Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Feb 2010, 14:07   #441
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Un micuţ bump.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2010, 14:35   #442
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
eu vreau sa merg la o cursa. fie in turcia fie la hungaroring (unde as iesi mai ieftin) fie la monza (unde ar fi doar daca voi avea bani de start. pardon de spart.) . poate anul viitor.
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2010, 14:49   #443
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Fratele meu vrea să meargă de vreo trei ani în Ungaria. Anul ăsta speră ca va reuşi. În ceea ce mă priveşte, sunt uşor sceptică la a vedea live o cursă de F1. E clar că nu o să am niciodată banii [sau nu într-un viitor foarte apropiat] pentru a sta la peluză, iar să stau pe un deluşor, cu un binoclu în mână, să vânez maşini cu viteze [şi încă ce viteze!!!], parcă nu mă atrage.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2010, 13:46   #444
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Coming soon - the definitive Formula One documentary

Curiozitatea mi-a fost stârnită.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2010, 13:13   #445
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
ai sa fii surprinsa dar sunt delusoare pe care poti sta foarte ok ca unghi si ca apropiere fara sa iti trebuiasca macar binoclu. daca nu te deranjeaza sa stai pe un izopren si nu vrei neaparat sa ai afisajele cu clasamentul in fatza...eu zic ca e foarte ok si pe delusor. daca e noroi, cu atat mai mult nu vei uita experienta
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2010, 13:19   #446
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Dar la 300 de kilometri pe oră, ce poţi să vezi? O dungă colorată... în loc de maşină?
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2010, 22:53   #447
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Pentru că în 14 martie începeeeeeeeeeee... postez o listă ca să ştim despre ce e vorba:

McLaren: Jenson Button, Lewis Hamilton.
Mercedes BG: Michael Schumacher, Nico Rosberg.
Red Bull: Sebstian Vettel, Mark Webber.
Ferrari: Felipe Massa, Fernando Alonso.
Williams: Rubens Barrichello, Nico Hulkenberg.
Renault: Robert Kubica, Vitaly Petrov.
Force India: Adrian Sutil, Vitantonio Liuzzi.
Toro Rosso: Sebastien Buemi, Jaime Alguersuari.
Lotus: Jarno Trulli, Heikki Kovalainen.
Campos: Bruno Senna
US: Jose Maria Lopez
Virgin: Timo Glock, Lucas di Grassi

Prima cursă din sezon se va ţine în Bahrain. Spun din capul locului... cred că e primul an în care sunt dată peste cap: piloţi pe care nu pot să îi sufăr s-au mutat la echipe preferate de mine... şi invers: echipele nesuferite au piloţi preferaţi. Totodată sunt echipe noi şi piloţi tineri ce mi-au atins curiozitatea. Dar de un lucru sunt sigură: îl detest pe Alonso şi îl prefer pe Schumacher.


P.S: Îmi propun să scriu mult la topicul ăsta, prin urmare domnu' proaspăt moderator aş vrea să ştiu va fi bai mare... dacă voi avea multe posturi consecutive [evident nu la diferenţă câteva minute]. Aşa le presimt.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.

Last edited by vave : 01 Mar 2010 at 22:55.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2010, 23:48   #448
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
McClaren pare sa stea cel mai bine.
Dream Team: Ferrari : - Schumacher
- Button

Eu sunt cu Ferrari de cand ma stiu, asta datorita lui Schumacher, evident.
Si ca sa impart si capra si varza, imi doresc ca Schumi sa iasa campion ( MI:4) si Ferrari sa ia titlul la echipe.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2010, 07:20   #449
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by vave:
P.S: Îmi propun să scriu mult la topicul ăsta, prin urmare domnu' proaspăt moderator aş vrea să ştiu va fi bai mare... dacă voi avea multe posturi consecutive [evident nu la diferenţă câteva minute]. Aşa le presimt.

Indicat ar fi sa lasi un pic sentimentele sa se "sedimenteze", apoi sa dai totul afara dintr-un foc. Dar daca sint postari cu folos si la obiect, nu cred ca-i mare bai...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2010, 08:00   #450
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by omudindulap:
Eu sunt cu Ferrari de cand ma stiu, asta datorita lui Schumacher, evident.
Si ca sa impart si capra si varza, imi doresc ca Schumi sa iasa campion ( MI:4) si Ferrari sa ia titlul la echipe.

Cam aşa ceva gândesc şi eu, dar nu mai pot ţine cu Ferrari. Toţi care contau... au plecat de acolo, oricât aş încerca nu pot să văd echipa doar ca un simbol.
Sper într-o revenire competitivă a lui Schumi şi sper ca Button să fie şi mai bun decât a fost sezonul trecut.

Windom: voi încerca.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.

Last edited by vave : 02 Mar 2010 at 18:59.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2010, 18:55   #451
Kourt...
Junior
 
Kourt...
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 43
Si eu tin cu Ferrari din totdeanuna, dar cu Alonso pe care nu pot sa-l sufar si cu Massa care nu imi displace asa de mult, sunt la doua extreme, dar oricum ar fi ma intorc la preferatul meu Schumacher.
Kourt... is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2010, 12:31   #452
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Asta e o dilema, cu cine tii, cu echipa sau pilotul.

Exista echipe frumoase care au pedigree si care merita tot respectul ca de ex Williams asa cum exista piloti foarte buni care nu merita nici un pic de respect de ex Schumacher.

Nu stiu de cand urmariti voi F1 cu atentie, eu dinainte sa apara MS la Jordan pentru prima oara

Am fost fan de-al lui pana la incidentul cu Damon Hill. Nu pot sa nu ii recunosc meritele dar caracterul l-a tradat de atatea ori. Cei care urmareau pe atunci si mai aveau ceva dubii nu mai au nici o scuza dupa ce a incercat sa il scoata pe Villeneuve in decor si nu i-a mers.
Am scris destul pe alt forum de F1 desfintat.

Culmea e ca eu nu tineam cu Ferrari pentru ca a dus la extrem titul de pilot nr 1 in echipa. Dupa ce a plecat neamtu' am vazut ca FM si KR nu au mai beneficiat de preferinte. La fel va fi si acum cu FM si FA. Se vor bate pe bune. Sa vedem daca la Mercedes MS va mai beneficia de ajutor de la echipa. Pentru ca aici e problema cand esti cel mai bun si mai ai si tratament preferential in fata unui RB care nu se ridica la nivelul tau......

Tin cu Alonso, urmariti pe marii piloti, toti spun ca e cel mai bun in momentul asta. Modul in care McLaren s-a purtat cu el e strigator la cer.

Nici acum nu pot spune ca tin cu Ferrari datorita lui Alonso.Tin cu WIlliams, desi si el are bubele lui, arunca pilotii dupa ce ii castigau titlurile ca sa nu le dea mai multi bani.

Dar sa nu ne imbatam cu apa rece, F1 e un focar de interese si faulturi pe la spate la fel ca multe altele. Sunt prea multi bani in joc. Iar noi suntem la discretia informatiilor trunchiate si in plus vom fi intodeauna subiectivi, nu vom vedea defecte celui pe care il sustinem, desigur, nici Alonso nu e inger.

De ce ma uit de 19 ani la masini care se tot invart ? De ce imi pierd o gramada de timp pe net sa citesc tot ce se mai intampla, urmaresc testele(pe net), scriu pe forumuri in loc sa ma plimb in aer liber ? E greu de spus. Probabil din acelasi motiv pentru care te uiti la un film despre care ai citit ca este o porcarie. Din curiozitate. Si daca totusi astia care il critica nu inteleg nimic ?

As putea compara F1 cu o telenovela, O Santa Barbara ca are atatea episoade......

Last edited by victor : 03 Mar 2010 at 12:34.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2010, 13:00   #453
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Lucrul ce m-a supărat anul trecut a fost faptul că scandalurile au izbutit să îşi facă prezenţa şi în F1. Îmi place sportul acesta mai ales pentru că, deşi o fi vorba de mânăreli şi bani mulţi, sportivii muncesc pe bune [nu tu droguleţe sau alte aberaţii]. Da, e vorba şi de şansă şi de susţinărtori, dar nu te bagă nimeni în seamă dacă nu faci faţă. Şi să nu îmi spuneţi că există o cursă fără provocări!

Ţin cu Schumacher de când am început să mă uit la F1 de prin '96 [sau '97?!] când el era proaspăt ajuns la Ferrari. Probabil că se numeşte... fidelitate sau... copilărie, dar am ţinut cu el până când s-a retras.

Cât despre Alono, cum că toţi spun că e cel mai bun, nu mă prea interesează. Rezultatele contează, şi da! ştiu că a câştigat o dată în faţa lui Schumi. De asta anul acesta devine şi mai interesant.

Nu cred că F1 poate fi comparat cu o telenovelă... alte sporturi da, dar acesta NU.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2010, 13:10   #454
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
F1 si-a pierdut doza de spectaculozitate odata cu introducerea noilor reglementari privind siguranta. Urmarea: 3 ore si ceva de plictis, urmarind masinile cum merg una dupa alta, totul hotarindu-se la boxe. Prefer cursele Indy sau Nascar, acolo avem inca parte de spectacol. Si de cite un deces din cind in cind...
http://www.youtube.com/watch?v=3tl-6oqN0i4
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2010, 13:19   #455
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Eşti enervant de amuzant.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2010, 13:28   #456
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Originally Posted by Windom:
F1 si-a pierdut doza de spectaculozitate odata cu introducerea noilor reglementari privind siguranta. Urmarea: 3 ore si ceva de plictis, urmarind masinile cum merg una dupa alta, totul hotarindu-se la boxe. Prefer cursele Indy sau Nascar, acolo avem inca parte de spectacol. Si de cite un deces din cind in cind...
http://www.youtube.com/watch?v=3tl-6oqN0i4


Americanii sunt absurzi cu safety-urile lor. Prinzi unul favorabil si de pe ultimul loc ajungi primul. Eram fan Montoya si acum lunea urmaresc ce se intampla pe acolo. Daca iei cursa lap by lap vezi niste diferente in pozitii de tot rasul.

Imi place mai mult stilul european, ai un tur avans le dai..... nu sa bage safety sa ma chinui iar in ultimile ture sa ii bat pe aia de li se da si lor o sansa.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2010, 16:01   #457
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by Windom:
F1 si-a pierdut doza de spectaculozitate odata cu introducerea noilor reglementari privind siguranta. Urmarea: 3 ore si ceva de plictis, urmarind masinile cum merg una dupa alta, totul hotarindu-se la boxe.

La care boxe? Că parcă nu mai au voie să alimenteze pe parcurs.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2010, 16:05   #458
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Cind eram eu tinar inca se mai alimenta. Acum nu mai stiu, ca nu mai urmaresc de cind cu regulile astea stupide. Oricum, nu mai prinde F1 o perioada ca aceea in care concurau Hill, Senna & Co.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2010, 16:08   #459
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Aha... deci nu erai foarte la curent cu ce şi cum. Atunci bine, multe nu mai sunt cum au fost [a se observa fotbalul românesc]... dar pentru asta eu tot mă uit şi tot entuziasmată sunt şi încă mai îmi place.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2010, 16:10   #460
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by vave:
La care boxe? Că parcă nu mai au voie să alimenteze pe parcurs.

Nop. Se ataseaza o cisterna de masina si se face plinul din mers cu o canistra atasata in dreapta pilotului.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells