Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Nov 2011, 11:57   #2201
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Originally Posted by Liviu-:
N-am incercat pana acum, dar ceva imi zice ca mai repede ajunge un 41 la destinatie (daca esti pe linia lui) decat masina.

am incercat eu: ca se iesi din Drumul Taberei cu masina ai - intersectia de la Timisoara, intersectia de la Iuliu Maniu, e blocata iesirea din Crangasi, sa nu mai vorbim de Charles de Gaulle....
cat despre taxi, lasand la o parte dimensiunea financiara, vreau sa-l vad si eu pe ala care convinge vreun taximetrist sa il ia din Drumul Taberei dimineata cand toata lumea se duce la serviciu (si nu sunt vacante scolare)....
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 12:00   #2202
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Se vede ca nu esti din Bucuresti 41 e tramvai si are linie separata pe o mare parte din traseu, deci nu sta in trafic, doar in statie si la semafor. Biletul de tramvai/troleu/autobuz e 1,3 lei... compara asta cu taxiul Nu mai zic ca exista si abonament, iar cei mai multi nu trebuie sa mearga cu taxiul doar de 5 lei pana la serviciu/facultate Nici cu aia cu trezitul jumatate de ora mai devreme nu-i prea practica atunci cand ai de mers vreo 45 min - 1 ora sau mai mult. Cu bicicleta insa pare o solutie relativ buna daca ai unde sa ti-o lasi in siguranta si nu te deranjeaza faptul ca s-ar putea sa dea vreo masina peste tine sau sa inhalezi aerul curat de printre masini... sau sa ajungi plin de transpiratie la munca/facultate.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 12:02   #2203
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Originally Posted by aniela07:
Originally Posted by Liviu-:
N-am incercat pana acum, dar ceva imi zice ca mai repede ajunge un 41 la destinatie (daca esti pe linia lui) decat masina.

am incercat eu: ca se iesi din Drumul Taberei cu masina ai - intersectia de la Timisoara, intersectia de la Iuliu Maniu, e blocata iesirea din Crangasi, sa nu mai vorbim de Charles de Gaulle....
cat despre taxi, lasand la o parte dimensiunea financiara, vreau sa-l vad si eu pe ala care convinge vreun taximetrist sa il ia din Drumul Taberei dimineata cand toata lumea se duce la serviciu (si nu sunt vacante scolare)....
vezi ca nu e la Iuliu Maniu intersectia..... e la Uverturii draga mea. Touche!!!!!
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 12:06   #2204
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
E si la Iuliu Maniu daca ai de gand sa schimbi directia acolo si sa mergi pe Iuliu Maniu

LE: Aniela, se referea la trecerea prin pasaj probabil

Last edited by Liviu- : 02 Nov 2011 at 12:08.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 12:06   #2205
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Originally Posted by iiii:

vezi ca nu e la Iuliu Maniu intersectia..... e la Uverturii draga mea. Touche!!!!!

cum nu e Iuliu Maniu ala de trece prin fata la Cora, ce tot zici acolo? trece Iuliu Maniu si intri pe Virturii. Uverturii e cum te intorci in Drumul Taberei....
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 12:11   #2206
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Liviu-:
Se vede ca nu esti din Bucuresti 41 e tramvai si are linie separata pe o mare parte din traseu, deci nu sta in trafic, doar in statie si la semafor. Biletul de tramvai/troleu/autobuz e 1,3 lei... compara asta cu taxiul Nu mai zic ca exista si abonament, iar cei mai multi nu trebuie sa mearga cu taxiul doar de 5 lei pana la serviciu/facultate Nici cu aia cu trezitul jumatate de ora mai devreme nu-i prea practica atunci cand ai de mers vreo 45 min - 1 ora sau mai mult. Cu bicicleta insa pare o solutie relativ buna daca ai unde sa ti-o lasi in siguranta si nu te deranjeaza faptul ca s-ar putea sa dea vreo masina peste tine sau sa inhalezi aerul curat de printre masini... sau sa ajungi plin de transpiratie la munca/facultate.

Păi, din câte ştiu eu, nici Cristina nu e din Bucureşti. La noi, cel puţin, un bilet e 3,5 lei. Deci, da, mi se merită să plătesc 1 leu sau 2 în plus.

Cât despre partea cu mersul pe jos, well... pentru mine, cel puţin, o oră e un fâs, sorry. Oricum, cu timpul te obişnuieşti. Eu am abonament gratuit şi nu mi-l fac tocmai ca să mă ambiţionez să merg cât mai mult pe jos.

P.S. Hello, iiii, what's up dude?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 12:12   #2207
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
[quote=dragonfly_drk]
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by Cristina_:
Cred ca cineva care se respecta mai bine merge cu masina sau cu taxiul.Doar o recomandare.

.
(sau dacă aveţi picioare tari şi chef de plimbare, vă treziţi u o jumătate de oră mai devreme şi mergeţi pe jos. E chiar funny mai ales când ţi-e lene să îţi faci un amărât de abonament şi nu ai niciun leu în buzunar, nici bicicletă la dispoziţie)
dragon cum zici tu e cel mai bine,pe jos.Anul trecut cand trebuia sa merg la modulul cu Ortopedie ma trezeam cu 40 minute inainte si mergeam pe jos.Toata ziua eram fresh.Recunosc ca din cauza lenei mai faceam o comanda la taxi, dar ma ardea la buzunar cu peste 10 lei
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 12:13   #2208
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Originally Posted by aniela07:
Originally Posted by iiii:

vezi ca nu e la Iuliu Maniu intersectia..... e la Uverturii draga mea. Touche!!!!!

cum nu e Iuliu Maniu ala de trece prin fata la Cora, ce tot zici acolo? trece Iuliu Maniu si intri pe Virturii. Uverturii e cum te intorci in Drumul Taberei....
cand vi din drumul taberei, treci prin pasaj de la plaza la lujerului da? pasajul e pe sub bulevardul iuliu maniu, iesi din pasaj, treci de sir, si statia e dupa intersectia cu uverturii. ia mai think un pic si ai sa vezi ca asa e. linia lui 41 nu are nici o treaba cu iuliu maniu.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 12:14   #2209
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Originally Posted by Liviu-:
LE: Aniela, se referea la trecerea prin pasaj probabil

eu nu trec prin pasaj ca mai bine casc ochii pe geam la tampenii decat la pereti...
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 12:14   #2210
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
dragon din cate stiu si tu esti tot din Cluj .
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 12:15   #2211
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
libe, uite nu ma inteleg cu aniela referitor la linia lui 41. ruta pe care merg zilnic la servici.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 12:15   #2212
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Originally Posted by iiii:
linia lui 41 nu are nici o treaba cu iuliu maniu.

pai nu vorbeam de 41, vorbeam de venit cu masina. eu faceam intersectia de la Iuliu Maniu. si apoi coteam dreapta prin spatele blocurilor ca sa ies in fata celorlalti la benzinarie, da, aruncati cu pietre in mine...
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 12:19   #2213
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
acum am inteles, tu te deplasezi cu masina... eu cu 41. depinde fff mult ora la care mergi, ca dimineata e trafic aiurea spre crangasi, seara inapoi.stai in drumu taberei?
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 12:19   #2214
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Cristina_:
dragon din cate stiu si tu esti tot din Cluj .

Da, păi deasta şi ziceam că se merită în unele situaţii să mergi cu taxiul. Acuma depinde şi de unde până unde dar în cazul meu e super ok.

iiii, vezi dacă staţi într-un oraş aşa de mare? La noi e foarte simplu şi uşor. Suntem doar o comună mai mare.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 12:21   #2215
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
ahahaha, las , ca de cate ori am ocazia si eu mai merg pe jos. asta vara, mergeam pe jos pana la eroilor, si de acolo luam ceva catre birou.

totusi nu inteleg cum naiba de e atat de scump transportu in comun la voi.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 12:25   #2216
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Mafie şi birocraţie.

Chiar acum râdeam în sinea mea că tu ziceai că faci 30 de minute până la servici cu tranvaiul şi eu fac tot 30 de minute dar pe jos. Vă recomand să vă mutaţi toţi în Cluj. Sincer, mai ales dacă sunteţi 4 persoane în taxi, uneori se întâmplă să plătiţi mai puţin decât un bilet de troleu ). Bine, nu chiar da cam pe acolo e.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 12:30   #2217
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Clujul e fain si in general Ardealul.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 12:32   #2218
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Originally Posted by iiii:
acum am inteles, tu te deplasezi cu masina... eu cu 41. depinde fff mult ora la care mergi, ca dimineata e trafic aiurea spre crangasi, seara inapoi.stai in drumu taberei?

comentariul meu cu intersectiile era referitor la pe unde pierzi timpul atunci cand mergi cu masina, in comparatie cu 41. ca unul dintre sfaturi era sa mergi cu masina personala sau cu taxiul in loc de 41. asa ca mi-am adus si eu aminte pe unde asteptam cu masina cand ieseam din Drumul Taberei.

slava domnului nu mai stau nici in drumul taberei, nici in militari! desi militariul e mai ok, drumul taberei e ingrozitor atunci cand vine vorba de iesit de-acolo, mai ales la orele de varf. acum stau frumos la dristor. e cam bantuit de drogati, dar cel putin am metrou....
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 12:39   #2219
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by aniela07:
slava domnului nu mai stau nici in drumul taberei, nici in militari! desi militariul e mai ok, drumul taberei e ingrozitor atunci cand vine vorba de iesit de-acolo, mai ales la orele de varf. acum stau frumos la dristor. e cam bantuit de drogati, dar cel putin am metrou....

Haha... Eu am stat exact in Drumul Taberei in primul an si in Militari (Lujerului) anul trecut. Acum m-am mutat permanent in cealalta parte a orasului Zonele mi-au placut, chiar daca din Drumul Taberei foloseam RATB (mergeam si pe jos de multe ori, faceam aprox 30 min pana la facultate).
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 13:09   #2220
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
uuuu cum poti zice ca militariul e mai fain decat drumul taberei? drumul taberei e mai linistit, si da, se ajunge mai greu putin in centru, dar in ceea ce ma priveste, am 137-138 spre centru , sau 41 pana la lujerului sau pana la crangasi de unde pescuiesc metrou.
tinand cont ca fac 30 de minute pana la birou, e destul de ok..

dar de zona dristorului, e zona cat de cat buna, faza cu drogatii o stiam ca era acum ceva ani... dar poate inca mai e asa, nu vb eu ca nu stau acolo.

Liviule, sa inteleg ca te-a atras zona Titan nu?
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells