Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Sep 2005, 23:34   #81
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
si atunci, permiteti-mi intrebarea... dar de ce patru pagini de frictionare pe tema asta? un film poate fi bun sau prost in acceptiunea vitala a celor doua atribute numai la nivel subiectiv. exista filme pentru toata lumea, arta peste tot si la orice nivel (incep sa-i dau dreptate unui prieten, zilele astea). ai de unde alege.

Traurig, verstehe ich nicht. (or smth)
__________________
black mambo.
16mm is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2005, 10:13   #82
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
wise guy... vad k poate ar trebui sa te uiti in urma (cele 4 pagini).. skimburi de opinii, kestia cu topurile absolute etc vezi si tu. arta e peste tot, dar ce face de fapt diferenta de critica/evaluari/reactii dintre blow up, ultimul an la marienbad si sport sangeros sau godzilla vs mechagodzilla 3? e mai vast decat crezi in cele cateva randuri de mai sus
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2005, 21:05   #83
Essor Nougier
Senior
 
Essor Nougier
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 128
Originally Posted by Bulumulu:
wise guy... vad k poate ar trebui sa te uiti in urma (cele 4 pagini).. skimburi de opinii, kestia cu topurile absolute etc vezi si tu. arta e peste tot, dar ce face de fapt diferenta de critica/evaluari/reactii dintre blow up, ultimul an la marienbad si sport sangeros sau godzilla vs mechagodzilla 3? e mai vast decat crezi in cele cateva randuri de mai sus

Privitorul face diferenta. De-aia cele 4 pagini. De-aia "subiectiv".

De-aia diferenta de "critica/evaluari/reactii" depinde de factori prea multi pentru a fi cuprinsi aici.

And now for a personal touch: consider ca oricine pune anee derniere a marienbad si bloodsport in aceeasi fraza cauta sa epateze. "kestia cu topurile absolute" la fel.
__________________
Ask not what Essor Nougier can do for you, but what your spouse can do for him.
Essor Nougier is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2005, 19:06   #84
neanae
Senior
 
neanae
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 98
Un film e cu atat mai bun cu cat e mai intens copiat/mentionat/omagiat in alte filme.
neanae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2005, 19:08   #85
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Originally Posted by naenae:
Un film e cu atat mai bun cu cat e mai intens copiat/mentionat/omagiat in alte filme.
Poti sa iti dezvolti un pic ideea?
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2005, 19:14   #86
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
What Makes A Good Movie
Un link foarte on-topic.
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2005, 20:56   #87
neanae
Senior
 
neanae
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 98
De exemplu "Bonnie and Clyde" - ideea de macel-cu-incetinitorul a fost preluata de sute de alti regizori - vezi Sam Peckinpah, in "The Wild Bunch". (pariez ca Arthur Penn a copiat si el ideea din cine stie ce film european, dar n-am dovezi, cultura mea cinematografica fiind prea limitata )

...sau "The Good, the Bad and the Ugly" - cred ca nu exista western de dupa 1966 care sa nu fi...imprumutat cate ceva din filmul asta. Ganditi-va doar la soundtrack, care cred ca e cel mai copiat din toate timpurile.
neanae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Sep 2005, 16:20   #88
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
Originally Posted by Essor Nougier:


And now for a personal touch: consider ca oricine pune anee derniere a marienbad si bloodsport in aceeasi fraza cauta sa epateze.

keep them personal touches for yourself

cat pt francofilia din tine.. attention avec les n
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Sep 2005, 21:20   #89
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
da' nu mai moare odata topicul asta?!
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Sep 2005, 22:30   #90
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Cinemania:
da' nu mai moare odata topicul asta?!
:lol: nici o sansa ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2005, 13:18   #91
Shadow_20
Junior
 
Shadow_20
 
Join Date: Oct 2005
Location: Bucuresti
Posts: 35
Send a message via Yahoo to Shadow_20
parerea mea este ca un film bun poate fi de doua categorii: sa placa maselor (comercial good) sau sa placa unui grup restrans de oameni (personal/intelligent-like good) pt ca dupa cum se zicea mai devreme: nu exista inteligenta fara sentiment in film. asadar un film cu 75%sentiment si 25%inteligenta se va adresa maselor (pt ca , deh, toti au sentimente), iar un film cu 25%sentiment si 75% inteligenta se va adresa oamenilor care nu sunt superficiali, celor care cauta dincolo de aparente, celor care citesc printre randuri. cred ca motivul ar fi urmatorul: categoria oamenilor inteligenti iau acele 25% sentimente si le amplifica

(nu dati cu paru' e doar o parere destul de subiectiva-probabil proasta avand in vedere ca sunt newbie)
__________________
rock and roll for ever
Shadow_20 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2005, 13:53   #92
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Originally Posted by Shadow_20:
(nu dati cu paru' e doar o parere destul de subiectiva-probabil proasta avand in vedere ca sunt newbie)
Relax, Cinemagia nu e acelasi lucru cu Auschwitz.
Quote:
sa placa maselor (comercial good) sau sa placa unui grup restrans de oameni (personal/intelligent-like good)
Aha, deci sugerezi ca exista unele filme bune din pdv industrial si unele bune din pdv artistic.
Quote:
asadar un film cu 75%sentiment si 25%inteligenta se va adresa maselor (pt ca , deh, toti au sentimente), iar un film cu 25%sentiment si 75% inteligenta se va adresa oamenilor care nu sunt superficiali, celor care cauta dincolo de aparente, celor care citesc printre randuri. cred ca motivul ar fi urmatorul: categoria oamenilor inteligenti iau acele 25% sentimente si le amplifica
Dar ce ai scris mai sus nu prea mai merge, in primul rand pentru ca delimitarile cu "x%" nu sunt viabile, este imposibil sa imparti astfel un film.Apoi, spuneai ca cele care contin sentiment se adreseaza maselor?O, nu!Asta chiar nu...Regizorii se pot grupa in 2 categorii,adevarat, cei "cerebrali"(Hitchcock de ex) si cei "sentimentali"(A. Tarkowski de ex).Dar nu putem spune ca faceau filme strict pentru o categorie.Deci, sunt filme care trebuie mai mult gandite, descifrate si unele care trebuie mai mult simtite.Dar in nici un caz nu inseamna ca unele sunt mai comerciale decat celelalte, sau ca unele se adreseaza mai mult "turmei" sau mai mult "elitei"...Sustineti punctul de vedere, poate nu am inteles eu ceva.
Citind raspunsul tau, mi-am dat seama de un lucru.Spuneai "dincolo de aparente, celor care citesc printre randuri".Deci, eu zic ca un film bun este cel care ARE ceva dincolo de aparenta, care are o esenta ce trebuie sustrasa, inteleasa, simtita.Filmul bun este acela care iti ofera posibilitatea de a citi printre randuri, pentru ca are ceva ascuns printre randuri.
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2005, 17:18   #93
Shadow_20
Junior
 
Shadow_20
 
Join Date: Oct 2005
Location: Bucuresti
Posts: 35
Send a message via Yahoo to Shadow_20
ai dreptate. faza cu x% era ceva ca idee... doar e normal ca nimeni nu poate imparti asa un film oricum, nu am exprimat bine ideea. intr-adevar , ma refeream la "bunatate" industriala si artistica... si ca si tine am convingerea ca filmele cu adevarat bune te pun un pic pe ganduri si nu iti dau "mura-n gura" chiar totul.
__________________
rock and roll for ever
Shadow_20 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2005, 18:07   #94
crisstina
Junior
 
crisstina
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 35
Eu consider un film bun , in primul rand ,dak intalnesc in el unele aspecte in care ma regasesc , ....dak actorii reusesc sa exprime ceva prin jocul lor....deocamdata asta imi vine in minte acum :?
__________________
Viseaza la ceea ce vrei sa visezi , fii ceea ce vrei sa fii
crisstina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2005, 16:21   #95
mdah
Novice
 
mdah
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 20
Send a message via Yahoo to mdah
Eu zic daca iti place sa critici filmele....atunci ar trebui sa inveti sa o faci din punct de vedere obiectiv...Tu doar observi lucruri la filme...si le comentezi fara sa zici ca sunt bune sau rele...sau ma rog...poate in cazul in care un film chiar e extraordinar sau e chiar foarte prost...Inca nu am intalnit filme care sa fie chiar groaznice...Adik stiu unele titluri...dar nu le-am vizionat personal....Cel putin eu asa vad daca un film e bun....Si imi place ca mesajul filmului sa nu fie evident....poate sa-mi dau seama de el numai dupa ce-l vad a doua oara...asta imi place la un film....si sa fie original...adik fara clisee....de exemplu 'Pianistul' mi-a placut mult pentru ca nu a avut o poveste de dragoste...si asta a afacut filmul mai bun in ochii mei....Ar fi mai multe exemple...dar...
__________________
'The world is changed because you are made of ivory and gold. The curves of your lips rewrite history.'
mdah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2006, 11:48   #96
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
In film, ca si in teatru, criteriul estetic nu poate fi decat convertit la o suma de criterii. Sa dau un exemplu: Veronica se pregateste sa moara, adaptata la Odeon.. Facuta de un regizor foarte bun, insa ce poti scoate dintr-o carte a lui Coelho?
Un bun critic de film ar trebui sa ia in considerare o suma de criterii estetice, si nu in ultimul rand onestitatea regizorului (Aici vreau sa-l mentionez ca exemplu negativ pe Spielberg, dupa mine cea mai mare curva a cinematografiei mondiale).

Ordinea mea e:
-Regie ( coz ze director iz ze master) SI stilul personal al regizorului.
-Imagine (directorul de imagine e the man behind the image show, isn't it)
-Scenariu, si acum nu ma refer la calitatea intelectuala a scenariului. Am vazut filme bune facute dupa un scenariu care se baza pe un gimmick..a simple but charming trick.
- Actori, desi aici regizorul e responsabil
- Coerentza si consistenta intregului construct.


Si, cu toate astea.. toate premisele fiind indeplinite.. nu iese maioneza!
Aici intervine ze gift.. That blessing from the gods of cinema In plus, dupa mine un regizor se justifica drept un regizor bun doar atunci cand isi respecta tzinuta si nu scoate doar un singur film bun.

Mai mult decat atat, stilul usor de recunoscut aplicat multor filme bune face un mare plus pentru mine. Desi Ladykillers m-a dezamagit mult, i-as mentiona pe fratii Coen ca niste mari favoriti filmmakers (sunt fan).
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells