Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Oct 2007, 19:32   #101
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
A aparut si in cateva filme romanesti, in unul avea un rol de sot betiv. Consoarta era Marga Barbu.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2007, 08:23   #102
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
A murit Dobrin.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2007, 09:56   #103
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
Originally Posted by Proletar:
A murit Dobrin.

__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2007, 10:46   #104
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Proletar:
A murit Dobrin.
trist. RIP.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2007, 13:26   #105
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
1969-70... Calificärile pentru Mexic...
Golul äla dat Portugaliei...

Dumnezeu sä-l ierte.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2007, 20:47   #106
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
...Norman Mailer (n. 31 ianuarie 1923, Long Branch, New Jersey - d. 10 noiembrie 2007, New York)

S-a nãscut în anul 1923 la Long Branch, New Jersey. A luptat în Filipine în cel de-al doilea rãzboi mondial, experienþã reflectatã în capodopera sa, romanul The Naked And The Dead -Cei goi ºi cei morþi,1948 (-si ecranizat in 1958 in regia lui Raoul Walsh, n.m.)- considerat a fi primul roman postmodern. Romanele sale se înrudesc cu reportajul. În abordarea operei lui Norman Mailer nu se poate face o distincþie clarã între ficþiune, jurnalism ºi eseisticã, combinaþia de reportaj ºi prozã foarte personalã se întâlneºte în multe dintre cele mai cunoscute opere ale sale. A publicat poezie, prozã scurtã, scrieri politice, o vastã eseisticã, biografii ºi criticã literarã. A decedat pe data de 10 noiembrie 2007, în urma unei insuficienþe renale. (wikipedia)
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2007, 17:46   #107
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Parcä P.S.D. avea mai multi deputati, nu doar unul... Sau îl confund cu P.I.N.? :?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2007, 18:04   #108
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, am aflat între timp (chiar veneam acum sä precizez).
L-am cunoscut la receptia de dupä premiera cu "Oglinda", vorbea despre Maiestatea Sa Regele Mihai spunând "bâlbâitu'".
Asa cä... sä-l ierte Dumnezeu.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2007, 20:08   #109
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
L-am cunoscut(e un fel de a spune) pe Pitbull pe forumul Cinemagia. Vorbea despre regele Mihai spunand Maiestatea Sa Regele Mihai.
Asa ca...Dumnezeu sa ni-l mai tie!
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2007, 23:59   #110
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
dan iosif era o figura, majestatea sa e perfect insipida
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2007, 08:11   #111
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cianura are un foarte intens gust de migdale amare. Pâinea e insipidä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2007, 22:20   #112
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Bodyguardu' lu' nea nelu.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2007, 13:21   #113
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu se poate...!
Stiam cä era bolnav, dar...
Prima datä l-am väzut în primävara lui 1981, în turneu la Bucuresti cu douä spectacole: "A murit Tarelkin!" (r. Harag Gyorgy) si "Emigrantii" dupä Mrozek... Am fost uimit sä descopär atunci un asemenea actor: umor, spontaneitate, fortä, energie, profunzime...! Apoi l-am väzut în "Glissando", si în atâtea altele...
La sfârsitul lui 1987, eram secund la Buftea, si am fost rugat sä mä întâlnesc cu el în studio si sä-l conduc (cu autobuzul studioului) la sediul unei echipe din Bucuresti. Atunci ne-am cunoscut pentru prima oarä. O jumätate de orä, cât a durat drumul, a conversat cu mine cald, deschis, vesel, ca si cum am fi fost prieteni de-o viatä. Asa era Fiscu: un om sincer si sufletist, o bucurie pentru suflet.
Faptul cä el, si nu alt actor, a jucat în "Moartea domnului Läzärescu", el cu nuantele lui, cu fineturile lui, cu subtilitätile si sensibilitatea lui, a contribuit la emotia atât de profundä pe care o inspirä filmul.
Acum marele si bunul nostru Fiscu s-a dus dupä alter-ego-ul lui, Dante Remus Läzärescu - si dupä... särmanul "pisicâine"...
Dormi în pace, Fiscule.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2007, 17:58   #114
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
sint cu atit mai shocat cu cit ieri, la columbia univ. unde am fost invitat pt o conferinta dspr 'lazarescu' s.cl (cu proiectia filmului cu tot), s-a vorbit mult dspr asta - suferinta, boala, moarte etc... au fost citeva contributii f misto (incl a unei italience - i-am promis sa-i dau lui puiu interventia ei...)

va dati seama k filmul asta, vazut dupa moartea lui, va fi si mai sfisietor??

odihneasca-se in pace!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2007, 18:22   #115
Piotr Buendia
Senior
 
Piotr Buendia
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 145
R.I.P.
mare pacat. as mai adauga un rol memorabil in Prea Tarziu (ador replica: domnule procuror, v-ati pus pe desenat) si in Zappingul lui Mungiu.
__________________
Nous sommes du Soleil. We love when we play.
Piotr Buendia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2007, 19:21   #116
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
... si in 'ajutoare umanitare' al lui hanno - unde ii intimpina p 'ajutatori' cu replik memorabila: 'welcome to... ... ... (cautindu-si hirtia) USSS!'
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2007, 20:59   #117
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Odihneasca-se in pace...
de cand a murit matusa-mea, stiu ce inseamna cancerul...

ciudata ironie a sortii...
Domnul Lazarescu chiar a murit...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2007, 21:50   #118
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Proletar:
Domnul Lazarescu chiar a murit...
Profilul sau de actor de pe cinemagia e o rusine, va rog sa completati corespunzator macar filmografia. Rolul din Cel mai iubit dintre pamanteni nu e mentionat, ca sa nu mai zic si de altele. RIP.

http://www.cinemagia.ro/actor.php?actor_id=2366
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2007, 22:13   #119
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Carmine Galante:
Originally Posted by Proletar:
Domnul Lazarescu chiar a murit...
Profilul sau de actor de pe cinemagia e o rusine, va rog sa completati corespunzator macar filmografia. Rolul din Cel mai iubit dintre pamanteni nu e mentionat, ca sa nu mai zic si de altele. RIP.

http://www.cinemagia.ro/actor.php?actor_id=2366
Am remarcat si eu asta. Cred ca problema CineMagiei este ca lucreaza destul de putini oameni pt site, nu a lipsei de profesionalism.
Odihneasca-se-n pace, in Rai, Oriunde, intr-o Lume Mai Buna!
Mie mi-a placut si Zapping.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2007, 14:27   #120
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Evenimentul Zilei Nr. 5018
10 Decembrie 2007

Moartea domnului Fiscuteanu
Lacrima Balint

Actorul care l-a interpretat pe Lazarescu in filmul lui Cristi Puiu va fi ingropat maine.


Intrat in istoria cinematografiei romane mai ales ca interpretul principal din filmul "Moartea domnului Lazarescu", regizat de Cristi Puiu si premiat cu Un Certain Regard in urma cu doi ani, actorul Ioan Fiscuteanu a trecut la cele vesnice sambata in jurul amiezii, la Spitalul Judetean din Targu-Mures.

El suferea de cancer la colon, boala cu care s-a luptat timp de sase ani. Medicii chirurgi au facut tot posibilul pentru a salva viata cunoscutului actor, dar au fost nevoiti sa intrerupa operatia si sa se declare invinsi. Avea 70 de ani.


Papa Fiscu sau actorul poet

Actorului Mihai Gingulescu, cel care a impartit atat scena, cat si o lunga prietenie cu Fiscuteanu, ii vine greu sa vorbeasca despre un om alaturi de care a trait atatia ani. "Noi ii spuneam, si in general i se spunea Fiscu. Iar acum, fiind mai in varsta, cei tineri ii spuneau Papa Fiscu. Fiscu era o formula frumoasa, care ascundea respect", povesteste Gingulescu.

"Omul Fiscuteanu... omul Fiscuteanu este mai complicat, mai greu de vorbit despre el, a fost o fiinta mai complicata decat obisnuitul. Fiscu scria versuri si proza, ceea ce nu se intampla oricarui om. Si scria bine, avea o sensibilitate si o putere de gandire, de sinteza a lucrurilor care cateodata uimea, pentru ca Fiscu era un om putin brutal uneori, nu te-ai fi asteptat ca el sa aiba atata putere de daruire si sensibilitate. Era un om contradictoriu, ascundea sensibilitate, o intelepciune brutala, usor agresiva".

Prietenii din teatru si nu numai isi amintesc la unison de o caracteristica a lui Fiscu: orgoliul. Sigur pe el, actorul spunea deseori ca este cel mai bun in toate, iar prietenii stiu ca asta ii dadea forta si convingere pe scena si facea parte din farmecul lui.

"Poti sa spui despre el ca era durul durilor, aveai impresia ca este un munte, desi nu era inalt, era un tip bine structurat. Avea o sinceritate brutala, absolut brutala. Stii, in general noi spunem ca suntem sinceri. Nu, Fiscu era necioplit de sincer si poate de aceea uneori ii speria pe unii. Spunea exact, la modul primar, ceea ce gandeste. Daca jignea pe cineva, stia sa spuna iarta-ma, scuza-ma, imi pare rau, chiar daca era un pusti, un actor la inceput sau un actor cu state vechi", marturiseste Nicu Mihoc, fostul director al Nationalului.

Amic cu state vechi, Mihoc era cel care il batea pe Fiscu la tenis de masa, dar si cel cu care facea planuri de film sau teatru: "Nu suporta sa-l bat la tenis de masa. Nu ii placea in general sa piarda, asta si in profesie, si in viata, si nici nu stia sa piarda. Putem spune ca am pierdut un imens actor, nu un actor targumuresean, un imens actor. Chiar acum o luna am fost la el sa-i citesc o piesa de teatru pe care voia sa o monteze. Voia sa scrie un scenariu de film". Gingulescu spune ca ar trebui republicate lucrarile deja aparute ale lui Fiscuteanu si editate si cele care inca nu au vazut lumina tiparului.


Facea sali pline

La Targu-Mures, Fiscu umplea salile Teatrului National. Colegii lui spun ca era un bun partener de scena. "Era bine sa joci cu el. Te obliga sa incerci sa fii si tu bun, nu puteai ca tu sa accepti sa fii slab langa el care, de obicei, stralucea in roluri", spune Gingulescu.

Intr-un comunicat scris de colectivul Teatrului National din Targu-Mures se mentioneaza: "Sunt actori (rari) in jurul carora se creeaza si un <folclor> care se transmite si se amplifica din generatie in generatie, iar Fiscu era unul dintre ei. Cu totii am crezut ca va avea noua vieti, dar se pare ca timpul n-a mai avut rabdare cu el".


Filmul lui Puiu, asta-seara la televizor

Regizorul Cristi Puiu spera sa se acorde mortii actorului "cel putin aceeasi importanta" care i s-a acordat celei lui Dan Iosif. "Mi se pare o minima dovada de respect fata de un mare actor", a spus Puiu. Actrita Luminita Gheorghiu, care i-a fost asistenta lui Lazarescu in "Moartea...", crede ca Fiscuteanu e fericit acum "pe platourile de filmare ale lui Dumnezeu". In mod bizar, filmul "Moartea domnului Lazarescu" este programat asta-seara la TVR 1, de la ora 20.45. Programarea peliculei a fost facuta cu mult timp in urma.

Toti actorii barbati ai Teatrului National din Targu-Mures vor face de garda la catafalcul actorului, al carui trup va fi depus, astazi, in incinta institutiei, intre orele 10.00 si 14.00. Inmormantarea va fi maine, la Cimitirul Central din Targu-Mures, de la ora 13.00.


ROLURI COMPLEXE
A jucat toate genurile: drama, tragedie si comedie


Ioan Fiscuteanu s-a nascut pe 19 noiembrie 1937. A urmat cursurile Institutului de Arta Teatrala si Cinematografica - Bucuresti, in perioada 1958-1962. Din 1962 pana in 1968 a fost actor la Teatrul de Stat Piatra-Neamt, iar din 1968 la Teatrul din Targu-Mures. De-a lungul timpului, a jucat peste 90 de roluri in teatru si cinematografie.

Memorabile raman rolurile sale din filmele: "Fructe de Padure", "Glissando", "Erou la 13 ani", "Undeva in est", "Balanta", "Asfalt tango", "Prea tarziu", "Timp liber", "Cel mai iubit dintre pamanteni" si, in special, cel din ultimul sau film - "Moartea Domnului Lazarescu", regia Cristi Puiu. Pe scena a abordat toate genurile artei dramatice: drama, tragedie, comedie.

Personalitate de prima marime a teatrului romanesc, bucurandu-se de apreciere la nivel mondial, Ioan Fiscuteanu a fost deseori premiat pentru minunatele sale interpretari. "El lasa un gol imens in inimile tuturor si mai ales in teatrul romanesc", spune directorul Teatrului National din Targu-Mures, Cristian Ioan.

http://www.evz.ro/article.php?artid=333738#

* * *

Mi-am mai amintit un rol extraordinar: Lopahin, în "Livada cu visini" a lui Cehov, regia Harag Gyorgy, stagiunea 1985-1986.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells