Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Nov 2011, 20:15   #881
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
te asteptam . am o reteta (cu blat) de la sora mea, dar inca nu am incercat-o
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2011, 02:07   #882
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Pina ne mai omoara rvn putin, va arat ce-am mai gatit azi. De fapt habar n-am ce-i cu mine, am stat inacceptabil de mult in bucatarie azi, nu zic mi-au iesit niste chestii bune, dar pur si simplu ma uimeste ca am avut chef sa gatesc, desi am o mie de alte lucruri de facut.

N-am facut poze decit la ficatei de pui cu mamaliguta si musdei. Stiu o sa ziceti ca am zis ca nu ma omor dupa carne, dar, ficatul l-am gatit pe post de medicament daca ai probleme cu inima, cu ficatul, etc, e indicat sa maninci respectivele organe, ca sa nu mai spun ca e supraplin de vitamina A si B-uri. Da, se aplica si la creier si la alte chestii (considerate delicatese) de-aia in copilarie ne dadeau parintii creierul de peste, intre timp ne-am indepartat cu mult de vechea traditie si cam toate organele se arunca, mai putin in tarile unde s-a pastrat traditia.

In fine, sa n-o mai lungesc, am inabusit ficatul cu ceapa si condimente si-a iesit asa iar gustul a fost demential.



__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2011, 09:07   #883
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
nu arata asa bine dar cred ca are un gust foarte bun
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2011, 17:37   #884
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
ce-mi plac oamenii care comenteaza de pe margine

mona cum faci mujdeiul? eu am renuntat sa fac varianta clasica ca ultima data cand am facut mi-a cazut greu (sau poate mi-a fost rau de la altceva si am dat vina pe bietul mujdei. De obicei fac sosul de usturoi cu maioneza, iaurt, smantana
P.S. si eu iubesc ficateii
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2011, 17:53   #885
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
daca imi permiti iti dau eu o sugestie...
in cazul mujdeiului e vorba de cantitate. ca dealtfel si la ceapa....
aceste doua legume sunt foarte benefice pentru sanatate si consumate zilnic chiar, au nenumarate efecte pozitive pentru metabolism, imunitate,sanatate in general...
sa nu uitam ca bunicii nostri le consumau in cantitati impresionante si poate acesta este si motivul pentru care multi au ajuns octogenari...
deci, eu fac sosurile cu usturoi, adica mujdeiul, atat cat trebuie pentru savoarea preparatului, nu cat sa ai arsuri la stomac o saptamana. desigur, unii au o sanatate de fier in zona digestiva si le tolereaza fara probleme, dar indiferent de aspectul acesta, eu tot consider ca la mancare nu sunt bune excesele de nici un fel, nici cantitative, nici de alta natura....
dupa teoria asta,in sfarsit iti spun cum fac eu:

2-3 catei pisati la o ceasca de apa. sare si verdeata dupa gust.
nu adaug alte ingrediente. de obicei, sosurile mele contin usturoi, foarte putin, dar este atat cat trebuie pentru o aroma innebunitoare...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2011, 18:32   #886
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
klaudya, acasa mincam mujdei sanatos, cu usturoi, ulei de masline, sare, eventual putin mustar, care frecat era alb-alb si foarte fin, dar eu n-am avut niciodata rabdare sa fac asa ceva. Il fac supersimplu cu maioneza si usturoi si am incercat si cu smintina, dar nu-mi place la fel de mult. Usturoiul il dau pe razatoare, asa iese mai fin si cu ocazia respectiva mi-am mai cumparat o jucarie, pentru ca am o razatoare speciala pentru asta . Oricum, sfat: cind gatiti cu usturoi, fie ca-l tocati marunt, fie ca-l dati pe razatoare, lasati-l 5-10 minute sa stea dupa ce l-ati tocat, asa i se accentueaza proprietatile benefice (si parfumati si bucataria ), apoi adaugati-l in mincare. La fel si la ceapa, fac parte din aceeasi familie, de sulfuroase.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2011, 19:10   #887
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
mama il face tot cum spui tu rvn si nu am avut niciodata probleme, dar mi s-a zis ca de fapt varianta clasica ar fi usturoiul pisat cu putina sare si frecat cu ulei ca la maioneza. am incercat si eu si mi-a fost greata de la el. arsuri nu am avut la stomac
am mai mancat la cineva cu rosie coapta data prin razatoare si a fost f bun la gust
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2011, 02:52   #888
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Imi curg balele la topicul asta. Iar cea mai tare e Ana! Pe locurile 2 si 3 - Zeno si RVN. Bravo!
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2011, 19:06   #889
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
de data aceasta, fac o dedicatie speciala Klaudiei, care, din cate am priceput, e mare fana a dovleacului. si mie imi place si tocmai de aceea am indraznit sa pun aceste poze. nu este nimic sofisticat in aceasta reteta. e doar nostalgia dupa iernile anilor copilariei mele, cand, mirosul acestui fel de mancare, putin mai neobisnuit,domnea intr-o bucatarioara mica,unde, cuptorul sobei cu lemne,cocea aproape zilnic asa ceva...
IMG_5524.JPG
IMG_5525.JPG
IMG_5530.JPG

Last edited by rvn : 22 Nov 2011 at 19:10.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 02:43   #890
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
rvn, ce e sub dovleac? N-am mincat niciodata asa ceva, nici macar placinta de dovleac. Mincam dovleac copt cind eram copil, dar nu-mi placea decit crusta aia arsa de la suprafata, cred ca mama punea si zahar pe el la copt, nu sint sigura.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 07:44   #891
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
orez, cred ca se vede destul de bine...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 09:03   #892
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
multumesc..multumesc..ce bine ar fi daca as putea sa-i simt mirosul
uite ca nu am mai vazut si nici nu am mai auzit de dovleac pregatit cu orez
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 09:35   #893
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by klaudya_e:
multumesc..multumesc..ce bine ar fi daca as putea sa-i simt mirosul
uite ca nu am mai vazut si nici nu am mai auzit de dovleac pregatit cu orez
te asigur ca gustul este special. pe cat este de simplu de facut, pe-atat este de bun...
doar orez, dovleac si putina scortisoara pe deasupra. dulceata dovleacului se imbina excelent cu gustul orezului fiert la cuptor. incearca si n-o sa regreti!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 16:31   #894
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by rvn:
orez, cred ca se vede destul de bine...

Eu nu mi-am dat seama ca-i orez. Se pune orezul nefiert impreuna cu dovleacul necopt la cuptor? Cita apa se pune? Pare interesant.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 19:17   #895
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
o sa spun pe scurt cum am procedat eu, desi cred ca sunt o groaza de variante pe net. cu simplu click gasesti o mie.
deci,
1. am spalat frumusel o cana de orez in mai multe ape.
2.in timp ce orezul se umfla putin, am curatat dovleacul si l-am taiat in bucatile care se vad acolo.
3. am uns vasul termorezistent din belsug cu unt, cam un sfert de pachet...
4. am asezat orezul in vas si apa dupa cat se stie, cu aceeasi cana cu care am masurat orezul,inca trei parti...
5. am pus vasul in cuptorul preincalzit si cand a inceput sa fiarba, l-am scos si am pus deasupra feliile de dovleac. la sfarsit, dupa ce a fost gata, am presarat scortisoara deasupra.

stiu ca se poate adauga zahar si putina sare. eu n-am facut-o. deasemeni, o alta varianta, ar fi sa se caleasca usor o ceapa mica cu dovleacul intr-o tigaie si apoi sa se puna peste orez si totul sa se rumeneasca la cuptor...
totul depinde de gustul si dorinta fiecaruia. dupa modul cum am procedat eu, preparatul poate fi inclus mai degraba la categoria "deserturi". e ceva in genul orezului cu lapte si dulceata pe deasupra, pe care il mancam cand eram copii, mai ales la gradinita!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 23:55   #896
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Orezul cu lapte, miammmm, una din mincarurile mele preferate. E ok si grisul, dar nici nu se compara cu orezul.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2011, 20:23   #897
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pai, am zis sa incerc gustul carnatilor cu orez, pe care Zeno ii tot mananca de cand se afla in acea depresie culinara. l-am amenintat ca daca nu-mi place rezultatul, va lua bataita cu nuielusa. sa va arat ce-a iesit, cu precizarea ca totul este preparat dupa imaginatia mea. habar n-am cum a gatit el. sper ca sa ramana placut impresionat de varianta mea. la fel si voi!
asadar, va prezint ingredientele:
IMG_5531.JPG
IMG_5532.JPG
IMG_5533.JPG
si rezultatul din tigaie:
IMG_5539.JPG
care s-a potrivit nemaipomenit de bine cu aceasta salatica de varza proaspata, nu murata, cum mi-a sugerat el.
IMG_5540.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2011, 20:30   #898
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
si vazut ceva mai de aproape:
IMG_5541.JPG
IMG_5549.JPG
IMG_5551.JPG
Zeno, cu regret te anunt,ca Mos Nicolae nu va veni la tine. daca totusi insisti, va trebui sa faci neaparat o dracie, altfel, nuielusa,nu va avea niciun rost!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2011, 21:51   #899
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
:)

Originally Posted by anaemona:
zeno, tu ai un blog cu retete? despre ce televizor vorbesti?

Eu nu ma omor dupa creveti/carne in general, dar sint extraordinar de usor de gatit si cum nu mai e vara sa pot minca in cea mai mare parte crud, trebuie sa gasesc alte idei. Ce-mi place sa maninc acum sint supele crema, pot minca si de doua ori intr-o zi, compozitia cremoasa iti da asa o senzatie placuta, caldura parca te linisteste si mental, nici nu mai ai nevoie de ciocolata ca sa te simti bine. Si sint nemaipomenit de usor de facut, tot ce ai nevoie e un blender si putina rabdare

klaudya, cum faci salata de ridichii negre? Eu rad sau tai feliute extrem de subtiri apoi pun sare, e delicioasa, mi-ai facut si mie pofta, doar ca trebuie sa merg la cumparaturi si asta n-am chef deloc.

Buna seara Anemona!

Scuze pentru intarzierea cu care raspund (uneori intru mai rar pe forum decat gatesc, de unde poti trage concluziile in privinta statisticii)...

Caldura? Ce spui tu acolo? I am utterly confused: te afli in Romania sau esti plecata din tara, undeva prin California?... In Brasov sunt undeva pe la 0 grade si mai putin chiar.

Ciocolata e un drog si ea, dar prefer alte droguri (legale)

Te referi cumva la blender din ala manual? Din ala am. Totusi in poza ta, crevetii arata ca si cum nu ar fi fost afectati de palele ascutite ale blenderului..

Of of of... Inca sunt in criza de idei... Si cu o gramada de resturi prin frigider... .
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2011, 22:33   #900
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
zeno, raspunzi tirziu si atit te-ai invirtit pina mi-ai ocolit complet cele doua intrebari dar nu-i bai.

Caldura data de supa calda, la ea ma refeream. Nu sint in Romania acum, dar nici exagerat de frig nu e, doar ca-n poezia lui Paunescu. Blenderul era tot pentru supele crema, nu a fost folosit la creveti.

Fa o supa crema sau o supa de oricare, depinde ce resturi ai.

Si eu sint in pana de idei si am mare nevoie, in seara asta ceva gustos, simplu, care sa nu fie greu la stomac.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells