Păreri Cale libera

(1986)

Cale libera

cosmin742000 pe 06 Ianuarie 2017 10:49
Un film romanesc foarte bun facut in vremea in care in tara asta se mai si muncea
eduard_stratan pe 3 noiembrie 2021 15:00
VeniVidi pe 13 Iulie 2023 17:14
Este povestea tehnică a construirii primei magistrale de metrou dintre Semănătoarea (azi Petrache Poenaru) și Timpuri noi. Ing. Truică venit cu echipa sa de pe șantierul unui baraj este șeful unui șantier la metrou. Se contrează la început cu inginera Vasiliu, proiectantul șef, care are o soluție constructivă nouă, mai economică, pentru hidroizolație. El este mai conservator, cu multă practică iar ea este mai creativă, mai riguroasă în calcule. Înaintarea lucrărilor este împletită cu povestea de dragoste a ing. Truică cu inginera Laura Vasiliu și cu cea dintre Florina (macaragița care face studii de subingineri la IPB) și Vasile din aceeași echipă a ing. Alexandru Truică. Ca repere temporale avem în film Revelionul 1978, curse tehnice cu metroul și finalizarea stației Piața Unirii (tot tronsonul urma să fie deschis pentru public în 16 noiembrie… citeşte
Deceoare pe 03 Iunie 2023 11:00
Ideea bună, realizarea însă a avut de suferit. Uneori au dorit doar să bifeze ca realizat subiectul.