Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Jul 2009, 18:08   #81
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Welcome to CineMagia, Watcher! Feel like home, please!
Originally Posted by Watcher:
Corinka, act like a lady and you'll be treat like one.
She always did it, but she wasn't always. (Ce sä-i faci, life sucks... Nu-ntotdeauna aplicä proverbele, zicalele si principiile, oricât de juste!)
Originally Posted by Watcher:
Pitbull, imi plac mult legendele romanesti cu haiduci.
No, apäi îi fain, atuncea... Ni de enjoy aici-se:
http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=93825

Last edited by Pitbull : 19 Jul 2009 at 18:10.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2009, 23:02   #82
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Multumesc acelor gentlemen (sau gentleman-i ) care mi-au luat apararea. De fapt, de ce am facut remarca aceea cu copy-paste-urile... Nu le vad rostul, pentru ca forumul este pentru discutii argumentate intre membri, iar daca vrem sa facem trimiteri putem posta si link-uri. Cand am vazut cat a postat dansatorul_polimorf chiar am devenit curioasa, dar m-am "desumflat" repede cand am vazut ca doar a copiat din alta parte, fara niciun minim efort macar de traducere, daca tot e un forum romanesc. Dar nici nu m-a surprins ca a procedat ca elevii lenesi care fac la scoala comentarii si referate dupa principiul: "Dintr-o carte-i plagiat, din doua e referat si din trei e doctorat!".
Cu dansatorul_polimorf am mai avut niste discutii in contradictoriu in topicul Irreversible. Pentru ca - fara a considera filmul respectiv un gunoi - nu mi s-a parut o capodopera am intrat in contradictie cu doi useri: polimorful si djindjis. In timp ce djindjis - care nu e nici el tocmai simbolul diplomatiei si al tolerantei - a venit totusi cu idei si argumente personale, daca tot facea niste afirmatii, polimorful nu a facut decat ce stie el mai bine: a copiat ce au scris altii si a bagat textele respective la inaintare. Am tras concluzia ca mai mult nu poate.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2009, 06:26   #83
dansatorul_polimorf
Veteran
 
dansatorul_polimorf
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 223
Nu se pot posta linkuri pentru ca textele respective reprezinta o selectie. Daca-ti dau linkul catre pagina va trebui sa citesti de cinci ori mai mult. La fel scrisul sau tradusul textelor ar dura peste o ora. Asta e un compromis care urmareste sa aduca cit mai multa informatie si sa-mi rapeasca mie cit mai putin timp. Ma acuzati pe mine ca nu am pareri personale cind selectia respectiva este evident subiectiva? Efortul vostru intelectual nu prea impresioneaza. Si pentru ca nu sunteti in stare sa contraargumentati va legati de procedura?

Fac aici un rezumat al acuzelor la adresa filmului din textelor postate in engleza.

Manipularea emotionala e facila. Coincidente implauzibile duc eroul la un happy end. Intre cuplul de protagonisti nu exista scinteie. Plin de clisee, povestea nu are consistenta. Masajul transmis vis-a-vis de cultura si poporul indian e fals. Prost jucat si cu o structura previzibila. Vesticii sunt prezentati ca prosti de buni. Dialoguri ridicole. Dupa ce si-a petrecut toata copilaria furind, personajul principal decide sa-si ia o slujba. (suna a logline de parodie, nu?). Daca nu ar fi fost incredibila ploaie de premii acest film ar fi alunecat intr-o binemeritata obscuritate. Manipulativ, nu produce o satisfactie reala, este interesant doar spectatorilor usor de multumit. Este enervanta pretentia regizorului ca publicul sa reactioneze la o astfel de poveste. Filmul nu are nimic original in afara de faptul ca vine din India. Arata ca o compilatie din citeva filme deja vazute, doar ca e mai slab. Fimul jongleaza cu prea multe jumatati de mesaj ca sa aiba o consistenta reala. Filmul deschide un trend deplorabil. Filmul a fost un succes pentru ca exprima falsa coceptie (aici si rasista) a occidentalului despre lumea a treia (toti sunt hoti, toti sunt corupti, si romanii sunt tigani, etc.) Indigerabil.(personal nu am fost afectat de tenta lui rasista, musulmanii de exemplu sunt prezentati ca ucigasi de femei bune, dar cred si eu ca indienii nu au fost prea fericiti sa se vada portretizati de sahib Boyle) Predictibil si artificial. Scenariul prost scris, personaje fara profunzime si substanta. Teme grave ca saracia sunt folosite si ulterior abandonate facil cind nu mai servesc povestii ieftine de dragoste. Daca filmul se vrea o poveste ca zine, nu ar trebui sa foloseasca probleme sociale reale ca sa-si dezvolte intriga. Filmul foloseste tabloul saraciei indiene ca sa socheze privitorul alb. Personajele principale care ar trebui sa se iubeasca nebuneste nu schimba o replica decenta. Filmul este confuz, naiv si lipsit de scop. Jamal Malik e plat ca o foaie de hirtie. Poveste ieftina plus ceva violenta ocazionala. Cinemaul britanic ar trebui sa-si plece capul rusinat.

Iata cum s-a mai dus o ora din viata mea pentru o porcarie de film. In plus nu pot sa nu remarc caracterul unidirectional al informatiei in aceasta problema. O sa am grija sa nu se mai repete.

Last edited by dansatorul_polimorf : 20 Jul 2009 at 06:29.
dansatorul_polimorf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2009, 08:30   #84
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by dansatorul_polimorf:
Nu se pot posta linkuri pentru ca textele respective reprezinta o selectie.

Atunci dezvaluie macar sursa. Ar fi chiar util.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2009, 09:11   #85
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Si eu am o parere destul de proasta despre acest film... Inca nu-mi vine sa cred ca a luat atatea statuete... Este un film mediocru si nerealist. Dintre filmele de Oscar.... singurele care au meritat sunt: Milk, Wall-e, The Dark Knight, The Reader si ...Benjamin Button. Dintre cele nominalizate mi-au placut si Frost/Nixon, Revolutionary Road, Changeling si Doubt. Daca scenariul la Slumdog era atent prelucrat si ni s-ar fi oferit un tablou apropiat de realitatea zilelor noastre...atunci altfel ar fi fost privit. Nu este chiar un film prost.... dar faza cu ultima intrebare a fost ridicola... inclusiv dansul de la sfarsit care nu-si avea rostul. Copii sunt cei care au intrat bine in pielea personajelor prin naturaletea transpusa pe pelicula. Per total e un film de vazut o data... si atat !
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2009, 11:31   #86
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Lili1982:
Si eu am o parere destul de proasta despre acest film... Inca nu-mi vine sa cred ca a luat atatea statuete... Este un film mediocru si nerealist. Dintre filmele de Oscar.... singurele care au meritat sunt: Milk, Wall-e, The Dark Knight, The Reader si ...Benjamin Button. Dintre cele nominalizate mi-au placut si Frost/Nixon, Revolutionary Road, Changeling si Doubt. Daca scenariul la Slumdog era atent prelucrat si ni s-ar fi oferit un tablou apropiat de realitatea zilelor noastre...atunci altfel ar fi fost privit. Nu este chiar un film prost.... dar faza cu ultima intrebare a fost ridicola... inclusiv dansul de la sfarsit care nu-si avea rostul. Copii sunt cei care au intrat bine in pielea personajelor prin naturaletea transpusa pe pelicula. Per total e un film de vazut o data... si atat !
Mediocru si nerealist se implica una pe alta? Un film trebuie sa fie neaparat realist ca sa aiba "street credibility"? Cred ca o zic a mia oara pe topicul asta, povestea din Slumdog nu se vrea realista, este un basm, iar dansul de la sfarsit, sarutul, coincidentele implauzibile, replicile sablon, "it was written" si toate cele sunt puse acolo ca sa reinforce ideea de basm. Ultima intrebare este simbolica, tot concursul este simbolic, daca unii ar reusi sa vada filmul din unghiul in care a fost conceput nu ar mai avea atatea reprosuri inchipuite. Observ ca ai enumerat toate filmele nominalizate la Oscar, ar fi fost mai scurt sa zici ca ti-au placut toate in afara de SM. Nu neg faptul ca s-ar putea ca filmul pur si simplu sa nu iti placa, not your cup of tea ok, dar poate ca e preferabil sa incerci sa judeci un film fara ai reprosa ceea ce nu este si ce nici nu a vrut sa fie.

Nu este cel mai bun film al lui Danny Boyle, dar este a Danny Boyle film, iar eu omului asta i-as face statuie. Premiile le merita si pentru tot ce i-a fost ignorat in trecut.

Dansatorului Polimorf i-as recomanda sa mai citeasca niste Homi Bhabha si Salman Rushdie, inainte sa comenteze despre falsa conceptie rasista a occidentului fata de India.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2009, 12:11   #87
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Mda, am stat vreo ora sa-i scriu un raspuns elaborat dansatorului, dar din pacate am uitat sa-l salvez inainte si s-a pierdut pentru ca nu mai eram logat. Nu mai stau acum sa pierd inca o ora, mai ales ca zilele astea nu prea pot pierde timpul, dar ideea in principal era cam asta:

Originally Posted by miercuri:
[Mediocru si nerealist se implica una pe alta? Un film trebuie sa fie neaparat realist ca sa aiba "street credibility"? Cred ca o zic a mia oara pe topicul asta, povestea din Slumdog nu se vrea realista, este un basm, iar dansul de la sfarsit, sarutul, coincidentele implauzibile, replicile sablon, "it was written" si toate cele sunt puse acolo ca sa reinforce ideea de basm. Ultima intrebare este simbolica, tot concursul este simbolic, daca unii ar reusi sa vada filmul din unghiul in care a fost conceput nu ar mai avea atatea reprosuri inchipuite.

Filmul e destul de bunicel, mult supraapreciat, dar avand in vedere competitia de anul trecut si-a meritat nominalizarile la Oscar si unele din premiile castigate.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2009, 12:21   #88
dansatorul_polimorf
Veteran
 
dansatorul_polimorf
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 223
Trebuia sa dai back.

Rushdie am citit, versetele si inca vreo doua. Traiam cu impresia ca este un autor de fictiune.

Bhabha has been criticized for using indecipherable jargon and dense prose. In 1998 the journal Philosophy and Literature awarded Bhabha second prize in its "Bad Writing Competition,"[4] which "celebrates bad writing from the most stylistically lamentable passages found in scholarly books and articles." Bhabha was awarded the prize for a sentence in his The Location of Culture (Routledge, 1994), which reads:
If, for a while, the ruse of desire is calculable for the uses of discipline soon the repetition of guilt, justification, pseudo-scientific theories, superstition, spurious authorities, and classifications can be seen as the desperate effort to “normalize” formally the disturbance of a discourse of splitting that violates the rational, enlightened claims of its enunciatory modality.[5]
Emeritus professor of English at Stanford University, Marjorie Perloff, said that her reaction to Bhabha's appointment at Harvard was one of "dismay," telling the New York Times "He doesn't have anything to say." While Mark Crispin Miller, a professor of media studies at New York University, commented on the meaning of Bhabha's writing: "One could finally argue that there is no meaning there, beyond the neologisms and Latinate buzzwords. Most of the time I don't know what he's talking about."[6]

Distractiv. O sa rasfoiesc ceva.



asta e nevasta lui rushdie. gata, m-am deprimat.
dansatorul_polimorf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2009, 12:31   #89
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by dansatorul_polimorf:
Trebuia sa dai back.

Am dat, dar a ramas numai citatul tau intreg, fara nici o modificare...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2009, 12:48   #90
dansatorul_polimorf
Veteran
 
dansatorul_polimorf
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 223
Probabil mergea daca nu era citatul. Evil citat.
dansatorul_polimorf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2009, 12:49   #91
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Aia e fosta nevasta a lui Rushdie

Edward Said si Bhabha sunt buni de citit ca introducere in postcolonialism. Bhabha e poate prea expresiv pentru cineva care scrie non-fictiune, dar mie asta mi se pare farmecul lui.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2009, 15:00   #92
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Originally Posted by miercuri:
Observ ca ai enumerat toate filmele nominalizate la Oscar, ar fi fost mai scurt sa zici ca ti-au placut toate in afara de SM.

Zici ca toate ? Chiar asa ? Am mentionat ceva de The Wrestler sau Rachel Getting Married ? Si lista poate continua si cu alte filme nominalizate... Si destul de importante si ele. Am scris eu ca nu mi-a placut ? Eu nu cred ca reiese asta din concluziile mele. Pur si simplu am mentionat elementele negative care sunt comparativ mai multe decat cele pozitive. As putea sa continui cu elementele negative prin felul in care a fost prezentata India... Asta e parerea mea, argumentele mele si prin urmare gusturile nu se discuta. Eu l-am criticat din punctul meu de vedere... cred ca am vazut mii de filme.... si pot sa-mi exprim parerea in legatura cu orice film care apare de acum incolo. In alta ordine de idei.... vrei sa-ti spun ce m-a revoltat ?? Faptul ca a primit prea multe premii la categorii la care chiar nu merita... la care alte filme erau clar peste... Eu m-am trezit ca in fiecare an la ora 2 dimineata ca sa urmaresc decernarea premiilor si anul asta chiar nu a meritat efortul ! La anumite categorii...corect ar fi fost ca Benjamin Button, The Dark Knight sau Wall-E sa castige.

In incheiere... daca era un film deosebit....ar fi meritat 8 statuete...dar cum NU E...
Gata cu acest film ! Inca o data repet... nu este un film rau in esenta... doar ca a avut concurenta serioasa si aici ma refer la cateva filme extraordinare care meritau mai mult.
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2009, 15:56   #93
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by dansatorul_polimorf:
Incepe cu o scena de actiune montata alert, urmata de partea de delicventa juvenila. Senzatia de déj�* vu a fost involuntara si violenta. Mesajul si modul in care a fost transmis este aproape identic. Nu inteleg de ce e atit de bineinteles ca am trintit comparatia respectiva, doar daca nu aveai si tu aceiasi senzatie. E adevarat ca filmul nu prea a avut concurenta. Trainspotting e de zece ori mai bun. Nu-ti amintesti ca Danny sa fi declarat? Care regizor a declarat vreodata ca vrea sa faca un film care sa semene cu alt film? Babybrain killer?
.


well, Tarantino a declarat ca la Kill Bill a fost inspirat de filmele asiatice, Chicago se stie ca este un omagiu adus filmelor lui Bob Fosse, Ozon a declarat ca in 8 Femei s-a insipirat din personajele feminine clasice...si astia sunt doar primii care-mi vin in minte (si nu imi petrec prea mult timp cintind cronici de filme).

Eu am privit filmul ca pe un omagiu adus filmelor de la Bollywood (care sunt in sine niste povesti cu cantece si dansuri). Ca si pe Kill Bill, nu pot sa-l privesc prea serios, sa fac analize de personaje sau de replici. Si din acelasi motiv nici nu pot sa-l compar deloc cu Cida de Deus care mi se pare deprimant de realist.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2009, 16:30   #94
dansatorul_polimorf
Veteran
 
dansatorul_polimorf
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 223
Filmele asiatice, filmele lui Bob Fosse, personajele feminine clasice, toate sunt pluraluri, deci reprezinta categorii mult mai largi. Parca e alta mancare de peste, nu-i asa? Ai dat-o in borna cu afirmatia aia si nu are rost sa incerci s-o scalzi. O sa pretindem ca ai fost neatenta.

Filmul nu este de loc un omagiu adus filmelor de la Bollywood cu care nu are nici in clin nici in maneca. Tarantino de exemplu a folosit filmari specifice in Kill Bill. Camera tinuta in mina si alte vrajeli nu apar in filmele de la Bollywood.. In afara de dansul de la sfirsit, care se lipeste ca nuca-n perete nu-mi amintesc de nimic specific. Poate mai este dar nu cred. Eventual povestea siropoasa de dragoste.

Iar cu Cidade de Deus tot incerci sa le compari ca mesaj general dar eu am specificat exact ce mi s-a parut ca seamana.
dansatorul_polimorf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2009, 16:47   #95
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ricutza, nu lua în seamä mojiciile. Stim amândoi cä sunt instrumentele pricäjite cu care nulitätile pompoase încearcä sä se autocredibilizeze.
(Evident, acest mesaj nu ti-era adresat tie - care esti o persoanä prea maturä, echilibratä si cu bun-simt ca sä iei în serios neamprostismele.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2009, 11:44   #96
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Pitbull:
Ricutza, nu lua în seamä mojiciile. Stim amândoi cä sunt instrumentele pricäjite cu care nulitätile pompoase încearcä sä se autocredibilizeze.
(Evident, acest mesaj nu ti-era adresat tie - care esti o persoanä prea maturä, echilibratä si cu bun-simt ca sä iei în serios neamprostismele.)

stai linistit, incerc sa fac abstractie de off-topicuri.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2009, 12:16   #97
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by dansatorul_polimorf:
Filmele asiatice, filmele lui Bob Fosse, personajele feminine clasice, toate sunt pluraluri, deci reprezinta categorii mult mai largi. Parca e alta mancare de peste, nu-i asa? Ai dat-o in borna cu afirmatia aia si nu are rost sa incerci s-o scalzi. O sa pretindem ca ai fost neatenta.

Filmul nu este de loc un omagiu adus filmelor de la Bollywood cu care nu are nici in clin nici in maneca. Tarantino de exemplu a folosit filmari specifice in Kill Bill. Camera tinuta in mina si alte vrajeli nu apar in filmele de la Bollywood.. In afara de dansul de la sfirsit, care se lipeste ca nuca-n perete nu-mi amintesc de nimic specific. Poate mai este dar nu cred. Eventual povestea siropoasa de dragoste.

Iar cu Cidade de Deus tot incerci sa le compari ca mesaj general dar eu am specificat exact ce mi s-a parut ca seamana.

mda, e adevarat ca formularea mea legata de Boyle si Cidade de Deus n-a fost cea mai fericita. eu ma gandisem la surse de inspiratie de genul celor amintite si de-asta am si zis ca Boyle nu mentionase deloc de Cidade...

Eu sincer cand m-am uitat la Slumdog nu m-am gandiot nici o clipa la Cidade de Deus. Mesajul tau a fost prima data cand am auzit de o asemenea compoaratie asa ca de-asta m-a si surprins atat de tare.

Legat de omagiu filmelor indiene, e drept ca n-am vazut prea multe la viata mea, pt ca ma plictisesc in general. Cea mai recenta ciocnire cu un film inidian a fost anul trecut la TIFF (cu filmul Om shanti Om desi n-as baga mana in foc ca am retinut titlul corect avand in vedere ca habarnam ce inseamna). Si de acolo mi-au ramas in minte genul de filmari spectaculoase, culorile vii, dansurile si povestea siropoasa. Toate elementele astea le-am regasit in Slumdog.
In plus dansul din final e pus efectiv ca nuca in perete ceea ce m-a si facut sa privesc tot filmul ca un omagiu.

Fara a fi neaparat fana filmului (sau al considera filmul vietii), pot sa spun ca mi-a placut, m-a distrat (caci un film entertaining nu trebuie neaparat sa fie plin de efecte speciale) si m-am bucurat ca a dat un semnal Hollywood-ului ca nu prea mai merge cu filme facute dupa retete.

Plus ca mi se pare super amuzant ca dupa ce Bollywood-ul a copiat ca si concept Hollywood-ul, se intoarce roata si ajunge sa castige o serie de oscaruri, un film care "copiaza""stilul filmelor indiene.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2009, 18:29   #98
dansatorul_polimorf
Veteran
 
dansatorul_polimorf
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 223
Ambele filme incep cu o scena de urmarire montata alert, care se petrece intr-un cartier de baraci. Eu am vazut inceputul din Cidade de zeci de ori, poate de aceea mi-a sarit imediat in ochi.

Cred ca cel mai mult am urit la Slumdog ca nu e ceea ce ar fi putut sa fie. Filmul este spectaculos vizual si are un inceput destul de promitator.

Daca nu ai vazut Devdas, ti-l recomand.

http://www.youtube.com/watch?v=15nCsOSLrRs

http://www.youtube.com/watch?v=uisHi1HFiJg

In primul link cinta despre festila aia care nu poate fi stinsa pentru ca reprezinta iubirea ei.
dansatorul_polimorf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2009, 13:40   #99
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by dansatorul_polimorf:

Cred ca cel mai mult am urit la Slumdog ca nu e ceea ce ar fi putut sa fie. Filmul este spectaculos vizual si are un inceput destul de promitator.

Daca nu ai vazut Devdas, ti-l recomand.


N-am vazut Devdas dar incerc sa-l vad cat de curand.
Stiu cum e cand ti se pare ca un film poate fi mai mult decat e. Si eu am patit asta de foarte multe ori. Si Slumdog Millionaire chiar trezeste reactii controversate.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2011, 17:41   #100
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Slumdog Millionaire a abordat un subiect foarte bun, nu bun si reuseste sa evidentieze diferenta MAJORA intre clasele sociale din India, cei saraci traind la marginea oraselor mari din stat intr-o saracie crunta.
In fine, ce vroiam sa "spun" : Realizatorii acestui film incearca o colaborare cu Bolywood-ul, deoarece (am citit ... dar nu-mi aduc aminte unde) mana de munca e muuult mai ieftina si astfel ar putea muta o parte din Hollywood in India. Acest film a fost , de fapt, o mica publicitate facuta pentru boly. Un mini-pupincurism adus din partea americanilor.
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells