Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jan 2011, 13:37   #221
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
ia uitati aci ce user : http://www.cinemagia.ro/club/profil/drogurilegaleorg/
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2011, 14:42   #222
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Ce e asa rau la userul ala?
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2011, 14:47   #223
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Pai e ditai' spammeroiu. M-a mirat ca a zis cate ceva la "filmul preferat", dar ia vezi ce titlu a pus, mai rau - ia vezi cum il cheama si mai vezi si ce posteaza incontinuu "in comunitate"
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2011, 15:12   #224
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Cred ca e o "ea". Postul este mult prea coerent pentru un "spammer/a" si numele + titlul nu mi se par atat de absurde. Inca mai sunt magazine de droguri legale prin oras, so where's the problem? Sunt niste mizerii, dar fiecare cu treaba lui. Ia sa vin si eu si sa ma plang aici ca tu ai numele de user "copila_SATANISTA...Sa fim rezonabili, deci!
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2011, 15:18   #225
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Nu am comentat de idee in sine, desi nici eu nu sunt de acord cu treaba asta, putea sa isi puna si maria_sfanta, adrian_minune sau ce-i trecea prin capatzana. Totusi think ... pute-a spam de la o posta.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---

Last edited by copila_satanista : 06 Jan 2011 at 15:20.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2011, 15:22   #226
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
BooG foloseste thread-ul asta pentru astfel de probleme
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2011, 12:48   #227
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Mersi. S-a rezolvat problema sesizata de BooG.
__________________
I am not lucky, I am good...

Last edited by Gloria : 07 Jan 2011 at 14:02.
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2011, 14:31   #228
trups
Junior
 
trups
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 33
de ce este atata ostilitate pe forum? nu am mai vazut un forum atat de agresiv
trups is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2011, 15:05   #229
Lived_memories
Banned
 
Lived_memories
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 17
Nu te supara, dar scrisul cu greseli nu are nici o scuza. Nu veni cu scuze copilaresti. Scrie intotdeauna corect. Fii atent si revezi postarile si le corecteaza pana in cele mai mici amanunte. Altfel toti oamenii de bun simt te vor ataca asa cum meriti. Chiar e asa de greu sa ai putin respect pentru limba romana? Chiar este un pret prea scump sa ii acorzi cateva minute de atentie in plus? Daca nici noi romanii n-o vorbim corect, atunci cine??
Lived_memories is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2011, 15:07   #230
trups
Junior
 
trups
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 33
Originally Posted by Lived_memories:
Nu te supara, dar scrisul cu greseli nu are nici o scuza. Nu veni cu scuze copilaresti. Scrie intotdeauna corect. Fii atent si revezi postarile si le corecteaza pana in cele mai mici amanunte. Altfel toti oamenii de bun simt te vor ataca asa cum meriti. Chiar e asa de greu sa ai putin respect pentru limba romana? Chiar este un pret prea scump sa ii acorzi cateva minute de atentie in plus? Daca nici noi romanii n-o vorbim corect, atunci cine??

uite cat de frumos ai spus asta, asa e ok, nu are ce sa te supere la ceea ce ai spus tu. dar bataia de jos si caterinca sunt total diferite. salut
trups is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2011, 16:06   #231
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Eu propun o mai buna intelegere a felului in care Pitbull isi facea treaba pe aici. A trecut mai bine de doua saptamani de cand el s-a "retras" si forumul asta se zbate intre hiperactivitate (postari "suparate" ale unor macelari ai limbii romane, spamuri, off-topice) si o stare latenta ce anunta un indubidabil sfarsit, cel putin la "Cinematografia romaneasca". Reconsiderati decizia de a-i impune anumite conditii, si forumul va fi astfel resuscitat. Altfel... nu vom mai avea parte decat de link-uri si de sfidari ale intelesurilor anumitor exprimari, care poate incearca sa clarifice idei, perceptii, notiuni etc.
Altfel, unii dintre noi vor ajunge sa vorbeasca singuri pe aici, si nu e placut sa stii ca nu te adresezi decat tie insuti. In alta ordine de idei, doar Pitbull revigora zilnic topicurile importante, ceea ce nu se mai intampla, datorita unui ranchiunos si (poate) unui detractor pentru care limba romana are destule bariere in a-si exprima parerile (sigur, atunci cand nu injura si e "sters"). Cam atat...
Multumesc!
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2011, 18:51   #232
Dl.cinematic
Veteran
 
Dl.cinematic
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 147
Nu am înțeles exact apropos-urile din ultima parte a mesajului tău, SMC, dar în ce o privește pe prima, cred că tind să îți dau perfectă dreptate. Deși nu am prins prea mult din perioada respectivă, aia de sub "domnia" lui Pitbull, evaluarea ta mi se pare perfect rezonabilă. În ultima perioadă, tot (sau mare parte din) zvâc-ul de dinainte pare să fi răposat. Personal, văd Cinemagia, așa cum arată ea acum, ca un "no man's land", în care puțini forumiști dispun de stimulentele corecte pentru a "înviora" atmosfera și a "ridica" nivelul dezbaterilor. Am punctat cam barbar (prin bolduire) în fraza anterioară elementul pe care îl consider esențial.

Să fiu bine înțeles. Nu am absolut nimic împotriva acelor "jocuri" care par să se bucure de succes pe forum, a postărilor de fotografii cu actrițele și actorii preferați și nici măcar a ideii de a ne împărtăși unii altora hobby-urile. Toate își au rostul pe un astfel de forum, îmi este foarte clar, însă nu în proporția îngrijorătoare din ultima perioadă...Sper să nu jignesc pe nimeni afirmând chestia asta.

De fapt, sunt sigur că nu am cum să îi jignesc pe cei care practică (chiar și ocazional) asemenea îndeletniciri, dintr-un motiv simplu și absolut logic: sunt convins că toate activitățile astea "secundare" nu sunt nici mai frecvente, nici mai puțin frecvente decât erau și înainte. În medie, cred că sunt cam la fel de frecvente, no more, no less. Dacă ce am spus până acum are vreo logică, m-aș aventura să concluzionez: problema este la "celălalt" tip de activități, cele care ar trebui, de fapt, să dea substanță forumului: alea dialectice, bazate pe argumente, pe opinii pertinente și...pe implicarea reală a celor interesați. De fapt, activitățile astea sunt cele care s-au rărit...și din cauza asta primele par să fi preluat ștafeta atât de flagrant...

Mai departe, nu știu ce trebuie făcut. Ar fi o impertinență din partea unui "puțoi" (vă rog, nu vă gândiți la sensul peiorativ al cuvântului) ca mine, să își permită să ofere sfaturi. Sunt perfect conștient că m-am alăturat forumului cam în "epoca atomică" a Cinemagiei (abia acum 2 luni) și că ăsta ar putea fi, pentru unii din voi, un argument în sine de rejectare a opiniilor mele (de fapt, le-aș considera mai degrabă facts)...

De aceea, în anticiparea unor strâmbături din nas și a unor sensibilități rănite de intervenția mea patetică, aș vrea să îmi cer scuze tuturor încă de pe-acum și, în același timp, să îi rog pe cei cu "greutate" în forum să se gândească puțin în ce direcție ne îndreptăm (sau, mai bine zis, îndreptați).

Last edited by Dl.cinematic : 23 Jan 2011 at 20:06.
Dl.cinematic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2011, 19:58   #233
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Nici eu nu pot sa spun ca am prins Epoca de Aur a forumului, perioada in care se duelau in pareri pe aici doar utilizatorii "cu pedigree". Una dintre ipotezele vehiculate era ca toti astia au plecat din cauza lui Pitbull. Ok, acum Pitbull a plecat. De ce nu se intorc respectivii? N-au aflat inca? Se tem de o revenire asupra deciziei din partea lui Pit? (Ma-ti popit voi,dar de ma voi scula pe multi am sa popesc si eu ) Poate unul dintre motive il constituie si invazia trollilor din ultima vreme. Ce forumist cu singe albastru vrea sa stea cot la cot cu un asemenea amarit? Mai bine stau pe margine si, eventual, mai bag cite o strimba din cind in cind.
Prin urmare, au plecat utilizatorii "cu pedigree". A plecat Pitbull. Au venit trollii. Multi. Cinemagia incotro? Dati macar o dezlegare la peste, deschideti Cutia Pandorei declarati o amnistie generala si debanati pe toata lumea. Mai rau n-are cum sa fie. And it might be fun.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2011, 21:22   #234
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Desi imi dau seama ca pot trezi suspiciuni, fiindca sunt prietena cu Pitbull, cer voie sa-mi exprim si eu o simpla parere.
In legatura cu plecarea multor useri vechi. Din cate stiu, numai keepwalking a plecat din cauza conflictului cu Pitbull. Poate si c.ghevara. Am inteles ca toti ceilalti pur si simplu au devenit ocupati cu alte preocupari. Iar despre cei din urma cu ani de zile, de cand eu nu venisem pe forum, nu stiu nimic. Daca cineva stie de vreun caz de parasire a forumului din cauza lui pitbull, il rog sa spuna. Ma refer, desigur, la useri de valoare, nu la spammeri, trolli, flooderi, grafomani si altii ca ei. In schimb, stiu sigur despre diversi useri si vizitatori care veneau pe forum si ca sa-i citeasca lui cronicile si mesajele, si acum isi raresc tot mai mult vizitele.
In legatura cu situatia actuala, e clar ca slabirea moderatoriei pana aproape de disparitie e foarte dezavantajoasa pentru forum. In primul rand, se creeaza dezordine. In al doilea rand, prolifereaza postarile derizorii, inculte si inutile. Am impresia ca nimeni nu mai modereaza nimic. Poate gresesc, dar ma intreb daca nu cumva ceilalti moderatori au lasat-o mai moale vazand cum a fost pus la punct Pitbull pentru ca modera mai sever. Si asa cum spunea SMC, si eu cred ca Pitbull insufletea mult discutiile, chiar si cu tot stilul lui mai dur de a fi – sau poate inclusiv datorita aceluia. Daca tot ati vrut sa scapati de el, macar ar fi trebuit sa aduceti pe cineva in locul lui. Cineva mai iertator, dar la fel de interesant.
Sper sa nu supar pe nimeni cu acest mesaj – mai ales ca si eu am postat de multe ori, "enervandu-i" pe acesti useri si pe moderatori.Am vrut doar si eu sa-mi exprim parerea.

Last edited by rvn : 23 Jan 2011 at 21:42.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2011, 22:19   #235
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by rvn:
Desi imi dau seama ca pot trezi suspiciuni, fiindca sunt prietena cu Pitbull, cer voie sa-mi exprim si eu o simpla parere.

Originally Posted by rvn:
Poate gresesc, dar ma intreb daca nu cumva ceilalti moderatori au lasat-o mai moale vazand cum a fost pus la punct Pitbull pentru ca modera mai sever.

Daca nu spuneai asta poate credeam prima afirmatie. De exemplu buticut a inceput sa fie ceva mai activa ca moderatoare in ultimul timp, iar restul au fost la fel de activi ca de obicei, adica mai deloc in cea mai mare parte, cu exceptia lui Windom si, desigur, Gloria & Stefan cand au avut timp. Bine, in unele sectiuni poate nici nu e mare lucru de moderat...

Nimeni nu i-a cerut lui Pitbull sa plece, dar a devenit foarte clar dupa altercatiile cu keep sau che ca obiectivitatea era in mare parte absenta. Acelasi lucru s-a intamplat si cu ALS de exemplu si, daca tot erai la faza cu cronicile lui Pit, cred ca mai multa lume cu adevarat interesata de cinema ar fi stat pentru ALS. Nu mai tin minte pentru ce a fost banat halebardul... Lui djinjis i se sterg(eau?) constant mesajele. Si cred ca exemple mai sunt destule. Ideea e ca Pitbull nu trebuie sa se autobaneze, dar nici sa modereze, cel putin nu asa cum a facut-o in ultimul timp si s-ar putea sa fie cam lung "ultimul timp" dupa parerile unora.

Cat despre chestia cu trolii se poate rezolva cu ceva mai multa atentie. Eu m-as bucura daca ar reveni si cei banati, dar sa revina intr-un loc in care moderarea se face cu ceva mai multa obiectivitate.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2011, 07:39   #236
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Gloria venise cu o solutie pentru disparitia trollilor cu ceva vreme in urma - cei care, dupa 4-5 postari consecutive in care abereaza, ori se joaca, ori mai stiu eu ce, nu posteaza nimic legat de cinema, sa fie banati. Si cind zic cinema, ma refer la un comentariu cit de cit pertinent, nu la chestii de genul "fain film". Insa masura asta, desigur, dauneaza traficului, iar din punctul asta de vedere sint "favorizati" trollii in dauna celor ce posteaza mai putin dar cu cap.
Legat de Pitbull si ceilalti useri, "schisma" s-a produs, bag sama, cu prilejul conflictului dintre Pit si ALS. Foarte multi useri valorosi au plecat de pe forum atunci din solidaritate cu ALS, in vreme ce Pitbull a incetat sa mai fie privit cu ochi buni dupa altercatia respectiva. Au avut loc scindari, au luat nastere forumuri "alternative", formate in jurul unor "grupuri de interese". Si asta a daunat forumului, intr-o masura mai mare sau mai mica. Iar acum, plecarea lui Pitbull, trolli tot mai multi la portile Romei. Not good, not good at all...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2011, 10:07   #237
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu-i ca si cum Pitbull ar fi tinut trollii deoparte, exista multe sectiuni in care el nu e moderator, de fapt sunt doar Glora si/sau Stefan, iar ei sunt foarte ocupati din cate se pare. Cei care apar doar la jocurile de forum sa fie lasati acolo, chiar daca nu discuta despre filme nici nu fac vreun rau. Ca doar nu suntem copii sa ne uitam ca cineva de care n-am auzit pana acum are mai multe mesaje scrise decat noi. Cei care trebuie sa dispara dupa 5-10 mesaje sunt cei din sectiunile legate de film, adica cele mai multe dintre ele. Initial li se poate da un avertisment cum s-a intamplat recent in cazul legolas05 (de exemplu avertisment la 5 si ban dupa inca 5). Ideea e sa se faca toate lucrurile astea. Trafic extraordinar oricum nu fac trollii pe forum. Cred ca mai mult trafic ar face userii de calitate intr-un numar ceva mai mare si intr-o atmosfera schimbata, fara trolli si cu o moderare obiectiva. Cu siguranta s-ar posta si mai mult asa decat ar face-o trollii.

Last edited by Liviu- : 24 Jan 2011 at 10:09.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2011, 10:13   #238
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Nu zic ca ar exista vreo legatura intre Pitbull si invazia trolilor, sa nu fiu gresit inteles. E doar o coincidenta nefasta.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2011, 13:31   #239
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ideea este daca se vrea ceva exclusivist sau dimpotriva,un loc unde sa aiba acces si cei avizati si cei neavizati si cei care sunt pasionati de film ca arta si in general si sunt buni cunoscatori ai genului si cei care abia pot lega o propozitie si aceea scrisa cu greseli.
oare nu se pot stabili niveluri de acces? macar, perioade de proba.
poate nu este buna ideea mea,dar este o cale pentru a se face selectia,inaintea celei naturale,desigur.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2011, 13:42   #240
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Nu se va face nimic, pentru ca astia fac trafic, deci ei aduc banii. Vorba aia, prosti, dar multi. Trist, nu?
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells