Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

View Poll Results: Trebuie forumul Cinemagia să ne respecte pe toți, editând automat cuvintele triviale?
DA 14 35.00%
NU 26 65.00%
Voters: 40. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 May 2010, 07:33   #1
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Argument

Stimați colegi, forumul acesta este plin de expresii licențioase, vulgare, necuviincioase, indecente, scabroase. Iată un exemplu recent grăitor.
Găsiți că și persoanele care nu uzează de acest tip de exprimare nici măcar în intimitatea familiei ori a cercului intim de prieteni au dreptul să răsfoiască rubricile forumului Cinemagia fără a fi încercate de o senzație de dezgust? Socotiți că și noi, cei care consumăm din timpul nostru pentru a citi ceea ce scriu alții și pentru a intra în dialog cu ei, avem dreptul pe care îl au cititorii marii majorități a publicațiilor online și a blogurilor serioase, dreptul la un mediu curat și plin de respect, prin instituirea editării automate a cuvinteleor și expresiilor obscene?
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 06 May 2010 at 13:52.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2010, 12:59   #2
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Da niste pool`uri care sa aiba treaba cu filmele nu creezi si tu? (Exclus cele gen "Cu care personaj din filmele lui Nicolaescu te identifici?")
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2010, 13:25   #3
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Originally Posted by redmen:
Da niste pool`uri (sic!) care sa aiba treaba cu filmele nu creezi si tu? (Exclus cele gen "Cu care personaj din filmele lui Nicolaescu te identifici?")

Da' ce, tu ai dr... pă tine? (Să mă scuze colegii, dar nu mai suport șmecheria unora!) Te oprește cineva să „creezi” ce sondaje vrei?
Tu vezi unde a fost propus acest subiect-anchetă? Vezi cum este el argumentat mai sus?
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2010, 13:42   #4
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by Ipu:
Tu vezi unde a fost propus acest subiect-anchetă?

Subiectele-ancheta sunt in Libertatea si in Click.Dar ca sa fiu on topic.Moderatorii nu au cum sa citeasca fiecare mesaj in parte ca sa vada cine si cand scrie trivialitati.Pentru asta exista butonul "Report Bad Post" ca tu sa il folosesti cand cineva te scoate din sarite cu limbajul sau.Eu sunt impotriva editarii mesajelor atata timp cat ele nu sunt jignire personala adresata unui forumist.De obicei cand s`au facut jigniri asupra unei persoane moderatorii au luat masuri promte.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2010, 14:04   #5
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Am editat „Argumentul”, ca să se înțeleagă exact ce vreau să spun. Nu am în vedere insultele, pentru că ele pot fi identificate mai ușor de către moderatorii umani. Eu mă refer la cuvintele triviale, care n-au ce căuta într-o discuție civilizată și care pot fi lesne eliminate cu ajutorul unui filtru automat. Problema este dacă se dorește sau nu curățarea forumului de mizerii. Faptul că printre cei care au răspuns „NU” la întrebarea noastră se numără și moderatori ne pune însă pe gânduri.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2010, 15:28   #6
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Si atunci eu daca o sa vreau vreodata sa scriu piscatura - imi va disparea cuvantul sau inceputul sau?!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2010, 15:32   #7
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Si multe alte exemple... Eu cred ca redmen a zis cel mai bine. Moderatorii trebuie sa intervina atunci cand cineva devine prea deplasat si o si fac. Nici eu nu il ador pe judex spre exemplu ca vorbeste atat de fain, dar e treaba lui atata timp cat sta in banca lui. Sa se inceapa acum o mutilare a tuturor posturilor sucks.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2010, 16:43   #8
rlhyde
Junior
 
rlhyde
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 48
Originally Posted by Ipu:
Am editat „Argumentul”, ca să se înțeleagă exact ce vreau să spun. Nu am în vedere insultele, pentru că ele pot fi identificate mai ușor de către moderatorii umani. Eu mă refer la cuvintele triviale, care n-au ce căuta într-o discuție civilizată și care pot fi lesne eliminate cu ajutorul unui filtru automat. Problema este dacă se dorește sau nu curățarea forumului de mizerii. Faptul că printre cei care au răspuns „NU” la întrebarea noastră se numără și moderatori ne pune însă pe gânduri.

Cuvintele triviale nu sunt "mizerii", ele se gasesc si in literatura!
Unii au un stil de a vorbi mai frust, mai "colorat", mi se pare fascist sa se inceapa cenzurarea acestor cuvinte. Sunt lucruri mult mai grave care, ascunse sub aparente "civilizate", sunt de-a dreptul nocive.
rlhyde is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2010, 16:45   #9
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Question

Puiule ce-mi dai să nu te dau în gât la ŞtefanDo?!

PS: între noi 2 fie spus tb. să fii foarte-foarte-foarte-foarte-foarte-foarte idiot să intrii cu o clonă, când ţi s-a mai făcut deja observaţia asta.

Deci?!

PS1:
Originally Posted by rlhyde:
Sunt lucruri mult mai grave care, ascunse sub aparente "civilizate", sunt de-a dreptul nocive.

Ca de ex. să fii clonă... proastă!

Last edited by Dragomara : 07 May 2010 at 16:49.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2010, 19:18   #10
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Originally Posted by Șerban:
Cuvintele triviale nu sunt "mizerii", ele se gasesc si in literatura!
Unii au un stil de a vorbi mai frust, mai "colorat", mi se pare fascist sa se inceapa cenzurarea acestor cuvinte.

Spațiul public nu are legătură cu literatura, pe care fiecare consimte liber să o citească. În spațiul public, moderatorii au o responsabilitate față de public.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2010, 19:29   #11
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by copila_satanista:
Si multe alte exemple... Eu cred ca redmen a zis cel mai bine. Moderatorii trebuie sa intervina atunci cand cineva devine prea deplasat si o si fac. Nici eu nu il ador pe judex spre exemplu ca vorbeste atat de fain, dar e treaba lui atata timp cat sta in banca lui. Sa se inceapa acum o mutilare a tuturor posturilor sucks.

Subscriu. E putin cam aiurea sa interzici cuvintele obscene pe un forum cum e Cinemagia. Cei mai vechi si mai activi membri sunt toti peste 18 ani, iar cei sub varsta asta sunt doar in trecere si oricum nu prea ajung prin topicuri cu astfel de vocabular. Ideea principala e sa faci diferenta intre cuvintele obscene spuse in gluma, fara a fi atac asupra unui alt user, si cele care constituie un atac.

Ex: Judex cand injura de unul singur e lasat in pace. Judex cand a injurat pe altii a fost avertizat si banat. It's that simple... and it works

A se observa ca nu injur pe aici, cum nici copila_satanista nu o face de exemplu, dar nu am nimic impotriva celor care o fac in gluma.

Last edited by Liviu- : 13 Jun 2010 at 19:31.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2010, 19:43   #12
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Fuckin' A man. Here's a tune for all you narrow minded out there. Enjoy:
http://www.youtube.com/watch?v=7Y__9...eature=related
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2010, 20:31   #13
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da' haideti mä sä vorbim frumos în pizda mä-sii! Unde pula mea vä credeti aici, pe maidan? Aici e scoala de balet si de bune maniere!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2010, 21:53   #14
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
M., simți nevoia să dai măsura întregii grosolănii de care ești capabil? Crezi că eu nu pot să sudui dacă vreau? Crezi că vreunul dintre cei care au votat ca mine în sondajul de mai sus nu poate, dacă-și pune mintea, să te ocărască până ți-ar da lacrimile de nervi? Firește că am putea dar ce rost ar avea?

De ce-i corupi pe tineri, ca să mă exprim aristofanic, la disprețul pentru normele sociale, atitudine de care ții tot timpul să faci paradă?

N-am știut că s-a folosit în trecut cenzurarea automată a cuvintelor inacceptabile social, dar parcă aș prefera să citesc bipuri grafice decât mizerii în strare pură. Uite, zilele trecute am citit la o rubrică oarecare a acestui forum o murdărie atât de respingătoare încât am încercat s-o ignor și să trec mai departe, dar în cele din urmă am hotărât că singurul mod de a mă scutura de scârba care mă atinsese era să o atac dur pe ne...cita care își bătuse joc de ceea ce unii dintre noi socotim sacrosanct. În acel caz, cred că sesizarea din primul moment a unor bipuri grafice m-ar fi oprit să mai citesc mizeriile scabroase și m-ar fi scăpat de indispoziție și de consternare.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2010, 12:49   #15
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
intrebarea lui mistah j e justificata
astept si eu un raspuns
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2010, 14:03   #16
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
O precizare: „M.” nu înseamnă „Mistah J”.

Ștefane, tu cunoști răspunsul la întrebarea lui J. Totuși, pentru J și pentru alți nedumeriți, să precizăm că demascarea lui hyde au făcut-o alții destul de convingător; eu numai am reluat-o în joacă.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2010, 16:55   #17
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hodoronc-tronc, Mariţa-n făgădău.

(Şi totuşi, faza cu "apartine vreunui baiat" e epocală! )
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2010, 16:34   #18
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Imi place forumul asta, era musai sa readuc topicul asta in discutie. Avem situatii halucinante - flooderi, spammeri, tot felul de imbecili care noteaza filme, fac aprecieri si dau verdicte fara sa-i recomande absolut nimic, cu formulari de genul "Keira (n.m. Knightley) m-a dezamagit, jalnica interpretare", nu tu argumentatie, nimic, nimic, de parca, pe de o parte, ar fi colectat impreuna in copilarie maculatura, sticle si borcane si fructe de padure si-ar fi fugit trimestrial la cofetarie cu fondul clasei sa linga savarine, iar pe de alta parte, de parca ar fi toti niste mici Stanislavski. Si-apoi sunt emise suspendari pentru "limbaj trivial" sau "jigniri", pe fondul pledoariilor la buna-cuviinta.
Pai uitati aici hal de scandal intru ipocrizie:
http://www.nydailynews.com/gossip/20...lor_slang.html
Da, i-a scapat lu' Madam Fonda o 'pizda' in loc de 'vagin' si i-a sarit in cap toata America, in frunte cu presa la fel de imbecila ca la noi: dupa ei, termenul 'cunt' este 'offcolor slang' si un eufemism pentru 'vagin'.
Geniale cel putin doua comentarii:
Quote:
The_Editor
10:20:37 AM
Feb 15, 2008
This is GREAT... It's WONDERFUL.... I've made up my mind to start immediately on my next screenplay titled "The *** Monologues" .... Now if only I can get George Bush for the lead.... I need a gotdamm drink. Enjoy the weekend New York.

northreilley2
1:14:33 PM
Feb 15, 2008
You know, what really has got me more distracted than what Jane Fonda said is the word "euphemism" in the caption to the photo at the top of this article. Obviously whoever wrote the caption hasn't got a clue to what that word means. Let me help: ****** is a euphemism for c*nt. C*nt is not a euphenism for ******; that is, unless the writer thinks the word v*gina is more offensive than ****.
Da, stiu, e veche povestea, dar atat de actuala in tara celor care-si prezinta superstitiile drept credinta si fatarnicia - buna cuviinta.
Iar daca vreti eufemisme, luati de-aici eufemisme:
http://www.youtube.com/watch?v=ed9VX...eature=related
Apropo de 'slang' - stiti ce-nseamna in argou un Jane Fonda?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2010, 17:51   #19
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Eu credeam ca, "cunt" e o formula de alint. Acum se explica anumite atitudini ale unor domnisoare de peste ocean in conversatiile avute...
Pe mine ma enerveaza la culme si cenzurarea anumitor melodii. Pe "moralistii" astia i-as pune sa vada Deadwood, dar asa, o cura intensiva de vreo saptamina, cu o mica pauza de masa cu Parazitii la maxim si o juma' de ora de somn pe noapte...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2010, 18:44   #20
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Pentru un vorbitor nativ de engleza, popularul "cunt" suna mult mai dur decat stiintificul "vagina". Ca si la romani, de altfel.

Dar da, ai dreptate. Oare ce e mai grav - sa pronunti "porcosenii" din cand in cand (eu mai des, asta o recunosc, e valabil si in plan real, in cercurile restranse de prieteni insa), ori sa intretii o discutie imbeciloid-dezgustatoare precum aceea despre moartea Madalinei?

Mie-mi aminteste de secventa din Larry Flint.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells