Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Aug 2005, 22:24   #21
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
wendyyy.... 8)
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2005, 01:30   #22
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Quote:
Patapievici
GAY !
Quote:
Maiei Morgenstern.
MATA VREI MAZARE ? :sick:
Quote:
Ion Caramitru.
Mare GAY !
In afara de rolurile din Stefan Luchian si Oglinzi paralele (r. M. Veroiu), neimportant / jetabil in filme. Un ministru care si-a dus ministerul la ruina. GAY !
Quote:
Alex Leo Serban.
LOL !
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2005, 18:52   #23
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
In ciuda faptului ca festivalul e la cel mai ascuns colt al dracu stie ce sat din delta si ca a existat snobism si muzica tare si artifici si aglomeratie la scurtmetraje si premiul mare a fost dat cam aiurea, a fost foarte misto.

Best time 'o' my life. Anturaj foarte misto.

Memorabil: Dear Wendy (this is one for the record), Fallen Art, Guard Dog, Usa (chestia aia ruseasca cu tenta de Chaplin si Asterix & Obelix), Death in Gaza si anturajul 8) :w00t:
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2005, 09:20   #24
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Ii dau dreptate lui Ogto, e cam departe (9 ore dus, iar la intoarcere am facut 11 ore!). Deci pierzi 2 zile pe drum.
Dar odata ajunsi acolo, deja simti ca esti in Paradis. Liniste, frumusete, filme... si vorba lui Ogto... anturajul care a fost cu adevarat SENZATIONAL.
Filme bune, scurt metraje la fel (din pacate la scurt metraje n-am ajuns la multe din ele, le-a vazut Cristo, eu optand pentru lung metraje).
Notele mele:

Tropical Malady - Plictisitor, n-am rezistat pana la sfarsit... 1/5
Lost Embrace - Foarte misto, filmat si montat alert, bine jucat 5/5
Turtles On Their Back - Plictisitor, cu greu am rezistat pana la final 2/5
Turtles Can Fly - A meritat premiul. Un film frumos si bine realizat 5/5
Harvest Time - Nu a fost cine stie ce, dar mi-a placut. Interesanta prezenta actritei principale la Anonimul, Ludmilla Motornaya, care nu stia decat rusa... 3/5
Adam And Paul - Din pacate nu am apucat sa-l vad... am inteles ca este foarte bun...
Dear Wendy - Frumos filmat, jucat. Unii spun ca ar fi meritat premiul cel mare... eu inca ma mai gandesc.. 5/5

La scurt metraje, din ce am vazut mi-au placut mult:

Un pod plin cu jucarii stricate (Andi Vasluianu, exceptional, Ana Ularu, idem) 5/5
Canton (revazut dupa TIFF, la fel de bun) 5/5
Bucuresti-Berlin (idem, revazut dupa TIFF, jos palaria!) 5/5
Batranul meserias - foarte misto despre un batran desenator de BD, care ajunge sa devina el insusi personaj animat. Un scurt nemtesc extraordinar 5/5
Medusa - animatie australiana... Nu m-a impresionat prea mult 2/5
Fericire - dezastru brazilian... un tip si o tipa, goi pe niste stanci in mare striga cat sunt de (ne)ferciti. Boring 1/5
O secunda de ura, alt scurt romanesc, dar foarte plictisitor 1/5
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2005, 11:01   #25
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
subnumitul nume incearca sa ne spuna ceva, dar are deficiente de exprimare; concluzia logica ar fi ca unele din valorile artistice prezente la sf. ghe sint ... gay?! i have no idea. dar ideea este (pozitiv) discriminatoare si - ma tem - abuziva: subnumitul este corect politic fara s-o stie, ceea ce - daca ne gindim putin - e mai bine...
pe de alta parte, subnumitul pare sa se simta confortabil in compania - 100% straight - a unor 'serge' nicolaescu, geo saizescu, mircea dragan, zizi bostan, cristina nichitus & jiji becali... que du beau monde, felicitari!

in ce ma priveste, am spus-o si o repet: minoritatea cu pricina este prea mare pt aroganta sexualitatii mele! visez sa devin unicul practicant al ei: two is company, and no - laba nu e o solutie :sleep:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2005, 12:22   #26
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
:lol:

misto.

oricum, anturaj, am mai deprins fo doua ticuri verbale (oo, da), ne-am mai izbit de cateva prejudecati, snobisme,suprapreturi-brichete 50.000????? dar, traiaxa pacifismul cu arme, bine ne-a fost.

x-nay pentru viermisorii de la marginea marii.uncool.
multe laude si aplauze pentru diversele demonstratii de campness ale acestei experiente, fie ele scurt-metraje, discutii, cantari in noapte, fotografii a la "titanic" pe vaporul de intoarcere si tot asa. 8)

si pentru ca nu am apucat sa zic la momentul respectiv, ma bucur enorm de premiul acordat actorilor din adam and paul.era oarecum iresponsabil sa nu existe premii pentru actori intr-un festival de film.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2005, 09:57   #27
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
2 tips:

1. 'dear wendy' a fost refuzat in competitie la toate marile festivaluri internationale unde fusese trimis ;
2. cel mai mult m-am bucurat de faptul ca marele premiu (pt 'turtles can fly') a coincis cu premiul publicului! i guess it is indicative of smth...

PS

why, obvious, ai fost la 'anonimul'!! &, pray, de ce nu m-ai abordat?? ca eu nu stiu cine esti... sau stiu, si nu stiu ca esti... 'obvious'? well, regrete (ca sa rimeze cu 'egrete' )
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2005, 16:39   #28
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
mais si. 8)
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2005, 19:41   #29
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
OMG, am ajuns si la ziua in care un juriu ce-l contine pe Leo a dat marele premiu unui film iranian . Then again evreii parasesc Gaza & o fi asta semnul ca lumea face pace cu arabii ?
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2005, 21:17   #30
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Come on, iar s-a premiat laba asta? Orice era cu plaja si mare primea mentiune speciala la festivalul asta?

MENTIUNE SPECIALA PENTRU SCURT METRAJ DE FICTIUNE: A LINEMAN’S CABIN / CANTON, regia Constantin Popescu, Romania, 2005
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2005, 11:37   #31
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt ambra

din discutia cu pres. juriului (francezul de la clermont-fd) am aflat - era confidential, acu nu mai e - ca, virgula, 'canton' a fost singurul s-m romanesc care avea ce-i trebuie unui s-m...

pt ceilalti

mi s-a spus ca am aparut (cu h-rp) pe 'euronews' - a mai vazut cineva?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2005, 16:13   #32
cristivasile
Junior
 
cristivasile
 
Join Date: Nov 2003
Location: Bucuresti
Posts: 30
Send a message via Yahoo to cristivasile
[quote="Alex Leo Serban"]2 tips:

1. 'dear wendy' a fost refuzat in competitie la toate marile festivaluri internationale unde fusese trimis ;
2. cel mai mult m-am bucurat de faptul ca marele premiu (pt 'turtles can fly') a coincis cu premiul publicului! i guess it is indicative of smth...


Eu am facut parte din cei carora le-a placut mai mult Dear Wendy... Si n-am votat... Si mai stiu vreo 7 oameni in aceeasi situatie. Asta ca sa stric un pic imaginea de mare consens intre juriu si public. Acelasi public care in proportie de 2/3 fluiera si hahaia la Balanescu. Asa ca give me a break.
cristivasile is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2005, 16:29   #33
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
imaginea nu este 'idilica', se bazeaza pe cifre: au existat peste 30 de voturi intre primul clasat (filmul iranian) si 'dear wendy'...

nu ca simpla aritmetica ar avea vrea importanta: nu doar ca 'dear wendy' n-a avut nici o sansa la palmares (cum n-a avut nici 'sansa' de-a intra in competitiile marilor festivaluri, ha ), dar este, dupa parerea mea, cel mai slab film al lui vinterberg de pina acum: un scenariu jenant (semnat lvt!), interpretari de carton (j. bell, jeez!) & o aiureala inconsistenta (ceva intre clip & farsa scolara)... singurul lui merit e imaginea (lui dod mantle). pe linga el, 'it's all about love' e o capodopera

si cu asta, probabil cariera lui tom v e incheiata.
wanna bet?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2005, 16:49   #34
cristivasile
Junior
 
cristivasile
 
Join Date: Nov 2003
Location: Bucuresti
Posts: 30
Send a message via Yahoo to cristivasile
Originally Posted by Alex Leo Serban:
cum n-a avut nici 'sansa' de-a intra in competitiile marilor festivaluri, ha :P )

Asta poate tine si de subiectul abordat, nu crezi?(vad ca moscova totusi l-a premiat, sa fie din cauza ca mureau ceva politisti americani in el :)?? ) Cum probabil tot subiectul (+ actorii) au fost atributele cu care a defilat Testoasele.
De comparat cu It's all about love, no way (decat poate la...imagine :). In rest e peste.
Iar pariul il tin cu ochii inchisi.
cristivasile is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2005, 19:11   #35
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Alex Leo Serban:
pe linga el, 'it's all about love' e o capodopera


Mai, mai. It's All About Love stands on its own as a 3/4 accomplished great film.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2005, 09:30   #36
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pai tocmai, k eu ziceam k e peste (mult peste) 'dear wendy'! are 'set-pieces', are viziune, are actori & plot-twists: the nearest tom v will ever get to a hitch thing! 8)

faptul k 'dear w' a fost premiat la moscova... ma scuzi! e ca si cum ai spune k nu's ce film a fost premiat la festivalul marii negre :lol:
iar dif. dintre testoase & d.w. e k actorii aia copii sint zece clase peste amaritzii aia din d.w., iar subiectul e tare & dramatic & adevarat - nu o confectie paper thin care, pliata, devine avion de hirtie cu un 'statement' greu scris pe aripioare... bleah!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2005, 12:56   #37
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by Alex Leo Serban:
mi s-a spus ca am aparut (cu h-rp) pe 'euronews' - a mai vazut cineva?

Da, a fost o chestie destul de lunga despre anonimul pe euronews. I was shocked. Dar tu personal n-ai aparut. Cred.

Once again: muie Canton. Cel mai labaros prost ratat scurt metraj din cele romanesti vazute pana acum. Si individului care a zis ca are tot ce-i trebuie unui sm romanesc. Are doar pelicula. Si atat.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 11:44   #38
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pai, cine mi-a zis dspr euronews m-a recunoscut - tocmai - in imaginile alea, cu h-rp coborind din vapor, so it must be true
tipu nu le are cu filmu, so...

in priv. 'canton'-ului - once again, i am flabbergasted cit de siguri sintem pe verdictele noastre - in ciuda evidentelor & a premiilor & what-not: de ce, atunci cind nu ne-a placut un lucru, sintem atit de convinsi ca avem dreptate?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2005, 16:32   #39
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
http://www.polirom.ro/supliment/nr40/interviu.html

Cineva sa mi-l reduca si mie la citeva fraze, ca mi-e lene sa-l citesc pe tot. Multumesc.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2005, 15:23   #40
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Surprizã: mie mi-a placut Canton. Ca regie mi se pare notabil: are atmosfera, stare. Cred ca si povestea se poate rezuma de un om cu mintea mai agera. Mi se pare foarte curat. Ce nu prea imi place este jocul celor doi cantonieri.
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells