Păreri Bent

(1997)

Bent

geaninavlad pe 29 Mai 2010 12:11
Pt cinefili fara prejudecati
Am vazut filmul intamplator, intr-o noapte de insomnie, pe TVR. Nu am trecut mai departe poate pt. ca imi plac filmele altfel. Altfel decat bum, poc, fata si baiatul, eroul plin de muschi, monstrii de carton samd.
Sa nu ai prejudecati in ce sens? Fie sa nu te sperie o scena de inceput de sex decadent, un amestec luxuriant de gay de toate felurile si in toate pozitiile, incat te duce cu gandul la scenele din "Caligula" si daca esti puternic homofob iti da impulsul sa opresti rapid filmul. Fie sa nu cazi in pacatul de a crede ca urmeaza sa te bucuri de un film plin de sex, fara alta miza decat propria ta excitare.
E genul de film de arta, pentru cei care simt frumusetea unui dialog bine construit, pentru cei care apreciaza o performanta actoriceasca demna de Oscar, pentru cei care vad mesajul profund dincolo de aparenta de static si nonsens.
Nu este un film despre gay,… citeşte

zgubi pe 07 Ianuarie 2011 01:13
o poveste tulburatoare ce infatiseaza relatiile de iubire,gelozie,dezamagire,neputinta si deznadejde din lumea ascunsa a homosexualilor.un Clive Owen magnific si un Lothaire Bluteau ireprosabil.nota 10 pt o drama impresionanta.
cinefil222 pe 13 Noiembrie 2010 21:50
In rolul principal Clive Owen, nu Jude Law!
Filmul este deosebit. Merita vazut.

cotzofica pe 23 mai 2013 23:38
Şi nici Rachel Weisz.
Theodor2011 pe 27 noiembrie 2013 23:03
cinefil222, BRAVO. Simpla, scurta dar buna observatie cu acea eroare, referitor la ''apartitia lu' Jude Law in acest film :) cotzofica, Intr-adevar in timpul filmului nici eu nu am observat-o pe Rachel Weisz, si cand m-am uitat pe Cinemagia si am vazut-o in distributie in rolul prostituatei. M-am m-ai uitat atent cateva sec. si intr-adevar apare de doua ori, in acele secvente de max 1 fiecare, este prostituata din acel tren, cu care acei 3 nazisti la obligat pe Max (Clive Owen) sa faca sex cu ea (moarta, dupa ce nenorocitii o impuscase direct in cap) ca sa le demonstreze, celor 3 nazisti ca nu ar fi Homosexual, lucru cu care el se ferea, in fata acelor ''oameni'' (nazisti)
cotzofica pe 24 Mai 2013 10:18
Deşi subiectul e puţin controversat, filmul redă foarte bine dramele personajelor, în special cea trăită de Max (Clive Owen), un evreu homosexual, a cărui familie îl reneagă datorită orientărilor sale sexuale. Acesta ajunge în lagărul de la Dachau, unde dezvoltă o altă relaţie cu un homosexual. În film are un rol secundar şi Mick Jagger, celebrul Rolling Stone,dar şi Ian McKellen, ambii având aceeaşi orientare sexuală.
Coloana sonoră este minunată. Recomand.

xerses pe 16 Decembrie 2012 12:37
Un film care te cutremura datorita povestii din spaele lui.
lili22 pe 21 Septembrie 2013 13:19
hm
am rezistat cam o ora, e programat foarte tirziu, regizorul a mizat pe faptul ca filmele cu holocaust au succes oricum, nu cred in povestea cu mutatul pietrelor dintr-o gramada in alta, se gasesc metode mai rapide sa omori pe cineva.
Theodor2011 pe 27 noiembrie 2013 22:51
Te citez: ''Nu cred in povestea cu mutatul pietrelor dintr-o gramada in alta, se gasesc metode mai rapide sa omori pe cineva'' In film nazistii din acel CELEBRU lagar (Dachau), nu tine sa-i omoare pe cei doi, prin mutatul pietrelor de colo, colo fara nici un sens, ci m-ai degreaba vroia sa-i inebuneasca pe cei doi prin aceasta metoda 12 ore pe zi, 7 zile pe saptamana (adica zi de zi) cu acele pauze de stat in picioare drepti si inerti de doar 3 min la interval de cate doua ore. Si in acele 3 min, ''faceau sex'' imaginar. Vad ca pe IMDb, ca de IMDb vorbim cand vine vorba de un site de informare corecta si completa in ceea ce priveste cinematografia (actori, filme, recenzi, articole, premiere cronici etc) scrie ca este ca gen si History pe langa drama. Insa ma indoiesc ca se folosea aceste metode de munca fortata la Dachau, care era lagar direct de exterminare (camere de gazare, si arderea cadavrelor in masa in acele cuptoare), nu de munca fortata gen Plaszow (vezi in Schindler's List). Dachau, Treblinka si celebrul Auchswitz-Birkenau. Au fost adevaratele iaduri pt sarmanii evrei, in aceste 3 lagare au fost ucisi aproximativ 2 500 000, da am scris bine:) (doua milioane si jumatate) adica aproape jumatate din nr total al evreilor exterminati la Holocaust (multi vorbesc de un nr total al evreilor morti de aprox. ATENTIE! 6 milioane). Deci cum spuneam sunt aproape sigur ca la Dachau, nu puneau evreii sa mute bolovani de colo, colo fara sens.
Iamsaved pe 12 Septembrie 2010 17:41
Inca un film despre lagare dar in acest film avem alt subiect principal in afara de tortura prin care sunt obligati oamenii sa treaca,iubirea.Cu un scenariu foarte bun,dialogurile sunt foarte interesante;) Iar finalul este filmat atat de linistit as putea spune,incat ramai cu ochii la ecran parca vrand sa mai fie ceva,un film foarte bun.
andystarx pe 09 Ianuarie 2016 18:08
Nota de aici este reala,cea de pe imdb ,in nici un caz ! Am vazut ceva filme despre acest subiect controversat,dar filmul asta ,chiar e slabut !Doar jocul lui OWen,l-a ridicat un pic ,in rest,o mare dezamagire !