Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Jul 2011, 21:20   #3661
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by marcusARCUS:
Chungking Express(1994)-5/10->Primele 40 de minute sunt interesante si partea vizuala e impresionanta,dar este plictisitor,se crede filozofic,jocul actorilor e deplorabil,pierde personaje pe parcursul filmului si,nu e un criteriu,dar actorii sunt cam enervanti.Nu inteleg de ce lumea crede ca e bun.

Iti respect impresiile, intotdeauna cred foarte mult in toleranta gusturilor si e normal ca un film care mie mi se pare capodopera altuia sa nu ii placa deloc si vice-versa: filme care mie mi se par orori sa fie intelese cu totul altfel, cum trebuie, de altii.
Dar ma bag sa spun si eu cateva cuvinte pentru ca e vorba TOCMAI de filmul asta, un film pe care il iubesc enorm, unul dintre preferatele mele din toate timpurile. Trebuie sa il apar pentru ce ai zis despre el.

"se crede filozofic" - asta chiar nu o inteleg. Intr-adevar sunt cateva formulari memorabile cu rol de maxima/cugetare in film ("If memories could be canned, would they also have expiry dates?"), dar nu cred ca filozofia e arma lui, eu cred ca filmul asta tinteste spre cu totul altceva decat sa fie "filozofic", cred ca filmul asta este despre niste subtilitati si ritmuri ale corazonului ce nu pot fi redate foarte usor prin cuvinte sau idei explicite si toata coregrafia si cinematografia lui redau genial treaba asta. De asta e un film mare. Uite un exemplu de regizor pe care eu il descopar abia acum la 30 de ani si care mie mi se pare ca "se crede filozofic" cum spui tu e Rohmer. Acolo da, mai toate personajele sunt cel putin o data cu cartea in mana de-a lungul filmului, vorbesc despre Descartes la cina, dezbat idei, cineastul isi contureaza personajele si prin discutiile de intelectuali pe care le au etc. etc. La Wong Kar Wai chiar nu mi se pare ca s-ar crede vreun filozof.

",jocul actorilor e deplorabil,pierde personaje pe parcursul filmului, actorii sunt cam enervanti" - Ca personajele nu sunt bine conturate, mie mi se pare ca in special la Wong Kar Wai si in general la asiatici nu prea e vorba de asa ceva, ca personajele sunt mai mult manuite sa redea stari de inima albastra decat sa fie un erou clasic ce se dezvolta intr-un film ca eroul unui Bildungsroman. La WKW personajul creionat ca intr-o schita serveste o senzatie, nu e acolo ca sa iti arate tie cum creste pe parcursul unui film intreg de la musca la elefant. Iar ca "pierde personaje pe parcursul filmului", WKW a explicat ca a unit doua povesti ce nu au legatura intre ele si ca initial au fost trei povesti pe care vroia sa le bage in acelasi film, dar a treia poveste a devenit "Fallen angels". Le pierde cu buna stiinta pentru ca asta e structura filmului, propusa ca atare.

Eu il consider o capodopera pentru ca a atins niste lucruri de suflet raportat la mine si la viata mea. Daca moderatorii ma lasa, las un link la o cronica despre "Chungking Express" care reuseste sa explice mai bine ca mine despre ce e filmul asta:
http://cinesseur.blogspot.com/2010/0...g-express.html

In inima mea, Chungking Express e 10/10 la nivel de olimpiada internationala.

Last edited by varu : 03 Jul 2011 at 21:29.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2011, 22:09   #3662
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Glengarry Glen Ross(1992)-10/10->Un film intr-adevar genial.Din combinatia dintre dialoguri si actori iese un deliciu.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2011, 22:27   #3663
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by marcusARCUS:
Glengarry Glen Ross(1992)-10/10->Un film intr-adevar genial.Din combinatia dintre dialoguri si actori iese un deliciu.
da.jack lemmon si kevin spacey.si eu cred ca este unul dintre cele mai bune filme facute vreodata.scenariu de exceptie.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2011, 14:17   #3664
DragonMaster
Junior
 
DragonMaster
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 63
Cel mai recent vizionat film.

Enemy At The Gates(2001)-este un film exceptional care trebuie vazut si este o buna recomandare.Nota 9/10.
Che bella giornata(2011) -este o comedie italiana buna si mi-a placut deoarece avea destule faze comice nu doar limbaj vulgar cum fac mai nou americani.Nota mea este 7/10.
DragonMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2011, 14:28   #3665
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
The Adjustment Bureau (2011)
7/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2011, 23:15   #3666
AndreiStefan
Guru
 
AndreiStefan
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 325
Originally Posted by DragonMaster:
Enemy At The Gates(2001)-este un film exceptional care trebuie vazut si este o buna recomandare.Nota 9/10.

mersi de recomandare, excelent filmul
AndreiStefan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2011, 23:17   #3667
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
cache.
l-am vazut aseara.cred ca am dat replay de cateva ori bune la ultimul sfert de ora din film.
titlul spune totul. ingenios film.unic. si ma face sa constat inca o data cat de previzibile si transparente sunt thrillerele americane pe care le servim en gros si en detail.
Cache2[1].jpg
poate un copil de 6 ani,din egoism infantil, n-a suportat sa aiba un frate vitreg, mai ales "colorat",dar parintii lui Georges,sigur nu si-au putut depasi prejudecatile.oare am putea trai si dormi linistiti stiind ca am distrus viata unui semen de-al nostru,cand am fi avut posibilitatea sa i-o salvam?

Last edited by rvn : 04 Jul 2011 at 23:40.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2011, 04:01   #3668
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Am reusit in sfarsit sa vad 13 assassins dupa ce-am asteptat destula vreme dupa o subtitrare completa la varianta extended.Noroc ca am fost singur acasa pentru ca titrarea nefiind completa injuram la scenele care nu erau traduse deci pentru cei care au de gand sa-l vada si vor sa fie traduse toate dialogurile le sugerez sa mai astepte pana apare una completa.Cat despre film pot sa zic ca am fost dezamagit deoarece nea Miike a dat kix iar fortandu-si ciudateniile in genul de filme unde asemenea lucruri nu-si au locul.Sunt destule scene cu violenta gratuita si altele inutile care dupa parerea mea nu au rost.Filmul se dezvolta destul de greu,timp de o ora si jumatate nu se intampla mare lucru si e cam mult tinand cont ca e un film de actiune cu samurai.Scenele de lupta sunt bune dar sunetul sabiilor este amplificat exagerat de mult, cam in genul filmelor vechi cu arte martiale in care loviturile pumnilor sunau ca niste pocnitori.Personajul negativ din film e ca un copil rasfatat si curios care e obisnuit ca totul sa-i fie servit pe tava.E un om lipsit de scrupule,fara onoare,exagerat si extrem de sadic.Finalul e un masacru total,un talmes balmes care e tipic lui Miike.Omul pur si simplu nu se invata minte...
Din trailer avea potential dar rezultatul final e departe de ce ma asteptam.
Nota 6.5/10
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 05 Jul 2011 at 04:05.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2011, 10:19   #3669
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''Impulse Black ''- 2011- o porcarie care se vrea fitoasa.Bine ca tine doar 40 de minute .De ocolit..5/10
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2011, 11:53   #3670
mvpsebi
Guru
 
mvpsebi
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 759
Area 51 (2011)

Inca se mai fac rahaturi de filme! Hip-hip-huuraaaaa!

3/10
mvpsebi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2011, 13:21   #3671
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Si inca, cate
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2011, 16:34   #3672
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
London Boulevard (2011)
7/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2011, 16:57   #3673
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Revazut Dangerous Liaisons; uitasem cat de seducator poate sa fie John Malkovich; iar Uma, la 18 ani. Ah.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2011, 18:08   #3674
Specii
Novice
 
Specii
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 8
Ace in the Hole (1951)
Lonely are the brave (1962)
Lust for Life (1956) revazut
Brotherhood (1968)

In lipsa de altceva zilele astea m-am delectat cu Kirk Douglas, un actor care se afla printre preferintele mele. Mi-a placut in special 'Lonely are the brave' care am inteles ca este filmul preferat al actorului si bineinteles 'Lust for life' care e superb.
Puteti sa-mi recomandati si alte filme de-ale lui?
Specii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2011, 18:14   #3675
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Spartacus si,in special,Paths of Glory.In caz ca nu le-ai vazut.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2011, 18:16   #3676
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Detective story e alt film in care Kirk Douglas e nemaipomenit.

Spre rusinea mea, cind eram un copil prost nu-mi placea deloc de el, ii preferam pe Gary Cooper, Cary Grant, din aceeasi generatie. A trebuit sa imbatrinesc ca sa-l descopar si sa descopar ca am atit de multe lipsuri; filme de-ale lui nevazute
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2011, 22:59   #3677
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Kriss_Kringle:
nea Miike a dat kix iar fortandu-si ciudateniile in genul de filme unde asemenea lucruri nu-si au locul.

"iar"-ul ala presupune ca s-a mai intamplat lucrul asta. M-ai facut curios Unde?

Originally Posted by Kriss_Kringle:
Filmul se dezvolta destul de greu,timp de o ora si jumatate nu se intampla mare lucru

E mai mult o perioada de acumulare a tensiunii. Linistea dinainte de furtuna. Insa sunt patial de acord cu tine, timpul ala putea fi utilizat mai bine.

Originally Posted by Kriss_Kringle:
Scenele de lupta sunt bune dar sunetul sabiilor este amplificat exagerat de mult, cam in genul filmelor vechi cu arte martiale in care loviturile pumnilor sunau ca niste pocnitori.

Sincer, eu n-am simtit chestia asta. Daca n-ai fi zis tu nu m-as fi gandit niciodata. Si nu cred ca sunetul e diferit in varianta normala fata de extended cut. Oricum, faptul ca s-ar auzi sunetul ala, la fel ca si infilmele chineze cu arte martiale, nu mi se par deloc deranjante si nu cred ca scad cumva calitatea filmului.

Originally Posted by Kriss_Kringle:
Personajul negativ din film e ca un copil rasfatat si curios care e obisnuit ca totul sa-i fie servit pe tava.E un om lipsit de scrupule,fara onoare,exagerat si extrem de sadic.

That's why he's an interesting villain.

Originally Posted by Kriss_Kringle:
Omul pur si simplu nu se invata minte...

Iar m-ai facut curios. Poti elabora putin?

Originally Posted by Kriss_Kringle:
Nota 6.5/10

Eu i-as da un 7. Chiar daca nu m-au deranjat lucrurile care se pare ca te-ar fi deranjat pe tine (zgomote, prima parte mai lipsita de actiune a filmului, probabil al 13-lea asasin... ca presupun ca la asta te refereai prin ciudatenie), filmul mi s-a parut cam pointless in cele din urma. Prin unele parti am citit cum ca ar fi un fel de seven samurai modern, dar nici nu se compara. Personajele aici parca sunt prezente doar pentru a servi actiunea, pe cand in seven samurai personajele fac tot filmul. Modul in care ele traiesc experienta respectiva si felul in care acestia se dezvolta sunt punctele forte in filmul lui Kurosawa, nu actiunea, care-i secundara. Aici e vorba doar artifcii pentru retina. Din pacate se sting foarte repede...

Last edited by Liviu- : 10 Oct 2011 at 19:51.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2011, 00:07   #3678
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Asta e al treilea film al lui Miike care-l vad si in toate si-a lasat semnatura(ciudatenii fara gust,fara rost,fara explicatie).Nu mai tin minte exact dar si in Audition sunt niste scene spre sfarsit care nu se leaga deloc si la fel e si in Ichi The Killer.Lucrurile astea nu sunt uitate dinadins sa faca spectatorul sa ghiceasca,sunt uitate pentru ca scenariile sunt scrise in graba si adauga asemenea scene doar ca sa mai creasca durata filmului pentru ca el scoate filme pe banda rulanta.Acumularea tensiunii timp de 1:30 de minute mi se pare exagerat mai ales pentru un final asa de preistoric.Despre sunetul sabiilor am zis in postul de mai sus si imi mentin parerea ca nu sunt autentice,prea amplificate pentru binele luptelor si prea departe de realitate.Lordul Naritsugu nu mi s-a parut un personaj interesant,ba chiar a fost previzibil pentru ca la final s-a comportat exact cum ma asteptam.Despre Miike ca nu se invata minte ma refeream la faptul ca are ceva talent acolo de a mentine atentia spectatorului dar ii da repede cu piciorul folosind scene inutile,sadice(ploaia de sange din spatele cladirii),de umplutura.Cand a inceput "actiunea" pot sa zic ca nu imi pasa daca mor asasinii sau nu pentru ca nu am dat 2 bani pe ei de la inceput.In loc sa se bazeze pe dezvoltarea personajelor el se axeaza pe violenta,cat mai mult sange si comportament exagerat.La final mi s-a parut stupid felul in care a murit Shinzaemon iar de personajul "Pacala" nu mai zic,care e implicat in acte homosexuale,invieri etc.

Mi-am luat trilogia lui Yôji Yamada(The twilight samurai,The hidden blade,Love and honor).Sper sa fie bune.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2011, 00:30   #3679
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Audition intentionat te pune pe ganduri prin ciudatenia lui la sfarsit. Aparent scenele de violenta ar fi doar in imaginatia mult prea bogata a personajului principal. E vorba de fobia lui mult prea exagerata fata de ce ar insemna sa se implice din nou intr-o relatie dupa atat timp in care si-a crescut fiul de unul singur. Scenele cu caracter horror sunt niste proiectii ale dubiilor pe care le are cu privire la femeia nou intrata in viata lui, dubii care par sa alimenteze situatii la limita absurdului.

La Ichi a lasat finalul deschis ca sa te puna pe ganduri putin, dar acel semn de intrebare din final e cam irelevant. Punctul forte al filmului e chiar ciudatenia lui. Kakihara e pur si simplu genial ca personaj, e unic si extrem de distractiv. Practic el face tot filmul.

La 13 asasini te inteleg la chestia cu nepasatul fata de personaje. De fapt cam acelasi lucru l-am zis si eu prin comparatia cu 7S.

Dupa modul in care ai descris cele 3 filme de Miike vazute pot spune ca el cu siguranta nu e pentru tine pentru ca Miike e definit exact prin violenta excesiva, personaje total atipice si situatii absurde. Daca elementele astea te deranjeaza ar trebui sa renunti la filmele sale pentru ca omul asta nu stie sa faca filme altfel. Stii cum e, unii pot aprecia pe cineva pentru un anumit lucru in timp ce altii dispretuiesc exact pentru aceeasi chestie. E in functie de asteptarile fiecaruia

Parca mi-ai citit gandurile. Am vrut initial sa fac o comparatie cu The Twilight Samurai cand veni vorba de scene fara sa se intample ceva, dar apoi mi-am dat seama ca nu ar fi fost corecta si am sters. In TTS nu o fi actiune, dar de intamplat se intampla ceva, anume viata. Sa nu te astepti la actiune, cel putin de la TTS. Pe celelalte doua nu le-am vazut inca.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2011, 00:44   #3680
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Liviu-:
Audition intentionat te pune pe ganduri prin ciudatenia lui la sfarsit. Aparent scenele de violenta ar fi doar in imaginatia mult prea bogata a personajului principal. E vorba de fobia lui mult prea exagerata fata de ce ar insemna sa se implice din nou intr-o relatie dupa atat timp in care si-a crescut fiul de unul singur. Scenele cu caracter horror sunt niste proiectii ale dubiilor pe care le are cu privire la femeia nou intrata in viata lui, dubii care par sa alimenteze situatii la limita absurdului.

La Ichi a lasat finalul deschis ca sa te puna pe ganduri putin, dar acel semn de intrebare din final e cam irelevant. Punctul forte al filmului e chiar ciudatenia lui. Kakihara e pur si simplu genial ca personaj, e unic si extrem de distractiv. Practic el face tot filmul.

La 13 asasini te inteleg la chestia cu nepasatul fata de personaje. De fapt cam acelasi lucru l-am zis si eu prin comparatia cu 7S.

Dupa modul in care ai descris cele 3 filme de Miike vazute pot spune ca el cu siguranta nu e pentru tine pentru ca Miike e definit exact prin violenta excesiva, personaje total atipice si situatii absurde. Daca elementele astea te deranjeaza ar trebui sa renunti la filmele sale pentru ca omul asta nu stie sa faca filme altfel. Stii cum e, unii pot aprecia pe cineva pentru un anumit lucru in timp ce altii dispretuiesc exact pentru aceeasi chestie. E in functie de asteptarile fiecaruia

Parca mi-ai citit gandurile. Am vrut initial sa fac o comparatie cu The Twilight Samurai cand veni vorba de scene fara sa se intample ceva, dar apoi mi-am dat seama ca nu ar fi fost corecta si am sters. In TTS nu o fi actiune, dar de intamplat se intampla ceva, anume viata. Sa nu te astepti la actiune, cel putin de la TTS. Pe celelalte doua nu le-am vazut inca.

Exact asta caut la drame.Imi place sa observ comportamentul uman in cele mai inedite situatii.De altfel drama si thrillerul sunt genurile mele preferate.Explicatia ta pentru Audition e cam pe aceeasi linie cu ceea ce credeam si eu dar tot nu se leaga destule lucruri pe care nu le pot mentiona acum pentru ca nu mi le mai amintesc.Asta inseamna ca trebuie sa revad filmul ca sa il disecam,lucru pe care nu vreau sa-l fac pentru ca vorba ta,Miike nu e pentru mine sau e pentru mine doar pana la un anumit punct cand incepe mumbo jumbo-ul si imi piere cheful.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells