Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Dec 2012, 00:51   #781
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Reformed Hitman Who Inspired 'The Wire's' Omar Dies at 58

Omar Little ramane pentru mine cel mai tare personaj din The Wire.Straight up OG,even if he's gay.

Apropo,am vazut doar primul sezon din Boardwalk Empire si Nucky Thompson e prea soft pentru un mob boss in adevaratul sens al cuvantului.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2012, 01:07   #782
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
He gets tougher in the 3d season. Si primul sezon e cel mai slab Just the warm-up.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2012, 01:16   #783
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Am ramas in urma cu serialele care le urmaresc dar ma pun la curent din ianuarie.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2013, 11:47   #784
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Pe HBO a inceput un foarte interesant miniserial de epoca, "Parade's end" in 5 episoade. In rolul principal Benedict Cumbertach, intepretul unui incitant Sharlock Holmes, alaturi de doua frumoase tinere ale momentului: Rabecca Hall si Miranda Richardson. Primul episod a fost placut, in stilul clasicelor seriale BBC, sa le vedem pe urmatoarele!
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2013, 09:16   #785
gemenii2008
Novice
 
gemenii2008
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 1
are cineva filmul "Mici crime in familie" ?
gemenii2008 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2013, 10:27   #786
monicarusu25
Novice
 
monicarusu25
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 15
Red face

Originally Posted by christi:
Hai sa vorbim putin si de serialele de pe micul ecran.
Dupa cum ati observat, oferta din ultima vreme este destul de saraca. A trecut vremea cind ProTV ne invada cu show-uri unul mai ca lumea ca altul.
Dar si acum sint destule seriale care merita luate in atentie - am sau nu dreptate?

Lider - cred eu - e HBO.
MIND OF THE MARRIED MAN - din pacate s-a terminat prima serie, dar mai ales SIX FEET UNDER - un serial super, produs de Alan Ball, in SUA deja se urmareste seria a treia, noi inca n-am vazut-o decit pe prima. Speram sa revina curind.
Si simbata asta avem primul episod din SEX AND THE CITY.

La ProTV singurul ce - cred eu - merita mentionat e ALIAS, luni seara. Chiar daca unele scene sint cam stupide, serialul are ritm, e bine regizat, montat, etc, si cred ca e singurul din acest moment de la televiziunile romanesti pe care il urmaresc constant.
In rest, WITCHBLADE, SMALLVILLE etc. nu merita mentionate.

TVR a dat lovitura cu CSI - CRIMINALISTII, un show super, cred ca cel mai bun crime-show de pina acum. Din pacate, ora e nepotrivita - vineri seara - cind eu personal, ori sint plecat, ori mai uit la vreun film.

Si Prima are cu ce se mindri: 24 - un serial excelent, alert, original, etc. A fost simbata la 8, din aceasta saptamina l-au mutat la 10, ceea ce e oricum mai bine. Restul ofertelor Prima - de ex: MUTANT X - nu merita mentionate.

Mai ramine Antena 1, la care a fost PARTY OF FIVE, dar din motive neintelese de mine, a fost intrerupt dupa nici un sfert din episoade. Mai e AS IF, seara tirziu, dar nu prea imi place.

Voi ce credeti?
Mi-a scapat ceva?

eu ma uit la serialele coreene transmise de Tvr, de luni pana vineri la 17: 40. sunt extraordinare.
monicarusu25 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2013, 11:53   #787
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
A inceput sezonul doi din seria noua a serialului Dallas, am vazut deja primul episod. Primul sezon, de zece episoade, mi-a placut, sa vedem ce ne rezerva ultimele episoade in care il putem vedea pe J.R...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2013, 21:19   #788
Iulian.
Novice
 
Iulian.
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 9
Justified(AXN) merita urmarit,de asemenea pe acelasi canal este si Criminal Minds(in reluare si iarasi in reluare..)
Iulian. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2013, 12:06   #789
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Am bifat deja si episodul doi al sezonului doi in Dallas. Cu Bobby pe post de detectiv si cu o alianta neasteptata, din interes, intre doua progenituri aparent ireconciliabile...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2013, 06:12   #790
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
A aparut episodul trei al sezonului doi din serialul "Dallas", varianta noua. Am remarcat faptul ca in noua serie se pune accent pe escaladarea violentei. In seria "originala" se mergea pe tot felul de magarii dar se ajungea foarte greu sa se puna mana pe arma, acum, in 13 episoade, s-a intamplat deja de doua ori. Interesanta evolutia relatiei dintre John Ross, fiul lui J.R si Pamela Rebecca Barnes, fiica lui Cliff...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2013, 13:16   #791
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
New awesome series time

Suits (20110
Un lucru e clar: schimburile rapide de replici la care se adauga o doza de istetime, prind grozav la public; este elementul principal care poate duce la extrem likeable-itatea unui serial. Exemplul de fata contine clisee precum figuri frumoase la tot pasul, lux, dosare si hartii ale caror continut ascund chichite avocatesti azvarlite peste tot, intersectari ale personajelor in perfect timing etc, dar nimic din toate astea nu diminueaza inteligenta scenariului. plus ca ne este intiparit in ADN sa ne placa frumosul . This is not another lawyer series, this is one big winner

The Newsroom(2012)
It's HBO folks, so this is damn good! m-am convins de asta inca din primele 5 minute dar am zis ca e mai sigur sa emit o parere dupa 2 episoade. Din nou, schimb rapid de replici, umor cat cuprinde dar si seriozitate prin prisma subiectelor alese de cast-ul stirilor de la 6 p.m. O echipa de stiristi in frunte cu Jeff Daniels (personaj badass ) si Emily Mortimer, abordeaza o noua strategie pentru a imbunatati calitatea emisiunii devenita tabloida in urma ingenuncherii continutului in fata audientei. sounds familiar? well, ei isi propun sa schimbe atitudinea idiotului din fata tv-ului si sa-l faca sa se simta mai destept si mai informat. Replicile sunt destul de lungi si repezite dar compenseaza prin faptul ca nu sunt apa de ploaie si nu ti se insulta inteligenta de spectator Go for it!
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2013, 14:56   #792
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
A aparut episodul patru din sezonul doi al noului "Dallas". Ca de obicei cel mai benign personaj din serial, l-am numit pe Bobby, are foarte mult de suferit, asta si pentru ca prefera sa isi asume responsabilitati. Inca o alianta foarte ciudata si greu de prevazut, pour les connaisseurs...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2013, 12:09   #793
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
A aparut episodul cinci al sezonului secund al noului "Dallas". Scena de inceput mi s-a parut a fi una dintre cele mai trase de par de pana acum. In fine, e film si sunt dispus sa fac concesii... E un episod pe gustul americanilor, care-s procesomani recunoscuti.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2013, 10:46   #794
AndreeaPops
Novice
 
AndreeaPops
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 9
Escobar

Eu am inceput sa ma uit la Escobar, e in weekenduri de la 8 seara pe Look TV. Mi se pare destul de ok realizat si am intele ca se bazează pe mărturii ale oamenilor care au fost implicaţi în afacerile lui şi de fapte documentate si cercetare de ziaristi.
Mai e cineva care urmareste serialul?
AndreeaPops is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2013, 12:08   #795
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
In episodul sase din sezonul doi al noului "Dallas" se vede cat de departe poate merge o mama atunci cand e vorba de odrasla sa, cateodata incalca orice principii pentru a-i face pe plac. Excelenta gaselnita virala din scenariu, pe mine m-a luat pe nepregatite, cine vede episodul intelege ce vreau sa spun!
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2013, 11:55   #796
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Sa fi fost episodul sapte din sezonul doi al noului "Dallas" ultimul in care l-am vazut pe J.R? Super tare episodul din aceasta saptamana in "Las fierbinti", Vancica si Cuzin au dat recital. Absolut memorabil: "Asprino, vrem si noi sa vedem randunica ta"...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2013, 12:28   #797
xerses
Veteran
 
xerses
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 176
Multe seriale le privesc in aceleasi timp:Touch, The big bang Theory, Suburgatory,how i met your mother...
xerses is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2013, 23:36   #798
Eleonor
Novice
 
Eleonor
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 19
Își mai amintește cineva de vechile seriale britanice The Pallisers / Familia Palliser (1974), "The Barchester Chronicles" (1982), excelent realizate după carțile lui Anthony Trollope; personal, îndrăznesc a spune că acestea erau adevarate încantari, în timpul plin de cenzură, când fuseseră difuzate. Iar pentru a reveni în perioade mai contemporane, ca seriale bune, în opinia mea, pot menționa: House M.D. / Dr. House (2004), M*A*S*H*(1972) si Law & Order (1990).
Eleonor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2013, 11:20   #799
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
"Dallas" e un serial de la care nu stii niciodata la ce sa te astepti dar de asta data e definitiv: Larry Hagman l-a intruchipat pentru ultima oara pe J.R Ewing in episodul sapte al sezonului doi din noua serie. Prin urmare episodul opt a fost consacrat memoriei actorului care va ramane pentru totdeauna in memoria fanilor ca fiind emblema acestui serial care a facut furori in Romania la fel ca si in intreaga lume. Chiar daca personajele preferate ale celui care scrie au fost Bobby si Pamela Ewing(fosta Barnes), e evident ca J.R a fost sarea si piperul celor 374 de episoade in care a aparut. Acoperirea sicriului sau cu drapelul american e simbolica: J.R Ewing e americanul reprzentativ, afaceristul care n-are aproape nici un scrupul, nu se da in laturi de la aproape nimic pentru a-si atinge scopurile de cele mai multe ori marsave. Serialul "Dallas" se va imparti de-acum inainte in doua perioade majore: inainte si dupa J.R Ewing. Rest in peace, Larry Hagman! Farewell J.R Ewing!
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2013, 12:30   #800
AndreeaPops
Novice
 
AndreeaPops
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 9
Urmeaza in weekend 2 episode din Escobar. Mai jos aveti rezumatul:

Cap 17
Julio Motoa está preocupado porque hay un testigo en los Estados Unidos que tiene información sobre los negocios ilicitos de Pedro. Gonzalo está encargado de realizar los negocios en Nicaragua junto con Fabio. Estados unidos manda un comunicado en donde asegura que el cartel de Medellin esta aliado con el grupo Sandinista de Nicaragua, y las pruebas son las fotos que tomo el piloto que trabaja para Pablo, esta noticia ya es de dominio público por que el periodico El Espectador ya lo ha publicado. Pablo sigue financiando al grupo guerrillero para el plan que tienen de tomarse el palacio de justicia, pero a la vez llama a un coronel de la policia para ponerlos sobre aviso de este hecho. El grupo guerrillero liderado por Norberto se toma el palacio de justicia, hasta alli lega la fuerza publica con tanques para tratar de retomar el edificio, este enfrentamiento dura hasta la noche en donde se ve un gran incendio en el edificio. Pablo esta un poco más tranquilo porque los expedientes de la extradicion y procesos penales en su contra, que reposaban en el interior del palacio quedaron destruidos. ‘Chili’ está en Estados Unidos contratando a unos hombres para que asesinen a Harry, el piloto que delato a Pablo con las fotos.
El grupo guerrillero se toma el Palacio de Justicia, quedando casi en ruinas, muriendo entre personal civil, policia, guerrilleros y los magistrados de la corte de Justicia. La vida de Harry el piloto esta en peligro de muerte.


Cap 18
Harry es asesinado, ahora ya no tienen al testigo clave para formalizar el proceso contra Pablo. La policia le tiende una trampa a Herbert pero el logra evadirlos antes de aterrizar y escapa. El juez Gustavo Zuluaga habla con la esposa de uno de los agentes de policia que mato Pablo para que responda ante la justicia. El coronel Jairo Jimenez es condecorado por el gobierno de los Estados Unidos por su lucha contra el narcotrafico en Colombia. Uno de los jueces que están llevando el caso del asesinato de Rodrigo Lara es asesinado por miembros del cartel, mientras que Zuluaga recibe una amenaza de muerte en su casa. Jairo esta detras de Marcos Herbert muy cerca de la finca donde este descansa con un grupo de policias listos para capturarlo, pero logra escaparse a tiempo en una lancha.
Varios jueces estan siendo asesinados por estar involucrados en el proceso penal de Pablo Escobar. Marcos Herbert logra escaparsele a la policia gracias a uno de los hombres de seguridad de Escobar.
AndreeaPops is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells