Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Dec 2004, 01:50   #1
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Camera ascunsa

Camera ascunsa are o mare calitate - tine putin. Si mai care cateva cadre inspirate (nu chiar multe).
In rest filmul e pe nicaieri , iroseste un subiect cu potential - fake reality show - si-l transforma intr-o mare banalitate dramatica, are momente bune de penibilitati, iar Rutger Hauer e cea mai libidinoasa prezenta de pe ecrane din ultima vreme .
In general filmatul din mana da o oarece prospetime si dinamica imaginii, da' in cazul de fata nu mai e filmat din mana, e deja montagne russe iar curajosii care se vor aventra risca sa iasa cu senzatii de :sick: la final .
Ca bonus , fata aia care a dublat-o pe Maria Dinulescu a reusit niste onomatopee demne de Pokemon !
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2004, 04:57   #2
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Asta e film romanesc ? N-am auzit de el pana acum.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2004, 14:59   #3
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
E ultimul film al lui Bogdan Dumitrescu , cel cu Rutger Hauer. Dupa ce am vazut Thalassa, Thalassa ma asteptam la un film mai inspirat , am primit expirat
Aaaaa poate o sa-mi explice si mie cineva ce ce era cu samuraiul ala - nu vad de ce ar calchia cineva cel mai cocosat film al lui Jarmusch (e drept ca nu le-am vazut pe toate).
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2004, 18:31   #4
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
da, un film tare prost... nume, se numea inainte si Cobai, lucru pe care l-au schimbat, pentru ca nu-l prea intelegea poporu'.
este un film scurt, ceea ce il face suportabil. aia mica, nu e rea, dar nici nu este o actirta geniala... ceva 'suportabil'. el este tare prost, chiar infernal de prost, si din cand in cand iti vine sa-l bati. eh, pacat numai de regizor, pentru ca asa cum a zis si mala, dupa thalassa thalassa, ma asteptam si eu la ceva mai interesant... m-a dezamagit.
dublajul este infernal de prost, si asta numai pentru ca fiulmu' a fost facut de nemti, si asa ca actorii au vorbit in engleza. si asta a fost ciudat rau.
deci, nu merita vazut, dar cine vrea sa finanteze cinematografia romaneasca (asa cum am facut-o si eu), sa se duca....
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2004, 08:56   #5
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by Nae:
aia mica, nu e rea, dar nici nu este o actirta geniala... ceva 'suportabil'.
Da, e o pozitie din care e buna de capra. In rest, parca schimonoselile de tinara inca naiva, care revigoreaza ultimele zile ale unui mos (cit de libidinos arata Rutger Hauer!), sint exagerate si exasperante. Imi ajungeau alea din spotul la Orange.

Originally Posted by Nae:
dublajul este infernal de prost, si asta numai pentru ca fiulmu' a fost facut de nemti, si asa ca actorii au vorbit in engleza. si asta a fost ciudat rau.
Iote, nu stiam! Asta probabil se calculeaza in contul "falsiatate" al personajului Claudia. Mini-rolul Haraboarei i s-a potrivit ca un Durex, ribbed.

La cit de dezlinata a fost povestea, mergea si un samurai. Asta doar sa vedem ca imediat mortul mos inspira aer proaspat, pe mal de apa.
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2004, 12:37   #6
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
lol... k's nu am crezut ca-ti dau dreptate, dar asa-i.

personajele nu au fost fondate deloc, el, oricum, depasit rau de tot (nu am inteles ce facea... era samurai, sau cercetator prin africa sau america de sud... sau cein stie... fotograf sau cowboy?), si ea, mica, prosta si nefututa. cam la asta se rezuma toate relatiile din film.
scenariu de doi bani, insa, cum a zis si mala, unele chestii filmate frumos, si scenele lor, cu camera de mana, alea au iesit misto.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2004, 13:31   #7
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
In afara de faptul k actritza mi s-a parut extrem de dulce... filmul nu are nici un dumnezeu. Incepe asha de alert shi de fals incat tzi se face greatza din primele 15 minute. Sa ma zic de Rutger shi de dublajul sau kre mi s-a parut de-a dreptul penibil. In primul rand se observa k personajele au fost conturate din mers dk ash putea spune... nu shtiu de ce s-au grabit shi nici nu-mi pasa da' parca la fiecare 10 minute mai scoteau cate o trasatura la iveala k sa evidentzieze ce personaj deosebit este ruger ... k pana la urma el a fost in centrul atentziei.

Mi-a placut foarte mult cum a evoluat relatzia celor 2 pe parcursul filmului dar de fiecare data parca imi doream altzi actori ... mai credibili shi nu asha de plafonatzi ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2004, 14:00   #8
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Originally Posted by Gaandalf:
Mi-a placut foarte mult cum a evoluat relatzia celor 2 pe parcursul filmului dar de fiecare data parca imi doream altzi actori ... mai credibili shi nu asha de plafonatzi ...

Nu cred ca actorii au fost de vina ci aberantul dublaj al lor.
Mie mi s-a parut ca actorii au fost ok. Ce m-a deranjat nespus a fost ideea dublarii lor! De aici unele secvente nu sunt credibile.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2004, 15:51   #9
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
mai vede omu chestii dublate... da nici chiar asa. ma intreb daca dublajul a fost necesar. nu ajungea o subtitrare neutrala, sau ii rapea farmecul: rutger hauer intr-un film ro??

sa ne uimim cu totii, sa ne scaldam in lumina acestui geniu aaactoricesc bla bla bla... picatura pic pic pic...

in rest ce sa zic: ideea nu e rea, dar prost realizata pentru un film pt marile ecrane. pt tv e acceptabil, a la productie en masse :sick:
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2004, 20:19   #10
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by Bulumulu:
in rest ce sa zic: ideea nu e rea, dar prost realizata pentru un film pt marile ecrane. pt tv e acceptabil, a la productie en masse :sick:

da, aici din nou o chestie care ma enerveaza!!!!
filmul a fost facut intr-o parte de cnc, si totusi, nu este un film pentru mariile ecrane, ci un film care sa fie aratat la 7 jumate la zdf sau ard, adica, la toti pensionarii din germania, care mor sa-l vada pe rutger...
asta m-i se pare o tampenie, cand cinematografia ro. de abea se tine pe picioare!
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2004, 09:07   #11
CIPRYX
Veteran
 
CIPRYX
 
Join Date: May 2003
Posts: 209
Send a message via Yahoo to CIPRYX
Atat timp cat avem curajul sa iesim pe piata cinematografica cu asemenea productii doar pt ca nu stiu cine a reusit sa-l bage si pe Rutger Hauer in film inseamna ca avem probleme mari de ratiune.Sa trecem peste orice standard de calitate pt a face un film la repezeala, doar ca da bine la CV...e total aiurea.Ma intreb ce parere are regizorul despre filmul lui.Presupun ca il considera un film bun.Si asta ne arata ce greu e sa reusesti sa te detasezi de faptul ca ceea ce faci e al tau si sa gandesti obiectiv pe tot parcursul procesului de creatie.Probleme, probleme...
__________________
Om sunt si nimic din ceea ce este omenesc nu-mi este strain.
CIPRYX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2004, 14:38   #12
mhflgr
Senior
 
mhflgr
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 97
Eu am citit initial scenariul (Lia Bugnar & Vali Florescu) pe LiterNet si mi s-a parut ok. Din pacate, mi-am dat apoi seama ca nu e un scenariu de film bun. Jocul cu palierele temporale ameteste pe ecran. In rest, muzica, sunetul si dublajul au distrus tot ce ramanea bun in film. Am si o nedumerire: inteleg ca protagonistii au vorbit initial in engleza, dar de ce Maria Dinulescu nu s-a dublat singura? Nu ar fi fost mai normal decat s-o auzim pe Ioana Flora? Parerea mea
__________________
Any of you fuckin' pricks move, and I'll execute every mother fuckin' last one of ya.
mhflgr is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2004, 14:40   #13
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
mhflgr.... avem inca unul printre noi ... e bine !
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2004, 14:40   #14
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Trebuie sa se vorbeasca , altfel .... se alege praful de o industrie moarta la noi , in care numai bombardel mai misca...
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2004, 14:42   #15
mhflgr
Senior
 
mhflgr
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 97
Originally Posted by nume:
mhflgr.... avem inca unul printre noi ... e bine !

Merci :oops:
__________________
Any of you fuckin' pricks move, and I'll execute every mother fuckin' last one of ya.
mhflgr is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells