Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Jan 2006, 13:47   #3721
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
wedding crushers 1/5
:sick: :sick: :sick:
in afara de "lig lezbian mule" si "william doesnt give a shit about mu tits" nimic worth seeing

frankenfish 2/5
nici destul de imbecil cat sa fie bun, nici destul de ne-mediocru cat sa fie vizionabil
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 16 Jan 2006, 13:48   #3722
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
1. factotum - mult mai bun decat barfly. dillon are mersul lui bukowski, fata lui bukowski (pana si acneea lui), glumitele lui bukowski. ceea ce mickey rourke dadea impresia ca se joaca pe sine, aici avem un bukowski mai putin gratios, dar mult mai veridic.
foarte misto si muzica, pe versurile scriitorului 8) .

2. cache - foarte destept, te tine cu sufletul la gura fiecare moment, suspansul e genial...singura chestie ce nu am inghitit-o a fost morala din spate: vai, vai...baietelul orfan algerian ce nu a beneficiat de educatia celor bogati: vezi si cadrele de final cu rapirea si apoi cu scoala...bleah :sick:

3. three burials....(e prea lung titlul) a lui tommy lee jones - foarte barbatesc, fara a cadea intr-un machoism de 2 lei. splendid.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   sendpm.gif
Old 16 Jan 2006, 16:31   #3723
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Bulumulu:
merry 1000 cinemania!

on topic - the core 2003 - jon amiel

5/10 some action, ceva suffering (not much), some vfx ( :love: bird scene... but thats also all to be loved), ceva iubi cat pe un varf de cutit...- si povestea: savin the world in couple of days de o em-catasrofa (a se citi: electromegnetik) some weird shit cu magma stopping from spinning magnetic shutdown immanent... mda m-am gandit la armageddon.. recurrent

thx
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 16 Jan 2006, 16:42   #3724
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Munich -- bunicel-curatzel, insa forgettable. Spielberg cel melodramatic. mie mi s-a parut mai degraba pro-israelian, desi unii zic pe dos

Brokeback Mountain-- bun-bun, si foarte emotionant spre sfarsit (a se citi: am plans ca proasta ; Romeo and Juliet, varianta gay; Heath Ledger joaca extraordinar rolul de cowboy care suiera cuvintele printre dinti si e scump la vorba, si timid in apucaturi, dar dominat puternic de sentimente. per total insa filmul nu mi s-a parut chiar o capodopera. mai mult un film bun, si din pacate, din cauza ca e asa in mare voga, parca anumitor scene li s-a tocit farmecul.
europe_east is offline   sendpm.gif
Old 16 Jan 2006, 16:56   #3725
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Eu nu inteleg de unde aveti Munich si Brokeback Mountain.
st3fan is offline   sendpm.gif
Old 16 Jan 2006, 17:26   #3726
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by KORBEN:
Originally Posted by herbert:
Originally Posted by KORBEN:
(...) pt evrei lumea e poligonul lor de tir pe tinte arabe

un bun prilej sa se reveleze pt. KORBEN acest „Munich” .
am crezut ca s-a mai maturizat.
de unde! aceeasi melodie muezina cu "fascismul evreiesc" si victime colaterale musulmane, atat de inocente, ca ajung direct in imparatia lui Allach...
mai mu ie aia din hotelul de la atena nu erau arabi
next time knd ai ceva de zis dsp un subiect fa bine si vorbeste in calitate de pile of jewish-friendly shit care a vazut filmu, habarnamistule



ce ai, ma’ fiinta, cu evreii?
daca nu ai fi hidrocefal ti-ai da seama ca terorismul e ceva nasol si condamnabil
mai ales cand e politica de stat si nimeni nu face nimic

esti musulman/arab?
da, sunt
u can call me muad`ib

te solidarizezi orbeste cu rasa/religia ta?
nu ma solidarizez orbeste cu nimic, cu atat mai putin cu vreo religie
in fine m-am "solidarizat orbeste" cu ma ta da asta a fost demult
cat dsp "rasa araba'... muiuc mic stii ca asta e rasisim/xenofobie/no-no pt un intelecactual cum pretinzi tu ca ai fi?


de ce suferi - neputincios - in Romania? cauta o sponzorizare la Hayssam (roman si el) si du-te la fata locului si "rezolva" situatia... mai ales ca e mult de lucru. au plecat evreii din fashia Gaza si a napadit din nou musca peste „fratii” arabi...
f u c k o f f


impresionat de raspunsurile colorate ale lui kakaKORBEN, alias muad'ib.
halal akbar, HAHAL!
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   sendpm.gif
Old 16 Jan 2006, 17:47   #3727
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
isteria Brokeback a inceput de vreo doua sapt., probabil le-a scapat ca o sa ia Gloaba de aur, sau din cauza nr mare de nominalizari, sau ca e o tema mai detasata si neexploatata fata de altele, politica, etc, in orice caz trendul productiilor cu subiecte gay in plin avint avant, deja s-au mai anuntat vreo cateva brokebakuri, iar de Brokeback zic ca e super date-movie for straights.. :? psihoterapeutii il recomanda la cupluri cu probleme pt...good sex, which is kinda risky, considerand posibilele reactii adverse :shock: also apparently related, Isaac Mizrahi va comenta toaletele vedetelor la Golden Globe tonight.
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   sendpm.gif
Old 16 Jan 2006, 18:58   #3728
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Originally Posted by KORBEN:
aia din hotelul de la atena nu erau arabi...

la Atena, in film doar agentii rusi care erau tovarasi cu palestinienii sunt victime colaterale, nu localnicii, i.e. batrinul care e "salvat" din shooting si compensat pentru damage...iar rusii sunt impuscati doar in legitima aparare, cand se apuca si ei sa traga;

stinga-liberala americana (aproape pleonasm, stanga e prin definitie liberala) adica general-perceputa ca open-minded si inclined spre political correctness as opposed to dreapta conservatoare si nesimilar cu taxonomia dambovitzeana liberali-dreapta, conservatori-stanga;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   sendpm.gif
Old 16 Jan 2006, 21:01   #3729
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Depinde de care parte a oglinzii te afli.
Airlight is offline   sendpm.gif
Old 16 Jan 2006, 22:12   #3730
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
O zi din viata lui Vasile Marinus

excelent scurtmetraj...ceva destul de fresh pt ceea ce se face in Romania

Alina - 2004 de Paul Negoescu

bun si asta...nice message


daca stam prost cu lungemtrajele, macar cu astea scurte ne mai descurcam
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 17 Jan 2006, 06:28   #3731
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Noapte lunga cu scurt metraje:

1. Advertising-ul lu' Florinel - cum sa va zic io'...ca o tipa misto cu care ti-ai mai tras-o. so: 8/10

2. O zi din viata lui Vasile Marinus - regia Ivo Baru, Scenariul George Moise ( premiul juriului Cinemaiubit) - corespondentul vizual al unui text din Catavencu: bine "scris", alert, inteligent, cu substrat si poanta la final. 9/10 ( singurul minus: timbru vocii din off)

3. Bored -Ioachim Ciobanu - usor manierism tematic, over all 8/10 (faina imaginea)

4. SampleCity- Catalin Dan : Slabutz 5/10

5. Pe aripile vinului - Corneliu Porumboiu - Filmul Dyonisiacilor , funny& fain 9/10

6. Spune-mi Ana.Triptikul unei morti anuntate - Vlad Fenesan
- Excelenta imagine, excelent montaj+ sunet, un plus asijderea pt. Ana Ularu si tristetea ei ingenuua
Story-ul a little cam Weah 8/10
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   sendpm.gif
Old 17 Jan 2006, 17:11   #3732
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Quote:
O zi din viata lui Vasile Marinus

excelent scurtmetraj...ceva destul de fresh pt ceea ce se face in Romania
Nici pe departe excelent.Nu pot aprecia copy/pasteul din "Amelie" cu textul supraimpresionat si sagetele.No way, mai ales ca arata...romaneste.7/10, ca are final ok.
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   sendpm.gif
Old 17 Jan 2006, 22:56   #3733
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by st3fan:
Quote:
O zi din viata lui Vasile Marinus

excelent scurtmetraj...ceva destul de fresh pt ceea ce se face in Romania
Nici pe departe excelent.Nu pot aprecia copy/pasteul din "Amelie" cu textul supraimpresionat si sagetele.No way, mai ales ca arata...romaneste.7/10, ca are final ok.

hm...la faza cu Amelie nu m-am gandit..la ce te referi exact?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 17 Jan 2006, 23:11   #3734
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Originally Posted by Cinemania:
Originally Posted by st3fan:
Quote:
O zi din viata lui Vasile Marinus

excelent scurtmetraj...ceva destul de fresh pt ceea ce se face in Romania
Nici pe departe excelent.Nu pot aprecia copy/pasteul din "Amelie" cu textul supraimpresionat si sagetele.No way, mai ales ca arata...romaneste.7/10, ca are final ok.

hm...la faza cu Amelie nu m-am gandit..la ce te referi exact?

La momentele in care apare peste imagine text, gen "Ciorap de dama", sau "Vasile e arestat".La fel e si in Amelie, cand ni se prezinta personajele, dar efectele obtinute sunt total diferite.
st3fan is offline   sendpm.gif
Old 18 Jan 2006, 00:37   #3735
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Grizzly Man - 7/10

Documentarul lui Herzog despre cum a trait Timothy Treadwell 13 veri cu ursii in Alaska si cum in a 13-a vara a fost omorat de un urs - el si prietena lui, dar ea e mai putin importanta. Tipul asta putea fi descris - in general - ca un ratat, un alcoolic si un narcoman care incepuse sa faca ceva afaceri ilegale marunte dupa ce a avut un soc ca Woody Harrelson a obtinut un rol pe care-l voia el. Apoi tipul face o supradoza si decide ca vrea sa se imprieteneasca cu ursii. Si in cei 13 ani de imprietenire cu ursii devine din ce in ce mai alienat de societate si din ce in ce mai apropiat de ursi, exprimand foarte clar ca ar vrea sa fie un urs si ca ar fi foarte impacat cu gandul sa moara printre ei.

Filmul lui Herzog este despre cat de deziluzionat este omul asta si spune clar ca era nebun, dar ceea ce mi-a placut a fost ca nu il critica, ci o spune cu o oaresicare admiratie. Apoi, e frumos pentru ca incepe cu moartea lui si dupa aia arata imagini in care asta zburda pe campii verzi printre ursii foarte mari si foarte maro. Si ca nu ii e frica sa arate pe cineva care spune "He had it coming, he got what he deserved". Pe masura ce filmul se desfasoara, tipul innebuneste din ce in ce mai tare si repeta incontinuu ca guvernul ar trebui sa-i fie recunoscator pentru ca el apara ursii astia - nu se stie de ce-i apara, la un moment dat Herzog ii ia un interviu unui tip care zice ca, tocmai, nu sunt braconieri in zona. Insa personajul, din pacate, nu mi se pare destul de significant ca sa se faca un film despre el. Avand in vedere trecutul lui cat se poate de subred si avand in vedere ca asta a decis sa fie bear-lover tree-hugger dupa ce aproape a murit, pur si simplu nu cred in dragostea lui pentru ursi si pentru ce mai era pe-acolo. Cred ca e pur si simplu un refugiu din societatea care l-a refuzat si l-a dat afara si chestia cu "apara ursii" imi pare mai degraba ca se apara pe sine. Iar asta imi demonteaza personajul si il lipseste de orice fel de credibilitate si astfel il face mai degraba neinteresant, cel putin in ochii mei, pentru ca indivizi care o iau razna in genul asta sunt cu sutele. Apoi filmul este mult prea lung si pe alocuri plictiseste si lipsit de personajul asta ramane doar cu... sugestia ca exista o bariera foarte mare intre oameni si animalele salbatice. Da, exista. So what?

Pun pariu c-o sa ia oscar.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 18 Jan 2006, 08:47   #3736
rzvnblc
Novice
 
rzvnblc
 
Join Date: Jan 2006
Location: Soul Kitchen
Posts: 18
cred ca am sa incep sa scriu si eu in topicul asta...nu de alta dar asa mai afla lumea despre un film bun/rar/chiar si prost (ca sa'l ocoleasca) si uite asa apar idei de vizionare.
Din pacate aseara am ajuns pe la 11 acasa si nu am mai vazut nimic, am vazut in schimb alaltaseara Oliver Twist (2005) al lui Polanski.
O experienta OK, filmul nu prea exceleaza decat poate la capitolul atmosfera timpurilor in care se petrece actiunea, si poate jocul lui Ben Kingsley, care sincer sa fiu nu stiu cum a putut sa stea atat de cocoshat in fiecare secventa in care aparea in picioare
Hai sa ii dau si o nota asa...as pune un 7/10 pentru ca e Polanski si pentru ca este un remake al unui best picture si pentru ca te introduce in atmosfera Londrei de acum.. doua secole, as we speak (ceea ce isi si propune cred)
Gata, back to work, am treaba...
rzvnblc is offline   sendpm.gif
Old 18 Jan 2006, 09:08   #3737
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by st3fan:
Originally Posted by Cinemania:
Originally Posted by st3fan:
Quote:
O zi din viata lui Vasile Marinus

excelent scurtmetraj...ceva destul de fresh pt ceea ce se face in Romania
Nici pe departe excelent.Nu pot aprecia copy/pasteul din "Amelie" cu textul supraimpresionat si sagetele.No way, mai ales ca arata...romaneste.7/10, ca are final ok.

hm...la faza cu Amelie nu m-am gandit..la ce te referi exact?

La momentele in care apare peste imagine text, gen "Ciorap de dama", sau "Vasile e arestat".La fel e si in Amelie, cand ni se prezinta personajele, dar efectele obtinute sunt total diferite.

mda...nu e o tehnica patentata de Amelie...il iertam pentru asta
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 18 Jan 2006, 14:21   #3738
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Rocky - 8.5/10: vazusem doua dintre continuari pana acum (III si V parca) si - cu toata reputatia lui - nu credeam ca o sa-mi placa. Si totusi, "Rocky I" e un film foarte bine scris, perfect logic de la un capat la celalalt, actorii joaca sincer si deschis, iar intregul este bine filmat si pus cap la cap. Insa muzica lui Bill Conti reuseste sa fure pana si secventele marii infruntari!

(Dar sa ia Oscar-ul in fata lui "Taxi Driver"... :? nici chiar asa...)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 18 Jan 2006, 17:31   #3739
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
um...

office space pentru a... sasea oara? oricum, minunat.

a, si robots. foarte prost.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   sendpm.gif
Old 18 Jan 2006, 17:57   #3740
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by MinRep:
Rocky - 8.5/10

(Dar sa ia Oscar-ul in fata lui "Taxi Driver"... :? nici chiar asa...)

da da,
bine zici!!
gionloc is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells