Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Jul 2011, 04:48   #1
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Marea Barbiereala

"the big shave" este un scurt metraj realizat de scorsese in 1967, ca protest impotriva razboiului din vietnam. un tip intra intr-o sala de baie imaculata si incepe sa se rada. dupa ce termina o ia de la capat fara sa-i pese ca se taie. apoi inca o data pana cand sangele incepe sa-i curga siroaie. sfarseste prin a-si taia de-a dreptul beregata, cu un gest firesc, imperturbabil. la final, sange peste tot, ecranul devine rosu, apare genericul.
ce-o fi insemnand asta? ce legatura are cu razboiul?

trebuie spus ca era o perioada in care la tv in america se urmareau seriale ca "ce vraji a mai facut nevasta mea", insa la stiri se prezentau reportaje despre razboiul din vietnam, cu explozii de napalm si cadavre de soldati trimise acasa in saci de plastic.

http://www.youtube.com/watch?v=otxlzSMcBTo
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2011, 12:43   #2
distroe
Junior
 
distroe
 
Join Date: Oct 2006
Location: Bucuresti
Posts: 25
Send a message via Yahoo to distroe
film

Probabil e o forma de protest impotriva violentei si a razboiului in general, si este de actualitate. Stii bine ca in epoca miscarile hippy si cea de stanga protestau impotriva implicarii in Vietnam, dar sub o culoare politica. Filmul,din ceea ce spui, pare sa fie neutru politic, dar loveste in aplicarea oarba a unei ideologii corecte (libertate,democratie).
__________________
One should never underestimate the predictibility of stupidity... - Snatch
distroe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2011, 12:48   #3
mvpsebi
Guru
 
mvpsebi
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 759
Cand ma barbieresc data viitoare, ma voi gandi la Al Doilea Razboi Mondial. Si poate voi avea norocul sa nu ma "tau" in proces. Mi s'a parut cam jenanta paralela lui Scorsese, insa pt piesa aia jazz (sau blues, nu stiu) si pt "filming" ii dau un 5. Iar sangele ala zici ca era sirop de visine.
mvpsebi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2011, 12:56   #4
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
muzica nu este intamplator aleasa.
paralela socheaza,asta s-a si vrut,altfel cele 6 minute de filmulet,n-ar fi avut nici un fel de chichirez. un tip care isi face toaleta de dimineata intr-o baie imaculata, ca milioane de barbati din lumea asta...chiar n-ar fi interesat pe nimeni daca contrastul dintre alb si visiniul sangelui n-ar fi socat.
e un fel de autopedepsire? poate. deci,atentie,baieti! evitati "bicurile".noroc ca s-au inventat masinile de ras electrice.cu alea nu exista decat riscul de a va trezi cu parul coafat.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2011, 13:03   #5
mvpsebi
Guru
 
mvpsebi
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 759
da, bine. io n'am avut niciun soc vizionandu'l, mai degraba m'a amuzat. si nu stiu, poate oi fi eu mai idiot, dar nu vad cum cineva si'ar putea da seama de ce a vrut sa spuna Scorsese prin filmuletul asta (vezi doamne despre razboiul din Vietnam), decat dupa ce a citit sinopsis'ul.
mvpsebi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2011, 13:04   #6
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
nu esti idiot, numai ca n-ai trait in perioada cand era razboiul.
si cred ca nici armata n-ai facut. asa este?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2011, 13:06   #7
mvpsebi
Guru
 
mvpsebi
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 759
si daca as fi facut'o, as intelege semnificatia "marelui barbierit" ? nu cred, nu vad unde Scorsese da macar un indiciu ca ala ar fi fost soldat, poate doar titlul zice ceva vag. cum spuneai si tu, milioane de barbati se barbieresc zilnic, nu trebuie sa fii militar sa faci lucrul asta.
mvpsebi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2011, 13:41   #8
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
da.daca ne gandim putin la perioada cand scorsese a facut materialul..
este exact epoca boomului televiziunii,cand americanul de rand a descoperit placerea relaxarii in fata micului ecran privind ore in sir emisiuni interactive care-i distrau sau serveau soap opera pe paine,cum dealtfel a sugerat si Mercutio..
filmuletul e un protest impotriva propagandei vremurilor.tinerii americani erau schingiuiti in jungla vietnameza in numele democratiei si al libertatii, cu un pret cu care poporul nu prea cred ca era de acord si cele 6 minutele ale filmului sunt in total contrast cu sclipiciul de pe ecranele televizoarelor din anii aceia.
ideea e ca, unii aleg ca forma de a evita inrolarea in armata,automutilarea..
cel putin,asa sunt siguri ca vor scapa cu viata.este adevarat ca este un gest extrem care socheaza,dar nu este intamplator si nici unic de-a lungul istoriei.

Last edited by rvn : 21 Jul 2011 at 14:04.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2011, 23:18   #9
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by rvn:
muzica nu este intamplator aleasa.
paralela socheaza,asta s-a si vrut,altfel cele 6 minute de filmulet,n-ar fi avut nici un fel de chichirez. un tip care isi face toaleta de dimineata intr-o baie imaculata, ca milioane de barbati din lumea asta...chiar n-ar fi interesat pe nimeni daca contrastul dintre alb si visiniul sangelui n-ar fi socat.
e un fel de autopedepsire? poate. deci,atentie,baieti! evitati "bicurile".noroc ca s-au inventat masinile de ras electrice.cu alea nu exista decat riscul de a va trezi cu parul coafat.

tanarul se automutileaza intr-un mod aproape inconstient. ceea ce facea de fapt si america in momentul respectiv prin orezariile din vietnam. ea, america, voia sa arate bine in politica ei - si asta tine si de actualitate, mereu se lauda ca apara democratia, intervine armat in diferite conflicte internationale, etc. - la fel ca un om care se barbiereste. scorsese atrage atentia ca s-a mers prea departe cu "barbieritul". asta cred eu ca e mesajul fimuletului.

se spune ca acest film a dat tonul unei noi ere, denumita "the new hollywood".
la cateva luni urmau sa apara bonnie and clyde si absolventul, filme care marcau inceputul perioadei respective, una dintre cele mai efervescente din istoria cinemaului american.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2011, 08:16   #10
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Mercutio:
tanarul se automutileaza intr-un mod aproape inconstient.
eu as spune aparent inconstient.nu stiu daca ati observat,dar de fapt el nici nu avea de ce sa se rada. mie mi s-a parut ca fata lui arata proaspat barbierita inainte de a incepe ritualul...
si da, asa e,America a fost intotdeauna preocupata de imagine.de-aia am si amintit de propaganda anticomunista din anii aceia,care era un mijloc eficient pentru a justifica prezenta armatei americane in orezarii.si daca ne gandim bine, chestia asta nu s-a sfarsit odata cu razboiul din Vietnam...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells