Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Oct 2012, 15:55   #1
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Cloud Atlas

Vad pe pe cinemagia exista o data de lansare pentru Romania, 23 Noiembrie 2012. Pe Imdb nu gasesc aceasi informatie si vroiam sa va intreb daca data lansarii in Romania este confirmata sau ceva estimativ ?
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2012, 20:56   #2
Harry1516
Novice
 
Harry1516
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 12
din cate stiu eu, se lanseaza pe 23 nov., tinand cont ca in SUA deja a aparut
Harry1516 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2012, 00:07   #3
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Vazut, placut, astept urmatorul film situat intr-un univers SF facut de Wachowski pentru ca secventele SF din Cloud Atlas au fost dementiale, de la modul cum arata viitorul pana la cum functioneaza armele si vehiculele.

Ma asteptam la un contrast mare intre perioadele de timp insa au functionat foarte bine impreuna. Trecerile dintr-un timp in altul au fost inspirate si majoritatea aveau acelasi ton, lucru care a ajutat in mentinerea coerentei filmului.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 25 Nov 2012 at 00:19.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2012, 22:12   #4
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Cam plat si neinteresant. Voice-over? -1000 de bile negre din start.
Secventele din viitorul cu androida sau ce mortii ma-sii era si cu concubinul ei degraba varsatoriu de sange mi s-au parut chicioase si greu de privit. Explozii, batai, impuscaturi - mda... treziti-ma cand se revine la sentimente mai bune. Majoritatea scenelor prea scurte si grabite, lipsite de forta vizuala/fotografica si bazate prea mult pe naratiune/dramaturgie. Predici de ramas-bun de-o siroposenie numai bune a-ti implementa un diabet.
Timp pierdut.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2012, 19:45   #5
Aeryn_Sun
Junior
 
Aeryn_Sun
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 69
Cand au pus toate scenele cap la cap, au descoperit ca filmul avea vreo 4 ore si un pic. Dar nici daca ar fi avut 4 ore, nu cred ca ar fi fost timp indeajuns sa contureze povestea bine. Dar in unele parti, a reusit sa scoata mai mult decat ce era in carte, ceea ce este Minunat. Mi s-a parut scurt, dar cu siguranta am sa ma mai uit la el, probabil in fiecare an, sau luna
In orice caz, mie mi-a placut tot filmul, a fost extraordinar. Voiam mai mult din lumile futuristice,..
Minunat, minunat, minunat!
Aeryn_Sun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2012, 21:24   #6
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Cum adica au reusit sa scoata mai mult decat ceea ce era in carte? De unde sa scoata?
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2012, 22:32   #7
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by Federico:
Cam plat si neinteresant. Voice-over? -1000 de bile negre din start.
Secventele din viitorul cu androida sau ce mortii ma-sii era si cu concubinul ei degraba varsatoriu de sange mi s-au parut chicioase si greu de privit. Explozii, batai, impuscaturi - mda... treziti-ma cand se revine la sentimente mai bune. Majoritatea scenelor prea scurte si grabite, lipsite de forta vizuala/fotografica si bazate prea mult pe naratiune/dramaturgie. Predici de ramas-bun de-o siroposenie numai bune a-ti implementa un diabet.
Timp pierdut.

Vad cum filmul ar putea fi interpretat in felul asta dar nu sunt sigur daca este snobism sau ignoranta. Procedeul de voice-over nu are o valoare daca nu exista un context deci poti sa iti iei bilele negre inapoi impreuna cu carticica micilor regizori pe care probabil ai citit-o.

Filmul nu este unul subtil si cum nu esti nici orb si nici surd cred ca numai lipsa de bunavointa poate sa faca pe cineva sa simplifice tot in termenii astia, sau lipsa de timp. Faci abuz de cuvantul chicios cand il folosesti in legatura cu secventele din Noul Seoul. Filmul nu are multe imagini de forta, asa cum zici tu, dar nici macar scena cu turnul din Edinburgh nu poate fi macar nominalizata ? Daca nu ca impact emotional atunci poate ca impact vizual scenele din Noul Seoul nu ti-au placut deloc, ca design daca nu ca poveste sau dialog ? Putem sa scuipam noi pe ce vrem dar cred ca in acest caz cei care au facut filmul nu isi merita scuipatii, mai ales provenind de la persoane carora filmul le-a trecut peste fes, fie ca sunt prea simpli, fie pentru ca sunt genii. Dupa cum stim geniile nu sunt omnisiciente ci clar directionate si inguste.

Poate sensul filmului nu a rezonat cu tine, poate a fost transmis prea "pentru toata lumea" pentru gustul si pragurile tale aspirationale dar cred ca o buna bucata din public a iesit de acolo fara a reflecta prea mult asupra lui. La fel ca si V for Vendetta, filmul nu incearca o portretizare cinica ci una care sa inspire un pic de speranta. Nu pentru un "bine" deasupra nevoilor oamenilor, nu este o poveste cu zana buna si zana rea ci un amestec, uneori aleatoriu, de imprejurari, constrangeri si decizii. Din tot acest amalgam de elemente, singurul care poate fi controlat este cel al deciziei iar acesta la randul ei este influentata de experientele noastre anterioare. Cunoasterea inseamna frustrare dar este poate partea cea mai importanta a acestui mecanism. Pentru moment frica, lipsa curajului, ignoranta pot castiga razboiul insa pe termen lung, cunoasterea afecteaza in mod pozitiv si nu poate fi ignorata la nesfarsit pentru ca subiectul nu este ca "oamenii sunt rai" ci chiar din contra. In razboiul dintre cunoastere si ignoranta sau indiferenta, primul va castiga mai putine lupte dar efectul sau va fi simtit indiferent de dorinta celor care vor sa se continue dogmele trecutului si sa le vanda generatiilor viitoare drept principii si valori de urmat, nimic altceva decat o viziune ingusta care exploateaza si nu ajuta decat la incercarea mentinerii unui status quo.

TLDR: Hua bah ! Daca mi-a placut mie trebuie sa iti placa si tie. Ce, aici e democratie ?

PS: Nu te superi ca te-am facut geniu, nu ?
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 01 Dec 2012 at 23:27.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2012, 14:28   #8
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Redy:
snobism [...] ignoranta [...] lipsa de bunavointa [...] filmul le-a trecut peste fes, ca sunt prea simpli
Nailed it.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2012, 20:17   #9
AndreiStefan
Guru
 
AndreiStefan
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 325
Originally Posted by Redy:
Originally Posted by Federico:
Cam plat si neinteresant. Voice-over? -1000 de bile negre din start.
Secventele din viitorul cu androida sau ce mortii ma-sii era si cu concubinul ei degraba varsatoriu de sange mi s-au parut chicioase si greu de privit. Explozii, batai, impuscaturi - mda... treziti-ma cand se revine la sentimente mai bune. Majoritatea scenelor prea scurte si grabite, lipsite de forta vizuala/fotografica si bazate prea mult pe naratiune/dramaturgie. Predici de ramas-bun de-o siroposenie numai bune a-ti implementa un diabet.
Timp pierdut.

Vad cum filmul ar putea fi interpretat in felul asta dar nu sunt sigur daca este snobism sau ignoranta. Procedeul de voice-over nu are o valoare daca nu exista un context deci poti sa iti iei bilele negre inapoi impreuna cu carticica micilor regizori pe care probabil ai citit-o.

Filmul nu este unul subtil si cum nu esti nici orb si nici surd cred ca numai lipsa de bunavointa poate sa faca pe cineva sa simplifice tot in termenii astia, sau lipsa de timp. Faci abuz de cuvantul chicios cand il folosesti in legatura cu secventele din Noul Seoul. Filmul nu are multe imagini de forta, asa cum zici tu, dar nici macar scena cu turnul din Edinburgh nu poate fi macar nominalizata ? Daca nu ca impact emotional atunci poate ca impact vizual scenele din Noul Seoul nu ti-au placut deloc, ca design daca nu ca poveste sau dialog ? Putem sa scuipam noi pe ce vrem dar cred ca in acest caz cei care au facut filmul nu isi merita scuipatii, mai ales provenind de la persoane carora filmul le-a trecut peste fes, fie ca sunt prea simpli, fie pentru ca sunt genii. Dupa cum stim geniile nu sunt omnisiciente ci clar directionate si inguste.

Poate sensul filmului nu a rezonat cu tine, poate a fost transmis prea "pentru toata lumea" pentru gustul si pragurile tale aspirationale dar cred ca o buna bucata din public a iesit de acolo fara a reflecta prea mult asupra lui. La fel ca si V for Vendetta, filmul nu incearca o portretizare cinica ci una care sa inspire un pic de speranta. Nu pentru un "bine" deasupra nevoilor oamenilor, nu este o poveste cu zana buna si zana rea ci un amestec, uneori aleatoriu, de imprejurari, constrangeri si decizii. Din tot acest amalgam de elemente, singurul care poate fi controlat este cel al deciziei iar acesta la randul ei este influentata de experientele noastre anterioare. Cunoasterea inseamna frustrare dar este poate partea cea mai importanta a acestui mecanism. Pentru moment frica, lipsa curajului, ignoranta pot castiga razboiul insa pe termen lung, cunoasterea afecteaza in mod pozitiv si nu poate fi ignorata la nesfarsit pentru ca subiectul nu este ca "oamenii sunt rai" ci chiar din contra. In razboiul dintre cunoastere si ignoranta sau indiferenta, primul va castiga mai putine lupte dar efectul sau va fi simtit indiferent de dorinta celor care vor sa se continue dogmele trecutului si sa le vanda generatiilor viitoare drept principii si valori de urmat, nimic altceva decat o viziune ingusta care exploateaza si nu ajuta decat la incercarea mentinerii unui status quo.

TLDR: Hua bah ! Daca mi-a placut mie trebuie sa iti placa si tie. Ce, aici e democratie ?

PS: Nu te superi ca te-am facut geniu, nu ?

Din punctul meu de vedere, te complici prea mult...asemenea regizorului. Actorii, coloana sonora chiar si scenele foarte bine jucate de Tom Hanks(genial ca intotdeauna) m-au facut sa cred ca macar 50% si-a meritat banii filmul dar atat de mult au complicat o idee ce putea sa fie transmisa mult mai simplu si mult mai eficient...nu trebuie sa faci un film 6in1 ca sa fie genial...

Iar comparatia cu V for Vendetta, chiar si strict la mesajul transmis, mi se pare cam pe langa...de comparat l-as compara cu Tree of Life...un film cu o nota la fel de mare pe IMDB, dar spre deosebire de Cloud Atlas, un somnifer gratis.
__________________
But I, being poor, have only my dreams. I have spread my dreams under your feet. Tread softly because you tread on my dreams.
AndreiStefan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2012, 18:25   #10
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Zero barat, e foarte greu sa gaseti ceva de spus, fie si critic, despre nimicul care e filmul asta.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2012, 22:13   #11
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Dialogurile filmului au păstrat ceva din diversitatea asta lexicală, dar transpunerile cinematografice ale celor şase segmente le reduc pe toate la aceeaşi stilistică, şi anume la acelaşi „grad zero“ al clasicismului hollywoodian, unde orice secvenţă, indiferent dacă a fost regizată de Tykwer sau de fraţii Wachowski, ar fi putut fi regizată la fel de bine sau de rău de către un comitet internaţional al anonimilor care fac filme pentru Hallmark Channel.

http://dilemaveche.ro/sectiune/film/...asca-griffith#

Mersi, Andrei, nu trebuia sa te deranjezi.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2012, 23:39   #12
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Nu s-a multumit sa analizese filmul, a trebuit sa isi miroasa aerele un pic la sfarsit in ultimul pragraf. Pai na, e critic sau ce mama naibii e. Ttebuie sa isi scrie si o scrisoare de admiratie ca sa nu uite pana maine ca l-a facut mama critic pentru ca imaginatie n-are nici cat aia care fac filme Hallmark, ce sa mai compari cu un intreg comitet, fie si el de anonimi.

Federico, dezlipeste-ti buzele, ala nu-i obrazul.
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells