Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Jan 2008, 23:26   #301
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Juno - 9/10. Iaca vazui si eu amuzamentul asta oarecum gresit dar bun in acelasi timp. I mean, yeah...lasati adolescentele minore sa ramana insarcinate dar daca o fac pentru o cauza mai mare e totul bine. Oricum, mesajul poate fi inteles in mai multe feluri...chiar si cu "nu e bine sa ramai insarcinata cand esti minora" dar mai mult este prezentata tematica iubirii. Iubire in sus, iubire in jos...iubire tanara, iubire mai batrana si iubire mai batrana decat celelalte doua...intelegeti ideea. Comic este, are momente, e comedie naturala, fireasca, nu fortata sau pusa anume pentru cauzarea catorva rasete fortate. Filmul evident are aerul de indie si e puternic de tot...imi place. Il recomand oricui, nu numai adolescentelor de 16 ani care intentioneaza sa ramana insarcinate si nu stiu la ce sa se astepte (lol) .
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 17:50   #302
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Saw IV - 7/10. Deci mediocru. Desi nu imi plac deloc sequalurile cand vine vorba de horror-uri din motive evidente si de toti stiute, seria Saw e / se vrea altceva...ceva care te pune pe ghicit, te face sa rezolvi misterul, ceea ce e un mare plus fata de cele 10-11 sequaluri de la Halloween sau cele cu Jason sau Freddy. Finalul la 4 mi s-a parut imprevizibi, inca eu il banuiam pe cel care a ramas inchis in final, nu cel care l-a inchis. Gore este, destul, mai putin ca in 3. 1, 3 si 4 sunt cele mai memorabile, adica, daca stau si ma gandesc pot sa le iau separat si sa spun ce se intampla, mai important, in ele. Din 2 nu mai stiu nimic, si nici nu am de gand sa aflu. Oricum, filmul continua bine franchiseul si pe mine unu nu ma deranjeaza sa mai fie si 5 si 6 si altele...e singurul care nu ma deranjeaza.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 19:57   #303
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
SEQUEL.
Si asta cu "seria Saw se vrea altceva" e pur si simplu neadevarat. Violenta complet nesocanta, actorii mediocri si misterul prost incropit nu constituie "altceva".
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 21:20   #304
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by Cazeemeer:
Si asta cu "seria Saw se vrea altceva" e pur si simplu neadevarat. Violenta complet nesocanta, actorii mediocri si misterul prost incropit nu constituie "altceva".
Vad si eu actorii de mana a doua...dar lumea se uita la gore si la mecanismele la care se gandesc scenaristii si/sau regizorul.
De fapt e cu totul altceva...nu ma iau numai dupa notele de pe imdb care sunt mult mai mari la sequElurile Sawului fata de celelalte sequeluri...ci dupa parerea generala a lumii.
Oricum, asta iti garantez, Sawurile nu o dau in penibil, patetic si ceva de prost gust complet (cel putin nu inca). Exagerari exista, evident, doar e un horror...dar macar Saw nu ma face sa rad ca alte horrouri din trecut.
Si in plus, ce rost cativa actori cunoscuti dar prosti in astfel de filme cand cei ieftini (mai putin cunoscuti) se descurca la fel de bine.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2008, 21:25   #305
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
No Country for Old Men - 10/10. Cea mai reala fictiune pe care am vazut-o. E sublim filmul! Nu incerc sa-l disec ca ar dura prea mult si cuvintele mi-s putine...dar e un film cu o poveste extraordinara si simpla (cum iti dai seama ca un film are o poveste simpla...cu cat folosesti mai putine cuvinte pentru a rezuma filmul, cu atat mai simpla e povestea), cu cel mai genial si intelept criminal-psihopat pe care l-am vazut (Bardem si-a batut in cuie personajul direct in oase - e incredibil), care foloseste cea mai originala arma mortala care exista...in rest titlul filmului spune restul. O tara, in acest caz Texas (da, aici e o tara, o tara in interiorul unei tari - county, country, e simplu) - sau cum vreau sa o numesc mai nou - Tara Coen - este nemiloasa cu cei care nu pot tine pasul cu cei mai tineri si cu cei tineri dar slabi...o tara in care timpul e relativ, nimeni nu se grabeste nicaieri, chiar si cel vanat. Totul e facut cu calm...N-am simtit cele 2 ore, e incredibil si filmul nu are decat vreo ora de dialog in total, poate mai putin. Pe langa cealalta capodopera Coeniana, Fargo, nu as putea sa le compar pe cele 2...sunt total diferite. Fargo, cu toate ca serioasa in majoritatea ei, e mult...mult mai amuzanta si pe langa No Country e o comedie in toata regula. No Contry... e pur si simplu un pumn in fata dat vietii prin duritatea si seriozitatea lui. But then again...fratii Coen poate au vrut sa transmita din nou ca viata cu imprevizibilitatea si lipsa unor detalii sau actiuni din ea este mult mai puternica decat un film.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2008, 22:35   #306
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Tara Coen? Dar sunt o gramada de asemenea tari Coen. Si Hollywood-ul din "Barton Fink", si Minnesota din "Fargo", and the list goes on, asta e una din particularitatile lor.
Dar mie mi se pare ca sunt foarte multe asemanari intre "Fargo" si "No Country..." (de asta am si introdus acum cateva zile intrebarea asta la "alege unul", la Cafenea). Exceptand tonul diferit si finalul lipsit de optimismul vag din "Fargo" , "No Country..." mi se pare destul de similar tematic si calitativ, si ar putea chiar sa aiba unele avantaje (desi s-ar putea sa fie prea devreme dupa ce l-am vazut ca sa ma pronunt): in primul rand, tonul si finalul (asa ambiguu, dar intunecat - desi nu complet deznadajduit nici aici) mi se par mai adecvate genului asta de film; apoi, te-ai putea uita la el doar pentru cinematography si tot ar fi o realizare excelenta; in fine, Javier Bardem joaca un rol de villain de 10 ori mai interesant decat Peter Stormare si Steve Buscemi la un loc, ceea ce la un film care exploreaza natura raului e esential.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2008, 00:01   #307
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by Cazeemeer:
Tara Coen? Dar sunt o gramada de asemenea tari Coen. Si Hollywood-ul din "Barton Fink", si Minnesota din "Fargo", and the list goes on, asta e una din particularitatile lor.L-am luat si din cauza lui Blood Simple. In ambele e prinsa esenta statului...not that "Dallas" bs.

Dar mie mi se pare ca sunt foarte multe asemanari intre "Fargo" si "No Country..." (de asta am si introdus acum cateva zile intrebarea asta la "alege unul", la Cafenea). Exceptand tonul diferit si finalul lipsit de optimismul vag din "Fargo" Tocmai de asta l-am diferentiat atat de mult fata de "No country", are un happy end

, "No Country..." mi se pare destul de similar tematic si calitativ, si ar putea chiar sa aiba unele avantaje (desi s-ar putea sa fie prea devreme dupa ce l-am vazut ca sa ma pronunt): in primul rand, tonul si finalul (asa ambiguu, dar intunecat - desi nu complet deznadajduit nici aici) mi se par mai adecvate genului asta de film; apoi, te-ai putea uita la el doar pentru cinematography si tot ar fi o realizare excelenta Da.;

in fine, Javier Bardem joaca un rol de villain de 10 ori mai interesant decat Peter Stormare si Steve Buscemi la un loc, ceea ce la un film care exploreaza natura raului e esential. Complet de acord.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2008, 20:38   #308
razvan-gabriel
Junior
 
razvan-gabriel
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
Posts: 53
Originally Posted by M0n0:
Rescue Dawn - 9.5/10. Un film incredibil si extrem de memorabil cum numai Werner Herzog putea sa faca si nimeni altcineva, daca incearca, ar putea sa construiasca un film in acest fel. Autenticitatea si realismul din el sunt nemaivazute si tot ce ne arata in simplitatea subiectului este incearcarea unui om (real) sa supravietuiasca, astfel oferindu-ne una dintre cele mai frumoase si brutale lectii de supravietuire pe care un film le poate oferi. In procesul de fabricare a filmului, echipajul de filmare si actorii au fost nevoiti sa lucreze intr-un teren nemilos dar incredibil de frumos in acelasi timp, regizorul oferindu-ne astfel imagini nemaivazute. Actorii au jucat toti excelent, Bale (care iar joaca perfect...cineva sa-i dea o data un Oscar!) trecand iar printr-un proces de slabire (dar nu la fel de drastic ca la The Machinist) insa Jeremy Davies l-a intrecut la acest capitol cu mult, fiind la propriu numai piele si os. Zahn, fiind de obicei un personaj comic, este serios si excelent in acest rol. Un mare alt plus vine de la muzica lui Klaus Badelt, aceasta incorporandu-se perfect cu actiunea din film. Un film de vazut.

Mi-am adus aminte ca ai mentionat filmul asta la Best2007 si-am zis sa intru aici sa vad cam ce parere ai exact. Nici nu stiu ce sa spun...nici nu am putut scoate ceva din citatul de mai sus pt ca tot (nu) conteaza. Adica TOTUL e pe dos (in ceea ce ma priveste). Niciodata nu am citit atatea pareri pozitive despre un film infiorator (ma repet).
Iar Bale (care-mi este foarte simpatic de altfel) face un rol groaznic. Joaca atat de superficial incat la un moment dat mi s-a facut rusine de rusinea lui. De ceilalti actori nici nu mai zic, incarceratorii aia fiind :sick:
Ma rog, n-am pretentia sa ne placa aceleasi filme, nici nu se-ntampla asta (am multe pareri diferite fata de ale tale in ceea ce priveste filmele) dar filmul asta este cel mult prost. No offence!
__________________
everybody wants to be a cat
razvan-gabriel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2008, 21:04   #309
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by razvan-gabriel:
Mi-am adus aminte ca ai mentionat filmul asta la Best2007 si-am zis sa intru aici sa vad cam ce parere ai exact. Nici nu stiu ce sa spun...nici nu am putut scoate ceva din citatul de mai sus pt ca tot (nu) conteaza. Adica TOT este o enormitate. Niciodata nu am citit atatea pareri pozitive despre un film infiorator (ma repet).
Iar Bale (care-mi este foarte simpatic de altfel) face un rol groaznic. Joaca atat de superficial (eufemism) incat la un moment dat mi s-a facut rusine de rusinea lui. De ceilalti actori nici nu mai zic, incarceratorii aia fiind :sick:
Ma rog, n-am pretentia sa ne placa aceleasi filme, nici nu se-ntampla asta (am multe pareri diferite fata de ale tale in ceea ce priveste filmele) dar filmul asta e chiar o voma. No offence!
Da, l-am mentionat....si din cate tin minte te-ai legat de el si acolo si ai vazut ca nu esti bagat in seama asa ca te-ai gandit sa te duci direct la sursa...
In fine...nici tu n-ai absolut niciun motiv sa gandesti asa despre film! Stii doar ca Werner Herzog este un mare film maker iar aici nu e deloc mai prejos...asa ca singurul motiv pentru ca nu ti-a placut trebuie sa vina de la subiectul dezbatut...care, e unul real. Adica, Dieter Dengler este o persoana reala si a trait ce este prezentat in film...asa cum o arata tot Werner intr-un alt film al sau...Little Dieter Needs to Fly - de aceasta data documentar/biografie, nu ca Rescue Dawn.
Ai vazut rusinea lui Bale? Ai nevoie de ochelari pentru ca omul nu stie sa joace prost si a dovedit-o in ultimile sale filme, de fiecare data. Si a mai si mancat viermi vii in filmul asta, asta tin minte...a umblat descult, ud, murdar pentru ca Werner vrea ca actorul sa traiasca exact ce traieste personajul.
Film infiorator...adica te-a speriat pentru ca asta e una din adjectivele la care ma astept cel mai putin cand cineva incearca sa faca un film, prost. Credeai ca daca il faceai pur si simplu prost, exprimarea nu era destul de clara?
Sa te fac sa te razgandesti, nu pot...nici tu pe mine.

Trade - 8/10. Voinicel film...povestea e simpla, dar are multe ramurele pentru celelalte povestioare...avem probleme de rasism intre americani si mexicani, avem rapiri si trafic uman si avem si chestiile in plus...discutii tata-fiu care de fapt nici nu sunt tata-fiu...mama-fiica, la fel, puse in film doar doar de o multumi pe cat mai multi. Cam asta e problema filmului...e bun, e filmat bine, povestea e buna, scartaie (din cauza scenariului) pe alocuri dar e buna dar vrea sa multumeasca prea multi privitori. Kevin Kline joaca bine si e singurul nume cunoscut din tot filmul si de fapt nici nu cred ca se descurca prea bine, deci retrag cuvintele...cel mai bine joaca pustoaica Adriana. Un film usurel, care starneste emotii, dar nu prea puternice.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2008, 21:37   #310
razvan-gabriel
Junior
 
razvan-gabriel
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
Posts: 53
Originally Posted by M0n0:
Da, l-am mentionat....si din cate tin minte te-ai legat de el si acolo si ai vazut ca nu esti bagat in seama asa ca te-ai gandit sa te duci direct la sursa...

N-are legatura cu bagatu-n seama ci cu ce-ai scris tu aici...

Originally Posted by M0n0:
In fine...nici tu n-ai absolut niciun motiv sa gandesti asa despre film! Stii doar ca Werner Herzog este un mare film maker iar aici nu e deloc mai prejos...asa ca singurul motiv pentru ca nu ti-a placut trebuie sa vina de la subiectul dezbatut...care, e unul real.

Stiam ca-i real, sau se vrea. De vina-i productia proasta, casting-ul si jocul groaznic al actorilor si, daca vrei, regia superficiala...

Originally Posted by M0n0:
Ai vazut rusinea lui Bale? Ai nevoie de ochelari pentru ca omul nu stie sa joace prost si a dovedit-o in ultimile sale filme, de fiecare data. Si a mai si mancat viermi vii in filmul asta, asta tin minte...a umblat descult, ud, murdar pentru ca Werner vrea ca actorul sa traiasca exact ce traieste personajul.

Astea sunt mai nou criterii de valoare??
Bale (repet, unul dintre preferatii mei) face un rol de toata jena. Fara gluma cred ca in filmul asta si Chuck Norris facea treaba mai buna...

Originally Posted by M0n0:
Film infiorator...adica te-a speriat pentru ca asta e una din adjectivele la care ma astept cel mai putin cand cineva incearca sa faca un film, prost. Credeai ca daca il faceai pur si simplu prost, exprimarea nu era destul de clara?

Da!

Originally Posted by M0n0:
Sa te fac sa te razgandesti, nu pot...nici tu pe mine.

Corect!
__________________
everybody wants to be a cat
razvan-gabriel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2008, 18:37   #311
jo27
Junior
 
jo27
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 43
Originally Posted by M0n0:
Alta din "putzul gandirii" ...

4 luni, 3 saptamani si 2 zile - 8/10. Asa e...nu mi-a atins nicio coarda sensibila. Asa e...de abia acum l-am vazut. In fine, nu ca m-as fi asteptat de la ceva extraordinar de la castigatorul Palme d'Or-ului (dar intr-un fel ba da), dar...unde e umanismul? Unde sunt personajele? Nu am vazut decat figuri, portrete subtiri, roboti chiar...in special din partea celor doua fete - personaje principale. Inteleg ca e o perioada pe care eu nu am trait-o (dar in care m-am nascut), dar sa fim seriosi, filmul asta nu are o amprenta bine definita asupra perioadei in care se desfasoara actiunea (in afara de cateva detalii - masinile din acea vreme care de fapt sunt folosite si astazi si alte cateva mici detalii, un televizor aici, o uniforma acolo)...din cate pot stii, americanii, inca cred ca noi traim asa. E oricum o lectie de viata fara varsta care poate fi si singurul scop al filmului. In rest, nu sunt de ignorat cadrele lungi si fara greseli, jocul scurt dar cel mai natural a domnului Bebe si o scena socanta (nu e greu de ghicit care). Dar acum, eu unu nu vreau sa reprezinte filmul asta Romania, nu vreau ca filmul asta sa creeze un standard de atins de alti regizori romani - dar oricum e prea tarziu pentru dorinte de genu asta. California Dreamin' a fost mai bun (il compar cu acesta pentru ca au fost facute cam in acelasi timp de regizori tineri), dar cel mai bun ramane Filantropica. Totusi ca un roman (nu patriot) ce sunt si care isi apara filmele cum poate, lol...ii dau 10 pe imdb. Si oarecum imi pare bine ca l-am vazut.

este exact parerea pe care o am si eu despre film, exceptie mi-a placut interpretarea anamariei marinca. scenariul mi s-a parut destul de slab, relatia dintre cele doua este cel putin dubioasa, eu n-am inteles mai nimic din actiunile otiliei( in sensul ca mi s-au parut ilogice--faza cu sexul chiar e absolut ireala, eventual doamnele care si-au ajutat prietenele sa avorteze in comunism pot sa confirme sau nu). alta exceptie, eu i-am dat 9 pe imdb, insa tot ca un "bun" roman ce sunt. bineinteles, filantropica "rulz", vorba olteanului
jo27 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2008, 23:44   #312
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Bee Movie - 7/10. It's trully a B movie...chiar ma asteptam mai mult de la creatorul serialului meu de comedie preferat. In fine, a fost cat de cat dragut filmul...cateva poante bune, dar nici alea nu prea extraordinare. Introducerea lui Chris Rock a fost inutila si deloc amuzanta. Personajele lui Patrick Warburton intotdeauna amuzante si aici nu e o exceptie...e de vina personalitatea vocii lui. In rest, nimic spectaculos, nici tehnologia bagata in film. De vazut o singura data cu siguranta dar cam atat.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2008, 00:31   #313
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford - 9.5/10. Unul din cele mai frumoase filme scoase de Hollywood, vreodata. Si o spun sincer. E impecabil...nu pot sa-i gasesc vreo chichita negativa, vreun minus semnificativ, vreo gaura in scenariu, regie sau jocul actorilor. Singura inconvenienta este, cred eu, durata nejustificata...si chiar si asa...nicio scena nu este mai lunga decat trebuie iar scurtarea ei ar fi de prost gust. Vad filmul acesta ca o lectie de cinematografie...atat o lectie de regie cat si lectie de actorie, fiecare din actori daruind peste limita pentru camera, pentru spectator, pentru poveste si pentru memoria lui Jesse James, un erou, un villan, un om deosebit. La final, ma gandeam, trecea credit roll-ul si eu inca ma uitam la ecran...ziceam ca am vazut un western extrem de inteligent, psihologic chiar, care patrunde in sufletul fiecarui personaj, in capatul caruia nu vezi actorul ci infinitatea personajului...si de aici iti dai seama cat de bine au jucat actorii. Brad Pitt joaca perfect in rolul lui Jesse James, Casey Affleck face cel mai bun rol al sau, mai bun decat in Gone Baby Gone si ati face bine sa-i tineti minte numele de azi inainte si sa-i urmariti toate filmele in care joaca, pentru ca, cu siguranta, o sa vedem lucruri marete de la el, in filme la fel de marete...si aceleasi lucruri si pentru restul actorilor. Eu zic ca ar fi pacat sa nu vizionati un astfel de film, ar fi pacat sa nu il auziti...scenariul parca e poezie...chiar si cu limbajul si accentul de atunci, am receptionat fiecare mesaj clar si concis, de mare ajutor fiind si expresiile faciale ale actorilor. Un film excelent si nu pot decat sa ma intreb de ce nu a primit mai multe nominalizari...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2008, 09:23   #314
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Pitt voia initial ca filmul sa aiba 4 ore (adica sa fie pe masura titlului, pentru care a facut specificatii clare in contract ca nu poate fi schimbat)
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2008, 09:52   #315
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by StefanDo:
Pitt voia initial ca filmul sa aiba 4 ore (adica sa fie pe masura titlului, pentru care a facut specificatii clare in contract ca nu poate fi schimbat)
Da, titlul sa nu fie modificat, nu cred ca se referea la durata filmului...
"According to Andrew Dominik, Brad Pitt had it put in his contract that the name of the movie was not to be changed."
Adaug la micul review si muzica incorporata perfect in film.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2008, 17:38   #316
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Street - 9/10. In sfarsit vad si eu filmul si povestea asta. E prima vizionare a povestii lui Sweeney Todd...stiu ca e ecranizarea pentru marele ecran a unui muzicalului de pe Broadway (care s-a inspirat din filmul din 1936?)...si oricum, stiam in mare despre ce e vorba din, haha, filmul Jersey Girl, regizat de Kevin Smith. Dar, mentionarea acestui lucru e o blasfemie pe langa acest incredibil de macabru dar excelent film al acestui deceniu. Cuvinte de lauda all around pentru prestatia actorilor, acum stiu sigur ca Depp castiga Oscarul, a interpretat un demon perfect. Dar, dupa vizionarea in ultima vreme a unor filme a caror durata este mai mare si actiunea e mai lenta am simtit cum actiunea din acest film a trecut vajaind prin fata ochilor, mai mai sa zic ca e grabit. Dar doua ore sunt destule sa explice fiecare traire a personajelor si scopul respectivei trairi sau emotii. E un Burton, clar si clasic, iar impreuna cu Depp probabil fac una din cele mai bune echipe regizor-actor din lume. Toata lumea e aleasa perfect pentru rol, pana si Sacha Baron Cohen e amuzant de malefic in filmul acesta, iar cand am vazut cate actrite (si ce actrite) stateau la rand pentru rolul doamnei Lovett, mi-am dat seama cat de norocoasa dar si perfecta pentru rol e Helena Bonham Carter. De vazut, ca asa e frumos.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2008, 17:57   #317
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by M0n0:
iar cand am vazut cate actrite (si ce actrite) stateau la rand pentru rolul doamnei Lovett, mi-am dat seama cat de norocoasa dar si perfecta pentru rol e Helena Bonham Carter.
LOL! alea chiar credeau k au sanse? normal k a ales-o pe nevasta-sa! :w00t:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2008, 19:59   #318
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by Supastar:
Originally Posted by M0n0:
iar cand am vazut cate actrite (si ce actrite) stateau la rand pentru rolul doamnei Lovett, mi-am dat seama cat de norocoasa dar si perfecta pentru rol e Helena Bonham Carter.
LOL! alea chiar credeau k au sanse? normal k a ales-o pe nevasta-sa! :w00t:
Si da...vroiam sa zic asta! De ce n-am zis-o nu stiu. Stiam eu ca Burton e insurat cu aia. :lol:
Dar si sa recunoastem ca nici una din cele mentionate acolo nu era la locul ei in filmul asta...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2008, 22:42   #319
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Glengarry Glen Ross - 9/10. Hehehe, sa imi dau palme nu alta. Grei peste grei in filmu asta...Al Pacino, Jack Lemmon, Alan Arkin, Ed Harris, Kevin Spacey, Alec Baldwin si Jonathan Price. Jesus F-ing Christ. Si acum motivu vizionarii filmului...am vazut un foarte amuzant trailer al unui film care se chema Glen&Garry&Glen&Ross...era de fapt o parodie a adevaratului trailer si al filmului. In trailerul fals se aflau 4 tipi (culmea, erau exact aceeasi din acest film) care erau bolnavi de sindromul Tourette. Nu e greu sa vezi cum asta e amuzant pentru ca oamenii astia ori injura ori injura in filmu asta. Fiecare din ei...de la cel mai tanar la cel mai batran. Cat despre film, e foarte reusit...inspirat dupa o piesa de teatru, are un scenariu foarte reusit, foarte rapid prin schimbul de replici dar si replicile insele, actorii nici mai merita sa mentionez ca each and every single one e monumental. Iar o cantitate ca asta de injuraturi, mai rar...chiar si asta un motiv pentru vizionarea lui.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2008, 23:20   #320
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Before the Devil Knows You're Dead - 8/10. Un film interesant ca subiect, care te face curios sa vezi unde duce actiunea si cu ce scop...nu foarte original in realizare, dar mai conteaza? Actorii joaca foarte bine, unu cate unu, Philip Seymour Hoffman, Ethan Hawke, Marisa Tomei (mmm, Marisa...pentru fani - nuduri cu doamna , my God, those nipples). Asa, sa revenim...regizorul Sidney Lumet (12 Angry Men, Dog Day Afternoon) are noroc, iar, de scenariu pentru ca regia lui nu e cea mai deosebita sau unica in stil...nu iti dai seama cine regizeaza filmul decat in final, nu cum e in cazul lui Kubrick sau Tarantino. Scenariul este puternic, definit pe valori morale, cu invataturi...biblice chiar...avem ceva Cain si Abel chiar daca nu pana in final, ceva cu sa nu furi, sa nu ucizi...am mai vazut o metoda interesanta de a ucide o persoana pe patul de spital. In cele din urma, nu e un film pe care ai vrea sa-l mai vezi inca o data, dar de vazut o data e un must.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells