Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Mar 2012, 12:21   #701
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Eu nu vad cum ajungi sa compari un film de 3-4-5 ore cu un serial care tine 3-4-5 sezoane,daca tot vorbim de rabdare.Care dintre ele crezi ca iti cere mai multa rabdare intr-un final?La filmul minimalist intradevar trebuie nervi de otel daca nu esti un fan al genului,dar chiar si daca e o vizionare grea tot esti constient ca dupa alea 3-5 ore ai terminat cu el.In schimb la seriale e alta treaba pentru ca episoadele tin in medie intre 45 de minute si o ora iar cand ai de-a face cu mai multe sezoane si ajungi sa le vezi,deabia atunci poti spune ca esti rabdator.
Deci ai vazut Breaking bad,Band of brothers,Twin Peaks si Arrested Development.Bun!
Si acum te rog sa-mi spui de ce le-ai vazut pe toate la capat,daca nu ti-au placut?
Cand e vorba de un film,hai ca mai merge sa-l termini chiar daca nu iti place cum decurge,dar sa vezi 4 sezoane dintr-un serial care nu-ti place?Miroase a trolling grav dupa parerea mea.
Practic tu,dupa astea 4 ti-ai format deja parerea despre toate serialele,iar cand ai hotarat sa vezi altul,n-avea nici o sansa din start pentru ca ideea ca o sa fie prost era deja implantata in mintea ta.
Daca tot te plangi de realism,atunci chiar trebuie sa vezi The wire,dar daca nici ala nu iti place chiar nu vad rostul sa mai te uiti la seriale.Eventual sa revii peste o perioada cand esti mai relaxat si nu stai sa despici firul in 4 la fiecare amanunt.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 12 Mar 2012 at 12:25.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2012, 17:41   #702
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Si macar la un Seinfeld merge sa te uiti din cand in cand. Pe mine ma binedispune oricand.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2012, 07:48   #703
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Liviu-:
Sorry, ma tot iau cu alte lucruri... nu-l mai frecventez. Am patit acelasi lucru ca si cu Oz &The Sopranos, seriale cu care am intrat in sesiune si dupa ce s-a terminat sesiunea mi-am gasit alte lucruri de facut. Toate mi-au placut, poate mai mult Oz si Sopranos, dar pur si simplu nu le-am mai reluat. Si sincer mai degraba as revedea The Wire, ceea ce probabil o sa fac, dar in vacanta de vara ca sa ma pot uita linistit.
Funny, ce s-o mai dam dupa visin... de facto, tu dai mai putini banuti pe BrBa si tot eu sunt the bad guy.
Si zici c-o sa re-vezi The Wire, ah? Creepy...

Originally Posted by Kriss_Kringle:
Eu nu vad cum ajungi sa compari un film de 3-4-5 ore cu un serial care tine 3-4-5 sezoane,daca tot vorbim de rabdare.Care dintre ele crezi ca iti cere mai multa rabdare intr-un final?La filmul minimalist intradevar trebuie nervi de otel daca nu esti un fan al genului,dar chiar si daca e o vizionare grea tot esti constient ca dupa alea 3-5 ore ai terminat cu el.In schimb la seriale e alta treaba pentru ca episoadele tin in medie intre 45 de minute si o ora iar cand ai de-a face cu mai multe sezoane si ajungi sa le vezi,deabia atunci poti spune ca esti rabdator.
S-ar putea sa fie doua tipuri diferite de rabdari, daca stam sa facem teoria chibritului, dar din experienta mea personala orice idiot al secolului XXI care se respecta are cel putin 20 de seriale la activ, dar daca-l intrebi dac-a vazut vreun film mai lung de 3h1/2 in afara de Titanic si The Godfather II...
Quote:
Deci ai vazut Breaking bad,Band of brothers,Twin Peaks si Arrested Development.Bun!
Si acum te rog sa-mi spui de ce le-ai vazut pe toate la capat,daca nu ti-au placut?
Cand e vorba de un film,hai ca mai merge sa-l termini chiar daca nu iti place cum decurge,dar sa vezi 4 sezoane dintr-un serial care nu-ti place?Miroase a trolling grav dupa parerea mea.
Nu, trolling era cand am folosit expresia "cabipcaturi penale" cand, de fapt, impresia mea e de mediocritate caldicica umflata cu pompa nucleara de filistinimea average-joe-ista"; acuzatia ta nu ar mai tine de trolling ci de umor imbecil. Motivul pentru care am ramas in cursa pan la finish tine de o ampla coroboratie factoriala care in mare arata asa: a) n-am spus, de fapt, ca nu mi-au placut; am zis ca sunt mai mult sau mai putin niste porcarii, dar si shaormele si alt fast-food-isme sunt nist aberatii gastronomice insa tot imi plac; tine de fenomenologia placerilor vinovate b) exista o placere apriobiprica la mine in zgaitul la filme; indiferent de calitatea produsului analizat exista mereu o minima satisfactie in simplul proces al analizei unui produs filmic c) incapatanare - urasc sa las neterminata o treaba odata ce m-am apucat de ea (de multe ori in ciuda consecintelor pernicioase d) la niciunul din cele patru enumerate motivul principal pentru care m-am angajat in parcurgerea lor nu a fost unul hedonist (poate doar la TP,initial, ca a fost primul si era si vorba de Lynch, dar nu mai tin minte) - la TP am continuat cu el desi mai mult ma frustra decat sa ma rasfete (desi seria ascunde si niste componente CAPODOPERIALE pentru care, singure, merita trecut prin toata bostana) fiindca, for fuck sake, era vorba de Lynch - ma simteam si dator moral intr-un fel dar era si important sa stiu de TP ca sa-l cunosc mai bine pe Lynch. La celelalte m-am uitat, in primul rand, ca sa-mi confirm o data pentru totdeauna preconceptiile fata de ideea de serial tv;
Dar, repet, per ansamblu au fost destul de entertaining chestiile din cand in cand degajand si cateva licariri estetice de inalt nivel (trecerea de la sezonul 3 la al 4-lea in Brba - Half-Measure, Full Measure, Box Cutter + Salud... iar Arrested Development e istet foc cel putin de 2-3 ori pe episod, insa problema e totul e inecat pana-n gat in colesterol estetic).
Quote:
Daca tot te plangi de realism,atunci chiar trebuie sa vezi The wire,dar daca nici ala nu iti place chiar nu vad rostul sa mai te uiti la seriale.
Nu-i exclus, insa doar pe Six Feet Under il mai iau in considerare anul asta (nu stiu de ce, am o presimtire buna fata de el)
Quote:
Eventual sa revii peste o perioada cand esti mai relaxat si nu stai sa despici firul in 4 la fiecare amanunt.
Se cheama gandire critica. Somn usor. *limba*
Originally Posted by MariaMona:
Si macar la un Seinfeld merge sa te uiti din cand in cand. Pe mine ma binedispune oricand.
Mi-a placut Seinfeld de multe ori, dar nu m-am mai uitat la el de mult timp. As mai avea rabdare cu el acuma doar daca e sa n-am absolut nimic de facut, cred...
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2012, 12:16   #704
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Federico:


S-ar putea sa fie doua tipuri diferite de rabdari, daca stam sa facem teoria chibritului, dar din experienta mea personala orice idiot al secolului XXI care se respecta are cel putin 20 de seriale la activ, dar daca-l intrebi dac-a vazut vreun film mai lung de 3h1/2 in afara de Titanic si The Godfather II...
Gresit in privinta filmelor mai lungi de 3 ore,multi o sa zica LOTR extended version.

Quote:
Nu, trolling era cand am folosit expresia "cabipcaturi penale" cand, de fapt, impresia mea e de mediocritate caldicica umflata cu pompa nucleara de filistinimea average-joe-ista"; acuzatia ta nu ar mai tine de trolling ci de umor imbecil. Motivul pentru care am ramas in cursa pan la finish tine de o ampla coroboratie factoriala care in mare arata asa: a) n-am spus, de fapt, ca nu mi-au placut; am zis ca sunt mai mult sau mai putin niste porcarii, dar si shaormele si alt fast-food-isme sunt nist aberatii gastronomice insa tot imi plac; tine de fenomenologia placerilor vinovate b) exista o placere apriobiprica la mine in zgaitul la filme; indiferent de calitatea produsului analizat exista mereu o minima satisfactie in simplul proces al analizei unui produs filmic c) incapatanare - urasc sa las neterminata o treaba odata ce m-am apucat de ea (de multe ori in ciuda consecintelor pernicioase d) la niciunul din cele patru enumerate motivul principal pentru care m-am angajat in parcurgerea lor nu a fost unul hedonist (poate doar la TP,initial, ca a fost primul si era si vorba de Lynch, dar nu mai tin minte) - la TP am continuat cu el desi mai mult ma frustra decat sa ma rasfete (desi seria ascunde si niste componente CAPODOPERIALE pentru care, singure, merita trecut prin toata bostana) fiindca, for fuck sake, era vorba de Lynch - ma simteam si dator moral intr-un fel dar era si important sa stiu de TP ca sa-l cunosc mai bine pe Lynch. La celelalte m-am uitat, in primul rand, ca sa-mi confirm o data pentru totdeauna preconceptiile fata de ideea de serial tv;
Dar, repet, per ansamblu au fost destul de entertaining chestiile din cand in cand degajand si cateva licariri estetice de inalt nivel (trecerea de la sezonul 3 la al 4-lea in Brba - Half-Measure, Full Measure, Box Cutter + Salud... iar Arrested Development e istet foc cel putin de 2-3 ori pe episod, insa problema e totul e inecat pana-n gat in colesterol estetic).

Impresia ta cam te face sa pari cam snob si superior,nu zic ca esti dar cam asta reiese din citat.
De asemenea acuzatiile tale au asa un aer de revolta impotriva serialelor ca si ar fi blasfemie sa te uiti la ele.Ori ai avut asteptarile prea mari cand ai inceput sa te uiti la ele,ori le-ai comparat cu cine stie ce capodopere si rezultatul a fost substandard,habar n-am.Tot ce conteaza acum e sa te convertim! "joke"

Quote:
Se cheama gandire critica. Somn usor. *limba*

O solutie ar fi sa dezactivezi gandirea critica in timpul serialelor si sa bagi limba in gura.

Quote:
Mi-a placut Seinfeld de multe ori, dar nu m-am mai uitat la el de mult timp. As mai avea rabdare cu el acuma doar daca e sa n-am absolut nimic de facut, cred...

In cazul in care ti-a placut Seinfeld iti recomand It's always sunny in Philadelphia.Descrierea sitcomului este "Seinfeld on crack" deci iti poti imagina cam la ce sa te astepti.
Cum am spus,nu toate sunt extraordinare dar multe sunt distractive si daca le ai la indemana atunci cand n-ai chef de filme,nu poate fi decat un lucru bun.
Sunt multe seriale si miniserii care pot multumi si spectatorii mai pretentiosi si cei mai casual dar in unele,character development-ul este mai superior fata de filme,cum e si logic datorita duratei.Evident ca ele nu se ridica la nivelul filmelor,dar cateva cred ca fac fata cu brio.Unele subiecte n-ar functiona ca filme dar ar excela ca seriale,de aceea raman o deviatie binevenita.Intr-un final,serialele raman o sabie cu 2 taisuri,trebuie doar sa vezi care taie mai bine.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 13 Mar 2012 at 13:16.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2012, 14:53   #705
Manusa
Guru
 
Manusa
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 362
Originally Posted by Pepper:
Ai incercat The Wire sau Band of Brothers? mie astea mi s-au parut adevarate, nu m-au lasat sa ma plictisesc de ele ca netrebnicul de House...



Band of Brothers este o miniseria care m-a incantat si il recomand. O miniserie asemanatoare este The Pacific.
Manusa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2012, 15:20   #706
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Si Pacificul e fain, dar a avut nenorocul sa succeada Banda de camarazi din Europa si i s-a pus stampila de "mai slab", desi e la fel de bine realizat; plus ca accentul s-a pus pe experienta psihologica individuala si mai putin pe mentalitatea de grup ca in BoB. Daca ar fi fost lansat primul cred ca ar mai fi urcat o treapta in vizorul critic al spectatorilor si n-ar fi ramas intr-un con de umbra ca in prezent.
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2012, 16:21   #707
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Impresia ta cam te face sa pari cam snob si superior,nu zic ca esti dar cam asta reiese din citat.
De asemenea acuzatiile tale au asa un aer de revolta impotriva serialelor ca si ar fi blasfemie sa te uiti la ele.Ori ai avut asteptarile prea mari cand ai inceput sa te uiti la ele,ori le-ai comparat cu cine stie ce capodopere si rezultatul a fost substandard,habar n-am.Tot ce conteaza acum e sa te convertim! "joke"

Superior, desi nu mi-ar displacea, nu pot sa bag mana-n foc, dar de snobism pot sa confirm linistit ca sunt si mandru de. Ha!
Pai, ti-am spus ca asteptarile au fost problema. Stiu ca-i vorba de imdb, dar pubipla mea, Punch-Drunk Love are in jur de 7.2 iar AD are 9.5 (daca nu .7 parca). Ce asteptari voiai sa am? Sau pe partea de thrillere - Michael Clayton are 7.4 si BrBa are cu dou puncte intregi mari si late mai mult. Pe scara mea de valori daca primul e de 7 celalalt e de 2.8, max 3.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2012, 16:32   #708
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Atunci tu esti de vina,cumetre.Eu doar vag ma iau dupa imdb cand vine vorba de seriale.Cel mai mult ma uit pe metacritic ca sa-mi fac o idee despre ele si nu fac greseala de a le compara cu filme.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2012, 16:34   #709
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Pai, si io tot vag m-am luat.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2012, 16:45   #710
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Kriss_Kringle:
nu fac greseala de a le compara cu filme.

Ce-i gresit in a compara calitatea acting-ului dintr-un serial cu cea dintr-un lungmetraj?
Sau realismul, in general? Acolo unde obiectul se vrea a fi realist.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2012, 18:30   #711
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Daca te referi la acting,unde-i problema la Breaking Bad?Vrei sa-mi spui ca Bryan Cranston,Aaron Paul sau Giancarlo Esposito nu se ridica la nivelul unui Clooney,Pitt sau oricare alt actor din A list-ul Hollywood-ului?
In Band of brothers n-ai realism?Poate ca e cam sappy pe alocuri dar de realism nu cred ca se pune problema.Arrested development si Twin Peaks n-am vazut dar acolo ma indoiesc ca se vrea realism,cel putin nu 100%.
Compara serialele intre ele,dar nu ai vazut destule ca sa poti face asta.Si ca sa nu fie de ajuns le pui langa filme care au facut istorie,deci evident ca o sa te dezamageasca.
Ti se pare corect daca compari un scurt metraj de 20 de minute cu un lung metraj de 2 ore?Si filmul ala sa mai fie si un Raging bull,Blade runner,Godfather,Dr.Strangelove etc?
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 08:11   #712
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Daca te referi la acting,unde-i problema la Breaking Bad?Vrei sa-mi spui ca Bryan Cranston,Aaron Paul sau Giancarlo Esposito nu se ridica la nivelul unui Clooney,Pitt sau oricare alt actor din A list-ul Hollywood-ului?
Clooney si Pitt nu-s cele mai exigente optiuni posibilie la care sa te raportezi, dar chiar si-asa... in zilele lor bune, sunt intangibili pentru serialisti. IUMO, daca serialistii erau la fel de buni ca feature-istii, atunci nu mai erau serialisti. Nu-mi spune ca ei prefera mediul tv in detrimentul cinema-ului din convingeri (estetice, morale, financiare or whatever). Majoritatea actorilor tv raman in tv. Uite, Cranston, daca era chiar atat de bun pe cum zici tu si altii, dupa patru ani de zile de demonstratii si parade actoricesti, de ce mai mult decat rolul extrem de secundar din Drive n-a putut sa prinda? Care rol, daca tot veni vorba, oricat ar fi de zgarcit substantialmente, tot reuseste sa fie mai interesant decat tot cortegiul de episoade (redundante) din BrBa. Probabil nu conteaza cat te labartezi pe orizontala timpului atat cat conteaza profunzimea de sfredelire emotionalo-spirituala. M. Brando in Rolul sau, de ex, n-are foarte mult spatiu de manevra, insa e unul dintre cele mai complexe, bogate si amplu "schitate" personaje ever. Nu serios, eu chiar ma simt mai atasat de, si simt ca-l cunosc mai bine pe, Cranston-ul din Drive decat de/pe cel de dincolo. Revenind, e greu de pus degetul cu exactitate la o incercare de diagnosticare a jocului din BrBa, dar intuitiv nemultumiri exista destule. Sa dau in partea slaba a filmului (Tuco, Gemenii, Saul, prietenii lui Jesse) nu ar fi prea fair-play din partea mea, dar sunt probleme si la stalpii de sustinere. Aaron Paul e absolut atroce. Nu ma simt in stare sa zic de ce, dar e singurul personaj care nu doar ca nu s-a_ridicat_la_standardele_mele, dar m-a iritat de-a dreptul. M-am rugat pentru moartea lui in fiecare sezon. Ha! Ha! Iarasi, n-o argumentez ci o s-arunc doar niste vorbe-n vant, dar Cranston e intr-adevar bun (nu doar pt un tv show) insa e departe de a impresiona, IOM. Cel mai mult mi-a placut de Hank din primul sezon si ceva. Dupa ce au inceput sa bage placa cu partea sensibila din umbra a lui Frank, declicul emotional in urma incidentelor de serviciu, a-nceput sa ma lase rece usor usor...
Quote:
In Band of brothers n-ai realism?Poate ca e cam sappy pe alocuri dar de realism nu cred ca se pune problema.
Mh, realismul asta supericial ce tinte de logistica, de tehnica, de recuzita si de cum zboara gloantele "nu-i rau" (wink) dar, nu stiu, ar mai trebui sa fie si un realism inefabil, ala care intuitiv te face sa zici "l-am crezut"; in ce-l priveste, detectorul meu n-a avut prea mult de furca in BoB.
Quote:
Compara serialele intre ele,dar nu ai vazut destule ca sa poti face asta.Si ca sa nu fie de ajuns le pui langa filme care au facut istorie,deci evident ca o sa te dezamageasca.
Ti se pare corect daca compari un scurt metraj de 20 de minute cu un lung metraj de 2 ore?Si filmul ala sa mai fie si un Raging bull,Blade runner,Godfather,Dr.Strangelove etc?
Pai, da.
Compar varfurile.
Daca paralelele sun legitime at all, normal c-asa se face; partea tare cu partea tare si aia slaba cu aia slaba.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”

Last edited by Federico : 14 Mar 2012 at 08:13.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 14:01   #713
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Federico:
Clooney si Pitt nu-s cele mai exigente optiuni posibilie la care sa te raportezi, dar chiar si-asa... in zilele lor bune, sunt intangibili pentru serialisti. IUMO, daca serialistii erau la fel de buni ca feature-istii, atunci nu mai erau serialisti. Nu-mi spune ca ei prefera mediul tv in detrimentul cinema-ului din convingeri (estetice, morale, financiare or whatever). Majoritatea actorilor tv raman in tv. Uite, Cranston, daca era chiar atat de bun pe cum zici tu si altii, dupa patru ani de zile de demonstratii si parade actoricesti, de ce mai mult decat rolul extrem de secundar din Drive n-a putut sa prinda? Care rol, daca tot veni vorba, oricat ar fi de zgarcit substantialmente, tot reuseste sa fie mai interesant decat tot cortegiul de episoade (redundante) din BrBa. Probabil nu conteaza cat te labartezi pe orizontala timpului atat cat conteaza profunzimea de sfredelire emotionalo-spirituala. M. Brando in Rolul sau, de ex, n-are foarte mult spatiu de manevra, insa e unul dintre cele mai complexe, bogate si amplu "schitate" personaje ever. Nu serios, eu chiar ma simt mai atasat de, si simt ca-l cunosc mai bine pe, Cranston-ul din Drive decat de/pe cel de dincolo. Revenind, e greu de pus degetul cu exactitate la o incercare de diagnosticare a jocului din BrBa, dar intuitiv nemultumiri exista destule. Sa dau in partea slaba a filmului (Tuco, Gemenii, Saul, prietenii lui Jesse) nu ar fi prea fair-play din partea mea, dar sunt probleme si la stalpii de sustinere. Aaron Paul e absolut atroce. Nu ma simt in stare sa zic de ce, dar e singurul personaj care nu doar ca nu s-a_ridicat_la_standardele_mele, dar m-a iritat de-a dreptul. M-am rugat pentru moartea lui in fiecare sezon. Ha! Ha! Iarasi, n-o argumentez ci o s-arunc doar niste vorbe-n vant, dar Cranston e intr-adevar bun (nu doar pt un tv show) insa e departe de a impresiona, IOM. Cel mai mult mi-a placut de Hank din primul sezon si ceva. Dupa ce au inceput sa bage placa cu partea sensibila din umbra a lui Frank, declicul emotional in urma incidentelor de serviciu, a-nceput sa ma lase rece usor usor...

Tu crezi ca toti au norocul sa-si faca o cariera in film din prima?Multi pornesc de la seriale si ajung la filme,cel mai bun exemplu e chiar Clooney care a devenit cunoscut dupa ce-a jucat in E.R.
Cranston s-a remarcat la o varsta inaintata,motiv pentru care nu primeste destule roluri dar totusi,fata de ce primea inainte eu zic ca e un progres pentru el.Rolurile viitoare pe care le va interpreta nu zic ca sunt extraordinare,poate doar cel din Argo,regizat de Ben Affleck ar putea fi.
Asta cu rolul din Drive fiind mai interesant decat cel din Breaking Bad probabil e cel mai inconstient si ridicol lucru pe care l-am auzit vreodata din partea ta(nu mi-o lua in nume de rau).
Facem si un poll pe tema asta daca vrei sa vedem inspre care rol inclina lumea.Sa spui asa ceva e de-a dreptul copilaresc,mai ales tu care tot te plangi de realism si profunzimea personajelor dai drept exemplu rolul sau din Drive care cel mult e insipid,nu ca ar fi vina sa,e vina scenaristului pentru ca nu l-a dezvoltat mai mult.
Acum despre Aaron Paul,nu mi s-a parut atroce absolut deloc.E un drogat,ce te asteptai sa fie un model pentru restul lumii?E normal sa te enerveze si sa vrei sa moara.Tocmai din cauza asta cred ca a jucat atat de bine pentru ca treci printr-o stare "love-hate" cu el in continuu.
Eu cred ca ar trebui sa ne oprim aici ca nu ajungem nicaieri,la fel cum nu ajungeam nici cu Drive.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 14:46   #714
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Federico:
Si zici c-o sa re-vezi The Wire, ah? Creepy...

Pai am zis eu ca esti the bad guy? Eu eram curios sa stiu de ce nu-ti plac serialele. Si nu e vorba ca dau mai putini bani pe ele, ci ca pur si simplu le-am inceput in niste momente nepotrivite... sau au intalnit niste momente nepotrivite. Iar dupa o luna de sesiune ca lumea uiti de tot ce era inainte. Macar la The Wire am avut inspiratia sa-l incep in vacanta de vara. Probabil o sa le reiau candva, dar acum nu vrea sa ma apuc de niciun serial care nu e on-going. Prefer sa mai vad cate un lungmetraj sau sa mai citesc ceva. (aici iti dau dreptate, in general mi se pare ca filmele depasesc usor serialele)
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 15:34   #715
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Eu sint in general paralela cu serialele si nici macar nu stiu daca voi ati considera seriale, cele citeva care-mi plac mie.

Federico, daca vrei actori de feature films care sa interpreteze pe masura iti recomand Cracker, in caz ca nu l-ai vazut http://www.imdb.com/title/tt0105977/ Poate ultimele 2 episoade sa fie putin mai slabe, dar inceputul e fara cusur pentru un film de actiune, politist, psihologic, cu un scenariu excelent, in plus o sa revezi multe nume consacrate mai tirziu in filme de lung metraj, cum ar fi Robert Carlyle, care e la inceputul carierei lui aici. Tot serial englezesc, Extras, faci abstractie de cum interpreteaza Ricky Gervais, te gindesti ca e baiat destept ca a putut sa scrie asa scenariu si te uiti detasat la el; nu e un serial care sa-ti puna neaparat mintea la lucru, dar nu se poate sa nu-ti placa felul in care ridiculizeaza prostia, incultura si tot felul de norme sociale si chiar politice. Bineinteles ca prima serie e mult mai buna decit a doua.

Alt favorit de-al meu, The Guardian, http://www.imdb.com/title/tt0285370/ dar aici probabil ca intra mult subiectivism, pentru ca nu pot sa spun daca serialul sau Simon Baker imi place mai mult. Oricum sint constienta ca-i scade calitatea cu sezonul 2 si practic la sezonul 3 ar fi putut sa renunte de tot, dar eu tot m-am uitat cuminte zi de zi la el pina am terminat toate episoadele si apoi am plins si am plins, pentru ca s-a terminat, evident.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2012, 08:24   #716
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Arrested development [...] n-am vazut
Nu?
Ti-l recomand.
Originally Posted by Liviu-:
]The Wire
Un ultim apropo fata de asta - mi-am amintit ca am auzit de la surse profane dar de incredere ca metaforele la care se deda uneori sunt thick. Una din cauzele care mi-au retezat cel mai eficient sperantele si rabdarea.
Originally Posted by anaemona:
Extras
Prins cateva episoade cand se difuza pe 1 acum 13.8 miliarde de ani. Laser!
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2012, 14:47   #717
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by Federico:

Nu stiu daca nu-i pe dos treaba cu concentratia. Serialul chiar daca, in ansamblu, se lalaie pe 50 de ore el e impartit in episoade care abia fac cat juma' de film obisnuit. Si fiecare episod chiar daca are un puternic rol de treapta, za, dinspre ceva catre altceva, el tot tre sa fie intr-o minima masura inchis in sine. Oricum, pe mine nu ce si cat se-ntampla ma deranjeaza (imi plac le nabunie minimalistii romani de ex) ci mai mult cum. In principiu totul se reduce la problema realismului. Personajele mi se par subtire construite psihologic (si jucate) si nu ma conving. Desi Heisenberg si Hank din BrBa au cateva momente admirabile, chiar demne de un film bun.


Serialele se pot compara cu filmele (ale in care NU ti se baga informatie pe gat cu polonicul lol, filmele sunt de 100 de ori mai "asezate", mai tardigrade - de-aia serialele sunt 100 de ori mai accesibile si poate casca gura la ele orice filistin sau cocalar. No offense, nu vreau sa spun ca toti fanii serialelor apartin acestei multimi, sa fie clar). Apelul la rabdare e complet nelalocul lui daca vorbesti din perspectiva ritmului si a debitului de informatie explicita, dat fiind faptul ca Haneke e unul din cineastii mei favoriti, sau Elephant unul din filmele favorite, sau ca am vazut filme minimaliste de 3-4-5 ore in one sitting.


Tu incerci sa convingi lumea ca serialele sunt naspa? Intr-un forum, intr-un topic dedicat persoanelor care urmaresc seriale tv?

Eu abia astept sa vad next level, ala in care tu te duci intr-o biserica si incerci sa convingi lumea de inexistenta lui Dumnezeu.
It's always a logical place to start
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2012, 16:31   #718
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Şi cine ştie poate trece şi la următorul pas. Să meargă pe un topic despre transformers şi să spună şi acolo că ăla e prost.

Originally Posted by Federico:
Apropo, nu suntem singurii. Am dat peste asta dupa ce mi-am zis c-am terminat-o definitv cu serialele (s-ar putea totusi sa mai incerc si "Six Feet Under" candva anul asta) dar uite ce zicea recent si Steve McQueene: I think cinema has a responsibility. You’ve got HBO and AMC doing whatever they’re doing, but cinema has another way of doing things, which can actually be closer to how we live today than any nine-part series on television

Mi-am amintit de o întrebare de-a ta mai veche, de ce privim filmele recente când sunt atâtea capodopere vechi. Asta cu „be closer to how we live today” e un argument destul de puternic și valabil dpmdv.

Serialele oricât de bune ar fi nu prea reușesc să mă atingă în același mod. În plus am mai văzut recent câteva filme în care-și manifestau regizorii dragostea față de filme. Față de seriale n-am prea văzut.

Asta nu înseamnă că nu le urmăresc. De fapt văd 1-2 episoade zilnic și cred că de-a lungul anilor am văzut și peste 100 de seriale. Și din ăstea sunt destule care-mi plac foarte mult și dacă e vorba doar de entertainment chiar cred că sunt comparabile cu filmele.
Dar parcă joacă mai toate la sigur, în mare parte știi la ce să te aștepți când le vizionezi.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2012, 18:52   #719
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by danonino:

Tu incerci sa convingi lumea

Epic fail. RIP.

Originally Posted by sergiuseling:
Mi-am amintit de o întrebare de-a ta mai veche, de ce privim filmele recente când sunt atâtea capodopere vechi. Asta cu „be closer to how we live today” e un argument destul de puternic și valabil dpmdv.
Zeitgeist-ul, da. S-a discutat un pic de el si atunci. Insa asta e si unul din motivele puternice pentru care am vrut sa incerc si serialele astea noi. Credeam ca prin formula asta a lor de-a studia mai de-aproape si mai rabdator decat lungmetrajele viata de zi cu zi ar avea mai mult succes in lasa sa transpara chestia aia. O laie.
Originally Posted by sergiuseling:
Serialele oricât de bune ar fi nu prea reușesc să mă atingă în același mod. În plus am mai văzut recent câteva filme în care-și manifestau regizorii dragostea față de filme. Față de seriale n-am prea văzut.
Una din marile mele nemultumiri fata tv e a-stilisticitatea regiei, sau platitudinea ei, impersonalitatea. De-aia exista si expresia peiorativa referitoare la un film normal "regie de tv". Ultima oara am auzit-o in comparatia lui TGWTDT-ul Fincher cu cel original. (Cred ca e limpede la care se referea.)
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2012, 13:58   #720
mircearadu
Novice
 
mircearadu
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 1
foarte bune recomandarile, ms ms
__________________
Agent vanzari piese si consumabile motoPiese Moto
mircearadu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:46.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells