Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Feb 2011, 16:14   #181
tank240388
Junior
 
tank240388
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 49
Originally Posted by Liviu-:
La cate clone sunt e foarte probabil o sa fie persoane care o sa aiba punctaj maxim.

pai nu sunt descalificati cei care au mai multe conturi de pe acelasi I.P. ?
tank240388 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 16:34   #182
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
^ 1) Nu e scris in regulamentul Oscarurilor ceva legat de asta
2) Regula e valabila daca folosesti clonele pentru a posta pe forum

I have no idea...dar parca n-as risca. Mai stii, poate o sa ii oblige pe castigatori sa posteze pe forum
Hai ma, Win, ca tu si asa votezi cu sufletul, deci n-ai sanse
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 16:45   #183
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
In cazul de fata voi da dovada de un pragmatism dureros. Sufletul si-a desemnat deja cistigatorii.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 18:09   #184
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Da, pragmatismul e baza. Aș spune că sunt chiar avantajați cei ce nu au văzut filmele.
Pentru că altfel te gândești cum se poate să nu dea premiul la un film fabulos pe care îl iubești. Așa mă tot gândesc eu cum să nu dea premiul la The Social Network. Dar mai bine merg pe celălalt și dacă ratez măcar sunt consolat că filmul cel mai bun a luat premiul.

Dacă sunteți în pană de idei mergeți pe http://www.goldderby.com/oscar_predictions.html și alegeți ce prezic ăia, garantez rezultate bune. Eu așa am câștigat anul trecut.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 19:06   #185
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Pe mine m-a pus saracia anul trecut sa-i dau lui Parnassus costumele si cinematografia/scenariul lui Inglourious Basterds, printre altele. Chiar si cand am facut o chestie de genul should win/will win, tot n-am judecat la rece. Anul asta, the stakes are higher. Prevad insa un split cum rar s-a mai intalnit .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 19:35   #186
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Păi le iei la rece.
Faci o presupunere: Academiei îi place de The King's Speech
Apoi îi dai cel mai bun film.
Îi dai și regia că doar a luat și DGA și actorilor le place să voteze cu regizori care au de lucru cu actori, nu care sunt prea tehnici.
Actor iară lui Firth că anul trecut a fost practic pe locul 2 și i-l dau acuma. Plus că a cam luat mai toate premiile de până acum.
Actriță, Portman evident că nu există în The Kings Speech și toți știm că a luat lecții de balet timp de un an de zile, câte 5 ore pe zi în fiecare zi, îi vor da premiul să nu mai plângă, n-am dubii.
Actor în rol secundar Rush, acuma să nu-mi spună mie cineva că e mai slab Rush ca Firth în acel film, mă îndoiesc că dacă îi dau premiul lui Firth îl vor sălta oe Rush.
Actriță în rol secundar Boham Carter, idem multă apreciere pentru film va lua și ăsta.
Pentru scenariu original idem.
Așa trebuie gândit.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 23:03   #187
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Pragmatism clar la predictii. Doar ca la mine de data asta chiar se potriveste. Like they say: Beauty is in the eye of the beholder...
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 23:38   #188
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Eu înțeleg că din când în când mai aleg și ei câte un film ușurel, care să-i facă să se simtă bine și apoi peste ceva vreme sunt criticați că au ales un film slab. Nu mă înțelegeți greșit, chiar sunt în tabăra celor care apără filme precum Shakespeare in Love sau Chicago, dar e evident fenomenul.

Sunt curios doar cât timp va trece până când The King's Speech va fi considerat unul din cele mai slabe filme cu oscar. Eu îi dau 2 ani.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 23:41   #189
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by sergiuseling:
Sunt curios doar cât timp va trece până când The King's Speech va fi considerat unul din cele mai slabe filme cu oscar. Eu îi dau 2 ani.

Eu ii dau 5 zile si cateva ore Oricum, anul asta parerile sunt mult mai impartite fata de anul trecut...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2011, 00:05   #190
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Bine, eu spun de acuma. Mă întrebam când va fi un consens general de genul: nu trebuia să ia Forrest Gump, Dansând cu lupii sau Ocolul lumii în 80 de zile.

Anul trecut s-a transformat totul într-un hai să-l urâm pe Cameron și pe cine puteau pune mai potrivit decât fosta soție. Adevărul e că nu avea ce să caute Avatar acolo și trebuia să fie o luptă mai frumoasă cu Up in The Air sau Inglourious Basterds.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2011, 15:04   #191
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
http://agenda.liternet.ro/articol/13...scar-2011.html
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2011, 16:02   #192
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by sergiuseling:
Dacă sunteți în pană de idei mergeți pe http://www.goldderby.com/oscar_predictions.html și alegeți ce prezic ăia, garantez rezultate bune. Eu așa am câștigat anul trecut.

Cu 18-19 corecte parca ? Cred ca anul asta primul loc se va disputa undeva la 22-24 corecte iar goldderby nu va face mai mult de 18-19. Participantii fiind atat de multi anul acesta, chiar si DVD-urile vor pica tot in intervalul 22-24. Vor fi zeci de oameni care se vor incadra in aceasta marja (din poate vreo 3000 de participanti).

Concluzia: anul trecut goldderby era o sursa sigura de castig (putini participanti, combinatii de variante mai putine, stacheta de puncte necesare - mai jos), anul asta e o sursa sigura de esec !
Diferenta o vor face cele 5-6 categorii unde ce a ales majoritatea (criticilor/predictorilor de pe site) nu va iesi.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2011, 18:31   #193
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Asta e de fapt o capcană, că dacă mergi contra curentului nu schimbi o singură predicție, schimbi mai multe și cert e că mai mult o să ratezi decât o să pălești și prin urmare vei pierde.
În orice caz eu prevăd o victorie, nu neapărat a mea, cu 16-17 puncte și anume cei care chiar aleg predicțiile ce au cele mai multe șanse.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2011, 16:14   #194
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
James si Anne intr-un soi de videoclip via contul de youtube al lui JF via pagina de facebook a lui JF.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2011, 16:35   #195
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Tipa asta vad ca inventeaza "zvonometre" in asa fel incat sa fie dumneaei gica contra la toate categoriile.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2011, 17:53   #196
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Chambord:
Cu 18-19 corecte parca ? Cred ca anul asta primul loc se va disputa undeva la 22-24 corecte
Diferenta o vor face cele 5-6 categorii unde ce a ales majoritatea (criticilor/predictorilor de pe site) nu va iesi.

Anul trecut a fost o alta poveste, cel putin la categoriile majore, unde se stiau castigatorii. Si eu zic ca tot cam 22-24 va avea castigatorul (de fapt, castigatoarea ) laptopului. Oricum peste 20 va fi clar. Acu' or fi cateva mii de participanti la predictii, da' sa nu-mi spuneti ca toti se vor inspira de pe goldderby. Ala care a vazut doar Inception ma indoiesc ca va vota cu vreun alt film. O sa fie si o gramada pe langa, trust me, nu toti urmaresc fenomenul asa ca noi .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2011, 19:29   #197
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Din cite am inteles pupi laptopul doar daca ghicesti 24/24. Nu?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2011, 19:43   #198
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu neaparat. Trebuie sa fii primul, dar la cati participanti sunt primul aproape sigur o sa aiba 24/24...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2011, 23:17   #199
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Windom:
Din cite am inteles pupi laptopul doar daca ghicesti 24/24. Nu?

Confuzi concursul cu cel al lui Ebert .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2011, 09:27   #200
adipaul
Novice
 
adipaul
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 23
Originally Posted by R_Afc:
La categoria "Best Supporting Actress", nu m-ar mira ca Hailee Steinfeld ("True Grit) sa castige Oscarul. E singura sectiune, unde "True Grit" are sanse reale de castig.
De acord... Insa are sanse si la imagine. Oricum categoria de supporting ofera de multe ori surprize deci Hailee are sanse mari (si merita )
adipaul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells