Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Nov 2007, 14:11   #1
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Festivalul Filmului Francez

Va rog ca inaintea oricarei discutii serioase despre festival, sa cititi art de mai jos (tot despre festival, ce credeati?):
http://www.cinemagia.ro/blog/?p=216
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2007, 08:42   #2
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Asa, toate bune si frumoase, afisul de anul asta al Festivalului de Film Francez seamana cu cel Britanic, nu conteaza prea mult afisul dupa mine ci mai mult filmele din "festival".
Apropo de ce oare i se spune Festival daca nu are loc nici o competitie intre filmele prezentate? Dar nu conteaza amanuntele....

Eu as vrea sa stiu care sunt filmele care merita vazute acest an la FFF si mai ales de ce?
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2007, 10:33   #3
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
eu as vrea sa vad programul care pare imposibil de gasit pe net
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2007, 14:03   #4
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
CinemaPro

Luni 26 noiembrie
20.00 Persepolis (deschidere)

Duminica 2 decembrie
20.00 L'heure zero (inchidere)


Cinema Elvira Popescu
�*
Marti 27 noiembrie
18.00 Hors de prix
20.30 Coup de torchon - prezinta Andrei Cretulescu
�*
Miercuri 28 noiembrie
18.00 Moliere
20.30 Les Temoins - prezinta Magda Mihailescu
�*
Joi 29 noiembrie
18.00 Jardins en automne - prezinta Mihai Fulger
20.30 Demonlover
�*
Vineri 30 noiembrie
18.00 Occident
20.30 4 luni, 3 saptamini si 2 zile
�*
Sambata 1 decembrie
12h00 Flandres
14h30 Une vieille maitresse - prezinta Carmen Mezincescu
17h00 La Petite Lili
19h00 Ne le dis�*a personne
21h00 Garde�*a vue
23h30 Lady Chatterley
02h30 Cinemix
�*
Duminica 2 decembrie
13.00 La Vie de Jesus
15.00 Mon meilleur ami - prezinta Irina Margareta Nistor
17.30 Pas sur la bouche - prezinta Cristina Corciovescu
20.00 Demonlover
�*
�*
Cinema Europa
�*
Marþi 27 noiembrie
18.00 Gouttes d’eau sur pierres brulantes
20.30 La Californie
�*
Miercuri 28 noiembrie
18.00 La Californie
20.30 Une aventure
�*
Joi 29 noiembrie
18.00 Irma Vep
20.30 Un secret
�*
Vineri 30 noiembrie
18.00 La Californie
20.30 U
�*
Sambata 1 decembrie
14.00 U
16.00 Moliere
18.30 Hors de prix
20.30 Boarding Gate
�*
Duminica 2 decembrie
14.00 Hors de prix
16.30 Moliere
19.00 U
�*
�*
Cityplex sala 1
�*
Marti 27 noiembrie
18.00 Boarding Gate
20.30 Persepolis
�*
Miercuri 28 noiembrie
18.00 Persepolis
20.30 Boarding Gate
�*
Joi 29 noiembrie
18.00 Boarding Gate
20.30 Persepolis
�*
Vineri 30 noiembrie
18.00 Clean
20.30 Les Temoins
�*
Sambata 1 decembrie
14.00 Gouttes d’eau sur pierres brulantes
16.00 Une aventure
18.00 Les Temoins
20.30 Clean
�*
Duminica 2 decembrie
14.00 Une aventure
16.00 Gouttes d’eau sur pierres brulantes
18.00 Clean
20.30 Les Temoins
�*
�*
Cityplex sala 2
�*
Marti 27 noiembrie
18.00 Fin aout, debut septembre
20.30 Les Destinees sentimentales
�*
Miercuri 28 noiembrie
18.00 Les Destinees sentimentales
20.30 Fin aout, debut septembre
�*
Joi 29 noiembrie
18.00 Une nouvelle vie
20.30 L’Enfant de l’hiver
�*
Vineri 30 noiembrie
18.00 L’Enfant de l’hiver
20.30 Une nouvelle vie
�*
Sambata 1 decembrie
14.00 Un secret
16.00 Irma Vep
18.00 Fin aout, debut septembre
20.30 Une nouvelle vie
�*
Duminica 2 decembrie
14.00 Irma Vep
16.00 L’Enfant de l’hiver
18.00 Les Destinees sentimentales
20.30 Un secret
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2007, 17:35   #5
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
programul cu detalii si linkuri la filme:
http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=6737
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2007, 09:46   #6
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mda; nu trebuie ratate 'persepolis' (p kre am vrut sa-l aduc la anonimul...) si - din pdv-ul meu, d 'iosselinian' 8) - 'jardins en automne', p kre vad k s-a aruncat sa-l prezinte mihai fulger (ma-ntreb unde l-o fi vazut?)

nu stiu c s-a intimplat cu cele 2 filme ale valeriei bruni-tedeschi - 'il est plus facile...' si 'actrices' -, kre stiam k sint in program... :?
oricum, eu nu sint in tzara, asha k n-as fi putut sa le prezint
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2007, 10:07   #7
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Gloria:
programul cu detalii si linkuri la filme:
http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=6737

stii cumva ceva despre cand anume si ce filme vor veni si in Timisoara?
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2007, 17:18   #8
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
am vazut si eu cateva
persepolis. nu m-a ambalat foarte tare. marele lui avantaj consta in faptul ca e desen animat. altfel ar fi iesit un melo tezist exasperant. asa ramane un melo tezist tout court, dar e salvat de forma copilaros naiva a animatiei
Les Temoins. mi-a dat senzatia de scenariu de serie b. ne-credibil si superficial. mai ales ca trateaza o problema destul de grava. am mai vorbit despre film la categoria Venetia 2007.
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...moins&start=25
filmul a fost foarte elogiat de critica franceza si nu prea inteleg de ce. poate pentru ca e vorba de Techiné si nu se cade sa fie criticat. actorii joaca foarte prost, scenele de amor sunt penibile. te simti jenat de jena actorilor.
ne le dis �* personne: a luat cezar-ul pentru cea mai buna regie. hm. nu e cine stie ce. cateva scene de actiune demne de hollywood. pentru un film frantuzesc nu e rau.
Lady Chatterley: minunat. actori formidabili, adaptare reusita a unui roman dificil. unul dintre putinele filme in care ritmul lent e fix la locul lui. cu 15 minute mai putin in final ar fi fost perfect.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2007, 09:04   #9
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
draga klein, spune-ne si nou c ti s-a parut 'tezist' in 'persepolis'?! k eu nu mi-am dat seama... :? (sper k totusi nu consideri k si 'melo' e cva nasol!)
in alta/ac ordine d idei, cunoscindu-ti pararea proasta dspr 'les temoins', nu m-a mirat k revii cu aceeasi, dar nici aici n-am inteles: ai revazut filmu si ti s-a parut la fel?! (inutil sa-ti mai spun, filmu nu mi s-a parut rau, doar un pic cam lung for its own good; iar actorii sint - kiar! - f buni / vezi michel blanc, b kiar si emmanuelle beart )
la 'ne le dis a personne' (p kre nu l-am vazut) n-am inteleg dk e 'mai bun' pt k e 'mai hollywoodian'?! k s pare k n-ai o parere prea buna dspr filmele frantuzesti...
in fine, 'ldy chatterley' sa-l vada aia kre n-au citit romanul lui d.h.l., eu n-am d gind! dar pt k tu l-ai vazut, spune-mi: arata cum 'lady' ii pune flori in parul pubian padurarului?...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2007, 09:59   #10
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Alex Leo Serban:
arata cum 'lady' ii pune flori in parul pubian padurarului?...
aha.

filmul nu eviscereaza din trupul cartii, dar actorii sunt total nepotriviti: parkin arata ca un contzopist, iar lady ch. are o mimica de preoteasa.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2007, 10:38   #11
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
draga als,
nu ar fi corect sa generalizez si sa spun ca nu imi place filmul francez, dar de data asta s-a nimerit sa fie selectate cateva filme pe care sa le fi vazut si care nu m-au dat pe spate. dar sunt fan neconditionat iosseliani si audiard, mi-a placut lady chatterley si alte cateva filme ale generatiei tinere.
in persepolis nu partea melo ma deranjeaza ci visiunea manicheista si simplista a iranului, a lumii occidentale. dar cum ziceam, faptul ca e desen animat si ca e povestit de un copil atenueaza stereotipurile. sunt convinsa ca daca ar fi fost o fictiune cu actori nici tie nu ti-ar fi placut.
les temoins: nu am revenit pentru ca am revazut filmul (nu as mai putea) ci pentru ca acum s-a ivit o ocazie mai buna ca sa se discute despre el. daca ti-a placut Michel Blanc e clar ca am vazut filmul cu ochi foarte diferiti.
lady chatterely: da exista scena cu floarea in parul pubian. foarte frumos.
si cum, tu nu vezi filmele adaptate dupa romane? ce tehnica mai e si asta?
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2007, 10:46   #12
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by marx:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
arata cum 'lady' ii pune flori in parul pubian padurarului?...
aha.

filmul nu eviscereaza din trupul cartii, dar actorii sunt total nepotriviti: parkin arata ca un contzopist, iar lady ch. are o mimica de preoteasa.
ce e aia contzopist? dimpotriva, eu cred ca actorii au fost alesi cum nu se poate mai bine. adica, padurarul ala chiar avea fatza, atitudinea, constitutia unui necioplit. iar tipa e superba. de aici si tensiunea intre personaje din prima parte a filmului. nu par sa aiba nimic in comun. si totusi atractia e inevitabila
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2007, 11:20   #13
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by klein:
ce e aia contzopist? dimpotriva, eu cred ca actorii au fost alesi cum nu se poate mai bine. adica, padurarul ala chiar avea fatza, atitudinea, constitutia unui necioplit. iar tipa e superba. de aici si tensiunea intre personaje din prima parte a filmului. nu par sa aiba nimic in comun. si totusi atractia e inevitabila
inca n-am zarit, nici macar in filme, un padurar imbracat in sacou. daca i-ar fi cazut un stilou din buzunar nu m-ar fi mirat.
enfin, lady ch. are o atitudine de cersatoare erotica, iar parkin, desi arata la corp ca un bivol, o fute stangaci, ca un licean nedumerit.
filmului ii lipseste senzualitatea si furia aia oarba a hormonilor.

ps: pt "contopist" solidarizeaza-te cu un dex.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2007, 12:04   #14
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by marx:
Originally Posted by klein:
ce e aia contzopist? dimpotriva, eu cred ca actorii au fost alesi cum nu se poate mai bine. adica, padurarul ala chiar avea fatza, atitudinea, constitutia unui necioplit. iar tipa e superba. de aici si tensiunea intre personaje din prima parte a filmului. nu par sa aiba nimic in comun. si totusi atractia e inevitabila
inca n-am zarit, nici macar in filme, un padurar imbracat in sacou. daca i-ar fi cazut un stilou din buzunar nu m-ar fi mirat.
enfin, lady ch. are o atitudine de cersatoare erotica, iar parkin, desi arata la corp ca un bivol, o f**** stangaci, ca un licean nedumerit.
filmului ii lipseste senzualitatea si furia aia oarba a hormonilor.

ps: pt "contopist" solidarizeaza-te cu un dex.
mie mi se pare ca mai important decat sacoul este atitudinea generala. figura si mainile sunt de om de caverna.pana si privirea are ceva de muncitor minier.
si nu era cazul sa faca un film despre furia oraba a hormonilor. s-a vrut un film delicat nu unul violent si cred ca functioneaza foarte bine asa cum e. nu pierde din credibilitate fiindca cei doi nu sunt bestiali.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2007, 13:56   #15
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by klein:
cum, tu nu vezi filmele adaptate dupa romane? ce tehnica mai e si asta?

haha, o fi o tehnik, nu stiu; tot c stiu e k i'm bound to end up dezamagit - one way or the other... iar (a propos d dragul nostru d iosseliani), el spunea k ecranizarile nici nu sint cinema, so - there u have it, in bold capital letters :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2007, 16:26   #16
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Alex Leo Serban:
Originally Posted by klein:
cum, tu nu vezi filmele adaptate dupa romane? ce tehnica mai e si asta?

haha, o fi o tehnik, nu stiu; tot c stiu e k i'm bound to end up dezamagit - one way or the other... iar (a propos d dragul nostru d iosseliani), el spunea k ecranizarile nici nu sint cinema, so - there u have it, in bold capital letters :lol:
ok, bine, bine. dar presupun ca chestia asta nu te-a impiedicat sa vezi ecranizari. si e imposibil sa nu-ti fi placut nici una.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2007, 19:54   #17
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ba da: 'the remains of the day'
si tre sa spun k 'codu da vinci' (cartea) e mai bun(a) decit filmu
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2007, 08:58   #18
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
De obicei cartile sunt mai bune decat ecranizarile...
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2007, 16:55   #19
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
vazut persepolis: dezamagire totala . Deloc ambalat de presiunea premiului juriului la cannes, nu asteptam mare lucru, deci dezamagirea este cu atat mai surprinzatoare. Subiectul este suficient de suculent, cu zbuciumata istorie recenta a Iranului povestita din perspectiva micii (si apoi mai marii) Marjane, o tanara afectata, ca intreaga ei familie si toti iranienii de altfel, de revolutia religioasa, fundamentalismul islamic si asa mai departe. Potential consistent, dar tratat expeditiv, sec, fragmentat, astfel incat ramai cu impresia unor mici ocheade, mici pastile dulci-amare dintr-o experienta reprezentativa, dar care nu reuseste sa se inchege. Satrapi aluneca neinspirat in comicul fortat, fizic (observ ca femeia are o mica obsesie pentru secretiile nazale) si-si condimenteaza crosul istoric cu observatiile amuzante/pertinente si de f. mare bun-simt ale bunicii (Danielle Darrieux), dar asta nu face decat sa intensifice senzatia de confuz... Izul de teatru radiofonic si interpretarile prea egale, de curs lingvistic, nu ajuta deloc, iar animatia nu reuseste sa ridice. Filmul se lanseaza la noi in aprilie.

in seara asta urmeaza Les Temoins, sper ca Klein sa nu fi avut dreptate si de aceasta data, pentru ca ar fi a treia dezamagire la rand la fff 2007 (dupa Coup de torchon al lui Tavernie)
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2007, 07:58   #20
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Oare cei care au facut aceasta selectie a filmelor prezentate in Festival nu doresc sa umple salile cu spectatori?

Pentru ce sa organizezi un festival in care sa prezinti filme de mana a doua spre a treia?

Poate ma insel ... dar incercand sa aleg un film care sa merite banii dati pe bilet nu am gasit decat niste sinopsis-uri de maxim 3 fraze, pentru ca de adevaratele cronici nu am dat.

Eu o sa merg sambata la Hors de prix, pt ca mi s-a parut cel mai atragator film (plus ca am gasit si un trailer si ceva mai multe vorbe despre el).

Anul asta sunt dezamagit de programarea filmelor, aglomerate in weekend si rare in cursul saptamanii (cine poate ajunge la fim la ora 18, ca eu nu pot).
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells