Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

View Poll Results: V-a placut Matrix?
Da 23 60.53%
Nu 15 39.47%
Voters: 38. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Nov 2003, 17:49   #1
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Matrix Revolutions

Ta-da-dam! A fost si a plecat. Sau, in fine, inca n-a plecat. Dar tot una-i. Nu mi-a placut in mod deosebit filmul, chiar mai putin decat al doilea. Povestea mi se pare in mare parte de umplutura, se reiau multe replici din 2, dar nu mai e atata "smart talk". Tot filmul se bazeaza pe sfarsit, care este cat de cat ok, dar in nici un caz fenomenal. Smith este doar o scuza pentru un sfarsit si ma deranjeaza faptul ca au facut din Smith un bufon. In rest, toate cele bune de la Timisoara.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2003, 17:58   #2
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Matrix Revolutuions (premiera mondiala... la Cluj)

...si la Timisoara, evident!

Am votat "Da", pentru ca mi-a placut. Era clar ca nu mai putea scoate ceva care sa ma surprinda si nici sa aduc ceva nou in ceea ce fratii Wachowski numesc "filosofie". Efecte speciale, nici nu mai vorbesc.

Nu m-a surprins, dar a fost agreabil, Fishbourne mai... suportabil, o confruntare care poate fi luata in seama si... cam atat! A, da, finalul! Frumos, doar atat!


(Monica Belucci sucks! Aparitia ei - ca multe alte momente - a fost total inutila si ridicola. vezi si Smith in afara Matrix-ului sau discutiile din Zion - "making bombs" - right!)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2003, 19:07   #3
archon
Junior
 
archon
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 38
Raspunsul la intrebarea de mai sus, in ceea ce ma priveste, este "Da".

"Revolutions" este ceva mai bun decat "The Matrix Reloaded", iar daca sunteti fani ai efectelor vizuale, nu vezi regreta - sunt cu tona. Cu toate acestea filmul nu reuseste sa inlature "minusurile" predecesorului. Nici nu ar avea cum, devreme ce fratii Wachowski au si precizat ca aceste doua ultime parti au fost gandite ca un intreg. Prin urmare, am fost din nou dezamagit de prestatia actorilor care, cu unele exceptii (Hugo Weaving - agent Smith, Lambert Wilson - Merovingianul), nu au fost foarte convingatori. Am gasit-o mult mai potrivita pe Gloria Foster in rolul Oracolului. Aparitia Monicai Belluci a fost intradevar doar pentru a infrumuseta "decorul". Au fost si unele scene previzibile, altele - neinspirate.
Si totusi, daca ati "suportat" filmele anterioare, va recomand sa vizionati si "Revolutions", macar pentru a afla finalul acestei - de ce sa nu recunoastem - revolutii in domeniul efectelor vizuale pe marele ecran.
archon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2003, 19:51   #4
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Eu am mers pe "nu". Si de ce? Fiindca Matrix Revolutions trebuia sa justifice sequel-ul Matrix Reloaded. Si nu l-a justificat. A fost clar doar o chestie de "Anything that has a beginning, has an end". Alt motiv, in afara de cel financiar, nu vad sa fi existat. Vroiam mai mult, desi nu prea cred ca se putea mai mult. Deja dupa primul film mi s-a parut ca o urmare ar fi inutila, dar dupa ce au mai bagat teorie cu kgmul in doi nu au mai avut cu ce sa umple revolutiile.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2003, 14:32   #5
jona
Veteran
 
jona
 
Join Date: Oct 2003
Location: Timisoara
Posts: 164
Send a message via Yahoo to jona
Io am bagat "Da", dar a trebuit sa ma gandesc de doua ori.

PRO:grafica adevarata; efecte misto; scene cu care ne-am obisnuit si la cere ne asteptam (vezi cele filmate incet, in detaliu -scena pumnului); as putea adauga Sexy Keanu; interpretare nisto din partea doamnei Smith; scene de lupta adevarate (invazia sntinelelor in Zion); faze comice, etc...
__________________
I'm only here tonight because of you
jona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2003, 14:42   #6
jona
Veteran
 
jona
 
Join Date: Oct 2003
Location: Timisoara
Posts: 164
Send a message via Yahoo to jona
Ca sa nu ziceti ca sunt nu-stiu-cum, revin si cu reprosuri:

Contra:la un moment dat ti se ia de atata grafica, e un moment in care nu se intelege absolut nimic; interpretarea generala este cam liniara, parca sunt toti stana de piatra (exceptand Zee, Kid si alti cativa); subiectul e cam degeaba, era pus sa desluseasca ce nu se terminase in Reloaded, dar nici asta nu s-a prea terminat, tot coada de peste a ramas; prea multe faze comice, mult prea multe pt. seriozitate (de la faza cu terminarea cursului de instructie, "Dilema" lui Smith ce trebuie si ce nu trebuie sa spuna, si de ce a spus-o, pana la PENIBILA scena a pumnului care e filmata super adevarat, dar simpla ei prezenta face de ras toata trilogia; parca era in filmele vechi in care unii se fac ca mor in cel mai pemibil fel, cam asa si aici; aa, si mai e faza cu rasul diabolic al lui Smith dupa ce transforma si Oracolul in una din Clone).

Se zice ca dintr-o trilogie, a doua e cea mai proasta si a treia e cea mai buna (vezi Indiana Jones). Sincer, Matrixul o ia cam descrescator. PRIMUL a fost tare ca idee, si ca a folosit metode de filmare nefolosite pana atunci; AL DOILEA: fratii-regizori se supara sa pana si in Shrek au copiat dupa ei si se pun si scot cele mai tari efecte vizuale, de ramai masca; Al TREILEA: pai, ca sa vezi, ca nu stiu ce... pur si simplu deslusirea unui mister care, pana la urma, nu prea se desluseste; oricum, grafica frumoasa.

Cel putin, putem spune ca am vazut Matrixul complet, (ca eu am reusit sa vod prima data o premiera europeana - sau ce a fost). Ramanem cu nostalgia Matrixului... din prima si a doua parte. :cry:
__________________
I'm only here tonight because of you
jona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2003, 16:26   #7
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
Banal

Revolutions este un SF banal. Mai prost decit Reloaded, care-i mai prost decit primul. Cit despre efecte, hai sa fim seriosi ! Am vazut efecte mai tari la destule jocuri pe computer.
Singura gaselnita geniala a fost programarea filmului la aceeasi ora, in toata lumea. Daca n-ar fi avut aceasta idee, ar fi fost un fiasco total. Asa, probabil ca si-au mai recuperat din banii investiti aiurea. Pacat ! :evil:
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2003, 17:57   #8
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Stiau ei de ce l-au pus peste tot la aceeasi ora...ca daca vedeau reactiile, pana si fanii se speriau.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2003, 22:40   #9
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
pentru mine seria de continuari la Matrix a fost o mare dezamagire...as fi vrut sa aleg sa nu intru in sala de cinema la Matrix Reloaded... si ma enerveaza ca au mai si lasat loc la alte continuari...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2003, 23:25   #10
OvidOn
Novice
 
OvidOn
 
Join Date: Jun 2003
Location: Iasi
Posts: 2
Majoritatea cinefililor abia ashteptau sa vada "revolutions",ca nush ce ca nush pe unde...Pana la urma Matrix nu e decat o idee shi multe efecte ...dupa parerea mea destul de reusite.In rest nu transmite mai nimic filmul(ideile SF nu cred ca transmit ceva la mine).Probabil e un fenomen(sau a fost) doar pt ca sunt atatia fani a ideiilor geniale SF.
Cat despre programarea premierei la aceeasi ora mi se pare ca o adunare a manelistilor la o ultima piesa dea lu' Minune( "Anything that has a beginning, has an end" -sper sa vad si sfarsitul manelelor. )
Asha ca ma surpind comentariile de aici in sensul ca nu ar merita vazut sau ca ii lipseste ceva(de parca nu era de asteptat).Altii cica s-au dus la cinema sa inteleaga si ei ceva din film (macar acum la sfarsit) :lol:
Oricum continuarile mi se par de cacao la toate filme care nu intra in categoria "comedie".Nu inteleg de ce nu fac un film de 5-6 ore.Daca intr-adevar ar fi unu bun eu unu nu m-as plictisi.Sau cumva cand se face un film bun se uita producatorii pe scenariu si cauta cu binoclu' sa vada...poate poate...o continuare..??? :o Apropo, sper ca nu va ashteptati la prea mult de la LOTR.
__________________
"The Others" e filmu meu...
OvidOn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2003, 12:36   #11
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Originally Posted by PoliFanAthic:
Deja dupa primul film mi s-a parut ca o urmare ar fi inutila, dar dupa ce au mai bagat teorie cu kgmul in doi nu au mai avut cu ce sa umple revolutiile.

Da, pai eu am zis chestia asta inainte sa vad Reloaded... si mi se pare ca mi-ai dat dreptate...

Inca nu am votat la chestionar pentru ca sunt intr-o dilema. Ar fi trebuit
mai multe optiuni nu doar 'Da'/'Nu' ceva de genul 'Partial'... dar in fine...

Ce mi-a placut... Mi-a placut sfarsitul mi se pare excelent... nu stiu cata lume l-a inteles pentru ca dupa terminarea 'Premierei Mondiale' am auzit replici de genul 'Ti-am zis eu ca moare Neo'... Eu zic ca nu era chiar asa de greu de inteles... Inca dupa prima parte s-a spus ca Neo e o varianta moderna a lui Jesus si Revolutions a confirmat acest lucru prin: pozitia lui Neo la reconectarea in Matrice, lupta cu Smith care este prezentat drept opusul sau adica intruchiparea Diavolului, dupa rastignire cica Jesus a coborat in Iad cum si Neo a 'coborat' in Matrix, aura din jurul sau dupa presupusa moarte, replica de final a Oracolului despre intoarcerea lui Neo...

Inca un lucru care mi-a placut in mod deosebit a fost asemanarea intre poveste masinilor si poveste lui Smith. Adica: oamenii au crea masinile si le-au scapat de sub control, masinile l-au creat pe Smith pe care deasemenea l-au scapat de sub control...

Ideea cu spatiul dintre cele doua lumi este... interesanta...

Acum ce nu mi-a placut:

In primul rand lupta din Zion cu suuuutele de miiiiiii de santinele asta a durat mult prea mult si a fost... cel putin plictisitor

Inca ceva teoriile acestea sunt dragute dar nu prea au nimic in comun... si asta este o problema destul de importanta...

Monica Belluci dezamagitoare practic nu-si prea avea rostul... oare cum de a acceptat sa fie doar piesa decorativa???
__________________
Welcome to the real world
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2003, 15:54   #12
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Originally Posted by morpheus:
Inca nu am votat la chestionar pentru ca sunt intr-o dilema. Ar fi trebuit
mai multe optiuni nu doar 'Da'/'Nu' ceva de genul 'Partial'... dar in fine...

Corect. Variante posibile:
Deloc
Nu va irositi timpul si banii
Yuck! Câh!!!!
Cel mai nashpa film al tuturor timpurilor...

Va salut!
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2003, 17:20   #13
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Nu as putea sa zic "Nu" ci numai "DA". Dupa cum l-am asteptat toata vara, 6 luni ar fi cam greu. Acum parerea despre film... Pe undeva intre primul si al doilea... Ce mi-a placut: Zionul (mai bine zis toata scena din zion, care par emult mai reala ca burly brawlul din reloaded), apoi "Lupta Suprema" cum a fost ea numit si tradusa, care dak o compari cu lupta din relaoded a fost mai buan clar. Mi-a mai placut finalul, nu ceva gen Hollywood fericiti toti si se pupa, bla, bla.

Ce nu mi-a placut: Prea scurt, mai scurt decat precedentele, Hel Club Fight - prea scurta si deja o fumasem din niste spotrui de dinaintre de film... Nu mi-a placut de oracolul asta nou... Finalul lasa oarecum senzatia ca s-ar putea continua seria. Si pt unii care nu au vazut filmeel de multe ori, pot lasa unele semne de intrebari... Oricum m-a facut sa zic ca mi-a placut. Si dupa cum ma asteptam o sa mai vina un animatrix 2, si alte cateva bonusuri...
P.S: Din punctul de vedere al incasarilor nu prea a revolutionat, doar 43 mil world wide... Cam cat reloadedul, doar in america. Oricum incasari se asteapta peste 100-200 in america si worl wide peste 500 mil.
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2003, 19:59   #14
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Prea scurt?! Dadeam de dracu daca-l faceau mai lung.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2003, 22:10   #15
OvidOn
Novice
 
OvidOn
 
Join Date: Jun 2003
Location: Iasi
Posts: 2
Da chiar...surprinzator de scurt (sau nu ?)
__________________
"The Others" e filmu meu...
OvidOn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2003, 22:19   #16
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Mai filmu are 2 ore si 9 min. Nu e scurt, dar punctu meu de vedere e ca fiind ultimu film puteau sa-l faca cel mai lung din seria, ceva de genul 2 ore jumate cu tot cu credtis...
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2003, 11:31   #17
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Hmmm... am vazut ieri filmul si sincer sa fiu m-am dus cu inima indoita... ma asteptam sa fie o porcarie, dupa cat de prost a fost Reloaded, dar am fost destul de placut surprins.
S-a renuntat in mare parte la super-pretentioasele si total-inutilele discutii filosofice si s-a trecut la fapte (actiune).
Mi-a placut ca actiunea s-a petrecut in afara Matrix-ului (in 90% din timp), unde sincer sa fiu nu stiu ce ar mai fi putut fi aratat/demonstrat.
Ce mi-a placut enorm la filmul asta a fost faptul ca a avut o tensiune absolut extraordinara, pur si simplu te implica total... de mult nu am mai vazut la cinema lumea atat de concentrata asupra ecranului, uitand total de mobile si alte conversatii. Eu cel putin "am trait" filmul (foarte putine filme reusesc asta) si pentru asta are o nota buna din partea mea.
Si rezolvarea conflictului mi s-a parut OK, mi s-ar fi parut total aiurea ca Neo prin mai stiu io ce smecherie de super-man sa distruga Matrix-ul... bineinteles ca s-a lasat loc unei continuari... cine stie, poate peste 5-6 ani vom avea o noua trilogie 8)

Ce nu mi-a placut...
- pai aparitia (din nou) inutila si de umplutura a personajelor Merovingian si Persephone... saraca Monica Beluci nu credeam sa ajunga sa faca figuratie intr-un film (ce cale lunga de la "Malena")
- faze nerealiste - milioane de santinele care se plimba aiurea prin Zion si care se grupeaza tocma bine pentru a intra direct in trasoarele oamenilor
- bataia intre Neo si Smith, da-o incolo, au cam intrecut masura regizorii, chiar trebuiau sa zburataceasca pe acolo ca sa isi gatu unul altuia???
- Neo care reuseste sa distrga zeci de santinele doar cu ajutorul gandului... Give me a break, asta chiar e aberant, si asta e faza care mi-a cam stricat placerea filmului. In lumea reala el era un loser ca oricare alt om (vezi bataia cu Bane), si nu putea face smecheriile din Matrix.

Per total as zice ca e un film bun, mult peste Reloaded, dar sub Matrix 1, care ramane superior datorita ideii noi si a inovatiei aduse in lumea cinematografica.
Ce aduce nou Revolutions? Aduce un scenariu bun, care reuseste sa impace atat pe cei care au hulit cat si pe cei care au apreciat Reloaded. Aduce un final foarte reusit, dupa parerea mea, care nu cade intr-un derizoric happy-end hollywood-ian.
De efecte speciale ce pot sa zic? Sunt cele mai bune vazute pana acum? Nu stiu, mi-e greu sa spun, dar in mod sigur filmul merita vazut chiar si doar pentru acea scena antologica a pumnului aplicat in figura lui Smith :wink:

Eu unul ii dau un 9/10
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2003, 11:51   #18
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
vad kk parerile sunt cam impartzite - Eu am zis DA! Cineva m-a intrebat : "vad k ii iei apararea lui revolutions... chiar shi cand vine vorba de Return of the King de ce ?" Pentru ca film k asta n-am mai vazut , dk am sta sa citim toata filozofia kre este prezenta in filmele astea ne-am uimi pur shi simplu(o s-o fac shi pe asta) shi in al 3-lea rand sunt 2 filme coomplet diferite ...

Nu trebuie sa ne uitam shi sa zicem : "mi-a plakut mai mult partea 1 sau a 2 a sau a3a ... filmul trebuie vazut asemenea unui INTREG"...

vizionanad filmul in sala cu nishte oameni kre venisera sa-l vada pe keanu Reeves "cum se bate in 1000 de stiluri Kung-Fu" m-a dezamagit complet ... sau scenele cu Trinity (shi scena cu trenul shi scena cu pregatirea pentru plecare shi cea cu ea pe moarte) - toata lumea radea sau spunea : "Mai putzine vorbe mai multa actziune" tipic romanilor ...

Observ k publicul cel care apreciaza un film pentru ceea ce este a inceput sa scada... nimeni nu mai vrea decat sa vada violentza, bataie shio pumni intr-un film de asta sunt convins ... shi ma bucur fff mult ptr cei ce au fost dezamagitzi de final - toata lumea se ashtepta la un de gen Hollywood in care totata lumea se pupa la sfarshit shi traiesc pana la adanci batranetzi.... :lol:

Parerea mea : este k Trilogia Matrix a "revolutzionat" cinematografia shi a scris istorie ... eu am fost de fatza ... dar altzii au ramas cu impresia : "ce film nashpa!"

Calificativul meu: (*) (*) (*) (*) (*)

P.S. - ash putea sa scriu depre trilogia asta non-stop da nu vreau sa exagerez ... :o
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2003, 14:31   #19
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Zicea cineva mai sus ca s-a implicat TOTAL. Eu n-am reusit, am ramas suficient de detasat de povestea de pe ecran . Niu stiu de ce, dar nu cred ca a fost vina mea. Unu m-a captivat, doi m-a dezamagit, trei mi-a lasat un gust salciu. Parca n-a mai fost Matrix, parca a fost Razboiul Stelelor (vezi caftul de pe Zion). Nu mi-a placut nici Masina Suprema, de ce arata ca un cap de om?. Bine ca s-a terminat si trilogia asta, am scapat de o grija. As fi vrut sa moara doar Neo, dar sa-i faca un copil lu' Trinity. Nu era mai induiosator?
A, era sau uit: Cind prin Trinity au trecut vreo 3 cabluri, ar fi trebuit ca in maxim 15 secunde sa-i curga singe pe gura si pe nas....
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2003, 22:54   #20
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
My review of Matrix Revolutions

Nu stiu cine o sa aiba rabdare sa citeasca toata telenovela asta, dar here it goes.

Locul: Bucuresti
Data: 8 11 2003
Conditiile atmosferice: innorat cu sanse mici de ploaie
ora: 17 00

Cinematograful Patria
Ah, the little people. Cum stau la coada pentru a intra pe taramul fagaduintei... sala de cinema! Si chiar langa aceste victime ale timpului se afla cei care asteapta sa profite de ei, bishnitarii. Din fericire pentru mine "my date" se ocupase dinainte de obtinerea biletelor. Fix in centrul salii. GOD BLESS HIM!
Cola-check
Popcorn-check
Ok, hai sa ne asezam. reclama Master and Commander, un Pirates of the Caribbean pentru oameni inteligenti, Last Samurai, un shogun mai recent, si... momentul adevarului... culoarea verde invadeaza ecranul. Filmul incepe si aflam ca toata gashka vesela il cauta pe Neo, care e undeva intr-o statie de metrou si se intalneste cu niste programe parca iesite dintr-o emisiune de pe antena 1 prezentata de Mircea Radu. da, very nice, ce simpatice sunt programele astea. Parca si uitam ca ele se alimenteaza cu energie din creierele a miliarde de oameni prinshi in Matrix.
Da, marturisesc ca voiam sa-l vad pe Seraph kickin some major ass, din nefericire, nu am avut ocazia. A fost dragutza bataia de pe hol, dar dintr-un oarecare motiv eu ma gandeam la videoclipul ala vechi al lui Lionel Ritchie "dancing on the ceiling" (sper ca am scris bine, n-am chef sa verific). So, ajungem la Merovingian care credeam ca are un rol mai bun decat sa vorbeasca franceza si sa faca amenintari stupide. ma rog, Trinity l-a rezolvat. Apropo, Monica Belucci a fost acolo? Eu nu i-am vazut decat pieptul.
So... ONWARD! Neo scapa din metrou si se duce sa se planga Oracolului ca un fel de Luke Skywalker in fata lui Yoda: "Why didn't you tell me?" Urmeaza un discurs lung care imi aduce aminte de campania pentru constitutie: am ales, alegeri, consecinte, etc.
where do we go from here? Neo si Trinity se cara sa mearga la piata... ahh, sursa (cu un Smith in sacosa) si Morpheus si Niobe trebuie sa mearga in Zion care in curand o sa fie un "all you can eat buffet" pentru santinele. Smith, manca-i-ar mama! being bad as usual.
Scena cand santinelele intra in doc, chiar nu am ce reprosha. Frumos facuta. mi-au placut robotii, exciting. Cursa lui Niobe... well, she can drive. One question: unde erau toate navele? Distruse sau cum? Daca o singura nava distrugea atatea santinele dece nu erau mai multe nave in doc?
Bane, cred ca actorul care l-a jucat pe Bane era mai bun ca Smith decat Smith. Neo si drumul spre sursa: nice cand arunca masinile in aer. Si scena cand Trinity vede cerul... touching.
Moartea lui Trinity: I'm sorry, trebuia sa plang. Hai sa fim seriosi! pana a murit Trinity Neo putea sa cheme to Zion-ul!
Neo si The Big Giant Head: cam nervos TBGH, pentru o masina. Maybe he should take a Prozac. :lol:
Neo si Smith: au zburat, s-au batut, au daramat pereti, au remodelat strazi, can you say 'been there done that', mai putin faza cand Smith il izbeste pe Neo de asfalt, NICE ONE! Deci Neo se ridica shubred si iara baga o propozitie democratica: "I'm getting my ass whooped because I choose so". Si se mai bate nitel pana cand, BINGO, alfa si omega, pozitiv si negativ... you know the drill. Si astfel il anuleaza pe Smith si YAY, PEACE ON EARTH GOOD WILL TO MEN! Let's go out for pizza! The sentinels are buying.

In caz ca nu v-ati dat seama inca, m-a dezamgit filmul asta. Nu sunt vreo snoaba sau ignoranta care zice "ah, e prea deep, nu inteleg". Problema e foarte simpla in cazul meu. Matrix a inceput ceva si Reloaded si Revolutions nu au continuat. Matrix a fost asa simplu, asa frumos. O idee superba, ce s-a intamplat cu ideea asta? Unde sunt cele cateva miliarde de oameni care alimenteaza masinile, does nobody give a shit about them? In doua filme s-au zis numai vreo 4 fraze despre ei. "They'll be released" Yeah right, exista un termen stiintific pentru asta: Pastele cailor.
Ar fi fost un film cu adevarat superb... daca nu ar fi fost un film Matrix. Problema e ca unii oameni merg cu anumite asteptari la un film si cand nu le sunt satisfacute, fac urat, asa ca mine acum! Sorry, poate dupa ce o sa mai vad filmul de cateva ori o sa-mi placa mai mult. Recunosc ca nu sunt foarte obiectiva. But what can I do. I'm only human.

Pacat.

PS: Si mie mi-au placut fazele cand se adunau sentinelele si/sau Neo le distrugea. Nu stiu, I like to think BIG!
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells