Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Dec 2013, 19:41   #1
semper_johndoe
Novice
 
semper_johndoe
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 2
cum se numeste filmul?

Buna. As dori mult sa stiu numele unui film pe care as dori sa-l revad. A fost difuzat la TVR1 in perioada emisiunii "Filme soc si filme sic". Povestea in esenta este despre emanciparea femeii in cadrul comunitatii evreiesti din America, de a avea drepturi egale cu ale barbatului...In consecinta in film se urmareste viata unui cuplu "clasic" evreiesc (ultraortodox) si care se va termina dramatic pentru femeie care e impinsa si la adulter (isi inseala sotul cu fratele acestuia), fapt ce va conduce la excluderea ei din comunitate inclusiv i se ia dreptul de a-si vedea propriul copil. In ciuda evenimentelor femeia reuseste sa lase totul in urma si sa inceapa o viata libera la care aspirase... In film nu joaca actori cunoscuti si nu stiu daca e productie americana desi imi amintesc ca se vorbea in film limba engleza
Multumesc anticipat
semper_johndoe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2013, 21:57   #2
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
Originally Posted by semper_johndoe:
Buna. As dori mult sa stiu numele unui film pe care as dori sa-l revad. A fost difuzat la TVR1 in perioada emisiunii "Filme soc si filme sic". Povestea in esenta este despre emanciparea femeii in cadrul comunitatii evreiesti din America, de a avea drepturi egale cu ale barbatului...In consecinta in film se urmareste viata unui cuplu "clasic" evreiesc (ultraortodox) si care se va termina dramatic pentru femeie care e impinsa si la adulter (isi inseala sotul cu fratele acestuia), fapt ce va conduce la excluderea ei din comunitate inclusiv i se ia dreptul de a-si vedea propriul copil. In ciuda evenimentelor femeia reuseste sa lase totul in urma si sa inceapa o viata libera la care aspirase... In film nu joaca actori cunoscuti si nu stiu daca e productie americana desi imi amintesc ca se vorbea in film limba engleza
Multumesc anticipat


http://www.imdb.com/title/tt0120793/
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2013, 22:08   #3
semper_johndoe
Novice
 
semper_johndoe
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 2
Da! acesta e filmul! multumesc frumos
semper_johndoe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells