Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Dec 2008, 10:45   #401
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by bre:
aveam de spus o groaza de chestii despre el, dar mi-am cam pierdut cuvintele, oricum is pe fuga....
Gäseste-ti-le si fii pe fugä back to us.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2009, 15:30   #402
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Filmul "4 luni, 3 sãptãmâni, 2 zile" a câºtigat un nou premiu, la New York

Filmul "4 luni, 3 sãptãmâni, 2 zile", regizat de Cristian Mungiu, a câºtigat premiul pentru cel mai bun film strãin, în cadrul galei Premiilor Criticilor de Film din New York, a anunþat joi Institutul Cultural Român din New York

"Filmul regizorului român, de o inteligenþã subtilã, este o lungã premoniþie a unei poveºti dezastruoase, discrete, mai apoi ºocante. E atât o alegorie visceralã, cât ºi un thriller foarte bine articulat", declarã cunoscutul critic american de film, J. Hoberman.

"4 luni, 3 sãptãmâni ºi 2 zile", film care spune povestea unui avort ilegal în România din epoca ceauºistã, cu Anamaria Marinca, Laura Vasiliu ºi Vlad Ivanov a câºtigat, în 2007, ºi mult râvnitul "Palme d'Or" al Festivalului de la Cannes ºi alte numeroase premii la concursuri ºi festivaluri internaþionale.

New York Film Critics Circle este o organizaþie a criticilor de film de la publicaþiile din metropola americanã ºi a fost fondatã în 1935. Premiile anuale acordate de cãtre criticii din New York sunt considerate ca o alternativã la Oscaruri, punând pe primul plan meritele estetice ºi fiind imune la "presiunile politice ºi comerciale".
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2009, 15:51   #403
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Foarte bine!
'Le muma-n c.u.r de americani! (ca sã nu zic ca Vama Veche)
Sã ia lecþii de la Lepãdaþii de la Ialta.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 09:46   #404
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by bre:
aveam de spus o groaza de chestii despre el, dar mi-am cam pierdut cuvintele, oricum is pe fuga....
Gäseste-ti-le si fii pe fugä back to us.


am tot vrut sa revin cu un comentariu despre film, dar recitindu-ti cronica simt ca nu prea mai e nimic de zis (as putea doar sa fac un exercitiu de -sa zici aceleasi lucruri cu alte cuvinte-). desi de obicei (sa nu mi-o iei in nume de rau) iti citesc cronicile pe diagonala (pe ecran sunt cam greu de urmarit fiind atat de lungi), pe asta - la 4,3,2 - am citit-o integral de vreo 3 ori si mi-a placut f mult.
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 09:56   #405
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
We are here to serve. :sleep:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 18:50   #406
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
ma minunam, credeam ca a luat la Critics' Choice Award...
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2009, 10:03   #407
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
http://www.hotnews.ro/stiri-cultura-...ean-madrid.htm

Filmul "4 luni, 3 saptamani si 2 zile " a fost desemnat cel mai bun film european la Madrid
de Sorana Mihailescu HotNews.ro
Luni, 2 februarie 2009, 7:43 Actualitate | Culturã

Un nou trimf pentru regizorul Cristian Mungiu. Filmul "4 luni, 3 saptamani si 2 zile" a fost desemnat cel mai bun film european, in cadrul celei de-a 23-a gale a Premiilor Goya de la Madrid, considerate echivalentul spaniol al Oscarului. Premiile Goya sunt decernate anual, incepand cu 1987 de Academia Spaniola de Film, informeaza NewsIn.

Regizorul roman a participat la decernarea premiilor, fiind invitat de Academia Spaniola de Film si de ICR Madrid. Cele doua institutii au organizat, cu ocazia acestui eveniment, un colocviu cu tema "Filmul romanesc, intre localism si universitate" si un Ciclu de film romanesc, in cadrul caruia vor fi prezentate filmele "Moartea domnului Lazarescu" (regizor Cristi Puiu), "A fost sau n-a fost?" (in regia lui Corneliu Porumboiu), "California Dreamin'" (Cristian Nemescu) si "Occident" (regizat de Cristian Mungiu).

Intr-un interviu pentru Radio Romania Actualitati, regizorul Cristian Mungiu a declarat ca acest premiu reprezinta un gest de simpatie si o recunoastere a cinematografiei romanesti.

Alti castigatori ai premiilor Goya

Filmul "Los girasoles ciegos" al spaniolului Jose Luis Cuerda, despre perioada care a urmat razboiului civil (1936-1939), a luat doar premiul pentru cea mai buna adaptare, desi a candidat la cinci categorii.

Portoricanul Benicio del Toro a primit premiul Goya pentru cel mai bun actor, pentru interpretarea rolului lui Ernesto Guevara in filmul "Che, el argentino" al lui StevenSoderbergh.

Penelope Cruz a primit premiul Goya pentru cea mai buna actrita in rol secundar, pentru interpretarea din filmul "Vicky Cristina Barcelona" al lui Woody Allen (pentru care a fost nominalizata si la Oscar), informeaza France Presse.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 19:44   #408
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Il am pe dvd dar am o fobie fata de filmele romanesti de dupa '89.In seara asta se da la TVR1 pe la 10 fara 10 cred,asa ca vreau sa dezgrop potcoave de cai verzi pe pereti.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 20:13   #409
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dacä nu-l iubesti, :love:
nu te mai iubesc!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 20:23   #410
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Gata,plec sa vad filmul.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 20:31   #411
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hoo, cä mai e timp!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 23:15   #412
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Reväzut.

Incredibil.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2009, 00:29   #413
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Cum ii spuneam si lui Pitbull: HAUNTING!
Te rascoleste,te intoarce pe toate partile. Exceleaza in executie. Te trec o gramada de sentimente: repulsie,compasiune,neliniste...Cum spunea si Pit,filmul se pierde in detalii care sunt insa precum piesele unui puzzle,intregind pelicula. Mi-ar fi placut sa se intample cu buletinul lui Bebe ceea ce se precizeaza (gresit) in FAQ de pe IMDb:

One watchful viewer has also noticed that, when Otilia gets Bebe's ID from the clerk, she tosses it into her bag, the same bag in which she later places the fetus to dispose of it. Should the fetus ever be discovered, the "forgotten" ID would lead directly to Bebe, providing a bit of audience retribution for the nasty thing he did to Otilia and Gabi.

Nu se poate vorbi de retribution,pentru ca Otilia golise geanta inainte de a plasa fetusul acolo,dar mi-as fi dorit acest gram de satisfactie ca Bebe si-ar putea-o lua candva.

Filmul ne prinde cu atat mai mult cu cat romanii sunt un public "educat",care il inteleg mai bine ca oricine,pentru ca toti am fost marcati de acea perioada intr-o masura sau alta. E fascinant din doua puncte de vedere: ca se ridica la stadiul de capodopera,desi e atat de disturbing incat il poti vedea doar o data, de doua ori si ca desi are un final previzibil,te tine in tensiune asteptandu-l,cum spunea si Pit. Aniversarea la care ia parte Otilia a fost pentru mine dpdv emotional comparabila cu partida de tenis interminabila din "Strangers on a Train" .

Protagonistele sunt scoase in evidenta cu maiestrie in fiecare secventa. In cea a cinei in loc sa ne fie oferita o privire de ansamblu,se alege sa fie "taiate" celelalte personaje pentru a ne arata privirea "aruncata" in gol a Otiliei,care ne capteaza atentia,astfel incat ajungem ca ea,sa nu ne intereseze balivernele celor de la masa. Aceste "focalizari" subtile ale personajelor sunt geniale. Le sunt taiate frecvent capetele celorlalti (heads will roll mwhahahaha) pentru a se atinge scopul dorit .

Cele mai de efect secvente mi se par cele fara dialog...Otilia suspinand in timp ce cutreiera strazile si incercand sa-si scoata "murdaria" la dus,urmata de cadrele parca inghetate cu ea surprinsa din spate si chiar si aceea aproape de final cand o cauta pe Gabita in camera si se aude pe fundal sunetul neonului care "statea sa moara",vizibil intr-un plan indepartat din dreapta. Si evident,dintre cele cu dialog, izbucnirea domnului Bebe . E de prisos sa o mai mentionez pe cea cu fetusul,fara de care filmul s-ar fi compromis, reprezinta practic piesa centrala a dramei.

PS: Nu sunt sigura ca am inteles exact o secventa,cea in care Gabita intra in baie,in timp ce Domnu' Bebe facea cu Otilia...ehem,you know what...si da drumul la robinet,pana intra Otilia. Ma gandeam ca o face to break the silence inainte sa se auda vreun geamat al Otiliei,fiind prea mult pentru ea, sa fie "mascate" posibilele sunete de cel al jetului de apa. Any thoughts on this one?
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2009, 01:15   #414
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by buticut:
Ma gandeam ca o face to break the silence inainte sa se auda vreun geamat al Otiliei,fiind prea mult pentru ea, sa fie "mascate" posibilele sunete de cel al jetului de apa. Any thoughts on this one?
Evident!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2009, 10:59   #415
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Un film "so french" cum ar spune americanii,nu e de mirare ca n-a fost nominalizat la Oscar(ei cauta mai mult frivolul ,spectacularul).Un film cinic si rece(l-am vazut pe Mungiu intr-o emisiune pe TVR1,Garantat 100% ,si mi s-a parut la fel ca filmul lui: sec,introvertit,spunand multe cu mijloce putine,rezervat pana la indolenta).
Mi-a placut foarte mult Ana Maria Marinca cea care a jucat rolul Otiliei,cred ca ea ar fi meritat premiul si a dus tot filmul .Se vede clar ca filmul e construit in jurul personajului Otilia,cea mai buna prietena ,care se sacrifica pe toate planurile pentru a-si ajuta prietena.Laura Vasiliu insa,desi a avut ca si scuza un rol de ingenua-indiferenta,de picata din luna,nu a reusit sa-mi trezeasca simpatie sau compasiune ,dimpotriva.Tot timpul s-a bazat pe Otilia.Dupa ce Otilia s-a culcat cu acel Bebe(un personaj grotesc,comic si lugubru concomitent),nu a consolat-o ,nu i-a multumit cum ar fi fost firesc,nu exista decat ea si suferinta ei(a naibii panarama daca stia ca avortul e ilegal,de ce se distra,mironosita ar spune unii),n-a aratat nici o faramita de intelegere ,de recunostinta pentru Otilia,oricat de aiurita sau deconcertata era Gabi,mie mi s-a parut egoista si antipatica,(cu toate ca Otilia ii spune prietenului ei" Asa cum ea ea,Gabita macar m-ar ajuta in aceeasi situatie").Laura Vasiliu i-a exagerat un pic portretul Gabitei,capatand nuante false(ma gandesc la incidentul ce l-a avut in Italia,aceasta fata prapadita sa fi fost suspectata ,printr-o confuzie chiar,de proxenetism? :? ma rog,constructia personajelor,a filmului insusi foarte buna,ireprosabila,dar nu pe gustul tuturor.Nu mi-a placut discutia lungita de la masa ,atat de lunga si fara mare scopverde cu galben=albastru?) se putea demonstra inutilitatea ei scurtand-o.Denumirile de produse de la inceput mi s-a parut o exagerare,stiu ca atunci erau ness,Kent si BT, nu toate alea.
Intr-adevar fetele destul de versate(nu foarte,vezi fumatul la masa cu parintii baiatului,cam indraznet) pt acea perioada si cum totul se plateste,au platit bine,amandoua: daca ar fi fost un pic mai organizate ar fi renuntat la ideea joscnica de a se vinde una dupa alta si ar fi contactat acea persoana de sex feminincare se ocupa cu...Dar era intr-adevar tarziu: 4 luni,3 saptamani si 2 zile ne spune din titlu raspunsul final: probabil ca Gabi nici n-a supravietuit ,sarcina fiind prea avansata.Sunt total impotriva avortului legal sau ilegal,n-ar strica acum o lege care sa nu interzica avortul(ne-am intoarce in comunism) dar care sa oblige familiile sa aibe cel putin 2 copii,populatia e imbatranita si scade vertiginos(marindu-se ...insa ca nr alte etnii)dar cu salariile astea ,cu criza mondiala,cu revolutia demografica,cu atatia chinezi si indieni,cu Terra suprapopulata si saracita,cu poluarea si incalzirea globala ,e imposibil.
Acum sa citesc cele 17 pagini din urma si alte cronici.
Nota8/10
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2009, 12:28   #416
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Filmul este tulburator, intr-adevar, si nu este numai despre avorturi. Are o tensiune sumbra, latenta, care izbucneste pe ici si colo in momentele de maxima intensitate. E ca un cazan in fierbere care pufneste din cand in cand si care ar putea sa explodeze oricand. Te temi si speri tot timpul filmului ceva, si asta inseamna dramaturgie bine construita. Si filmul reda, transfigurat artistic evident, tot amarul acelor ani. Vorbeste despre o dictatura fara sa-i arate protagonistii, ci doar efectele asupra omului oarecare. Foarte tare secventa cu Otilia incercand sa scape de avorton, intr-un peisaj cosmaresc-deprimant. Foarte bun ritmul. Tot.

O singura observatie doar (ca se putea altfel?) Cred ca Bebe era suficient de negativ si daca pretindea favoruri sexuale doar de la Otilia. Filmul nu pierdea nimic - si poate vorbea si mai mult despre prietenie, sacrificiu, etc. Cu Gabita in plus la activ personajul Bebe devine si mai grotesc, e adevarat, si mai "rau", mai mizerabil, dar duce parca in alte zone: perversitate, posta, apucaturi "orientale", nasty college girls 2+1 . Mai ales ca dupa juma de ora sau cat o fi fost ii mai baga si sonda.

Dar filmul e tare, clar.
9,90 din 10.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2009, 20:13   #417
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
De fapt,sunt filme mult mai bune romanesti care n-au luat nici un Palm d'Or.Daca nu lua premiul acesta,filmul nu era atat de laudat,excesiv de laudat.
Nu trebuie sa judecam valoarea filmelor dupa premiile pe care le-au primit,dupa competitiile la care au fost inscrise.Mie mi s-a parut un film sec,oarecum interesant si atat.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2009, 20:30   #418
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Originally Posted by Pauline Kael:
De fapt,sunt filme mult mai bune romanesti care n-au luat nici un Palm d'Or.Daca nu lua premiul acesta,filmul nu era atat de laudat,excesiv de laudat.
Nu trebuie sa judecam valoarea filmelor dupa premiile pe care le-au primit,dupa competitiile la care au fost inscrise.Mie mi s-a parut un film sec,oarecum interesant si atat.

Cam de acord cu tine.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2009, 20:34   #419
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Atunci fac cinste.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 19:18   #420
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
nu inteleg nimic :

http://www.cotidianul.ro/seful_criti...3_2-73797.html

La împlinirea a 75 de ani de la fondarea Asociaþiei Criticilor de Film din New York, preºedintele recent ales Armond White a trecut în revistã starea actualã a cinematografiei. De pe tot globul, fiindcã White îºi face timp sã vadã vreo 400 de filme pe an, iar un asemenea efort îi dã dreptul la defulare.

Despre „4 luni, 3 sãptãmâni ºi 2 zile” al lui Mungiu, ºeful criticilor de film newyorkezi a declarat, potrivit „New York Magazine”, cã nu e decât „o marotã bazatã pe reproºuri liberale, un efect întârziat al «mândriei naþionale triumfaliste» pe care le-o imputa Susan Sontag americanilor”.
Declaraþia a fost destul de surprinzãtoare, cu atât mai mult cu cât pelicula româneascã a fost aleasã Cel mai bun film strãin al anului de cãtre asociaþia condusã de White.

Producþia „Slumdog Millionaire”, cotatã de toatã presa drept una dintre marile favorite la Oscar, n-a reuºit sã-l impresioneze ºi pe Armond White, care o considerã „o escrocherie de televiziune” plinã de „dispreþ voios”. Nici mãcar inofensivul ºi îndrãgitul „WALL-E”, ales Cel mai bun film de animaþie de cãtre Asociaþia Criticilor de Film din New York, nu scapã de talentele de mãcelar ale lui White, care nu poate sã-i ierte „cinismul urât ºi apocaliptic”.

„Nu fac asemenea declaraþii ca sã atrag atenþia asupra mea, ci pentru cã eu chiar cred în ce spun. Trãim într-o epocã în care criticii sunt concediaþi dacã nu le plac destule filme. Oamenii nu vor sã asculte ce-au de zis trâmbiþaºii industriei cinematografice. Publicul trebuie sã audã adevãrul”, s-a împãunat White în faþa presei. Criticii de film newyorkezi care nu sunt prea fericiþi cu noul ºef se aºteaptã la un mandat cu probleme. O parte a presei speculeazã cã alegerea lui White nici mãcar nu s-a datorat respectului ºi aprobãrii breslei, ci mai degrabã faptului cã polemicul critic a fost singurul doritor sã preia o asemenea funcþie ingratã.

Mulþi au þinut sã-ºi aducã aminte cã White e în stare s-o facã ºi mai ingratã: în 1994, în timpul mandatului sãu anterior, a programat gala de decernare a premiilor asociaþiei sale în timpul Festivalului de la Sundance, apãrându-ºi poziþia printr-o declaraþie spinoasã: „Asociaþia newyorkezã e cea mai veche din þarã. Doar nu suntem Asociaþia Criticilor de Film din Dallas. Nu mai pot eu dacã cineva vrea sã se dea în stambã la Sundance! Asociaþia e pe primul loc”.


cine e ãsta, un Jirinovski al criticilor?

si ce dreac inseamna "o marotã bazatã pe reproºuri liberale, un efect întârziat al «mândriei naþionale triumfaliste» " ??? Intelege careva, ca la mine e ceata.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells