Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Feb 2004, 09:17   #1
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Big Fish

A fost un film frumos, emotionant pe alocuri, poate chiar la ce te-ai astepta de la Burton. Cum zicea Manolescu? Nota fantasticului este data de intrepatrunderea realului cu nerealul.
Filmul mi s-a parut a fi in general fascinant, desi nu ma pot declara chiar in totalitate convins de final. In loc sa ne intoarcem pe meleagurile realitatii, ramanem plutind in fabulosul povestii. Se aseamana cu basm in anumite masuri, doar ca nu exista un conflict propriu-zis, ci doar o insiruire de povestioare adorabile. Albert Finney mi s-a parut excelent si Ewan McGregor chiar ca parea sa fie dintr-o alta lume(cum si era intr-o anumita masura).
Sec privind, nu e sanatos sa te confunzi cu povestirile tale. Dar se pune problema ce e mai frumos si in acest caz raspunsul este evident. In mare a fost un film reusit. Aproape foarte reusit.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2004, 09:32   #2
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Mie nu mi-a placut Big Fish ... :roll:
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2004, 09:47   #3
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Inca nu l-am vazut....dar nu mi se pare un film asa de interesant!
Am o nelamurire:cum naib* a avut fimu asta cele mai mari incasari?
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2004, 10:04   #4
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Mie mi-a placut "Big Fish". OK, ma asteptam la mai mult un pic, dar modul in care Burton jongleaza cu fantasticul si realul este fascinant si compenseaza pentru orice altceva.

In primul rand, "Big Fish" este un film frumos, poate cel mai frumos pe care l-am vazut in ultimii ani. Sarim peste prestatiile actoricesti de exceptie (Finney, Lange, McGregor, Bonham-Carter si chiar si Billy Crudup) si ajungem la aparitiile savuroase: chiar nu v-au placut Steve Buscemi si Danny DeVito? Dar ceea ce mi-a placut cel mai mult, dincolo de intrepatrunderea planurilor, este ca Burton nu-si propune sa spuna o poveste "ca la carte", ci o spune la fel cum face si personajul lui Albert Finney: flashback-uri, nu se respecta cronologia, povestile par absurde etc. etc. Astfel, poti sa alegi sa crezi ceea ce-ti spune Burton sau nu (ca personajul lui Crudup). Sau poti sa interpretezi sirul de absurditati ca pe un sir de simboluri (hai sa fim seriosi, faptul ca Bloom prinde "pestele cel mare" in ziua in care i se naste e limpede ca reprezinta implinirea vietii sale; si asta fara sa enumeram siruri intregi de motive: legatura om-peste - "Lostrita"??? - care ii urmareste viata lui Bloom, termenii "mare" si "urias", referirile la apa ("iaz", "ocean", "ploaie") si, bineinteles, tema/motivul dragostei, reflectat in nascise(parca...) galbene etc.). As mai adauga si opozitia dintre fascinatia lumii copilariei (in care orice basm era realitate) si rutina lumii adulte.

Mi-a placut foarte mult si rolul dublu pe care il joaca Helena Bonham-Carter, doua roluri care se completeaza si, apoi se confunda unul cu altul.

Daca vreti si o nota: 8/10 (care e destul de mare, in general...)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2004, 11:37   #5
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Sunt de acord si cu nota de 8/10.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2004, 12:55   #6
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Eu i-as da -8
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2004, 18:53   #7
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Sméagol-Gollum:
Eu i-as da -8

Tot acolo e... Si asa o scara de la 1 la 10 e prea mare; daca o impartim si pe asta...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2004, 22:54   #8
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Un film foarte frumos... nu este la fel de imaginativ ca "Edward... cu maini de foarfeca", dar are imaginile lui unice care imi vor ramane mereu in memorie... scena campului de narcise, masina din copac, sirena din rau, orasul Specter, uriasul, chinezoaicele siameze, vrajitoarea cu ochiul de cristal... idei absolut geniale, care dau o atmosfera de poveste care numai in filmele lui Burton o mai intalnesti...
Filmul prezinta modul in care poate fi privita viata... fie ca o realitate cruda, fie ca o poveste, in care preferi sa vezi ceea ce e mai frumos si sa ignori greutatile ei...
E un film care se adreseaza tuturor felurilor si categoriilor de oameni... de la tineri la batrani...
asa ca... duceti-va sa-l vedeti si sa descoperiti cine este cu adevarat "pestele cel mare" :wink:

Sunt chiar curios sa citesc cartea... as vrea sa incerc sa imi imaginez si eu in felul meu povestea si sa o confrunt cu filmul lui Burton...

nota 9/10 !
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2004, 01:38   #9
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Pe mine ma enerveaza filmul asta ca prea se chinuie sa fie amuzant.
Stilul mocking legend & mocking romance prinde bine la fratii Coen (la 'O Brother, Where Art Thou?' ma refer)...iar eroul fara voie (mare sportiv, trecut prin Vietnam, prietenul tuturor etc etc etc) a fost fumat intr-un mod mult mai fericit de Forest Gump .
Am gasit si parti bune... Steve Buscemi care isi ridica rolisorul cum nu cred ca ar fi reusit s-o faca prea multi, cateva sclipiri in dialoguri (favorita mea ar fi parabola cu papagalii din Congo) si finalul putin crud cu Bloom care nu renunta sa-si construiasca masti si realitati alternative .
Anyway...am cascat prea mult la el ca sa-i mai dau si nota.
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2004, 16:43   #10
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
De departe, capodopera (de pâna acum) a lui Burton...
Recunosc ca m-am simtit un peste mic când am iesit din cinema :o , dar...
Apropos, l-am vazut si de doua ori (cred ca mi-a placut sentimentul ala) si de fiecare data prin jurul meu s-a plâns, la final....
Ewan joaca magnific, iar Jessica parca nu mai imbatrâneste deloc... Pe alocuri mi-a adus aminte de Pee-Wee :lol:
Un film care trebuie privit cu alti ochi, poate cu sufletul...
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2004, 18:45   #11
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Filmul mi s-a parut unul dintre cele mai bune pe care le-am vazut in ultimul timp... cum sa-ti povestesti viata intr-un mod interesant. As dori sa pot sa o spun si eu intr-un mod asa de frumos.
DeVito si Buscemi fac roluri foarte bune si savuroase, muzica e la inaltime, iar regia mi-a placut enorm.
O poveste foarte foarte foarte frumoasa. 8)
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2004, 20:19   #12
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Si daca visez deja prea mult, nu e mai bine sa...caci viata nu-i un film, decat in visul meu.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2004, 20:36   #13
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by snatchro:
cum sa-ti povestesti viata intr-un mod interesant. As dori sa pot sa o spun si eu intr-un mod asa de frumos.

Am avut si eu cam aceeasi reactie. As da orice sa pot povesti ceva in felul asta...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2004, 04:19   #14
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by raptor:
Whatefuck..Nu numai ca nu s-au intors in realitate,dar nici nu calcasera vreodata pe-acolo.
Asa e.. filmul incepe cu un drogat si se termina cu toata gasca pastilata...or' doar drogatul crede ca e a devenit si gasca pastilata
Ce de extazuri inutile...or else...poate mi-a crescut un nou deget la picioare :roll:
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2004, 09:55   #15
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Quote:
You see the world as it is and ask "why?"; I see worlds that never were and ask : "why not"?

:lol: 8) :roll:
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2004, 15:11   #16
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
Plictiseala

Pe mine m-a plictisit acest film. Nu stiu, poate nu eram eu in dispozitia favorabila, insa parca n-avea atmosfera. Sau intreaga atmosfera era stricata de inversunarea cu care fiul voia sa destrame povestile tatalui. Oricum, nu mi-a placut.
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2004, 15:21   #17
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
so-so. sincer, m-asteptam la mai mult... frumos, fellinian, bla-bla.
8/10 mi se pare ok.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2004, 22:55   #18
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
hey... trailer-ele lasa impresia de ceva diferit... cel putin asta am gandit eu si filmul e un pik altfel fata de ce te asteptai si de aici poate si dezamagirea unora dintre voi. Sloganul "din imaginatia lui Tim Burton" supraliciteaza un pik filmul
Oricum e un basm frumos si merita vazut de 2-3 ori (cel putin asta intentionez eu!) ca sa sesizezi toate subtilitatile si sa il apreciezi la adevarata lui valoare...
9/10 ... dupa cum am mai spus
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2004, 01:25   #19
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mie filmul mi-a placut foarte mult...sigur, mai are anumite idei care amintesc de Forrest Gump (asa cum a spus si Malaportugal), mi s-a parut ca seamana un pic si cu Arizona Dream, exista si momente in care sunt parodiate anumite scene des intalnite in alte filme, cu toate astea insa filmul reuseste sa fie foarte original...Sunt multe idei interesante prezentate in cuprinsul povestilor si chiar am stat si m-am gandit la ele dupa ce am parasit sala de cinematograf....mi se pare ca Big Fish apartine unui gen de filme care te schimba o data ce le vezi...ca si Arizone Dream, te face sa iti vezi altfel viata...inainte eram atata de ferm convinsa ca in viata e mereu bine sa stii adevarul si dupa ce am vazut Big Fish stateam efectiv si ma gandeam daca oare chiar asa e...poate ca din cand in cand, e bine sa mai visezi cu ochii deschisi sau chiar sa traiesti intr-o poveste....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2004, 23:31   #20
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eu am spus doar ca seamana pe alocuri...nu am sugerat ca filmele ar fi la fel sau ca ar avea aceleasi idei sau acelasi scop sau acelasi mod de a vedea lucrurile sau ca ar fi de acelasi tip...
mie mi s-a parut ca ideea tanarului care este oarecum initiat, o gasesti in ambele filme...si imaginea pestelui apare in amandoua....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells