direct in teatrul de operatiuni militare, cu tot cu fotoliu si, eventual, cu popcornul din dotare. Clar, e un film ce trebuie urmarit intr-o sala de cinema, pentru ca o casa, indiferent de camera unde vei face vizionarea, este prea mica pentru asa un ecou, pentru asemenea detunaturi.
Putine dialoguri, personaje traumatizate si situatii limita. Toate gandite pentru a ne asigura noua o experienta socanta, de tipul celei resimtite de acei soldati participanti la respectivele evenimente. Un specialist in domeniu spunea ca sonorul din film e cu mult peste ceea ce auzeau si simteau militarii, acolo, pe malul marii. Un camp deschis, asa cum este o plaja, disipeaza mult din decibelii impuscaturilor de orice fel,… citeşte

Spiger_Iasi pe 11 august 2017 09:46
respect pentru frumoasa dstra descriere!
mitza2003ro pe 8 decembrie 2017 12:53
Foarte bine analizat si descris!
marius7x pe 21 Iulie 2017 21:36
O posibila capodopera extrem de plictisitoare
Citisem inainte sa plec recenzii de pe RottenTomatoes, 75% erau extrem de pozitive (gen 'best movie ever'), celelalte 25% ingrijorator de negative ('boring, no dialogue, no chacters'). Cred ca proportiile si parerile o sa fie la fel si aici, unii o sa fie super dezamagiti, iar multi foarte incantati.
Greu am trecut peste prima ora, desi stiam ca are fix doar 100min. Dialog putin, personaje deloc conturate. Cel mai mult mi-a placut tranzitia intre cele 3 timeline-uri, si filmul a devenit cu adevarat captivant cand s-au intersectat.

Acum 19 ani am vazut un alt film de razboi de 3h, plin de imagini evocative asemanatoare, cu o ora intreaga fara dialog (The Thin Red Line). Dar aici parca a fost prea dus la extrem. Stiu un recenzor ce aminteste in fiecare articol de cate ori s-a uitat la ceas/telefon, si a zis "5" pt Dunkirk; l-am egalat.
In categoria filmelor de… citeşte

ancota pe 01 August 2017 22:21
Deceptie
Am vazut astazi filmul si recunosc ca am fost putin deceptionat. Pot sa spun ca Nolan s-a angajat intr-o batalie pe care nu a reusit s-o duca. Acest film este, cred, cel mai slab film de razboi pe care l-am vazut. Pur si simplu nu am reusit sa empatizez cu niciunul dintre personaje pentru simplul motiv ca acest film nu are personaje. Nici poveste nu are si cine spune ca acest gen de film nu are nevoie de poveste, greseste. Si Titanic-ul lui Cameron este tot o drama colectiva ce poate fi asimilata usor cu ce s-a intamplat la Dunkirk, insa acolo chiar avem o poveste, acolo avem personaje, acolo empatizam sau nu cu ele, dar ele exista indiferent de vointa spectatorului.
Asa cum spuneam, in filmul lui Nolan nu exista personaje. E o completa harababura. Dialogurile sunt ciudate sau lipsesc tocmai in situatii in care te astepti sa le auzi. (de exemplu: soldatii englezi asteapta… citeşte

lili22 pe 29 septembrie 2018 22:04
E foarte inteligent comentariul dv. ,dar repetati des "pe bune".
blackmore pe 27 ianuarie 2019 11:09
Nolan nu a avut batalii daca le-a avut decat cu , casele de productie
enky pe 29 Iulie 2017 16:03
spectaculos si realist
De multa vreme n-am mai fost atat de impresionat de un film. A fost artistic, in adevaratul sens al cuvantului. A reusit sa ma transpuna in atmosfera razboiului, a fost realist si a avut niste cadre panoramice extrem de spectaculoase. Vad printre criticii filmului reprosuri ca n-ar fi avut poveste si dialoguri. Este adevarat ca au fost dialoguri putine, dar asta sincer mi s-a parut un plus, pentru ca in ultima vreme, dialogurile in filme par sa fie ceva de umplutura, acelasi replici reciclate de la un film la altul. In Dunkirk, dialogurile, desi putine, au fost de o calitate ridicata. Cat despre poveste, mie unul mi s-a parut o gura de aer proaspat, in primul rand ca a fost prezentata din perspectiva pierzatorilor, a unor oameni care sunt trasi intr-un razboi din care incearca sa fuga, care nu-si doresc decat sa supravietuiasca.
tudor1000 pe 25 Iulie 2017 20:47
Pierdere de timp
Filmul nu are nici o poveste, are dialog putin si slab, este in realitate doar o scena lungita pe tot parcursul filmului. Scena este ceva gen "aoleu, vin nemtii si ne fac felul, noi nu mai reusim sa scapam de aici, ne prind inainte sa scapam, vai si iarasi vai vai vai !" Foarte plictisitor, ma asteptam la mai mult de la Nolan !
visan_andrei pe 8 august 2017 14:47
Din pacate, singura pierdere de timp esti tu!
blackmore pe 27 ianuarie 2019 11:05
filmul nu are nimic, nici regie , nici actori , nici scenariu , nici poveste,, nici imagine , NIMIC.Este 0
stricted pe 28 Iulie 2017 12:50
Dunkirk reuseste sa fie alert si extrem de incet in acelasi timp, incapsulat intr-un moment din trecut care a insemnat prea multe lucruri in acelasi timp – disperare, teama, speranta, curaj, nebunie, furie.
Manusa pe 23 Iulie 2017 20:56
Pentru mine acest film este o dezamagire, ma asteptam la mai mult de la el, muuult mai mult. Am mers la el pentru Nolan si pentru ca el a realizat filme foarte bune, dar acesta din urma nu face parte din acea categorie, poate doar povestea este una buna, dar in rest. Ma asteptam sa fie mai multa actiune, dar din nou zic ca s-a pus accentul pe poveste. In fine, eu zic ca am dat banii degeaba, am iesit dezamagit de la acest film. Este parerea mea, poate unora le va place si sper sa nu influientez pe nimeni sa mearga sau nu la el. Alegerea este a voastra.
ohio pe 23 Iulie 2017 19:20
nolane da-mi 23 lei
porcarie mare de film.
m-a influentat trailer-ul.
nu credeam ca nolan poate face asa mizerie de film.
scenariul foarte prost,actorii(de fapt figuranti)slabi,reduceri de buget,se poarta in zilele noastre.filmul nu mi-a transmis nicio emotie,e un talmes-balmes,aveam pretentii de la nolan...

griffoutz pe 29 Iulie 2017 02:35
dezastruos
Am vazut cam toate filmele despre ww2, dar acesta este cel mai mare esec. Actiune random, nu intelegi cam nimic, produs intr-un mod ciudat ( filmat). Nu recomand a se da banii la cinema pe asa ceva.
visan_andrei pe 31 iulie 2017 14:48
Tu esti suparat pe viata rau, daca ai acordat nota 4 filmului "Letters from Iwo Jima", nu inteleg cum ai ajuns la Dunkirk totusi, ai crezut ca e film in stilul Chuck Norris sau cum?
bainca pe 18 februarie 2020 19:01
Blackmore tu si domnul cosmin sunteti impreuna casatoriti sau esti avocatul lui personal de va luati apararea , doar ganidit la fel de infect .Sa se pise americanii pe voi ca oricum nu ii suportati , la nivelul lor nu ve-ti ajunge ca voi aveti Rasistilor.Sau este acelasi cont ,atat de mare frustrarea ca ati facut cont comun sa va varsati rautatea
dincolodenume pe 24 Iulie 2017 20:46
A fi erou inseamna sa supravietuiesti!
Ca de fiecare data, Nolan reuseste sa faca filme care sa vorbeasca despre tine si tie insusi. Nu vom urmari Dunkirk decat gandindu-ne ca suntem acolo, pe dig, pe plaja, in barca ori in avion. Imaginile te transpun in actiune, iar muzica biciuieste simtamintele intr-o continua alergatura.
Vedem un film despre supravietuire, despre teama, cosmaruri si speranta. Le simtim pe toate intr-un film bun de urmarit.

Retrairea actiunii din perspectiva diverselor personaje este inovatia lui Nolan, nu spectaculoasa, dar ingenios pusa in scena.

Un film bun!

Spiger_Iasi pe 11 august 2017 09:49
exact, filmul trebuie vazut din perspectiva celui care ar putea fi acolo, ca soldat in infernul supravetuirii!!
alexandru.munteanu pe 25 Iulie 2017 01:42
Cu filmul asta, Nolan a revenit printre noi, muritorii de rand!
Nolan este cu siguranta unul dintre cei mai buni regizori si scenaristi cand vine vorba de filme SF, Interstellar si Inception fiind varfuri de lance. Este, de asemenea un foarte bun regizor si scenarist de Thriller, trilogia Batman si Memento fiind alte filme cu greutate in cinematografia secolului XXI. Dunkirk insa, primul sau film de razboi este tot un film cu greutate, dar o greutate care ii va trage cariera de scenarist cateva locuri mai jos. Ar putea fi foarte bine incadrat in categoria documentarelor, prezentand astfel batalia de la Dunkirk de la inceputul celui de-Al Doilea Razboi Mondial, un documentar numai bun de difuzat la National Geographic. Nu spun ca nu este un film de vazut, mergeti si vedeti-l si convingeti-va singuri, macar pentru scenele destul de realiste, pentru ca va castiga cateva Oscaruri, dar din toate celelalte puncte de vedere, este jalnic, nu exista o poveste… citeşte
lolozilla pe 8 decembrie 2017 23:53
Va scufundati in sabloane, si tu si altii, definitia filmului nu e sa aiba musai dialoguri multe. Personajele astea cu doar cateva vorbe au fost cu 3 nivele mai expresive decat personaje din majoritatea filmelor cu vorbaraie. Se vede clasa lui Nolan, si in acelasi timp se poate si accepta ca accentul s-a vrut sa fie pe ceea ce a fost.
bainca pe 18 februarie 2020 19:01
prostule
Theodor2011 pe 12 Aprilie 2017 21:33
Filmul, cred ca se va concentra pe batalia de la Dunkirk, Franta. (O batalie asemanatoare intr-o oarecare masura cu mult mai celebra batalie pt Normandia (1944) Batalia de la Dunkirk, o batalie despre care aveam cateva informatii.
Batalie, parte a celui de al doilea razboi mondial, data in perioada 26 mai –4 iunie 1940 si a avut ca rezultat o victorie tactica a nazistilor, condusi in acea batalie de Generalfeldmaresalul, Gerd von Rundstedt.
Mai exact (ca sa fiu mai explicit) Germania Nazista, a evacuat fortele Aliate (Marea Britanie si Belgia) din Franta (care tocmai fusese invadata cu succes de Germania Nazista si Italia Fascista a lui Benito Mussolini) separandu-le de defensiva franceza, defensiva care cum era si normal a luptat de partea fortelor aliate.

In general, cam toate bataliile din prima jumatate a celui de al doilea razboi mondial si aici ma refer… citeşte

mihailovic17 pe 15 aprilie 2017 21:49
Sper să ridice la nivelul unor filme precum Saving Private Ryan, Hacksaw Ridge, Letters from Iwo Jima sau We Were Soldiers. abia aștept s apară :)
Theodor2011 pe 17 aprilie 2017 19:31
Si eu sper, Mihai, dar va fi greu sa se ridice la nivelul filmelor specificate de tine.
cosmin742000 pe 23 Iulie 2017 16:58
Dupa o multime de filme rusesti si sovietice de razboi , sa vad acest film de razboi american regizat de Nolan care are legatura cu filmele de razboi sa nu zic cu filmele in general , precum Wes Craven cu , comediile romantice a fost o blasfemie.
serban_ionescu pe 7 decembrie 2017 21:50
COMENTARIUL TAU SUPER BOLSEVIC PROFUND RUSOFIL SI IN SPECIAL DUSMANOS ANTIAMERICAN este cel care CU SIGURANTA poate fi numit "O BLASFEMIE" MIZERABILA, ABJECTA !!!
bainca pe 18 februarie 2020 18:48
Sunteti doar rasisti nu oameni normali la cap si ma bate gandul ca domnii aceastea cosmin si Blackmore sunte unul si acelasi individ , se va compara Romanii cu americanii cand poate vor avea alta mentalitate buna nu proasta ca acum ccea ce este imposibil , Americanii tot timpul au fost mai evoluati si de mult nu deacum decat Roamanii care nici in prezent , nu sunt nationalista deloc si nici nu vrea la ce specimene sunt aici si nu beste vina tarii doar a populatiei . Si rusii cu ce sunt mai buni , Anericanii mereu vor face cele mai multe filme si Indienii , in rest nimicuri , Anti Americanilor va umpleti gura de cuvinte ca nu ii suportati dar dar va uitati la filme asa sa le notati cu 1 , se vede ce normali sunteti la cap , decat plini de fite atat si va credeti superiori , ca Sfinti sigur nu sunteti , se vede ca sunteti singuri batuti de soarta ca nici iubirea nu va place , o considerati cliseica dar sexul este mai modern nu .Nu este poenibil sa te uiti sttind ca nu iti place sau aveti o placere mascohista sa va uitati sau luati bani o alta alternativa dar toate tiglele pe casa cum se spune Domnule Blackmore si Cosmin nu le aveti ,,Anti '' ce sunteti ..Eu cred ca aveti invidie pe Americani atat ca Rusii vostri nu fac mai multe filme doar sunteti fani Ceausescu si se expica .Sunteti penibili si va faceti de ras mai Domnilor , nu va da lumea zilnic Dislike si cate 20 nu 1 ca sunteti prea de tot .Hai mai lasati in pace odata filmele americane si vedeti filme din cela de epoca care va plac , ca pana la urma oamenii acceia americanii care sunt pe alt continent nu8 in Roamnica din fericire , isi traiesc viata cum stiu si nu v-au facut nimic personal sa merite atata ura .Vorbiti de Ani de parca voi ati fii vedete Nationale .Penibil si grotesc , si mai si sunteti ,,sanatosi la cap '' dar doar cu ghilimele de rigoare , daca voua nu va plac stati fara griji ca se gasesc oameni sa le aprecieze si sa le noteze cum trebuie nu dupa rasism , sau credeti ca daca voi doi destepti nu va plac , se frange cerul si americanii nu mai fac filme , da de unde au facut si vor face mereu cele mai multe atat timp cat sunt apreciate dar nu de ,,decervelati '' ca voi .Cuvantul asta nou care eu nu l-am mai auzit dar doar mintile ca voi fara rost il inteleg ca nici in dex nu exista
lavvw pe 15 August 2017 23:03
atata reclama, pentru ce??!
nu e plictisitor, dar nici interesant sau ceva de tinut minte... puteam sa traiesc si fara sa il vad la cinema. nu m-a impresionat...bunicel. am vazut si mai bune... asta nu mi-a transmis aboslut nicio emotie.
danut_iulian pe 17 Septembrie 2017 17:00
Un film plictisitor nici nu am putut sa ma uit la tot am vazut prima jumtatate si lam oprit.
Steve.R pe 11 Octombrie 2017 19:06
Inca o capodopera de Christopher Nolan. Un film aproape la fel de bun ca si Interstellar si Incepcion. Coloana sonora din nou incredibila. Merita vazut!
o_g pe 05 Septembrie 2017 22:24
La modul foarte sincer, e o pelicula care imi aduce aminte de "blondele" din facultate. Adica acele jupanite, frumos impodobite, tunate, fulgerate, si care atunci cand deschideau gura (in public) scoteau niste perle de te durea capul, la propriu. Asa e Dunkirk-ul asta, scenariul e varza, putreda , jocul fad, cadre plictisitoare, etc. Actorii.... in fine, nici ei nu fac exceptie
serban_ionescu pe 7 decembrie 2017 21:51
Du-te si vezi mai bine SPECTACOLE DE CIRC !!!
blackmore pe 27 ianuarie 2019 11:14
o_g respect
borisvultur pe 27 Iulie 2017 23:43
Și totuși...
Nu poți neglija o muncă titanică - figuranți, lupte, efecte, o muzică funcțională excelentă, dar mai apoi musai să devii realist și să observi defecte vizibile. M-a deranjat repetitivul scenelor din avion, dar mai ales finalul, cu accente grandilocvente, declarative, pe fundalul citirii ziarului. Preferam un final sobru, o imagine-simbol cât de cât artistică, impresionantă, tulburătoare.
FunnyX pe 03 August 2017 01:11
Un film exceptional, chiar cel mai bun aparut in acest an dupa mine! Operatiunile de salvare de la Dunkerque pe fondul unui zumzet permanent (excelenta idee) facut de avioane. Spaima soldatilor parea atat de reala! Imagini superbe, cred ca s-a reusit in mare mare masura reconstituirea acelui moment crucial al razboiului, cand Marea Britanie a reusit sa isi aduca armata inapoi acasa. Nu i-am dat nota maxima deoarece consider ca s-a exagerat in privinta eroismului si a superioritatii aviatiei britanice fata de cea germana. Da de unde!!
Movie-Picnic pe 22 Iulie 2017 15:45
Foarte bun, ca de obicei, Nolan nu dezamageste.

Review aici:

xerses pe 26 Ianuarie 2018 12:36
Chiar daca filmele de razboi nu sunt printre favoritele mele, povestea aceasta are un ecou macar in sufletele celor care apreciaza sacrificiul si speranta intr-un viitor mai bun.
SYNDJ pe 16 Ianuarie 2018 00:25
Personajul principal este insusi subiectul / povestea filmului: Războiul.
M-a tinut conectat pe toata durata lui. Am admirat filmarile din avion si scenele de razboi bine realizate si mi-a placut soundtrack-ul plin de neliniste si tensiune.

claudiu-daniel-lugoj pe 07 Ianuarie 2018 16:25
Un film mai slab de cat ma asteptam,mai ales ca se putea face un film mult mai bun pe aceasta tema.Nu e rau filmul dar in unele momente e plictisitor.Ma asteptam la mai multe de la acest film.
blackmore pe 27 ianuarie 2019 11:19
Se putea face un film un film mai bun dar nu de catre Nolan sau de americani.
bainca pe 18 februarie 2020 18:57
rasistule americanii ar putea sa faca si ei un razboi impotriva ta fara rost cum ai facut tu contra lor .Rusule ca rusii iti plac Blackmore
catacris2003 pe 10 Decembrie 2017 13:10
Plictisitor
Un film fara actiune, slab din punctul meu de vedere. Pacat de costume, decoruri si actori.
Nu stii cine este personajul principal, care este subiectul principal al filmului, se muta actiunea de la un personaj la altul fara legatura.

andystarx pe 08 Decembrie 2017 22:35
Raman la impresia ca filmul de anul trecut despre acelasi subiect si aici ma refer la razboi-Hacksaw RIdge,a fost mult mai bun ! Aici pot sa apreciez o regie buna,si o coloana sonora,superba,a maestrului HAns Zimmer,care ne a obisnuit in colaborarile cu Nolan,dar poate sa fi fost mai mult un spectacol vizual,asa ca un documentar,oricum gusturile nu se discuta,insa nu mi se pare ca a excelat ! De la Nolan,am pretentii foarte mari ,filme ca Interstellar si INception cu greu se vor mai face !
alexiacobescu2001 pe 03 Martie 2018 23:42
Cu toate că unii oameni se plâng de faptul că filmul nu are poveste și scenele sunt monotone, au o concepție total greșită asupra filmului.
Prin faptul că scenele sunt filmate în mare parte lipsite de dialog, Christopher Nolan dorește să redea atmosfera deprimantă a războiului lăsând ca faptele să vorbească de la sine, astfel creând împreună cu coloana sonoră imersivă, care conține iluzii de sunet (shepard tone illusion), face ca experiența trăită să "lase cicatrici" vizionatorului.
Filmul trebuie văzut, iar cei ce afirmă că este plictisitor și alte comentarii negative derivate din acesta, nu au înțeles deloc filmul.

serban_ionescu pe 07 Decembrie 2017 21:41
Foarte buna spre excelenta realizare a episodului Dunkerque din prima parte a celui de al-2-lea Razboi Mondial (sfarsit de luna mai 1940) !
Este cu adevarat un film deosebit de bine realizat, fara personaje principale sau mai bine zis in care toate foarte multele personaje sunt principale si in timpul vizionarii caruia realizatorii au reusit sa ma transpuna si sunt convins ca nu numai pe mine in situatia in care as fi asistat si trait parca la fata locului odata cu personajele reale ale acestui film marea drama si momentele limita ultra tensionate cu o incarcatura psihologica de un tragism deosebit in care protagonistii asteptau parca sa-si vada dintr-un moment intr'altul propria moarte in conditii groaznice cu proprii lor ochi !
Latura imagistico-psihologica a acestui film o consider ca are cu adevarat o realizare artistica deosebita, dar totusi acest film nefiind unul cu adevarat comercial, desigur ca nu este pe placul celor cu gusturi superficiale si de calitate profund indoielnica, care nu pot fi satisfacute… citeşte

sabinalin pe 07 Decembrie 2017 21:25
Pe uscat, pe apa, in aer. Sa lupti, sa induri, sa suferi pana la capat, sa supravietuiesti. Sa fii erou chiar daca istoria nu va consemna meritele tale in marele razboi, numele marilor conducatori sunt amintite, omul simplu are intotdeauna o soarta ingrata in ciuda faptului ca meritele ii sunt incontestabile, " leii mor pentru miei" asa cum bine zicea titlul unui film ravasitor semnat Robert Redford. Inca un film impresionant despre unul dintre momentele majore ale celui de-al doilea razboi mondial, ca de obicei Nolan este admirabil din punct de vedere vizual dar parca nu suficient de solid din punct de vedere narativ. Mai putin importante partiturile actoricesti in ciuda prezentei unor grei precum Tom Hardy si Kenneth Brannagh, singurul care se remarca prin discretie si sobrietate e Mark Rylance, aparent atat de fragil dar in realitate atat de puternic. Din ce am citit filmul e… citeşte
alina_neamtu pe 18 August 2017 17:35
Dunkirk este un film de acțiune pur
Caracterizarea personajelor este abandonată amplorii monumentale a evenimentelor, iar tensiunea este perpetuă. Virtuozitaea regizorală a lui Christopher Nolan pare să fi atins un nou vârf.

Citește întreaga recenzie aici - https://uberkino.ro/reviews/review-dunkirk/

Ipu pe 07 August 2017 01:56
Atenţie, urmează detalii din film!
Dunkerque ne-a amintit de acel film al lui Spielberg la care un critic aprecia că realizatorul reușește să înfăţișeze metaforic lupta dintre om și mașină. Practic, după primul sfert de oră puteam paria că nu vom vedea picior de soldat neamţ în tot filmul. Componenta umană e reprezentată exclusiv de britanici și de aliaţii lor, pe câtă vreme inamicii acestora apar numai ca avioane, rafale de mitralieră ori torpile. Lupta, suferinţa, avantajul moral și izbânda supravieţuirii nu pot fi astfel decât ale aliaţilor; forţa opresoare a dușmanului e oarbă și brutală. În film, germanii dovedesc stupizenie crasă (avioanele lor de vânătoare sau bombardierele intră în cătarea asului englez al aerului atunci când el e cel mai dezorientat), alteori, în lașitatea lor, piloţii germani trag mișelește, după care fug… citeşte

andyy pe 05 August 2017 00:53
Vazut la cinema, este o experienta care cu greu te lasa sa respiri. Un episod de razboi realizat exceptional.
margochirila24_69 pe 03 August 2017 08:50
Este un film documentar as spune, in care personajul principal e unul colectiv!
TOTI CEI CARE AVEATI ALTE ASTEPTARI, CITITI ARTICOLUL ASTA:
din care am preluat fragmentul de mai jos.
"“Când am văzut acest film, am plâns” mărturiseşte Ken Sturdy în vârstă de 97 de ani. În 1940, acest soldat din Royal Navy făcea parte din operaţiunea Dynamo, cea care a permis salvarea mai multor sute de mii de soldaţi britanici şi rezistenţa în faţa ofensivei germane. Un episod major al celui de al Doilea Război Mondial, care a fost adaptat pentru cinema de virtuozul cineast Christopher Nolan. Un film salutat de toată critica de specialitate.
Veteranul care a fost la premiera peliculei la Calgary, în Canada, a mărturisit pentru Global News:… citeşte

Darkayn pe 10 August 2017 13:53
Niciodată nu m-a dezamăgit acest regizor - Nolan. N-a facut-o nici de data aceasta. În viața mea puține alegeri bune am făcut când vine vorba de mers la un film la cinema, acesta fiind unul dintre ele. Nu-i înteleg pe cei care comentează negativ acest film, "n-are poveste, e parcă un documentar etc." - prostii. Regizorul a vrut să te facă să simți cu toată ființa ta războiul și i-a reușit. Pentru ce detalii deprisos? pentru ce să adaugi și o poveste de dragoste ca să meargă și fetele la film? Nu înteleg. EU am primit o plăcere enorma și cred că e pe același nivel cu Saving Private Ryan și The Thin Red Line (poate nu chiar la nivelul lui, dar oricum). Vă recomand să mergeți la cinema, e un film exclusiv pentru ecran mare! Foarte bun!
alexandru.munteanu pe 11 august 2017 12:38
Tot respectul pentru parerea ta! Comentez doar in numele meu pentru ca si eu i-am atribuit titulatura de documentar si spui ca nu-i intelegi pe cei care il comenteaza negativ. Ei bine, si ce-i rau in faptul ca e un documentar? Legat de povestea de dragoste, bineinteles ca nu isi avea rostul o astfel de poveste, dar poti dezvolta un personaj si fara a-i atribui o partenera. Poti dezvolta relatia tata-fiu la barcagii, sau viata pilotului interpretat de Tom Hardy sau multe alte variante. Dar faptul ca Nolan prezinta totul ca pe un intreg, cum am auzit si la alti critici care ridica filmul in slavi, o consider o aberatie. La fel, pot lua 10 actori si ii prezint pe fiecare intr-un intreg si gata filmul. Dunkirk este un film experimental si un astfel de film nu poate placea tuturor, mie nu mi-a placut, tie ti-a placut, dar asta trebuie sa faca interesant la un film, dezbaterea si intelegerea lui.
Kul pe 05 August 2017 20:55
Dunkirk (2017)

== ACESTE NOTITE CONTIN SPOILARE ==

– Dunkirk este o operatiune de salvare a armatei britatice & .fr din WW2. un fucked-up.
– incepe filmat prea safe, cam place blockbusterul la nenea Nolan
– 70% din film e facut de “filmarile” din Spitfires. SUPER! astea. niste POV-uri destul de inedite.
– sper sa merite inducerea fortata de ritm alert. le: merita, a) indica tensiunea asteptarii b) o leaga pe final cu petrolul care ia foc
– primul personaj e ca veverita aia din Ice Age :)
– ala de pe mal cu clipboardul in mana, pe stil organizat asa
– desi am varii nemultumiri – mi-am muscat mainile si tricoul de “frica”
– resurse; alocare de resurse
– decizii de barbati
– bataliile aeriene au facut toti banii
– in sfarsit se iese din stilul liniar cand incep gaurile de… citeşte

claudiuandrei pe 27 Decembrie 2016 21:04
Abia astept sa vad. Am citit putin despre "miracolul de la Dunkirk" si cred ca va fi ceva interesant.
doomlol96 pe 05 August 2016 15:17
Varianta Salvati Privatul Ryan al lui Nolan?

Lasand gluma la o parte, trailer-ul este scurt si la obiect, putin suspans pe final, pare interesant, va fi un must see.

mihnea_aspru95 pe 5 august 2016 23:06
Orice face NOLAN este un "must-see" spre masterpiece. Altceva fata de drama de razboi Saving Private Ryan, stiu sigur c-o sa fie action-thriller, gen, aproape de Apocalypse Now sau The Bridge on the River Kwai.
Caktus pe 12 mai 2020 17:01
blackmore esti retardat
adrian_cristea_499 pe 06 Martie 2022 02:27
Un alt film foarte bun de a lui Nolan! Chiar dacă nu este cel mai bun film a lui Nolan, din contră, unul dintre cele mai „slabe", totuși Dunkirk își merită toți banii. Scenariu, Coloană sonoră și actorie de nota 10! Un film extrem de realist în care personajul principal este războiul. De văzut mai ales pentru fanii filmelor cu război. Nota 8!
clauditz pe 09 Ianuarie 2022 23:06
Trebuie sa fii pasionat de filme de razboi ca sa poti aprecia acest film. Eu recunosc, nu sunt. Si nu mi-a prea placut filmul. Nu am inteles cum barcile comerciale nu au fost lovite de avioane. La un moment dat, se intercalau momente de amintire cu prezentul, dar fara sa ne dam seama cine, ce s-a intamplat. O drama, trista, asa cum a fost si realitatea...
anonymous.6602f7e15e136 pe 29 Septembrie 2021 13:10
matew10 pe 19 Iunie 2021 22:05
O pagina de istorie interesanta. O abordare cat de cat obiectiva. Succesiunea te tine cu sufletul la gura; merita re-văzut.
superdepeche pe 02 Ianuarie 2019 12:14
pierdere de timp
exact asta este acest film ,cand chiar nu ai ce vedea ,DAR CHIAR NU AI!!
NU RECOMAND ACEST FILM ,CARE ARE O NOTA MARE DPDV POLITIC DOAR !

lili22 pe 30 Septembrie 2018 21:50
Un film mult laudat care dezamageste.Figurantii din film faceau aceleasi gesturi ceea ce intr-o multime dezordonata nu se intampla niciodata. Poate pentru cei care aud prima oara de Dunkirk sa fie interesant.S-a scris destul despre acest subiect asa ca filmul nu vine cu ceva nou.
valentin_cozariuc pe 10 Martie 2018 17:05
dunkirk
dupa 20min. am renuntat ! slab din toate punctele de vedere . cine a tinut o arma in mana si a participat la o aplicatie vede din start cat amatorism e -la punerea in scena , amatorism in jocul actorilor ,( ex. in scena de la inceputul filmului cand ''comando-ul'' englez este surprins in cladire , cu cateva rafale de mitraliera ii faceau muci pe ofiterul SS si soldatii de langa el care stateau asezati de parca vb. cu niste copii ,urmarirea din padure unde dintr-un punct bine camuflat secerai toti urmaritorii , etc. )! daca tot vrei sa aduci un omagiu unor oameni care si-au dat viata pt. o cauza buna se putea mai profesionist ! - parerea mea-
Ruxyma pe 20 Iulie 2017 01:32
Foarte foarte fain. Cum e prezentata povestea, filmarea, dialog .. tot! Ca sa fiu mai explicita, nu si a verificat niciun om din telefonul, asa tare te prinde
anubisa pe 20 iulie 2017 01:34
*nu si-a verificat niciun om telefonul
lavvw pe 15 august 2017 23:04
eu mi-am verificat
Ionut420 pe 24 Noiembrie 2016 13:31
Nolan
Regizorul filmului Dunkirk, Christopher Nolan, fiind cel mai platit din lumea Hollywood-ului, cu siguranta se va ridica la nivelul celorlalte filme ale lui. Deasemenea, vor fi mari asteptari de la el datorita si genului filmului, de razboi, dar si pentru ca este cel mai platit, va fi o provocare pentru el cu siguranta.

Cat despre trailer, inca nu a aparut, dar o miscare inteligenta ar fi ca trailer-ul sa ramana tot teaser-ul filmului, scurt fara sa dea nimic din film.

mihnea_aspru95 pe 2 decembrie 2016 00:48
Incepand cu TDKR, Nolan este obisnuit sa ne dea 4 trailere inclusiv teaser-ul per film. Urmatorul, presupun ca va aparea in perioada dec-ian.
blackmore pe 27 ianuarie 2019 11:17
Americanii nu au mai facut un film de razboi bun de cel putin 40 de ani.Nolan nu a facut niciun film bun , nu stiu daca din cauza ca e un regizor foarte prost sau pt ca face doar ce ii dicteaza casele de productie
user-658c38dbaf922 pe 10 Martie 2024 19:27
Ferească Dumnezeu!! Demult nu am văzut un film atât de greu de urmărit! Multe planuri, vorbesc puțin, nu ști care cu care sunt. După o oră realizezi cât de cât firul....Fiind film de război încurci personajele la început, pentru că toți sunt murdari și îmbrăcați la fel, nu au nume...Nu zic că nu e bun, dar trebuie răbdare și bineînțeles, că orice film de război e deprimant...
user-6352a3057c990 pe 19 Noiembrie 2023 23:01
Film istoric de excepție. Ilustrează fidel dezastrul retragerii britanicilor din Dunkerke ,Franța. S,a mers pe firul istoric, dar nu sa uitat nici povesti particulare ,bine redate Actori buni , scenariu cuprinzător regie ok Nota 9+