Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Jul 2008, 11:21   #1
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Pennies from Heaven 1981

Am urmarit noaptea trecuta pe TCM(cred ca devine postul tv preferat),"Pennies from Heaven",1981.
Un musical care nu e atat de bine realizat ca Sweeney al lui Tim Burton(reteta lui nu da gres) dar cu siguranta cu mai multa miscare si mai mult dramatism.
Regia o semneaza Herbert Ross(care a cochetat cu ideea de artist si de cautator al viselor in filme ca "The turning point").
Din pacate prima parte a filmului nu am vazut-o,dar ceea ce n-am vazut nu m-a facut sa pierd intelegerea subiectului,coerenta lui.
In Chiacago-ul din perioada de criza(anii20-30),Arthur,care incearca mica sa afacere cu discuri muzicale si care viseaza dragostea pasionala, o intalneste pe invatatoarea Eileen,o fiinta ingenua,dar plina de pasiune si nonconformism.-Steve Martin(Arthur) a avut criticile sale,varianta BBC din 1978 a showului cu Bob Hoskins fiind preferata si luata ca punct de reper.Bernadette Peters(care este actrita de Brodway) este amanta Eileen,care devine prostituata Lulu.Jessica Harper interpreteaza rolul sotiei inselate si cam...frigide(scena cu ea dezbarcandu-se umilita si aratandu-si maeloanele rujate la cererea sotului e chiar amuzanta).
Povestea pare una obisnuita,dar e presarata cu imagini si replici tulburatoare,cu scurte dansuri si cadre de epoca atragatoare.
Arthur o seduce pe Eileen(invatatoarea candida dar nurlie),o abandoneaza,ea ramane insarcinata si inselata ,primeste o adresa falsa de la Arthur si nimereste intr-un bar rau-famat.Acolo il cunoaste pe pestele(pimp) Tom,interpretat de un Christopher Walken tanar,sexy si cu aceeasi privire albastra-morbida si cu o morga de june prim,flegmatic si arogant.Dansul pe care il interpreteaza in film,un strep-tease in pasi de step e centrul de greutate al filmului,pacat ca e foarte scurt,interpretarea surprinzatoare a lui Walken merita mai multa atentie.
Drumurile lui Arthur si al lui Eileen(Lulu) se intalnesc si decid ca se iubesc si raman impreuna.(va urma,probleme cu calcul)
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2008, 12:21   #2
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Intre timp intriga se complica ,o foarte tanara si frumoasa oarba este ucisa d un vagabond,iar Arthur este suspectat de crima pt ca trecuse pe acolo.O complimentase pe tanara serafico-zefirelliana,care ii raspunde cu un zambet de neuitat.
Politia o viziteaza pe nevasta frusta si fara dorinta care intr-o scena amuzanta povesteste politistilor vizibil emotionati cum o obliga sotul sa-si rujeze her boobs si sa nu poarte lenjerie"down'.Hoatarasc ca Artur care se distreaza cu o prosituata e vinovat.
(este a patra oara cand scriu postarea asta,o stiu pe de rost,pana maine sper sa scap de virusi
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2008, 12:29   #3
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Arthur are o replica dupa ce iese din cinema cu Lulu:"Urasc chestia asta .De cate ori ies din cinema parca e o alta lume'Si Lulu fredoneaza "I'm singing in the rain",pt ca ploua.Netul si Holywoodul de azi..nu mai sunt ce au fost,mi-amintesc cu nostalgie ca n-am mai fost din copilarie la un cinema,de unde ieseam ametita,cu ochii tulburi si izbiti de fotofobie(daca era soare) sau de realitatea gri de afara.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2008, 12:40   #4
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Eileen-Lulu are si ea o replica ,pe mine m-a impresionat:"Ne-am batut joc de vietile noastre.Nu mai are importanta cum murim".Si decid ad-hoc,cu resemnare,detasare,disperare sa faca dragoste acolo,in masina.
Arthur este prins de politie,si in fata spanzuratorii,intrebat care etste ultima sa dorinta,canta(singura data cred cand se se canta pe bune)"Pennies from Heaven" un cantec sensibil.
Finalul este ironic,Arthur se intoarce la Lulu"ca sa fie finalul fericit"(,pedeapsa cu moartea fiind prea dura,chiar daca in unele state mai mor si azi nevinovati) si in traditia americana afilmelor cu final banal.
Ar fi fost un film de nota 10 daca se canta si nu play-back(desi melodiile de epoca au fost foarte placute) ,e totusi un musical.Steve Martin ar fi putut fi inlocuit cu succes cu cineva mai sensibil si amuzant,desi la scenele de dans s-a straduit,iar unele cadre din film au fost foarte frumoase.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2008, 13:21   #5
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Pt fete,scena cu Christopher Walken:

http://www.youtube.com/watch?v=Y7rse...eature=related
Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=p0TzXuPMCi4
Bob Hoskins,in alta varianta:
http://www.youtube.com/watch?v=1OU9m...eature=related
(Se pare ca am pierdut una dintre scenle bune,cea cu bancherul)

Ati vazut filmul?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells