Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Oct 2006, 18:34   #21
Essor Nougier
Senior
 
Essor Nougier
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 128
Re: lucruri strigatoare la cer/ aiuritoare/aburitoare

Originally Posted by silver_boy:
Intreruperea emisiunii de pe (I)Realitatea Tv pe motiv ca in freza lu Beckham bate vant dambovitean (tocmai cand Plesu si Liiceanu discutau la rubrica omonima despre asasinarea jurnalistei Anna Politkovskaia...)
Orice discurs despre "manelizarea" televiziunilor, orice analiza sociologica, antropologica, despre "starea natiunii" poate fi inlocuita cu succes, de-acum inainte, prin proiectia secventei cu pricina. Tautologica, involuntara(?), cinica si kitsch. is talk about "us "

tot la categoria ( subiectiv) screaming... ar mai fi folosirea lui Akebono la turneele K1. Absolut la toate meciurile adversarii au spalat podeaua cu el.
Tipu e pur si simplu carne de tun, rotund, greoi ca un elefant, incapabil sa dea un pumn. Chiar si adversarii au inceput sa-l bata mai cu mila. Ultimul, frankensteinul ala de Incioi...


Cele doua exemple sunt legate intre ele.

In Japona, sa pierzi cu curaj (si cat mai des) este aplaudat. Ceea ce din afara apare ca terfelirea inutila a unui corp moale, la ei este vazut ca lupta in numele unei traditii. Cu alte cuvinte, nu e vina lor ca nu pot da un greu bun, dpdv genetic, dar este meritul lui Akebono ca lupta cu soarta.

Voi face intai o paralela cu o imagine amuzanta de la una din galele LK. Spre deosebire de incapatanarea asiaticilor, noi suntem de un servilism cultural uimitor. Unul dintre cei doi grei romani cu adevarat mediatizati, cel al carui nume incepe cu G, se termina cu a, si are literele h, i si t undeva pe la mijloc, lovea la palmare primind urmatoarele indicatii. "Hai, da un Ernesto Hoost". poc poc poc. "Inca unul". poc poc poc. "Hai un Ignashov si un Leko imediat dup-aceea". poc poc, poc poc poc. Telenovela cu nume sonore.

Nu se poate vorbi despre manelizarea televiziunilor. Daca ne referim la rolul de ghid cultural si social al televiziunii, aceasta trebuie intai sa aiba un punct comun cu audienta.

Desi nu am timp sa-mi aduc aminte exact cum arata peisajul mediatic acum 5-6 ani, ceva imi spune ca abia acum s-a ajuns la o potrivire organica intre "ce se da si ce se cere".

Desi nu am pe cine sa intreb despre asta, banuiesc ca interventiile lacrimogene ale lui CTP in timpul filmelor de pe ProCinema sunt apreciate, undeva, destul de mult pentru a-si avea locul in continuare.

Desi nu am de gand sa ma manjesc prea tare intelegand exact cum arata acum psihicul .ro, stiu cu certitudine ca mai avem extrem de mult pana la acel nivel social la care putem aprecia un om care incaseaza branci in ring sau moarte in fata apartamentului propriu, in numele unui ideal uman.

Daca Anna Politkovskaia se ocupa cu pastrarea unei imagini murdare (dar adevarate) a Ceceniei si a Rusiei, intr-un climat care doreste o imagine noua, normalizata, atunci nu vad de ce ar trebui sa aiba moartea ei loc la TV intr-o tara preocupata de normalizare-instant si statut-instant.

Manelele sunt o reprezentare culturala primara, bazata pe statut cat mai simplu si mai evident. Traditia presupune un minim de sofisticare, si incepe sa apara cand se depaseste stadiul manele, sau stadiul de stadion international pentru bowling automobilistic cu tinte vii.

Apropo de bowling automobilistic, urmatorul pas ar fi o zona centrala in Bucuresti destinata violului practicabil numai de straini. Posibil cu trafic obligatoriu in zona. Optionale mastile pentru doamne, cu figura Annei Politkovskaia, dar obligatorii cele cu chipul anost al Morgersteinei. (Marturisesc ca m-as face cetatean strain daca ar fi garantate oportunitatile snuffistice la adresa domnisoarei actrita nationala .ro).

Daca suna trist e probabil din cauza ca, cu tot cu figura mea de nazist musculos, "ziaristei aleia" i-as fi spalat picioarele.
__________________
Ask not what Essor Nougier can do for you, but what your spouse can do for him.
Essor Nougier is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2006, 18:35   #22
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt egon

... din pacate nu glumesc! kiar si recent, in conflictu cu aripioarele stoica-stolo etc, am tinut cu el (mai ales cind ginerik ala cu muci in freza, bou-reanu, l-a facut jigodie... :sick: ) dar consider k, lately, a facut mult prea multe timpenii, asha k ii dau 'delete'!
oricum, case closed: dl vv s-a retras... cu 'demnitate' :w00t:

PS help, s-a intors oligoelementu asta d essor nougier! :hmm:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2006, 18:38   #23
Essor Nougier
Senior
 
Essor Nougier
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 128
Originally Posted by Alex Leo Serban:
pt egon

... din pacate nu glumesc! kiar si recent, in conflictu cu aripioarele stoica-stolo etc, am tinut cu el (mai ales cind ginerik ala cu muci in freza, bou-reanu, l-a facut jigodie... :sick: ) dar consider k, lately, a facut mult prea multe timpenii, asha k ii dau 'delete'!
oricum, case closed: dl vv s-a retras... cu 'demnitate' :w00t:

PS help, s-a intors oligoelementu asta d essor nougier! :hmm:

Just for you, honey.
__________________
Ask not what Essor Nougier can do for you, but what your spouse can do for him.
Essor Nougier is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2006, 18:44   #24
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
de parca nu era destul k fidel tot isi facea aparitii in trening-uri adidas si incaltaminte Nike, acu observ ca trening-ul lui Adidas are scris pe el "F. Castro"
oare cu cat l-a platit corporatia adidas k s le faca reclama? :hmm:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2006, 09:57   #25
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
http://www.bloglog.ro/farsele-lui-ju...vi_LL3HP40842o

gainusa amenintat de zmardoiescu
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2006, 21:12   #26
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
nu-s atent-de regula-dar treceam prin fata unui televizor si vad o stire in care se anunta ca au fost transferate de la muzeul de arta la brukenthal cateva tablouri(un memling,nu mai stiu ce).toata emfaza era pusa in stirea aia de rahat nu pe faptul ca niste panze minunate pot fi vazute de acum incolo si de copiii din sibiu,NU ,se sublinia ca transportul a fost facut sub paza oamenilor inarmati (niste esesisti imbracati in negru si cu muschii pusi cu lopata pe ei;bine,vorba vine,ss-ul n-avea uniforme negre,asta e o imprecizie cultivata de filmele proaste). iar reporterilor li se umplea gura de placerea ca tablourile alea(facute sa fie vazute) sunt tinute departe de oameni.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2006, 07:26   #27
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
c diferente d interpretare...
mie mi s-a parut f misto stirea, 'musclee' cum zic francezii, pt k iti arata k arta costa, k e o kestie importanta si k, pt a fi transportata dintr-un loc intr-altul, s mobilizeaza o ditamai divizie d oameni inarmati... cool!
mi-a amintit d aducerea copiei lui '2046' la cannes, p ult. suta d metri, cu coridor aerian special & paza d motociclisti 8)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2006, 23:13   #28
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
ei bine...lucru ãsta mi se pare -de-a dreptul - strigãtor la cer
vorba lu Tomiþã: "sã nu dea Dumnezeu sã ajungi la 40 de ani ºi sã dai peste o fufã."
...chioarã

http://www.academiaderas.ro/reclama-ochelari-vedere/
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2006, 10:55   #29
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Hahaha, reclama e geniala! :lol: Auzisem despre ea, dar nu apucasem s-o vad pe nicaieri. Oare a fost difuzata pe vreun canal tv, ca e cam kinky... Oricum, sigur lumea s-a inghesuit dupa aceea la oftalmolog, ca sa nu pice in... greseala... :lol:
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2006, 21:59   #30
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
consemnez aici un lucru strigator la cer - interviul cu jegoasa, nefrecventabila...(sirul sinonimic e deschis) echipa "Vacanta mare" pe site-ul CineMagia :o :o :o .
mai baieti, chiar numai la acestia aveti acces?
nu mai exista alta lume in zona filmului, scenariului, actoriei?...
sunt lucruri care nu se fac daca esti onorabil..., daca stii sau macar intuiesti ce inseamna valoare...
o senzatie de greata, pe care n-am mai avut-o pe CineMagia...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2006, 22:44   #31
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
A fost ideea lui Gigi Gorgonzola.
Peste câteva zile se va publica o carte care, printre altele, räspunde si la întrebarea asta.
Deocamdatä, istoricul acestei numiri se gäseste consemnat aici:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=11136
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2006, 18:55   #32
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
strigator la f*cking cer?
debannarea unui anumit amic. tine-ma, Doamne, lucrurile au inceput sa aiba un iz de Danemarca
__________________
Farewell is sometimes hello forever
Lady L
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2006, 20:01   #33
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
De fapt, n-a fost debannat, si-a schimbat I.P.-ul. Am verificat. Oricum, n-o sä scäpäm iar de el, curând; I'm working at it. Deocamdatä, atât.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2006, 12:40   #34
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
nu e chiar strigator la cer, dar e mai apropiat de asta decat de articolul zilei:

desi nu e strigator la cer, e deranjant cat de jos a coborat stacheta andrei plesu in conferinta "despre inima".
declarand k renunta la multe kestii scrise pe hartiile pe care le avea in fata, plesu a reusit sa se incadreze intr-o "minima" ora. Pe scurt, a tratat subiectul inimii din 4 puncte de vedere: clinic (medical), romantic, religios si inima ca organ al cunoasterii/intelepciunii.
Primele 2 subiecte (mai comune, ce-i drept) le-a transformat intr-un stand-up comedy (aproape) indoielnic.
Urmatoarele 2 au avut si momente interesante, dar putine ca numar. totul s-a invartit in jurul unor locuri comune. andrei plesu a prezentat informatiile intr-o aura mistica (as in "misterioasa") care prinzand la toate mediocritatile cu pretentii din sala a capatat un aer aproape kitschos. (ex: a spus k in unele scrieri inima era privita k "un triunghi cu varful in jos" sau k "o cupa cu vin" fara a da explicatii lasand pe unii minunati d coincidente.)

am plecat dezamagit.
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2006, 23:12   #35
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by Pitbull:
De fapt, n-a fost debannat, si-a schimbat I.P.-ul. Am verificat. Oricum, n-o sä scäpäm iar de el, curând; I'm working at it. Deocamdatä, atât.
hai,bah,ca nu avea nimic cu voi.era un tip prolix/prozaic,obnoxious pe alocuri si(uneori suparator)de logoreic,dar nu e problema voastra,nu va mai luati atata in seama.

pe radu voda,peste drum de manastire,o curte din care sea auzea tare(i mean loud,si asta o zic eu,care dau la muzica de zangane geamurile)concertul in la major al lui mozart,iar de dupa poarta ma priveau pofticiosi 3(sau 4 sau 5,numar poate amplificat-recunosc-de excesul de booze)dobermani bine hraniti.iubitor de muzici fine,tinand in curte niste bestii de urmarit si vanat oameni(ca la altceva nu sunt buni,la animale nu fac fata :shock:
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2006, 04:02   #36
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Premiile Academiei Catavencu 2006

* Corneliu Vadim Tudor (Presedinte PRM)
"Si invit pe toti sefii partidelor politice, in frunte cu mine, sa-si cheme parlamentarii la ordine."
* Ion Iliescu (senator PSD)
"Este o iluzie falsa."
* Antonie Iorgovan (senator PSD)
"Eu am fost de cind ma stiu."
* Gheorghe Flutur (ministrul Agriculturii)
"Vom da posibiliatea recoltarii pasarilor prin impuscare."

Premiu:
* Adrian Nastase (deputat PSD)
"Orice poate sa fie obiect din China"

Categoria "Din putul gindirii"
Nominalizari:
* Adrian Nastase (deputat PSD)
"Dezautosuspendarea o face tot cel care a facut autosuspendarea."
* Ion Iliescu (senator PSD)
"Mesajul lui Iisus este extrem de actual mai ales pentru cei cu credinta de stinga."

Premiu:
Mircea Geoana (presedinte PSD)
"Trebuie sa oprim stoparea declinului."

Categoria "Gindire cu premeditare"
Nominalizari:
* Nicolae Mischie (ex-presedinte CJ Gorj)
"Domnul Adrian Nastase a profitat de pe urma unei matusi imaginare. Si-n cazul meu este vorba despre o matusa care traieste."
* Calin Popescu Tariceanu (prim ministru)
"Textul opozitiei nu reprezinta o motiune de cenzura, ci o potiune de uzura."

Premiu:
Dan Ioan Popescu (deputat PSD)
"Functia de presedinte executiv este ca acesta nu are decit menirea sa dea la o parte presedintele."

Categoria "Marean Vanghelie"
Nominalizari:
* Marian Vanghelie (primarul sectorului 5)
"Sint alaturi de Dan Ioan Popescu dar nu pot sa fiu alaturi de Dan Ioan Popescu."
* Marian Vanghelie (primarul sectorului 5)
"Acel tinar care s-a transformat in 300 este vorba de unul singur."

Premiul (se acorda ex-aequo):
* Marian Vanghelie (primarul sectorului 5)
"Avind o relatie foarte buna cu cadrele didactice, m-au sunat o profesoara de limba romana."
* Marian Vanghelie (primarul sectorului 5)
"Sint lucruri pe care trebuie facute."

Categoria cu blonde
Nominalizari:
*Norica Nicolai (senator PNL)
"Politica e blonda."
* Traian Basescu (presedintele Romåniei)
"Sint mai atractive, din punctul meu de vedere, blondele. Pai, si cu sotia mea m-am casatorit pentru ca era blonda."
* Daciana Sirbu (deputat PSD)
"Am impartit viata mea personala cu atita lume ca nici eu nu mai stiu cu cine sint."
* Elena Udrea (ex-consilier prezidential)
"Principiul meu este ca nu am principii."

Premiu:
Anca Boagiu (ministrul Integrarii Europene)
"Asa cum Romania nu a fost a noastra, nu e a noastra, ci a urmasilor nostri si a urmasilor urmasilor nostri, asa si Europa nu a fost a noastra, nu e a noastra, ci a urmasilor nostri si a urmasilor urmasilor nostri, adica a copiilor nostri."
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2006, 08:55   #37
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
va duceti aminte de "talharii" aia din Orasul Zeilor care nu puteau jefui pe nimeni pt. ca toate victimele sfirseau prin a fi... "oameni de treaba" ?
lol

well, we have here also some of them ( semn ca sîngele latin hoþie fãrã suflet nu se face) stirea preluata din Adevarul 12 Decembrie

Doi infractori au fost înduioºaþi de sãrãcia unei bãtrâne din Constanþa, în apartamentul cãreia au pãtruns cu forþa, pentru a o jefui, ºi i-au oferit acesteia 60.000 lei, dupã care au plecat din locuinþã. Bãrbaþii au ameninþat victima, în vârstã de 86 de ani, cerându-i banii de înmormântare, au anunþat oficialii Inspectoratului de Poliþie al Judeþului (IPJ) Constanþa. Dupã ce femeia le-a spus atacatorilor cã, pe lângã faptul cã nu are niciun leu pus deoparte pentru înmormântare, nu are bani nici mãcar pentru traiul de zi cu zi, cei doi necunoscuþi au scos din buzunare câte 50.000 lei ºi, respectiv, 10.000 lei, ºi i-au dat acesteia. Chiar dacã au fost generoºi, dacã vor fi prinºi, cei doi vor fi cercetaþi penal pentru comiterea infracþiunii de violare de domiciliu. (Rompres)
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2006, 09:08   #38
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Originally Posted by ulrich:
hai,bah,ca nu avea nimic cu voi.era un tip prolix/prozaic,obnoxious pe alocuri si(uneori suparator)de logoreic,dar nu e problema voastra,nu va mai luati atata in seama.

Dragilor, ziceti si voi pa fata, ce naiba! A fost o trecere usoare de la cablul la fibra optica, probabil ca acolo s-a intamplat tarasenia.

Omul era logoreic pentru ca avea anumite opinii fata de filmul romanesc, care, ca sa-l citez pe prietenul Airlight, 'manifesta idiferenta fata de public'.
Omul era tocat zilnic, atat pe forum cat si pe PM (Da' cu Legaturi bolnavicioase ce ai frate? De ce nu-ti place?). Multi sunt logoreici pe Cinemagia, putem proba cu exemple, dar cam toti venereaza cu patriotism filmul romanesc si-i acorda cecuri de incredere in alb. E insa un bandit care nu vrea, mama ma-sii, sa cada in fund la hartiile albastre si la povestile cu pensionari plimbati prin spitale. Bad, very bad!

-Alo, mama? Sunt Danut. Mama, sa le spui ca nu sunt terorist! :shock:
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2006, 19:05   #39
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
colindele din metrou,sutanele negre care suna la usa(unde sunt astia,bah,in restul anului ?unde au fost cand vecinei mele i-a murit fata de 12 ani de leucemie?huh?)si anticiparea balos-carnasiera a chefurilor/betiilor/futaiurilor de dupa "post"(care "post",bah,intr-o tara mai umpluta de pacate decat un faraon egiptean??)
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2007, 16:56   #40
aayana
Guru
 
aayana
 
Join Date: Jan 2007
Location: acolo unde mã simt bine
Posts: 517
Originally Posted by Mistah J:
36 de dolari?! :shock: Lumea e clar nebuna!
Eeeeee, cica is for those who are looking for unparalleled style and performance with traditional, yet bold, designs and themes. :lol:
__________________
Numai Filme
aayana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells