Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Mar 2013, 21:04   #1581
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Nici fetele nici baietii nu mai gatesc pe-aici.

Eu mai mult nu gatesc decit gatesc, dar am mai facut ceva incercari si poze in ultimul timp.

In primul rind, am facut pentru prima data in viata lasagna; copilul a zis ca a iesit foarte buna, eu n-am gustat-o.





Apoi am facut ceva si pentru mine. O supa de salata, spanac si ciuperci fara sa gatesc nimic pe foc. Un fel de smoothie cu gust de supa, fara fructe, fara gust dulce. Daca reusesti sa potrivesti condimentele bine, gustul e foarte bun, dar e un gust cu care te obisnuiesti si-ti va placea din ce in ce mai mult in timp.





In ultimul rind, ceva dulce, pentru baietii care au suferit luna asta, cu atitea sarbatori pentru femei.

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2013, 22:47   #1582
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
se pare ca pierd teren in fata minunatiilor care vin de peste Ocean...
asa ca, in seara asta, m-am lasat ispitita de ceea a scris o "dasteapta" pe net despre metoda de preparare a ciorbei a la grec si am incercat, chiar cu riscul de a mozoli doua oale in plus, fata de metoda clasica.
nu-mi place sa pierd timpul cu lucruri inutile, insa, de data asta a meritat sa vantur zeama. a iesit o superbitate aromata si delicioasa. garantez!
IMG_0004.JPG
IMG_0030.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2013, 16:49   #1583
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
rvn, cum faci ciorba a la grec? arata foarte bine Scrie doar ce-ai facut diferit de reteta clasica, sper ca o gasesc in Sanda Marin reteta.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2013, 14:44   #1584
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
anaemona, poţi să spui şi tu: hey, hey, i changed the world today! am descoperit şi eu supa la blender. minunat!!

am o întrebare: cum vezi un blender cu cupă bun? tre să aibă pereţi mai puţin înclinaţi? eu am încercat două, un pentru mine no-name şi un phillips, şi pe amîndouă le-am dus înapoi. mărunţeau un pic acolo, pe fundul vasului şi gata, ce era desenat pe cutie - supă-cremă uniformă sau piure de fructe - nu făceau. trebuie adăugat lichid, ca să aibă cum le prinde cuţitul de la bază? sau cum se face? pînă la urmă mi-am luat unul vertical care pare să meargă şi-şi face şi treaba.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2013, 16:30   #1585
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mal, felicitari! o sa avem mai multe poze aici de-acum, sper.

Acum 15 ani aveam un blender din ala verical, parca Phillips era si-mi placea cum maruntea, bineinteles legumele erau fierte sau calite cu putin ulei si apa. Trebuie sa adaugi apa doar cit sa aiba ce sa amestece blenderul, deci nu prea multa, altfel iar nu e bine, cu multa apa nu marunteste bine.

Daca te gindesti ca in timp o sa folosesti blenderul destul de mult, la smoothies, humus, eu zic sa iei unul vertical cit mai bun, in bugetul pe care-l ai. Ideea e ca daca iei unul prost de care nu esti multumita, in final, daca o sa-ti iei unul mai bun, cel prost va fi platit degeaba. Asa imi vine mie sa ma dau cu capul de pereti ca acum 2 ani, in loc sa iau blenderul care e super-recunoscut ca cel mai performant, e si enorm de scump, am luat unul la jumate de pret. Oricum puterea motorului conteaza. Daca gasesti ceva convenabil la 600W cred ca e suficient. Si la fructe trebuie sa pui apa sau suc de portocale si trebuie sa le maruntesti putin, nu te astepta sa le faca pure daca le lasi bucati mari, orice blender ar fi (in afara de Vitamix, pe care mi-l doresc eu ).
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2013, 13:15   #1586
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by anaemona:
Si la fructe trebuie sa pui apa sau suc de portocale si trebuie sa le maruntesti putin, nu te astepta sa le faca pure daca le lasi bucati mari, orice blender ar fi (in afara de Vitamix, pe care mi-l doresc eu ).

La 3 copii am blenduit fructe crude cu blenderul vertical si s-au facut piure. Si nu au avut nici care peste 350 de Watti. Eu cu blenderul cu cupa fac doar zahar praf si milk shake-uri. Dar la ala vertical de vreo 2 luni piurez zilnic mere si pere si imi ies super fara pic de apa, by the way fiindca fructele au destula zeama. Si am si unul no name fiindca braun-ul mi s-a stricat un pic la sistemul de prindere. Nu mai zic ca piurez si carne fiarta, iar fructele sau legumele le tai cuburi - normal, adica tai marul in 4, apoi fiecare bucata inca o data in 4. La blenderul cu cupa am incercat doar banane cand le pun in milkshake, in rest mi se pare mai simplu cu ala vertical si ca se curata mai usor.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2013, 13:45   #1587
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
am făcut. şi iese , deşi nu e decît un 350 w şi la mine . toc, bag un pic de lichid, iese foarte bună supa la pai. pînă una alta, piticul mă impresionează. şi iese şi bun, tot ce am făcut pînă acum, în principal frunzeturi, legume şi sucuri din lămîi integrale. la albumul de familie nu prea am ce adăuga, pen că aparat foto dogital nu am, iar antichitatea nu am alimentat-o de foarte mult timp cu film.
vitamix e un vis, într-adevăr. am văzut în descriere: asamblare cu rulmenţi, care să dureze o viaţă. e posibil? cînd mă gîndesc la garniturile de plastic care se macină într-un an , doi, "o viaţă" acela sună ca ceva de pe altă planetă.
voi mai întreba la baruri, măcar mărci de blendere să aflu, dacă nu costuri. oricum, preţurile aparaturii nu cred că le cunoaşte vreun chelner. vara multe bodegi sunt nevoite să macine gheaţă şi fructe şi nu cred că folosesc verticale, pentru că pe terase şi în incinte cererea de răcoritoare îndoite cu gheaţă e mare şi mă îndoiesc că au timp să se descurce cu unul manual. pot să fac din asta chiar un criteriu: cu cît mai populat localul cu fiţoşi alergici la bere , cu atît mai mare cererea, cu atît mai rapidă şi mai eficace dotarea tehnică. aparent aşa ar trebui să fie. acum numai să vrea ei să-mi spună.

Last edited by Malombra : 22 Mar 2013 at 13:48.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2013, 18:29   #1588
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Quote:
=Malombra
vitamix e un vis, într-adevăr. am văzut în descriere: asamblare cu rulmenţi, care să dureze o viaţă. e posibil? cînd mă gîndesc la garniturile de plastic care se macină într-un an , doi, "o viaţă" acela sună ca ceva de pe altă planetă. .


La 625 de euro ar cam trebui sa te tina o viata... Eu am prospectat piata pentru un mixer mai acatarii zilele trecute si m-am speriat cat costa un kitchenaid de la 499 de euro in sus sau un krups (asta mi-a placut mie cel mai mult ca are foarte multe accesorii Krups kuchenmachine, nu stiu daca la Kitchenaid toate astea sunt incluse in pret.) Pana la urma imi trimite soacra-mea un Bosch - cred ca asta Bosch Mum4405, adica cam ala pe care am vrut si eu sa mi-l comand.

Greu cu tehnica, oricum. (mai ales la portofel)
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2013, 19:09   #1589
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Daca tot vorbim de accesoriile din bucatarie pe care ni le dorim

Pentru food processor eu il vreau pe asta http://www.williamsfoodequipment.ca/cuisinart-elite-12-cup-die-cast-food-processor.html?mkwid={ifsearch:s}{ifcontent:c}RVvB Okwo&pcrid=27265844593&gclid=CNnKx_PxkLYCFadFMgodM g4A6A pentru ca pe linga bolul mare mai are unul mic, de 3 cups, pe care l-as folosi cu succes.

Mai am si alte dorinte, dar le las pe mai incolo

Vitamixul tine intr-adevar o viata. Are termen de garantie de 7-10 ani, depinde ce model iei, dar stiu persoane care-l au de 15 ani si inca functioneaza perfect. Faptul ca nu trebuie sa demontezi cutitul de bolul de plastic e mare lucru si n-are nici o garnitura de cauciuc cum au modelele normale. Asa mi s-a stricat mie primul blender, cind am vrut sa fac o supa si am pus legumele de pe foc direct in bol. Aia a fost ultima intrebuintare, pentru ca la urmatoarea incercare imi curgea lichid pe linga garnitura.

Am reusit sa dau si foc, efectiv, unui storcator de fructe, si nu era ieftin, doar ca nu i-a convenit ca am vrut sa fac suc din papadie si alte frunze pe care le strinsesem din curte. Acum am un storcator meserias care-mi face suc si din marar, chiar aseara am facut Si bineinteles sucul care e la moda, din griu incoltit. Daca vreti un storcator de fructe, Omega Vert ii spune http://www.omegajuicers.com/vert350-....html?___SID=U Cred ca am uitat sa spun ca storcatorul asta face si un fel de inghetata din fructe. Pentru ca are viteza de rotatie f. mica, ceea e bine pentru fructe, nu se incalzeste ca cele cu rotatii mari si daca pui banane inghetate iti iese serbet de banane, miam!
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2013, 22:48   #1590
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Foarte faine amandoua!

Va trimit virtual croafne din Banat cu ocazia carora mi-am dat seama ca vechiul meu mixer de mana nu mai face fata la aluaturi...

__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin

Last edited by MariaMona : 22 Mar 2013 at 22:53.
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2013, 21:08   #1591
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by anaemona:
rvn, cum faci ciorba a la grec? arata foarte bine Scrie doar ce-ai facut diferit de reteta clasica, sper ca o gasesc in Sanda Marin reteta.
nu stiu daca o sa gasesti reteta asta in vreo carte de bucate, dar, cu siguranta, orice gospodina obisnuita sa manuiasca cratita, stie sa gateasca o astfel de ciorba, deci, e obligatoriu nelipsita din abecedarul bucatarului.
n-a fost mare lucru ceea ce-am facut eu, doar am fiert separat carnea de pui cu jumatate din legume, pe care le-am taiat cat mai fin. apropos, cred ca nu folosesc blenderul de mai mult de 5 ori pe an. asta a fost una din ocazii.
dupa ce zeama de carne cu legume a fiert la foc mic si au facut schimb de arome, am calit restul de legume, foarte usor, intr-o alta oala, apoi, poti ghici singura, am turnat zeama fierbinte peste si in final, am dres-o cu smantana. evident, am respectat regula cea mai importanta pentru ca ea sa nu se coaguleze, amestecand-o treptat cu zeama din oala.

si fiindca am observat ca ati discutat intens pe tema ustensilelor necesare in bucatarie, va fac o mica demonstratie cu noua mea achizitie, o tigaie-gratar fantastic de buna, pe care se pot prepara o gramada de minuturi, chiar si fripturi. costa cam 25 de euro si se vinde la pachet cu o paleta speciala din plastic, numai buna de rostogolit ceea ce se rumeneste pe ea:
IMG_0007.JPG
IMG_0013.JPG
considerati ca astea sunt o micuta contribuite a mea la capitolul "mic dejun", lansat pe -aici,cu ceva timp in urma.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2013, 21:27   #1592
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
si daca tot a venit vorba de cartile de gatit ale Sandei Marin, eu recomand, daca aveti ocazia sa va pice in mana un exemplar din asta:
d97b5f5c85a3847a0ccc354180bfa2ce-5867083-1000_1000.jpg
este excelenta pentru cine doreste sa se documenteze despre regulile de baza ale initierii in aceasta arta sau numai sa invete sa prepare o mancare buna, asa cum, extrem de rar, gasesti intr-un restaurant.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2013, 21:53   #1593
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Cand am vazut imaginea cu cartea asta am simtit gustul sarmalelor maica-mii.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2013, 22:26   #1594
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by rvn:
si daca tot a venit vorba de cartile de gatit ale Sandei Marin, eu recomand, daca aveti ocazia sa va pice in mana un exemplar din asta:
Attachment 2284
este excelenta pentru cine doreste sa se documenteze despre regulile de baza ale initierii in aceasta arta sau numai sa invete sa prepare o mancare buna, asa cum, extrem de rar, gasesti intr-un restaurant.


Se gaseste si la mine in bucatarie.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2013, 22:40   #1595
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by rvn:
sa invete sa prepare o mancare buna, asa cum, extrem de rar, gasesti intr-un restaurant.
Hmm, eu cele mai bune mese la restaurant le-am gasit. Desi gateau bine si femeile din familie, dar un profesionist raman un profesionist. E drept ca la noi deseori mancarea de restaurant e mediocra, dar daca mergi unde trebuie, e foarte greu s-o egalezi acasa. Din ce am vazut in poze, tu poate ai face fata, dar esti o exceptie. Si nici macar tie nu ti-as putea cere un sashimi de ton de exemplu, pur si simplu pentru ca nu ai avea de unde sa faci rost de pestele necesar.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2013, 14:06   #1596
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
[quote=Twinsen]
Originally Posted by rvn:
E drept ca la noi deseori mancarea de restaurant e mediocra, dar daca mergi unde trebuie, e foarte greu s-o egalezi acasa.
desigur, m-am referit la restaurantele din Romania, chiar si la acelea cu ceva pretentii de lux.
este adevarat, restaurantele cu specific au avantajul ca sunt renumite pentru ca acolo se gatesc cele mai bune preparate traditionale ale tarii sau zonei pe care o reprezinta si clientii fideli sunt, de regula, aceia care le si apreciaza cel mai mult mancarea si serviciile (doar sunt clientii casei).
insa, eu raman la convingerea ca, daca inveti sa gatesti de placere, nici o mancare nu o sa ti se para mai buna, decat aceea pregatita de tine, pe gustul tau.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2013, 10:28   #1597
LaMiRo
Novice
 
LaMiRo
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 1
Smile Zahar brun

Buna! In ultima perioada am tot auzit vorbindu-se de zahar brun numai de bine, ca e bogat in minerale, ca e mai gustos... Voi stiti ceva? Folositi zahar brun?
LaMiRo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2013, 23:47   #1598
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Stiu ca e mai sanatos zaharul brun, dar nu prea folosesc.

Iata unul din torturile noastre de paste, un iepuras pentru fete:

__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2013, 20:33   #1599
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
PASTE FERICIT, Mona! sa-ti traiasca moatzele norocoase, rasfatate de mama lor numai cu bunatati.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2013, 22:05   #1600
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Frumos Mona, se vede ca iti place sa faci ceva care sa fie si gustos si frumos.

Eu, cel putin pentru mine, incerc sa gatesc sanatos stiu, de cele mai multe ori sint singura care maninca ce "gatesc".

Ce-am mai gatit in ultimul timp:













__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells