Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

View Poll Results: J. L. Godard - Care este filmul vostru preferat si de ce?
A bout de souffle 5 26.32%
Le Mepris 3 15.79%
Pierrot le Fou 5 26.32%
Bande a parte 1 5.26%
Sauve qui peut la vie 1 5.26%
Vivre sa vie 4 21.05%
Notre Musique 0 0%
Voters: 19. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Jun 2009, 16:48   #141
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
@ all: nu am de gind sa-i mai raspund afolatei de godard de mai sus... consider k ma injosesc
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 16:53   #142
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
PERFECT: e tot ce mi-am dorit! sa nu mi te mai adresezi!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 16:57   #143
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
daca ar sti bietul godard cine-a ajuns sa-i comenteze filmele... o, tempora!

ps nemaicomunicind cu indi-vida de mai sus, imi rezerv dreptul de a sanctiona muscator aberatiile-i, care nu vor intirzia sa vina
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 16:59   #144
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244


draga, nu aici.
putin mai incolo am sa sterg offtopicele mele si ale tale.

ai alte topicuri, cu cea mai mare placere, scalda-te in zoaie ca porcul in cocina, acolo.

p.s. ca sa nu mai spun ca esti manevrabil ca o parasuta: stiam ca daca am sa zic "perfect, asta mi-am dorit, sa nu-mi mai raspunzi" ai sa revii.... doh!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 17:02   #145
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
as vrea sa semnalez moderatorilor k mi se interzice interventia aplicata & competenta in kestiuni legate de filmografia lui jean-luc godard
consider k este un abuz al persoanei care foloseste limbajul (lamentabil) de mai sus, motiv pt care solicit stergerea respectivei postari
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 17:07   #146
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
nu voi sterge comentariile referitoatre la Godard, nu-ti fie teama.
o sa sterg oftopicele tale si ale mele + atacurile noastre la persoana ce, incepi sa plangi acuma?

iti da mami o bombonica, bombonel scump?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 17:14   #147
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
'le mepris', oui, 'le mepris'...

peut-etre 'sauve qui peut...' aussi - et 'soigne ta droite'?

oui, c'est ca
ca, c'est du godard

Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 17:15   #148
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Impresionant. Emotionant. Ravasitor. Covarsitor.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 17:36   #149
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Chambord:
@serghei: da, din "Vivre sa vie", e una din imaginile de pus in dictionar.

@the Godard party: propun ca numita corinka sa fie scoasa in careu la urmatoarea sedinta de comitet si sa i se aduca mustrari verbale si scrise

Nefiind GP-ista nu voi participa la sedinta, asa ca nu aveti pe cine scoate in careu.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 18:38   #150
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
gata!! mi-am facut temele
in continuare nu imi place Godard. Asta a fost ultima sansa.
de fapt exista niste chestii misto, dar:
1. filmul mi se pare lung.stilul asta (leger, cu aluzii si focuri de artificii) ar fi mers perfect in scurt metrage. multe secvente functioneaza de sine statator. filmul poate fi vazut pe bucati, in orice ordine vrei.
2 efectele "spontane" sunt atat de cautate, gandite rasucite ca isi pierd farmecul, sunt obositoare. montajul sacadat, stridentele de sunet si imagine, titlurile inserate in imagine, adica tot ce e mai godardien pur si simplu gonflant
3. cel mai insuportabil (si probabil ceea ce unii gasesc sublim) femeia lui Godard; dumnezeule, e stilul pe care il urasc cel mai tare: alintata, capricioasa, imbufnata, vanitoasa, infame , cette femme. [genul asta de femeie apare in multe filme din generatia Nouvelle vague, dar cele ale lui JPG sunt antipatice.] Poate ca la vremea aceea a fost o revelatie, dar de atunci a devenit un model, un stil care a invadat viata reala. Eu am cunoscut pariziene dintr-astea. jeezz

Ce mi-a placut:
1. aluziile la filmele, cartile, muzica anilor 60 care iti fura cate un zambet, provoaca jubilatie (Jeanne Moreau si Jules et Jim ; Marie Dubois si Tirez sur le pianiste, Aznavour de cantelece caruia am fost intodeauna amorezata, ...si altii)
2. Scenele in care cei doi se cearta in tacere folosind titluri de carti. ingenios, cautat si pretentios, dar m-a surprins si m-a sedus.
3. unele dialoguri: de genul "va te faire cuire un oeuf" si ea chiar se duce [probabil au devenit culte]
4. cum se deschide filmul (desi nu cred ca e opera lui JPG): juriul de la berlin a dat premiu "pour l'originalité, la jeunesse, l'audace, l'impertinence, d'un film qui secoue les normes de la classique comédie filmée" . Asa si trebuie vazut. Nu e nimic de decorticat.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 18:44   #151
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
pai de ce trebuie musai sa fie decorticat? adica de ce tre sa fie un film cu simboluri abisale, de tip Tarkovskian, ca sa aiba valoare? asta e criteriul tau, sa inteleg?

femeia godardiana este foarte foarte feminina, mai mult, este femeia-copil, ce e rau in asta? asa cum exista si barbatul-copil in atatea filme si carti....

dar inteleg ca nu-ti place insa senzatia pe care mi-o creezi este ca nu iti place filmul nu ca e in neregula ceva cu el ci pt ca ai tu anumite.....retzineri personale / refuzuri.

am remarcat ca tu critici constant tot ce este sentimental, afectiv - orice e de natura emotionala.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 18:53   #152
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by illotempore2002:
pai de ce trebuie musai sa fie decorticat? adica de ce tre sa fie un film cu simboluri abisale, de tip Tarkovskian, ca sa aiba valoare? asta e criteriul tau, sa inteleg?

femeia godardiana este foarte foarte feminina, mai mult, este femeia-copil, ce e rau in asta? asa cum exista si barbatul-copil in atatea filme si carti....

dar inteleg ca nu-ti place insa senzatia pe care mi-o creezi este ca nu iti place filmul nu ca e in neregula ceva cu el ci pt ca ai tu anumite.....retzineri personale / refuzuri.

am remarcat ca tu critici constant tot ce este sentimental, afectiv - orice e de natura emotionala.

Ai inteles gresit faza cu decorticatul, facusem o aluzie la ce se spusese mai devreme. (ca ar trebui decorticat). Am replicat, ca nu, nu trebuie decorticat.

am inteles ca e femeia-copil, dar imi e antipatica. la fel BB din Le Mépris (si Jeanne Moreaux in jules et jim e un fel de femeie copil, dar e mai mult femeie decat copil. pe ea o ador.)

Ti-am explicat ce nu mi-a placut. cred ca G se ia in cantitati mici, ca altfel ti se apleaca. (mie in orice caz mi se)

Cum sa critic ce e sentimental in G cand nu e nimic sentimental. Totul e o joaca, o gluma. (rasul, plansul sunt niste fasoane).
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 19:42   #153
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Une femme este une femme e unul din filmele usoare, da, nu-i de decorticat. tocmai asta am si zis cand i l-am recomandat corinkai aici....e pt relaxare....
celelalte filme sunt mai complexe dar in acelasi timp nu se iau in serios (ele pe ele) decat partial.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 20:33   #154
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by corinka:
Nefiind GP-ista nu voi participa la sedinta, asa ca nu aveti pe cine scoate in careu.

vei primi o convocare stai linistita nu scapi tu de mustrarea poporului
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 07:26   #155
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
@ klein: accept toate obiectiile tale la jlg: spre deosebire de inflamarile altora (care zic k il adora), ale tale sint argumentate serios

pina la urma insa, draga klein, totul se reduce la likes & dislikes... godard imi place (nu pot sa vbesc in numele altcuiva!) fix din ac motive pt care tie nu-ti place
iar concluzia e k oricite argumente - oricit de intemeiate - ai aduce intr-o discutie, nu poti clinti un om din ceva care vine, pina la urma, 'from the guts'... iar 'the guts' nu pot (& nu trebuie!) rationalizate

ce-mi place (haha) la jlg este tocmai libertatea absoluta pe care si-o ia cu asa-zisa 'naratiune', cautarile (fandoselile) formale, senzatia de improvizatie continua pe care ti-o dau personajele (care par aruncate in fata cadrului dupa ce s-au invirtit juma de ora intr-un manej), culorile care creeaza poezie (k intr-o pictura abstracta) etc. imi place pt k e mereu surprinzator & pt k te pune pe ginduri. imi place pt k imi place arta moderna - cu sincopele & dizarmoniile ei: joyce, picasso, kandinski, stravinski, schoenberg...

ok, cinema-ului i-au tbuit aproape 60 de ani pt a ajunge din urma pictura, literatura & muzica moderne - dar prin godard (& altii), a ajuns. si mai crek, oricit de 'discontinued' ar fi traditia asta anti-narativa, e fff important (pt cinema) k ea exista - mai ales k poate 'resurface' unde nu te astepti (vezi tarantino, care in 'pulp fiction' godardizeaza pt un public de mcdonald's )

Last edited by Alex Leo Serban : 11 Jun 2009 at 07:30.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 08:51   #156
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Originally Posted by klein:
cred ca G se ia in cantitati mici.
Recomandam pentru micul dejun Charlotte et son Jules. Un exercitiu haios si fara pretentii. In alta ordine de idei, ca orice mare creator, Godard vorbeste mereu despre el, care el este: cinefil inrait, timid, teribilist, aventuros, ingenuu (da, eu chiar cred ca de-aia apar femeile copil in filmele lui) si multe multe altele. Dar daca nu-ti place "el" (si nu-i nici o tragedie) nu poti sa faci click cu filmele lui (asa cum zicea si als). pacat. trebuie sa existe o cheie dar e uitata prin vreun ungher.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 09:02   #157
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mai cred, draga jactati, k e si-un teribilism al respingerii lui godard
(nu e cazu celor care KIAR nu-l gusta!)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 09:37   #158
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Originally Posted by Alex Leo Serban:
mai cred, draga jactati, k e si-un teribilism al respingerii lui godard
(nu e cazu celor care KIAR nu-l gusta!)
Les Enfants Terribles? Poate. Eu am facut ce mi-a stat in putere. De-acum incolo e pierderea lor.
Pe de alta parte nici sa vezi Godard cu pistolul la tampla nu ajuta. O metoda interesanta (cea cu pistolul) sugerata de Welles intr-un scenariu la Inima Intunericului - pacat ca nu l-au lasat s-o filmeze. Dar asta-i din alt film si eu sunt off-topic. De parca as avea vreo vina ca-i cultura inter-related.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 10:09   #159
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
sper ca nu am lasat impresia ca am o problema cu filmul ne-narativ, ca nu as fi in stare sa apreciez decat filmul clasic.

sunt convinsa ca e un teribilism al respingerii lui Godard, dar e un teribilism si mai mare al admiratiei lui. fac pariu ca mai mult de jumatate din cei care declara ca sunt inebuniti dupa godard, se plictisesc crunt.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 10:22   #160
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Klein, esti o teribilista si daca mai continui in ritmul asta te dam in judecata!




nu inteleg cum te face respectivul teriblista dupa ce, cu cateva ore inainte, iti spusese ca te intelege si ca-ti accepta punctul de vedere. sa fie labilitate sau ipocrizie?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells