Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Jun 2007, 10:27   #21
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by devil_doll:
Originally Posted by musetell:
singurul lucru care mi-a insuflat ceva pozitivism a fost prezenta lui Justin Chambers pe care-l stiu din Grey's anatomy pe care de altfel il urmaresc in fiecare marti seara...

1. Ce ai vazut tu este The Zodiac (2005) al lui Bulkley, la care eu bateam apropo in directia ca am mai vazut acelasi lucru si inainte, dar ca la o distanta mica de timp, si de asta nu prezinta interes. Filmul despre care vorbim noi este Zodiac (2007) de David Fincher...

kiar ma miram :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2007, 11:44   #22
musetell
Veteran
 
musetell
 
Join Date: May 2007
Location: Bucuresti
Posts: 240
..multumesc mult pentru ca m-ati luminat. asta e, riscul de a nu avea timp si mi ales riscul de a nu vedea un film la cinema (..mai ales cu un barbat alaturi, nu?
si eu mi-am pus niste semne de intrebare pentru ca in prezentarea filmului de pe Cinemagia nu era trecut Justin..
devill_dol, mersi (in ciuda faptului c-am promis sa te ignor)
musetell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2007, 11:50   #23
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Quote:
Reuºeºte sã imprime o stare de obiectivism sec
Am simtit asta din trailer. Nu il pot compara cu Se7en, si mai ales cu Fight-Club, poate doar ca regie.
Se7en este o pizza, Zodiac par a fi ingredientele acelei pizza rasfirate pe masa cu o tarta necoapta.
De asemenea, discrepanta dintre Crash si Babel ne-ar putea da un indiciu in a afla traseul parcurs de la Se7en la Zodiac, ceva de genul (inca nu l-am vazut).
Beton faza cu Peter Jackson, ma intreb daca PJ asta e acelasi cu alakazaam, Mistah J, Superhero. Sau care dintre astia patru sunt una si aceeasi persoana. Topicul e numai potrivit si pentru de-astea!
Originally Posted by Pitbull:
ca sä le dau cu tifla tolomacilor care se atacä la introducerile. acrobatiile si giumbuslucurile mele din cronici.
Mie imi plac giumbuslucurile alea, sunt relevante.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2007, 12:43   #24
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Neuptolem:
Beton faza cu Peter Jackson, ma intreb daca PJ asta e acelasi cu alakazaam, Mistah J, Superhero. Sau care dintre astia patru sunt una si aceeasi persoana. Topicul e numai potrivit si pentru de-astea!
Alakazaam si Mistah J.
P.J. era cu totul altfel - si ca manifestare pe forum, si ca profil interior. Mult mai creepy.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2007, 08:33   #25
4Hero
Junior
 
4Hero
 
Join Date: Oct 2005
Location: Bucuresti
Posts: 45
Uite-l domne' pe mista j, e viu. http://www.profm.ro/forum/profile.ph...profile&u=7224
si clar nu are nici o leg cu P.J., asta era inteligent.
__________________
i get no sleep, like a cool cat
4Hero is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2007, 15:55   #26
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
4Hero, ai dreptate când observi cä Mistah si P.J. nu puteau avea nici o tangentä, dar la partea a doua a afirmatiei dä-mi voie sä te contrazic: P.J. nu era inteligent de nici o culoare - nici la modul onest (în prima parte, când fusese un user normal, neîncercând sä mimeze nimic sau sä irite pe nimeni, se manifesta tot ca un robot cu fixatii idioate, dar sincer), nici la modul parsiv (când a devenit troll, sistemul lui de a ne teroriza nu avea nimic ingenios, era deranjant doar prin factori cantitativi), si nici ca abilitate de simulare/disimulare (îsi läsase prin tot forumul - si aiurea, pe alte siteuri de net - urme care, adunate cu search-uri si puse cap la cap, m-au fäcut sä-i aflu numele, adresa si telefonul în maximum o orä; nu erau "coduri", era neglijentä si zäpäcealä).
Fatä de el, Mistah era si mai prost, dar o prostie complicatä, ipocritä, cu abilitäti viclene si instinctuale �* la Ceausescu. El nu era un troll propriu-zis, dar enerva la fel de mult - poate chiar mai mult - doar prin felul lui de a fi. Intâmplarea face cä în celälalt forum, la Vama Veche, am unul cu exact acelasi profil psihologic cu al lui (diferä doar niste parametri superficiali). Din päcate, nu pot scäpa de el, fiindcä tot gagicäretul nefutut de pe forum e-n limbä dupä el, plus alte combinatii sociale, si dacä l-as banna, m-ar acuza de dictaturä. Vara trecutä am avut ditamai räzboiul civil pe-o chestie similatä (tot asa, un tip imatur si necontrolabil, cu apucäturi de hacker, dar si cu trecere la pizde; finalmente l-am bannat, si tot haremul lui de foste, actuale si wannabeuri, cu tot cu ai lor fosti, actuali si wannabisti care ciuguleau ce mai rämânea dupä el, au încercat o räscoalä, dupä care au pus de-un exod gregar în masä, s-au dus si si-au fäcut forum separatist - ce mai, transhumantä în toatä regula, la fel cum am pätit si noi, cu cinemocofanu' - ce-i drept, la ora asta forumachele äla-i mort, toti s-au întors acasä (la fel cum se va întâmpla si aici...)
Dar, revenind la subiect, iatä un detaliu interesant: spre final, Mistah J a încercat sä devinä un copycat al lui P.J.: chiar înainte de a fi bannat, îmi trimitea m.p.-uri cu usernameuri, titluri si continuturi P.J.-iste. Cum bine stim, multi serial killers inspirä copycats (de cele mai multe ori, inofensivi si doar la nivel de revendicare; relativ putini comit crime propriu-zise). Iatä cä paralelismul continuä si aici: trollii, flooderii si spammerii ajung si ei sä creeze prozeliti.
(Apropo, în "Zodiac" existä si o secventä chiar cu subiectul ästa: seria de copycats pe care i-a inspirat tipul.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2007, 16:33   #27
4Hero
Junior
 
4Hero
 
Join Date: Oct 2005
Location: Bucuresti
Posts: 45
tu stii mai bine, eu nu l-am urmarit decat f putin. oricum, mie imi inspira un tip care se distra in "pauzele" de cafea de la birou in modul asta, imi parea asa, un tip al carui film preferat e Se7en.
__________________
i get no sleep, like a cool cat
4Hero is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2007, 16:47   #28
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Pitbull:
fiindcä tot gagicäretul nefutut de pe forum e-n limbä dupä el
:lol: :lol: :lol:
Dar ce le face dom'le, le ciupe virtual???
-----------------------------------
Cred ca e altul, Mistah J era de un misoginism patologic si chiar de n-ar fi fost asa, tipul nu era in stare sa suceasca mintile nici unei ratze. Acum, numai invidios sa nu fiu :lol:
-----------------------------------
4Hero, e bine ca il "monitorizezi" pe maniac, si mai bagi aici un link sa ne amuzam, Doamne! ce poa' sa scoata din tastatura omul ala - e subiect de film, not joke! - asta ne inspira un personaj al naibii de complicat psihologic, asemenea killer-ilor "neintelesi" ce sunt capturati pt studiu! si cad in Zodiac, pe care il astept cu nerabdare, vreau sa-l vad in cinema: si PJ cela, nu a inspirat pe nimeni intr-un scenariu? 8)
[/quote]
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2007, 18:37   #29
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Neuptolem:
Originally Posted by Pitbull:
fiindcä tot gagicäretul nefutut de pe forum e-n limbä dupä el
:lol: :lol: :lol:
Dar ce le face dom'le, le ciupe virtual???
-----------------------------------
Cred ca e altul, Mistah J era de un misoginism patologic si chiar de n-ar fi fost asa, tipul nu era in stare sa suceasca mintile nici unei ratze.

Nu, le analizeazä real.
-----------------------------------
Stai linistit, îl cunosc pe tip - si-n viatä e la fel de insuportabil. Ziceam doar cä are acelasi PROFIL PSIHOLOGIC cu Mistah J, nu cä s-ar putea sä fie el.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2007, 20:53   #30
Samus_Aran
Novice
 
Samus_Aran
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 10
sal!!!!11!

yo am vzt Zodiak dupa ce iam citi cronik lui Pitbull. super tare filmul frate! superb!
__________________
Metroid Prime
Samus_Aran is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2007, 23:07   #31
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
9/10. Nu ma asteptam de la ceva mai slab din partea lui D. Fincher in acest film. Pot sa spun elementarele...scenariul foarte bine construit, personajele fac actorii si nu invers, momente tensionate de'a lungul filmului care m-aduceau din ce in ce mai aproape de monitor, aduce un iz puternic de Se7en...dar nu ajunge la inaltimea acestuia (si nici cea a lui Fight Club). Marele Fincher, insa, nu isi dezamgeste fanii cu bucata asta lunga de 2 ore si 38 de minute - e ce-i drept putin prea lung pentru gustul unora...nu e un film pe care poti sa il vezi cu prietenii sau la cinema cu prietena - dar in aceasta dezbate sau rezuma un subiect care nu face apel la oricine. Mai mult face apel la americanii care au trait, si aici subliniez trait, in anii '70...deci acestia au cat...50-60 de ani? Al target as fi eu...n-am auzit de Zodiac, n-am citit cartea, dar doresc sa vad un film despre un criminal in serie care nu a fost prins niciodata, film semnat de David Fincher. Detaliile care alcatuiesc acest film sunt enorme, dar nu stiu cat de adevarate...iar implicarea actorilor este parca persoanala si foarte convingatoare. Per total un film foarte bun, probabil chiar un instant classic.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2007, 07:16   #32
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
eu sint amuzat d inversunarea unora d a pune 'zodiac'-ul mai sus decit e clar k sta - adik sub 'se7en'/'fight club' - si eu as zice si sub 'the game' & 'panic room'.
iar cea mai comik argumentatie e k 'e bine facut'... d park d la fincher ma asteptam la 'si totul era nimic'! hel-Lo, dspr c vbim aicea totusi?!
probl filmului e nu neaparat k nu aduce nimic nou (desi... c rost are sa faci un film bazat p un caz real kre a tot fost frekt in sua dk nu aduci kiar nimic nou!?), ci k - dupa parerea mea - it's going nowhere: personaje bine construite, dar kre nu reusesc sa t pasioneze (nu, nici makr criminalu!) makr p sfert cit sint ele pasionate d 'caz'; lipsa totala a suspansului, interesului & emotiei; lungimea excesiva (cum scriam intr-o cronik dk ar fi vrut sa fie intr-adevar 'true to its source', fincher trebuia sa fak un serial 'in progress' & in timp real kre sa s intinda p aprox 30 d ani!); si - mai ales - decizia gresita d a face un film p ac subiect in the first place: pt k nu e un subiect d cinema - it lacks all the right/good ingredients! - ci d carte/tratat.
sint convins insa k - si intr-un tratat - subiectul ar fi fost tratat cu mai multa intelegere pt timpul cititorului...

asa, 'zodiac' pare un 'codul da vinci' (cartea, nu filmu!) in kre nimeni nu descopera nimic... da nimic! doar 600 d pag in kre autorul descrie minutios personajele, settingu, atmosfera - dar nu mai ajunge la 'cod'.
pai sa nu-i dai autorului cu cartea in cap?!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2007, 09:37   #33
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Alex Leo Serban:

asa, 'zodiac' pare un 'codul da vinci' (cartea, nu filmu!) in kre nimeni nu descopera nimic... da nimic! doar 600 d pag in kre autorul descrie minutios personajele, settingu, atmosfera - dar nu mai ajunge la 'cod'.
pai sa nu-i dai autorului cu cartea in cap?!

wow, am ras :lol:
la cate "coduri" ni s-au promis, dar pe care asa si nu le-am gasit, am avea foarte multi scriitori cu creierele zdruncinate!
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2007, 11:05   #34
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Zodiac

prea multa violenta, prea multa nebunie!
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2007, 13:13   #35
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
De acord, cu douä precizäri:
Violentä aproape deloc, nebunie idem. Subiectul obliga la mai mult.
In rest, ai dreptate.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2007, 19:49   #36
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312
Mi-a placut filmul si cred ca i-as da vreun 8,3/10.
A fost lung dar nu extrem si mie mi s-a parut, for a change, ca regizorul a vrut sa urmareasca modul in care au evoluat si s-au schimbat personajele in toata perioada anchetei si chiar dupa (in particular), modul cum a fost influentata societatea cu totul (in general), whatever. Pentru ca nu este un film precum "Se7en" ci se doreste a fi mai realist (faptele fiind "inspirate din realitate", realizat a la documentar Discovery,...); iar in realitate exista multe incertitudini, multe drumuri ce duc nicaieri si mai bine termin ca o dau in "Forrest Gump" (referindu-ma la final)
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2007, 11:58   #37
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
8/10.cel mai bun film al anului(pana apuc sa dau jos ultimul schnabel).greu,puternic,atmosferic,gorgeous to look at si atat de imersiv ca te lasa fara aer.o lumina rece si aurie incalzeste tot filmul si te transporta chiar acolo,in bay area-septembrie-1970.si,la fel ca in seven,fincher isi arata din plin capacitatea de-a face niste figuri iconice ale hollywoodului sa apara ca niste oameni obisnuiti,perfect credibili(ai dificultati mari pana a admite ca stersul si nepieptanatul caricaturist e j.gyllenhaal).dupa atatea filme proaste vazute,aproape ca am ramas fara reactie la asta.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2007, 14:50   #38
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
i prefer 'transformers' ANYtime!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2007, 11:20   #39
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Dupa ce toti v-ati dat cu parerea despre Zodiac am reusit si eu sa vad filmul si postez si eu "cronica" mea depsre acest film...

„Zodiac” sau cum neinspirat a fost tradus la noi „I se spunea Zodiac” este pe langa celelalte filme regizate de David Fincher (adica Se7en si Fight Club) un film plictisitor si asta nu pentru ca subiectul nu este ofertant (mai ales ca se bazeaza pe fapte reale) ci pentru ca o investigatie a politiei din San Francisco intinsa pe durata a aproape 30 de ani este tratata mult prea documentar si sociologic pentru pretentiile unui thriller american.
Totul incepe atunci cand un ucigas in serie isi recunoaste crimele prin intermediul unor scrisori codate trimise unor cotidiene din San Francisco. De aici filmul se structureaza in trei parti distincte: mai intai actiunea se desfasoara in jurul jurnalistului Paul Avery (Robert Downey Jr.), apoi se muta pe cei doi politisti David Toschi (Mark Ruffalo) si Bill Armstrong (Anthony Edwards), pentru ca spre final sa-l urmarim pe jurnalistul – desenator – erou Robert Graysmith (Jake Gyllenhaal).
Vanarea vanatorului devine o obsesie pentru cei patru barbati, o obsesie care ii va transforma in stafii ale propriilor identitati, vietile lor fiind distruse de informatiile multiplicate anarhic si al indiciilor oferite de criminal. Cel care va rezista trecerii timpului relansand actiunea filmului, devenind un incurabil obsedat (din pacate nu am inteles de ce) de gasirea inteligentului Zodiac, este Graysmith care dupa ce scrie o carte despre acest caz (un best-seller evident) se duce sa-l priveascã in ochii pe nedoveditul criminal.
Un film mult prea realist si complex despre puterea informatiei, birocratia administrativa, esecul politienesc si mai ales despre obsesii netratate este greu de digerat.
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2007, 17:15   #40
razvan-gabriel
Junior
 
razvan-gabriel
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
Posts: 53
...din pacate pt mine Fincher a ales sa ecranizeze un fapt real, stirbindu-si/restrictionandu-si din start imaginatia. A facut un film prea lung (are oarecare circumstante aici- cazul are o vechime de 38 ani, te face, prin lungime, sa simti intervalul asta de timp)...dar, cel mai important in viziunea mea a ecranizat cazul Zodiac, un caz absolut lipsit de senzational, de sare si piper...
__________________
everybody wants to be a cat
razvan-gabriel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells