Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Apr 2010, 15:50   #2181
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Gerry (2002)
regia: Gus Van Sant
cu:Matt Damon, Casey Affleck



Film de fotograf, Gerry e o meditatie ce arde mocnit si izbucneste fara zgomot. Un tablou pe coloana sonora de Arvo Pärt si dedicat explicit lui Bela Tarr.

nota: 10 / 10 (esential)
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2010, 15:57   #2182
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Punch Drunk Love 8/10
M-a surprins placut Adam Sandler, eram obisnuit cu el in alt fel de roluri, insa prin acesta a aratat ca daca rolul sau are la baza un scenariu bun , poate sa joace impecabil.
Superbe scenele in care, cuprins de furie personaul sau distruge tot in jur.
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 07:53   #2183
vlad4s
Guru
 
vlad4s
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 509
Poltergeist 3,cam nasparliu,tot 1 de Hooper da best
vlad4s is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 10:38   #2184
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
California Dreamin' - 7.5/10
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 16:53   #2185
moltisanti88
Guru
 
moltisanti88
 
Join Date: Nov 2008
Location: Bucuresti
Posts: 360
Falling Down 7/10
moltisanti88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 20:36   #2186
LadyStarlight
Senior
 
LadyStarlight
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 119
veronika decides to die- 6/10. muzica geniala... dar parca doar atat. not feelin' the vibe...
LadyStarlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 20:48   #2187
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Chicago - 7/10
Memoirs of a Geisha-7/10
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 22:40   #2188
bogdan0125
Guru
 
bogdan0125
 
Join Date: Jul 2009
Location: Constanta
Posts: 453
The Lord of the Rings: The Return of the King
Este filmul care mi-a placut cel mai mult dintre toate din serie.
__________________
Nobody is perfect. I am Nobody.

A gresi este omeneste, dar a da vina pe altul este si mai omeneste.
bogdan0125 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 10:54   #2189
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
A Serious Man (2009) - este un film bun, cu o atmosfera originala prezentand o soarta ironica care zdruncina mentalitatea unui evreu. Mi-a placut ideea momentului in care trebuia sa aleaga intre a fi corect si a ceda nevoii de bani precum si ideea celor 3 rabini care apar in contextul incercarilor disperate ale personajului de a se fixa in realitate si credinta.

Last edited by copila_satanista : 09 Apr 2010 at 10:56.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 23:41   #2190
enjoy.life
Junior
 
enjoy.life
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 73
Le Concert - 9/10
enjoy.life is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 10:22   #2191
marius93
Veteran
 
marius93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 153
Ultimul film pe care am apucat sa-l vad este Meet the Parents / Un socru de cosmar (2000) Mi-a inseninat ziua.
marius93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 11:49   #2192
bogdan0125
Guru
 
bogdan0125
 
Join Date: Jul 2009
Location: Constanta
Posts: 453
What's Eating Gilbert Grape

Mi-a placut filmul mai ales cum au jucat actorii.
__________________
Nobody is perfect. I am Nobody.

A gresi este omeneste, dar a da vina pe altul este si mai omeneste.
bogdan0125 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 15:37   #2193
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Audition - 7,5/10
Ichi the Killer - 8/10
Visitor Q - 6,5/10
Sukiyaki Western Django - 6,8/10
Shinjuku Triad Society - 5,5/10
Rainy Dog - 6,9/10

Last edited by alextreme93 : 10 Apr 2010 at 20:12.
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 21:48   #2194
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Batman si Batman returns Bune amandoua, mi-a placut Gotham City si psihopatii sai in viziunea lui Burton.
Si cu astea doua am vazut cam tot ce a creat Burton pana acum, in afara de Alice in Wonderland.
Deunazi ma gandeam, prin absurd ca Tim Burton s-ar fi inteles foarte bine cu George Bacovia.
Si Burton cred ca a furat reteta lui Arghezi : ''din bube mucegaiuri si noroi, iscat-am frumuseti si preturi noi''.
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 23:51   #2195
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Neinvinsa-i Dragostea
Eh, iata ca am reusit si eu sa il descarc zilele astea de pe net, dintr-a 5-a incercare, ceva pe-acolo..Am zis ca voi fi extrem de obiectiv cu acest film si exigent asa cum trebuie: nici mai mult decat trebuie, dar nici mai putin. Din motive pe care le stim cu totii.
Faza bizara e ca ma asteptam sa fie mult mai rau decat ceea ce am vazut. Mai multe pe threadul deschis pt acest film.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 04:31   #2196
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by BLACK-SPIDER:
Batman si Batman returns Bune amandoua, mi-a placut Gotham City si psihopatii sai in viziunea lui Burton.
Si cu astea doua am vazut cam tot ce a creat Burton pana acum, in afara de Alice in Wonderland.
Deunazi ma gandeam, prin absurd ca Tim Burton s-ar fi inteles foarte bine cu George Bacovia.
Si Burton cred ca a furat reteta lui Arghezi : ''din bube mucegaiuri si noroi, iscat-am frumuseti si preturi noi''.
Ma bucur ca esti atent la orele de romana, dar nici Bacovia si nici Arghezi nu sunt niste etaloane in materie de estetica uratului, poate doar la nivel local. Si nu sunt nici tocmai originali, Bacovia mai ales. Cat despre inteles bine, cam cat de bine te poti intelege cu un alcoolic tuberculos si depresiv?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 04:39   #2197
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by bremen1980:
Un film minunat :Suddenly Last Summer -1959 -regizat de J.L.Mankiewicz .Daca zilele trecute eram suparat pe cei de la ProCinema pentru o programare nepotrivita a filmului ''Reservoir Dogs '' azi trebuie sa le multumesc pentru acest film atat de straniu pe care l-am vazut la ei.
Un chipes chirurg (jucat de Montgomery Clift ) este presat de o batrina foarte bogata (Katharine Hepburn ) sa o opereze pe nepoata acesteia (Elizabeth Taylor) care innebunise datorita unei intimplari tragice (moartea in conditii suspecte a varului ei Sebastian ).Batrina conditioneza acordarea unei mari sume spitalului la care doctorul opereaza ,de lobotomizarea superbei nepoate.Atunci cind doctorul incepe propria ancheta descopera adevaruri socante despre adoratul Sebastian si despre moartea acestuia. 10/10
Sa amintesc si ca scenariul darmataic a fost scris de Tennessee Williams si aadaptat pentru film cu ajutorul lui Gore Vidal.

http://www.youtube.com/watch?v=HBPwP...eature=related

]

Habar n-aveam ca a fost pe ProCinema ca l-as fi revazut. Cred ca e Tennesse Williams-ul meu preferat, din cele pe care le-am vazut pana acum. Ma mir ca au reusit sa scoata un asemenea film pentru vremea aceea, cu toate ca au subtilizat la maxim scenariul, ramanea loc sa calce cenzura peste el.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 08:07   #2198
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Crazy Heart - poveste destul de banala ce se muleaza perfect pe versurile unui cintec country (btw, se zice ca daca asculti un asemenea cintec de la coada la cap, iti primesti inapoi, pe rind, masina casa si nevasta...), salvata de doi actori exceptionali - Jeff Bridges si Robert Duvall. De altfel, secventele in care cei doi isi dau replica sint si cele mai memorabile din intreg filmul. Imi place muzica country, indeosebi cea old school - Cash, Nelson, Jennings & co. asa ca am savurat si momentele muzicale, mai putin pe Farrell pe post de Billy Ray Cyrus.
Din pacate, veriga slaba e Maggie Gyllenhaal, cu tot cu plodul ei agatat de git - scenele in care cei doi apar plictisesc prin banalitate.
Daca va place country, s-ar putea sa va treziti tinindu-i isonul lui Brigdes - tipul chiar se pricepe la cintat.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 08:57   #2199
costyn162
Veteran
 
costyn162
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 151
ultimul film vazut

Ultimul film pe care l-am vizionat a fost "Fame". Un film foarte interesant care ilustreaza in 2 ore cei patru ani pe care ii petrece un grup de tineri intr-un liceu de arte. L-am descarcat mai mult pentru una dintre actritele principale Kerington Payne si mi-a depasit orice asteptare. Desigur, trebuie sa iti placa genul acesta de film.
costyn162 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 12:50   #2200
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by BLACK-SPIDER:
Batman si Batman returns Bune amandoua, mi-a placut Gotham City si psihopatii sai in viziunea lui Burton.
Si cu astea doua am vazut cam tot ce a creat Burton pana acum, in afara de Alice in Wonderland.
Deunazi ma gandeam, prin absurd ca Tim Burton s-ar fi inteles foarte bine cu George Bacovia.
Si Burton cred ca a furat reteta lui Arghezi : ''din bube mucegaiuri si noroi, iscat-am frumuseti si preturi noi''.
Ma bucur ca esti atent la orele de romana, dar nici Bacovia si nici Arghezi nu sunt niste etaloane in materie de estetica uratului, poate doar la nivel local. Si nu sunt nici tocmai originali, Bacovia mai ales. Cat despre inteles bine, cam cat de bine te poti intelege cu un alcoolic tuberculos si depresiv?

Am fost uneori atent la orele de romana dar mai ales la cele de literatura universala
Apropo de etaloane am mai citit cate ceva si de Baudelaire si Edgar Allan Poe.

Window, daca e vorba de country trebuie sa vad Crazy heart
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine

Last edited by BLACK-SPIDER : 11 Apr 2010 at 13:04.
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells