À perdre la raison
(2012)Copiii noștri
Postere À perdre la raison
|
|
Sinopsis À perdre la raison
Mai multCopiii noștri (À perdre la raison) este o puternică tragedie psihologică despre o mamă care ajunge să ia măsuri disperate pentru a ieși din viața de familie claustrofobă. Mourielle trăiește o iubire pasională cu Mourir, un imigrant marocan, protejatul doctorului și tatălui „adoptiv” André Pinget. Când Mourielle și Mounir s-au hotărât să se căsătorească și să aibă copii, dependența de doctorul Pinget a devenit din ce în ce mai excesivă.
Mounir este atașat de…
Copiii noștri (À perdre la raison) este o puternică tragedie psihologică despre o mamă care ajunge să ia măsuri disperate pentru a ieși din viața de familie claustrofobă. Mourielle trăiește o iubire pasională cu Mourir, un imigrant marocan, protejatul doctorului și tatălui „adoptiv” André Pinget. Când Mourielle și Mounir s-au hotărât să se căsătorească și să aibă copii, dependența de doctorul Pinget a devenit din ce în ce mai excesivă.
Mounir este atașat de doctorul Pinget din punct de vedere emoțional, Mourielle conștientizează că familia ei are nevoie de susținere financiară, iar Pinget se lasă folosit, fiindcă și el are nevoie de ei. Acesta este cercul vicios. Fericirea proaspetei soții este de scurtă durată, casa în care trăiește alături de cei doi bărbați nu mai înseamnă acasă. Se simte sufocată, este condusă de bărbații din viața ei. Se simte captivă între patru pereți și nu vede nicio ieșire. Murrielle ajunge să nu mai aibă încredere în deprinderile sale de mamă, soție.
![]() |
Un premiu şi o nominalizare
Cannes, o nominalizare
Academia Europeana de Film Vezi toate premiile |
| Niels Arestrup André Pinget | Émilie Dequenne Murielle | Tahar Rahim Mounir | |||
| Nathalie Boutefeu | Yannick Renier | Baya Belal Rachida | |||
| Joël Delsaut | Claire Bodson | Redouane Behache Samir |
Caseta tehnică
Box office À perdre la raison
Articole despre film
Filme de urmărit la TV
PRO TV
23:00
|
Sound of Freedom(2023)Sunetul libertăţii
|
Pro Cinema
00:45
|
Julie & Julia(2009)Julie și Julia
|
HBO
18:00
|
Alita: Battle Angel(2019)Alita: Îngerul războinic
|
CineCloud
Filme pe genuri
- Acţiune
- Animaţie
- Aventuri
- Comedie
- Crimă
- Documentar
- Dragoste
- Dramă
- Familie
- Fantastic
- Film noir
- Horror
- Istoric
- Mister
- Muzică
- Muzical
- Război
- Romantic
- Scurt metraj
- SF
- Stand Up
- Thriller
- Western
- Taguri filme
- Taguri stiri
- Arhiva stiri
- Program TV
Premii filme
Filme noi
- Filme 2028
- Filme 2027
- Filme 2026
- Filme 2025
- Premiere cinema
- Filme la TV
- Filme pe DVD
- Filme pe Blu-ray
- Filme româneşti
- Filme indiene
Filme 2026
Index filme
Program cinema
Actori populari
- Mansi Srivastava
- Nicole Kidman
- Charlize Theron
- Adriana Lima
- Vanessa Hudgens
- Osvaldo Ríos
- Născuţi azi
Trailere filme
- Shaun the Sheep: The Beast of...
- The Odyssey
- Moana
- Love at Lookout Lake
- The East Palace
- Hot Spot
- Spider-Man: Brand New Day
Filme populare
Premiere cinema
În curând la cinema
- Minions & Monsters
- Itt érzem magam otthon
- De capul nostru
- Obsession
- The Last Viking
- God Will Not Help
- Supergirl
- Y
- Savage House
- A River's Gaze
- Orphan
- The Invite
- Moana
- Evil Dead Burn
- My Father's Shadow
- Franz
- The Odyssey
- Her Private Hell
- Spider-Man: Brand New Day
- Umamusume puritî dâbî shinjidai no tobira
- Ice Cream Man
- The Pout-Pout Fish
- Adele One Night Only
- The End of Oak Street
- The Carpenter's Son
- PAW Patrol: The Dino Movie
- Mutiny
- Insidious: Out of the Further
- Spa Weekend
Termeni şi condiţii | Contact | Politica de confidențialitate | A.N.P.C
Film À perdre la raison











Părerea ta
Spune-ţi părereaLa femme qui pleure
O tragedie de familie - cu cele mai bune intenţii
...cu cele mai bune intenţii
Infanticidul este una dintre cele mai absurde crime, prin însăşi "hatura contra naturii" care-i este specifică - şi devine cu atât mai absurd când are loc într-o familie aparent normală, cu o stare materială bună şi cu părinţi civilizaţi şi iubitori, bine integraţi în societate. Cazul care a făcut vâlvă în Belgia anului 2007 scotea la iveală atât labilitatea psihică aflată de obicei la originea unui asemenea act, cât şi disfuncţiile familiale care te fac, la rândul lor, "să-ţi pierzi minţile" - traducerea corectă (şi mult mai adecvată) a titlului «À perdre la raison». Varianta de distribuţie internaţională, "Our Children" (preluată şi la noi, sub forma "Copiii noştri") induce parţial în eroare: deşi sunt situaţi în centrul acţiunii, atât ca… citeşte
o drama interesanta
Pierderea ratiunii / Alunecare in nebunie / Fade to Mad
Un film interesant, plin de tensiune, indusa gradual, pe nesimtite parca. Domnul CTP a reusit sa surprinda foarte bine esenta acestui film: exista o presimtire a raului in multe dintre secventele filmului, desi este aproape imposibil sa prevezi finalul. Simti ca se va intampla ceva rau, dar sub nicio forma nu te astepti la un final de o violenţă atat de socanta. O violenţă evidenta, insa doar intuita, nearatata explicit (spre norocul nostru).
Spune-ţi părerea despre À perdre la raison
Pentru a scrie un review trebuie sa fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.